Zaloguj się, aby obserwować  
TYHE

Cytaty, motta, sentencje

1050 postów w tym temacie

>/.../
---> Nie znam łaciny ale z tego co się orientuję to napisał coś o tym, że nazywa się PtaQ ;-) [ale nie wiem czy dosłownie]. Ja mu odpowiedziałem słowami Cycerona, że "Nie należy wymieniać nazwisk" :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 10:31, LifaR napisał:

> "Homo homini Lupus est." - Thomas Hobbes -->
---> Tak naprawdę ten cytat jest dużo starszy niż podałeś, bo pochodzi
z tego co się orientuję z III-II wieku p.n.e, a przypisuje się go Plautowi ;-)

Och, dobrze wiedzieć:] Nie będe dłużej rozprzestrzeniał tej herezji :P
Dzięki

To mi się spodobało:
"Przynosimy wam wolność i równość, lecz nie traćcie głowy z radości, gdyż jeśli się którykolwiek z was ruszy stąd bez mego pozwolenia, każę go rozstrzelać."
François Joseph Lefébvre -> Jakby ktoś nie wiedział to jeden z marszałków Napoleona :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatni akt jest krwawy, choćby cała sztuka była najpiękniejsza: gruda ziemi na głowe i oto koniec. Blaise Pascal

Lękliwy stokroć umiera przed śmiercią mężny kosztuje jej tylko raz jeden. William Szekspir, Juliusz Cezar.

Zło najstraszliwsze, śmierć, nie dotyka nas wcale, bo póki my jesteśmy, nie ma śmierci, a kiedy jest śmierć, nie ma nas. Epikur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi się strasznie cytacik z "Narrenturm" podoba...było to zdanie wypowiedziane przez jednego Raubittra gdy dowiedział się, że wóz, który wraz z towarzyszami chciał okraść, został okradziony przez kogoś innego...a zdanko to brzmi tak: "K@#$a! Boże! Widzisz i nie grzmisz? Do czego to doszło! Upadły, k@#$a, obyczaje, zginęła cnota, umarła poczciwość! Wszystko, wszystko zagrabią, zrabują, ukradną! Złodziej na złodzieju i złodziejem pogania! Łobuzy! Łajdaki! Szelmy!" - przyznam się bez bicia. że na pamięć tego nie znałem i musiałem się książką posłużyć. Ale cytacik piękny...tak dobrze odzwierciedlający nasze społeczeństwo...ech, ten Sapek to umie jednak pisać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo na tym świecie, Śmierć wszystko zmiecie. Robak lęgnie sie i w bujnym kwiecie. Antoni Malczewski

O śmierci nie warto myśleć, bo ona i bez naszej pomocy o nas myśli. Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis

"Szczęście tkwi w pokonywaniy trudności" - mówi Młodość
"Szczeście leży w spokoju" - mówi Śmierć
"Wszystko przezwycięże" - powiada Młodość
"Tak, ale wszystko się skończy" - odpowiada Śmierć Wasilij Rozanow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mihi nomen est znaczy, jak dobrze wywnioskował Lifar "nazywam sie PtaQ" :D A co do słów Cycerona, to dosłownie znaczą one (o ile sie nie myle - ucze sie laciny tylko miech ;) : "Nazwiska są nienawiścią" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj usłyszałem ciekawą sentencję: "za każde zwycięstwo trzeba zapłacić". Dobre, życiowe takie. :-)
Inne:

"W wojnach, bez względu na to, która strona będzie się uważała za zwycięzce, nie ma wygranych - są tylko przegrani" - Arthur Neville Chamberlain

"Niewiele byłoby zła na świecie, gdyby nie można go było popełnić w imię dobra". - Marie van Ebner-Eschenbach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem taki cytat Napoleona, kiedy to ów wielki wódz chciał sięgnąć mapę z szafki, która była dość wysoka i nie mógł sięgnąc bo jak wszyscy wiemy (albo i nie) był niskiego wzrostu....
I wtedy dobiegł do niego jakiś oficer i rzekł

- Panie (nie wiem dokładnie jak tam do niego się zwracano ale to tu nieistotne) pozwól że ja ściągne mape, jestem większy...

- "Nie większy, lecz wyższy" - odparł wódz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 15:33, =PtaQ napisał:

A co do słów Cycerona, to dosłownie znaczą one (o ile sie nie myle - ucze sie laciny tylko miech ;) : "Nazwiska
są nienawiścią" :P

---> Jaki jest przekład dosłowny można się było domyśleć po budowie, ilości słów :-) Ale nie wszystko należy tłumaczyć słowo w słowo, bo jeśliby tak tłumaczyć to "mihi nomen est" wcale nie znaczy nazywam się ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 13:45, Yorrickus napisał:

I jeszcze jeden:
"Romanes Eunt Domus" - kto oglądał "Żywot Briana" będzie wiedział o co chodzi, a kto nie...niech obejrzy.
polecam :)


Nie "Romanes Eunt Domus", tylko "Romani Ite Domum" - i tez, kto ogladal ten wie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Lepiej siedzieć cicho i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"

- podobno M.Twain, ale tak do końca to nie wiadomo (przypisuje mu się sporo błyskotliwych powiedzonek, podobnie jak Einsteinowi, ile z nich faktycznie jest jego autorstwa - pewnie nigdy się nie dowiemy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2005 o 21:59, Domek napisał:

"Lepiej siedzieć cicho i wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"

- podobno M.Twain, ale tak


Czytałem to kiedyś w Focusie - ale "Focus kłamie" więc sam nie jestem pewien hihihi

Dnia 15.10.2005 o 21:59, Domek napisał:

do końca to nie wiadomo (przypisuje mu się sporo błyskotliwych powiedzonek, podobnie jak Einsteinowi, ile z nich faktycznie
jest jego autorstwa - pewnie nigdy się nie dowiemy).


Prawdę prawisz, prawdziwą prawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2005 o 21:22, Hegemon napisał:

Nie "Romanes Eunt Domus", tylko "Romani Ite Domum" - i tez, kto ogladal ten wie :)

Ale scena genralnie genialna była...i basta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Matematyka jest miarą wszystkiego." Arystoteles

"W każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki." Immanuel Kant

"Czas nie płynie - czas trwa." Miguel Cervntes

"Samotność - cóż po ludziach..." Adam Mickiewicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


"Młodzi nie wiedzą, czego chcą , ale są absolutnie zdecydowani to osiągnąć" - Federico Fellini

"Ciekawe, jak to jest, że ślimaki chodzą tak wolno, a zdażają" - Stanisław Tym

"Najlepiej podstawiają nogi karły, to ich sfera" - Stanisław Jerzy Lec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować