Zaloguj się, aby obserwować  
Homo_sum

Podatki, PITy, itp

75 postów w tym temacie

Witam,
Zakładając ten temat, trochę się waham, czy jest miejsce na tym forum na takie tematy, ale trza spróbować..

Okres składania zeznać podatkowych za rok 2007 wprawdzie minął, ale podatki są wieczne, więc i za rok temat powróci, a mam obecnie pytanko, do tych co już nieraz składali PITy, no więc, po jakim okresie najczęściej dochodzi do zwrotów nadpłaconego podatku? ile trzeba czekać?..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś jak to jest z przesyłkami z USA? Bo kiedyś zamawiałem coś na ebay''u ze Stanów i został mi pobrany vat 23% od wartości ubezpieczenia jaka została ustalona przez sprzedawcę. A jeśli znów mam coś zamiar kupić z tym , że teraz przesyłka będzie bez ubezpieczenia to jak to będzie z płaceniem Vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2011 o 20:03, crash807 napisał:

Orientuje się ktoś jak to jest z przesyłkami z USA? Bo kiedyś zamawiałem coś na ebay''u
ze Stanów i został mi pobrany vat 23% od wartości ubezpieczenia jaka została ustalona
przez sprzedawcę. A jeśli znów mam coś zamiar kupić z tym , że teraz przesyłka będzie
bez ubezpieczenia to jak to będzie z płaceniem Vatu?


Jeżeli wartość rzeczy w tej przesyłce będzie wyższa niż 30-40 dolarów (wartość przedmiotów w paczce oceni urząd celny) to naliczają ci cło i vat.

Jeżeli jest to coś drobnego to nic nie naliczają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2012 o 12:51, Dared00 napisał:

Ktoś wie, czy PITa można sobie po prostu wydrukować, czy trzeba używać tych formularzy
ze skarbówki?


Możesz wydrukować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkupuję temat, bo mam problem.
Przedzwonił do mnie ojciec z pytaniem czy nie musze PITu wypełniać.
Jestem studentem, nie pracuję, dostaję stypendium w wysokości 650zł miesięcznie. Jeśli potrzeba więcej informacji to proszę o sprecyzowanie, PITu do tej pory nie wypełniałem, więc temat jest mi obcy.
Stypendia jakie otrzymuję to:
420zł socjalnego od uniwersytetu
230zł specjalnego od uniwersytetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2013 o 19:44, Hummer napisał:

Odkupuję temat, bo mam problem.
Przedzwonił do mnie ojciec z pytaniem czy nie musze PITu wypełniać.
Jestem studentem, nie pracuję, dostaję stypendium w wysokości 650zł miesięcznie. Jeśli
potrzeba więcej informacji to proszę o sprecyzowanie, PITu do tej pory nie wypełniałem,
więc temat jest mi obcy.
Stypendia jakie otrzymuję to:
420zł socjalnego od uniwersytetu
230zł specjalnego od uniwersytetu


Stypendia socjalne, motywacyjne, mieszkaniowe udzielane przez uczelnie są zwolnione z opodatkowania i nie trzeba się z nich rozliczać.
Co do stypendium specjalnego nie mam pewności ale wydaje mi się, że sytuacja wygląda tak samo - jednak najlepiej dla pewności zadzwonić do Urzędu Skarbowego i się o to dopytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 20:29, Pawciu45 napisał:

Wie ktoś, gdzie w nowym kreatorze PITu za rok 2012 ustala się, dokąd przekazać 1% podatku
?


Standardowy PIT to chyba PIT37 i dane do przekazania 1% podatku podaje się w sekcji I.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam, 18 lutego wysłałem swoją e-deklaracje, powinienem mieć zwrot i zastanawiam się, kiedy mi on przyjdzie. Próbowałem sprawdzić jakoś stan swojego rozliczenia, jednak nie mogę się doszukać takiej opcji - UPO mam, status 200, ale żadnych informacji na temat tego, na jakim ''etapie'' jest moje rozliczenie, nie widzę. Znajoma w zeszłym tygodniu oddawała pit osobiście do urzędu skarbowego i zwrot już dostała, nie trwa to trochę za długo u mnie? Zwłaszcza, że wysyłałem to przez internet, więc powinno być szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dodam do powyższego, że rok temu złożyłem deklarację przez Internet i czekałem na zwrot 2 miesiące. W tym roku również złożyłem przez Internet i czekałem 3 dni, tak więc to bardzo różnie bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dzięki wielkie, ja i moje wyczucie czasu odcinek niewiemktóry - przyszedłem dzisiaj ze szkoły, a w skrzynce awizo z przekazem. Sprawy nie było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 21:45, SiDi napisał:

Standardowy PIT to chyba PIT37 i dane do przekazania 1% podatku podaje się w sekcji I.


Dzięki. Wielce komuś teraz pomogłeś. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ;D
Około dwóch - trzech tygodni temu złożyłem PIT w urzędzie. Kilka dni temu zdarzył się zonk, bo przyszedł mi również PIT ze starej pracy. Jakieś śmieszne sumy. W ogóle nie spodziewałem się, że mogę coś takiego dostać, bo skończyłem tam pracować jeszcze w 2011. Chciałem na dniach złożyć korektę podsumowującą obydwa, ale już dzisiaj dostałem zwrot podatku na konto.

Miałem zamiar wybrać się jutro do urzędu i dowiedzieć co i jak, ale ponieważ nie przepadam za urzędnikami to pomyślałem, że najpierw napiszę tu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cosik pustawo, ale spróbuje.

Wypełniam PIT-37 po raz pierwszy i mam pewną zagwozdkę. Co trzeba wpisac w pozycję 130
"Informacja o dochodach wykazywanych na podstawie ART 45 UST 3c" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego tytułu miałeś dochody za 2013 ? Pracujesz normalnie na umowę o prace/zlecenie/dzieło ? Masz własną działalność ?
Zapewne części H nie wypełniasz tak jak większość "standardowych kowalskich" :)
Jest to rubryka która wypełnia tylko osoba posiadająca papiery wartościowe trzymane na rachunkach zbiorczych.

Btw czemu do wypełnienia zeznania nie użyjesz sobie jakiegoś dobrego kreatora ? Jest to idealna rzecz dla początkujących [można się na niej tez sporo nauczyć jak się tylko chce] typu e-pity 2013 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wypełnia 37 to ma umowę o dzieło lub zlecenie.


@Piotrbov, użyj tego: http://www.dobreprogramy.pl/PITy,Program,Windows,12732.html

a tu masz tą ustawę:
Art. 30a.
1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
5) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
6) od kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy:
a) w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
b) z subkonta, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
7) od dochodu członka pracowniczego funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do aktywów tego funduszu,
8) z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
9) od kwot jednorazowo wypłacanych przez otwarty fundusz emerytalny członkowi funduszu, któremu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka,
9a) od kwot jednorazowo wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z subkonta, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku ze śmiercią współmałżonka ubezpieczonego;
10) od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie,
11) od dochodu uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych,
12) od kwot
a) wypłaty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej w rozumieniu ustawy o emeryturach kapitałowych.
b) wypłaconych środków gwarantowanych po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej, o których mowa w art. 40f ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować