Zaloguj się, aby obserwować  
Pablor

Lokalizacje gier na konsole NEXT GEN!

88 postów w tym temacie

Zgodnie z tematem wątku chciałbym poruszyć problem lokalizacji gier na konsole typu next gen, a właściwie brak takowych.
Wydaje mi się "lekkim" nieporozumieniem, że potencjalnie duży rynek zbytu w samym centrum Europy jest traktowany po macoszemu. Zarówno Microsoft jak i Sony nie tak dawno otwarły swoje przedstawicielstwa w naszym kraju szumnie zapowiadając dalszą ekspansje na polskim rynku konsolowym. Tymczasem zapowiedzi zapowiedziami, a zmian ani widu ani słychu. Można oczywiście tłumaczyć, że naród powinien uczyć się języków, ale niech ktoś spróbuje zagrać w Obliviona znając angielski w stopniu podstawowym... nierealne. Oczywiście można siedzieć ze słownikiem w dłoni, albo kumać jedynie 50% tego co się dzieje i co należy zrobić, tylko czy o to chodzi ??? Inna sprawa, że przez tego typu manewry konsole tracę swój największy atut, a mianowicie to że są bardziej ekonomiczne, nowa konsola to wydatek 1000-1500pln, niezły komp kosztuje 3000-4000pln. Tylko co z tego kiedy gry na konsole kosztują od 200pln wzwyż (mówię o cenach sklepowych). Podam przykład Assasin Creeda, gierka która wyszła kilka miesięcy temu na konsole nadal w sklepach kosztuje 200-230pln, a ta sama gra (zlokalizowana) w dniu premiery na PC kosztowała... 79pln, a widziałem ją już w Saturnie za 69pln (???!!!). Lokalizacje to nie tylko niższa cena i możliwość zrozumienia w co się gra, ale również sposób na twórczą działalność dystrybutorów. Każdy gracz pamięta chociażby lokalizację Baldur''s Gate 2 - MISTRZOSTWO ŚWIATA, a z innej branży czym byłby Shrek bez Stuhra i Zamachowskiego. Mam szczęście bo mogę w większość gier pograć również na kompie, ale co z tymi którzy stają przed wyborem jednej maszyny do grania ? W związku z tym apeluję o to żeby gier polonizowanych na Xboxa i PS3 było więcej z pożytkiem dla wszystkich. MAM NADZIEJĘ, ŻE SIĘ DOŁĄCZYCIE DO TEGO APELU.

PS.
Pojawiło się światełko w tunelu, wcześniej wspomniany Assasin Creed będzie lokalizowany na Xboxa 360..... tylko, że ja mam PS3 :-(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2008 o 20:28, Pablor napisał:

Każdy
gracz pamięta chociażby lokalizację Baldur''s Gate 2 - MISTRZOSTWO ŚWIATA


Oczywiście, że pamiętamy. Wracając do przeszłości CDP kiedyś robił mistrzowskie lokalizację (Seria BG, seria ID, P:T),te polonizacje były mistrzowskie, dialogów słuchało się z przyjemnością. Dlaczego teraz nie możemy znaleźć tak dobrych polonizacji? Może wyjątkiem jest NWN2, który nie był aż taki zły - głos Neeshki by świetnie podłożony.

Dnia 22.05.2008 o 20:28, Pablor napisał:

MAM NADZIEJĘ, ŻE SIĘ DOŁĄCZYCIE DO TEGO APELU.


Dołączamy! ;)

Dnia 22.05.2008 o 20:28, Pablor napisał:

PS.
Pojawiło się światełko w tunelu, wcześniej wspomniany Assasin Creed będzie lokalizowany
na Xboxa 360..... tylko, że ja mam PS3 :-(.


Ja również posiadam PS3, ale nie wykluczone jest, że AC będzie spolonizowane również na tę konsolę. Czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Next Gen, gezzz ludzie, uaktualnijcie słowniki. Next gen to będzie PS4 i Xbox`ilelśtamstopni`.
Nikt nie powiedział, ze lokalizacja oznacza niższą cenę w grach na konsole! Wiele gier na Xbox360 w PL kosztuje tyle samo co angielskie odpowiedniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele gier na Xbox360 w PL kosztuje tyle samo co angielskie odpowiedniki.
Bo jest ich niewiele, pamiętam że gry na PC kiedy nie były tłumaczone kosztowały 150-200, teraz mniej kosztują wydania kolekcjonerskie, poza tym gra zlokalizowana to mniejsza możliwość importu równoległego i sprzedaży np. w Niemczech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2008 o 20:48, Pablor napisał:

Bo jest ich niewiele, pamiętam że gry na PC kiedy nie były tłumaczone kosztowały 150-200


Hah, ja za mojego zlokalizowanego Baldur''s Gate''a 2 premierowego zapłaciłem 219 zł chyba ;) Kiedyś to były wydania, elegancko kartonowe pudełka, obszerne instrukcje i poradniki (nie to co teraz, że instrukcja składa się z jednej kartki). Cóż, było minęło :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łza się w oku kręci, karton był tłoczony, a jaka obsada aktorska: Fronczewski, Kobuszewski, Kowalewski itd. I tego mi właśnie brakuje w gierkach konsolowych. Olbrzymi, niewykorzystany potencjał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej konsole Next-Gen to PS4, Xbox 720 i Nintendo Ponny, a że nie ma na te konsole gier to nie ma i lokalizacji takowych ... zastanawiam się kiedy przestaniecie mówić na PS3 i X360 "next-geny" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak PS3 i Xboxa 360 nadal nazywa się w fachowej prasie, ale skoro Ci to przeszkadza mogę je nazywać jak chcesz, nie w tym rzecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Tak PS3 i Xboxa 360 nadal nazywa się w fachowej prasie
Średnio fachowa skoro tak nazywa obecną generacje :)

Niestety, cena gier na konsole to nie tylko lokalizacja.. Na to wpływa masa rzeczy a nie tylko język.
Myślisz, ze gdyby tak było to czemu inne kraje nie mają tańszych zlokalizowanych gier?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja słowem nie wspomniałem, że na cenę ma jedynie wpływ lokalizacja. Jest to jeden ze znaczących czynników, który obniża cenę gry. Dlaczego cena tej samej gry na PC i na konsolę różni się o 150%, przede wszystkim dlatego, że gier konsolowych w Polsce sprzedaje się mniej, a lokalizacja jest jednym ze sposobów podniesienia atrakcyjności, jeżeli porównasz ceny gier na zachodzi, różnice między PC i konsolami nie są już tak drastyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, lokalizacja po zaniżonych cenach musi się opłacać.
W Polsce będzie z tym problem a na zachodzie cóż. Na zachodzie piractwo nie ma tak dużego odsetku.
Konsolowe piractwo jest dosyć znikome przy piractwie na PC.

Nie od dzisiaj na rynku są konsole - taka prawda a czasy lokalizacji typu BG2 się dawno skonczyły i pozostaną tylko w pamięci. Żeby było śmieszniej - wiesz dlaczego? Przez ilość tytułów które wychodzą. Im więcej gier tym mniej czasu idzie na jeden. Ironiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi to szczerze mówiąc wisi, nie lubię tłumaczeń, zawsze kupuję gry w oryginalnych wersjach, czyli po angielsku. Polskie tłumaczenia się z reguły badziewne i tylko psują grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o polskie wersje gier konsolowych, to w chwili obecnej na PS3 lokalizowany ma być tylko "Killzone 2" i najnowsza "FIFA". W przypadku X360 lista ta jest trochę większa: "Fable 2", Gears of War 2", "Too Human", "Viva Pinata 2" i podobno "Ninja Gaiden 2". O "Assasin''s Creed" była już mowa. Tak więc w temacie lokalizacji nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje, ale faktycznie szkoda, że mowa tutaj głównie o X360. Ja sam przymierzam się do kupna PS3 i chciałbym żeby gry na ta konsolę były lokalizowane. Nie chodzi tutaj o brak znajomości języka, ale o samą możliwość wyboru. Niektórzy wolą wersje oryginalne, niektórzy lokalizacje i moim zdaniem wydawcy powinni to wziąć pod uwagę, jeżeli wydają grę na nasz rynek. W przypadku PC 95% gier jest lokalizowanych, w przypadku konsol jakieś 5%. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie dlatego, że sprzedaż gier na konsole w naszym kraju jest mniejsza niż na PC. Dlatego wydawcy uważają, że lokalizacja gier na konsole nie ma sensu. Zwyczajnie nie chcą marnować kasy. Taka jest moim zdaniem rzeczywistość. Gdyby gry konsolowe sprzedawały się u nas na poziomie zbliżonym do PC, to pewnie w każdej prawie grze mielibyśmy możliwość wyboru polskiej wersji językowej. W przypadku X360 coś ruszyło i trudno tego nie zauważyć. Jednak w przypadku PS3 i Wii to szkoda gadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że większość z tych tytułów o których piszesz to gry, które jeszcze się nie ukazały, więc czy na pewno będą lokalizowane nie wiadomo. Swoją drogą nie chodzi tutaj o to żeby lokalizować 100% gierek, ale wielkie tytuły naprawdę wypada. Jak to mówią: pożyjemy, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno otwarcie Sony Computer Entertainment Polska ma poprawić ilość wydawanych gier po Polsku. Ale szczerze, to mi nie zależy na lokalizacji takich gier jak FIFA czy Killzone 2 (w tym drugim ewentualnie napisy), bo niektóre spolszczenia są takie, że zardzewiały gwóźdź wbija się do ucha. Wyobraźmy się Killzone 2- jakiś twardziel żołnierz krzyczy "Oddział, za mną, szybko!" zamiast "Squad, follow me, fast!" itd. Oceńcie sami. Co do gier teraźniejszych to mogła by zostać przeprowadzona polonizacja Obliviona - to bardzo złożony RPG i chociaż mój angielski jest na poziomie zaawansowanym, to wszystkiego nie da się zrozumieć. A czy ktoś wyobraża sobie jakiegoś Final Fantasy spolszczonego? ;) Hmm ... trochę to by klimacik popsuło. No to tyle co do mojej opinii o grach.
A teraz może wróćmy do przeszłości, na PS2 pierwszą zlokalizowaną grą był Baldur''s Gate Dark Alliance - czyli mniej więcej gdzieś tak w połowie życia konsoli. Czy dane nam jest czekać jeszcze tak długi czas na pierwsze spolszczenia? Miejmy nadzieję, że SCEP to poprawi, jak się samo zapierało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie podpisze bo ostatnio lokalizacje to tłomaczenia a nie tłumaczenia. I oby GoW2 nie było w wersji pl :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej wkurza coś innego(nie mam jeszcze konsoli ale niedługo PS3 :D) - AC na PC ma 3 nowe rodzaje zadań znacznie umilające grę, a to ie jedyny przypadek gdy wersja na PC jest lepsza, a na konsole żadne patche dodające to nie wychodzą (poprawcie mnie jeśli coś źle).
A Sony otworzyło ten oddział w Polsce i obiecali polonizowanie wielu gier na PS3, więc pozostaje czekać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A propos lokalizacji gier...
Ostatnio coraz więcej dem udostępnianych na Xbox Live jest w polskiej wersji językowej. Daje to nadzieję na większą bibliotekę tytułów na konsole w naszym, rodzimym języku. Czy takie apele są potrzebne? Moim zdaniem nie - machina już zaczęła się kręcić. Wystarczy czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Faktycznie, machina ruszyła i prawdopodobnie będzie już tylko lepiej, ale na dzień dzisiejszy dotyczy to tylko X360. Jeżeli chodzi o PS3 to faktycznie Sony obiecało polskie wersje swoich gier, ale na razie nic jeszcze nie wydali, a w zapowiedziach mają tylko 2 tytuły (jeżeli chodzi o "Killzone 2" to lokalizacja ma być kinowa, a nie pełna). Jednak co z tytułami od innych dystrybutorów? Co z CDP, EA, LEM i Cenegą? Zgodzę się, że nie wszystkie gry trzeba lokalizować, ale o tych najgłośniejszych tytułach wydawcy mogliby pamiętać. Nie ukrywam, że cieszyłbym się, gdybym mógł pograć w polską wersję "MGS4", "Final Fantasy XIII", czy też świetnie zapowiadający się "Saboteur". Ktoś zaraz powie, że te gry straciłyby wtedy cały klimat. Może tak, może nie, ale przecież nikt nikogo do grania w polską wersję nie zmusza, ale dobrze jeżeli gracz ma wybór. Jeżeli o mnie chodzi, to mając do wyboru polską albo angielską wersję w jakiejś grze, to przeważnie wybieram nasz język. Zawsze tak jakoś fajniej jest, no i nie denerwuję się, jeżeli czegoś do końca nie zrozumiem. Dodam też, że bardziej wolę lokalizacje kinowe niż pełne, ale np. "Urodzinowych przygód Kubusia" nie wyobrażam sobie bez dubbingu :-)

Według ciebie tego typu apele nie są potrzebne, ale ja sie nie zgodzę. To, że Microsoft i Sony zaczęły (zaczną) lokalizować gry na swój sprzęt, to bardzo dobrze, ale jak już pisałem, należy pamiętać jeszcze o reszcie dystrybutorów, którzy w swojej ofercie mają przecież nie jeden dobry tytuł, który można by wydać w polskiej wersji.

PS. Samurai Nobuke wspominał o polskiej wersji "Baldur''s Gate: Dark Alliance" na PS2, ale z tego co pamiętam, to polska wersja chyba nigdy się nie ukazała. Czy ktoś wie coś na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować