Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

9 kompania - znamy skład Edycji Kolekcjonerskiej!

88 postów w tym temacie

Miśkov --> Masz oczywiście rację, choć ja chyba rozumiem, czemu taka sytuacja ma miejsce. Weź pod uwagę fakt, że przez ponad pół wieku sierp i młot były symbolem "zaprzyjaźnionego mocarstwa", a potępienie symboliki faszystowskiej ma swe liczące dziesięciolecia korzenie. Poza tym, w tym drugim przypadku, przez wszystkie te lata panowała ogólnoświatowa jednomyślność w tej kwestii. A może po prostu zaczynamy do tego z czasem nieco dojrzalej podchodzić? Przestając zapamiętale walczyć z pustymi tak naprawdę symbolami? Bo sztuka nie polega tak naprawdę na obaleniu pomnika, tylko systemu, który go postawił? Co nam się, bogom dzięki, ostatecznie udało. W tej materii należy być ostrożnym, bo zaczyna się od zbanowania sierpa i młota, a skończyć może na zamykaniu meczetów. W imię walki z symbolami fundamentalistycznego terroryzmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi
> jedynie o fakt, że sama kwestia flagi jest tutaj tak naprawdę zbytnio i moim zdaniem,
> zupełnie bezpodstawnie rozdmuchiwana.

Jak dla mnie nie jest. Przepraszam, że się znowu powtarzam, ale gadżety z Che Guevarą są chyba najlepszym przykładem tego o co mi chodzi i tego, że twarz mordercy stała się symbolem buntowniczej pop-kultury (ostatnio nawet jakiś sklep z ciuchami ją wykorzystał w reklamie).

> Po pierwsze bowiem, mamy dziś do czynienia z wolnym
> rynkiem i zasadą wolności wyboru - nikt nikogo nie zmusza do zakupu, posiadania, wywieszania,
> czy też maszerowania w pochodzie z tym kawałkiem płótna.

Chodzi mi też o pewną uczciwość. "Mein Kampf" jest, nie wiedzieć czemu, wyjęte spod prawa, wypomina się w mediach, że naziole pokazują "5 piw", a przemaszerowanie po centrum w koszulce z Hitlerem skończyłoby się nie na śmiechu, a na komisariacie.
Jeśli symbolika niemieckiej III Rzeszy jest wyjęta spod prawa to żądam, żeby również identycznie stało sie z symboliką państw "komunistycznych".

Co prawda chyba chętniej widziałbym sytuację o jakiej Ty mówisz, czyli wolny rynek na którym jest to moją sprawą co kupuję i co noszę, dopóki nie jest to publiczna słowna/pisemna manifestacja ustroju, który konstytucja przedstawia jako wyjęty spod prawa.

Ale jak widzisz rynek "wolny jest tylko połowie".


> Po drugie zaś - obowiązuje tu
> podobna zasada, jak w przypadku wspomnianych przez Ciebie narzędzi. Flaga, sama w sobie,
> nie jest przecież ideologią. Jest po prostu oficjalną flagą nieistniejącego już organizmu
> państwowego, a więc częścią czegoś, co zwykło się nazywać historią. Że historią z naszego
> punktu widzenia niezwykle bolesną, to już inna sprawa.

Tu mam spore wątpliwości. Czołg jest pustym narzędziem bez znaczenia ideologicznego, a flaga sama w sobie ma za zadanie reprezentować jakąś zbiorowość, nieraz złączoną przez organizm państwowy kierujący się pewną ideologią władzy, a jej kolorystyka i symbolika są ściśle określonymi alegoriami.
O ile się nie mylę flaga amerykańskiego "południa" jest "prztyczkiem w nos" dla czarnoskórych.

Nie chcę doprowadzić sprawy do absurdu, bo w ten sposób flaga USA to symbol poparcia dla wojny w Iraku, flaga czegośtam to wyraz akceptacji wojny z kiedyś tam... ale chyba sam rozumiesz, że tego typu prezenty nie są najlepsze.

Spróbuję jeszcze z innej strony - widziałeś na pierwszej stronie link do rosyjskiej EK?
http://www.ozon.ru/multimedia/soft_other/1000762807.jpg

Dosłownie zero jakichkolwiek kontrowersji? Gdyby wydali grę o Waffen SS też nie tylko bym zaakceptował, ale i był pod wrażeniem klimatycznego, naprawdę ciekawego wydania, a przy okazji ograniczonego do samej kwestii militarnej, bez głupawych gadżetów, które sprzedaje się wycieczkom na straganach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 15:29, gogiell napisał:

Ech, po przeczytaniu twojego posta, powiem tyle, że nie chodzi mi o wydanie gry która
traktuje o sowietach, tylko dołączenie marketingowego hitu, czyli flagi z sierpem i młotem.
Ja gdybym miał powiesić jakąś flagę, to tylko biało czerwoną - o "hamerykanskych" grzechach
wiem, ale dla mnie ZSRR i III Rzesza, uczyniły Polsce znaczną szkodę, więc dziwi mnie,
dołączanie flag i emblematów naszych "wrogów".


Ja to (sowiecką flagę z tej gry) potraktuje jako... trofeum wojenne tudzież element wspaniałej EK "9. kompanii":)))

Po prostu sprawa nie jest warta takiego bicia piany jakie jest robione - w dodatku (nie mówię o Tobie) niektórzy traktują sprawę tej flagi za pretekst do prężenia muskuł ii pokazówy swojej zoologicznej fobii do wschodnich sąsiadów.

A tak przy okazji w Afganistanie za czasów "przyjaźni" polsko-sowieckiej nie było Polaków i Polacy nie umierali w Afganistanie za "sowieckie imperium" - zupełne przeciwieństwo dzisiejszej obecności Polaków w Afganistanie w obronie "amerykańskiego imperium".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Errat do poprzedniego postu - w Afganistanie za czasów sowieckiej interwencji zginał jednak jeden Polak - ale nie żołnierz tylko „dziennikarz” – teraz sobie przypomniałem – red. Badowski (ale on przynajmniej nie był aż takim kłamcą jak W. Milewicz ubity w Iraku a dzierżący do dziś, za swoje wyjątkowe telewizyjne kłamstwa podczas najazdu NATO na Jugosławię oraz z Czeczenii, tytuł „hieny dziennikarstwa polskiego”).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pfyyyy ^^^^^^

zacznę od tematu, czyli od tego, że edycja kolekcjonerska mi się podoba
teraz przeszedłbym do dyskusji ale zanim to zrobię muszę z obrzydzenia i ogólnego neizadowalenia zapytac

JAKA WY LUDZIE CZERPIECIE PRZYJEMNOŚĆ Z PRZEPYCHANEK SŁOWNYCH I WYZWISK!?!?!?!?!?!?!

uff już lepiej teraz przejdę do dyskusji
Nie traktuje flagi wszystkic hzbrodniarzy jednakowo, głównie dlatego że jedne mi sie podobają, a drugie nie. nie znam powodów muszę być piętnowany za moje gusta estetyczne, bo to z polityka, czy historia nie ma nic wspólnego.

niespodobało mi się sformułowanie naszych wrogów. jesli musiałbym już użyć sformułowania wrogów, użyłbym go ze słowem "Byłych" albowiem nie ma już ani jednych ani drugi ani nawet trzecich jeśli są jacyś trzeci.


Dalej mówicie o potędze symbolu, a ja się naśmiewam z tego. Bo kiedy zapytasz nosiciela jakiegoś gadżetu z che, o to ile ludzi owy che zamordował, to istnieje spore ryzyke, że spyta cię kim jest che, jeśli będzie inteligentniejszy to, że nie wie, a jeśli będzie nawet inteligentny to powie ci, że sam che tego nie wie. Tylko, że śmieszne w tym wszystkim jest to, że pośród tych wszystkich ludzi którzy owe gadżety nosza, ze świecą w ręku szukać ludzi, którzy traktują to jak ocoś więcej niż garderobe, jako symbol.

Paradoksalnie te koszulki są dowodem zwycięstwa nad nim, byle gówniarz może teraz sobie buty wytrzeć wizerunkiem Che, i mało kto bedzie świadomy tego. Poprostu użył kawałka materiału by pozbirać neiczystośći

Co to za symbol którego się nie rozumie?

tak samo neidawno słyszałem że kolor sznurówek ma znaczenia, że afaratka ma znaczenia, że ubierania się na czarno oznacza, że słucham metalu, ubieranie na różowe że jestem pokemonem, a na zielone że należe do Grinpis....

to ejst prawdziwa głupota moim zdaniem, a nie to, że ktoś powiesi sobie kawałek szmaty na ścianie, szmaty wyzutej z wartości, szmaty która x lat temu ubyła symbolem potężnego zbrodniczego państwa czy też federacji

i bez obrazy ale kiedyś teżbyła podobna szopka o jakiejś grze, która propagowała wg polityków i dzienikarzy wrogośc wobec polski. Codname panzers chyba, a później się okazało, że wersja histori w grze jest prawdziwa, a polityciy i dzienikarze są nie do uczeni....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 15:36, Hancock napisał:

Spróbuję jeszcze z innej strony - widziałeś na pierwszej stronie link do rosyjskiej EK?

Dnia 29.05.2008 o 15:36, Hancock napisał:

Dnia 29.05.2008 o 15:36, Hancock napisał:

Dosłownie zero jakichkolwiek kontrowersji?


Rozumiem, że naszywka pododdziału dokonującego agresji na niepodległy kraj w imię Imperium Zła jest w porządku natomiast flaga samego Imperium jest be?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem, że naszywka pododdziału dokonującego agresji na niepodległy kraj w imię Imperium
> Zła jest w porządku natomiast flaga samego Imperium jest be?

Tak. Oddziały również są narzędziem, a nie symbolem ideologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

Tak jest, socjalizm był be, kapitalizm jest cacy.

To twoja opinia. Nie napisałem w moim poście nic odnośnie kapitalizmu.

Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

Tylko tak się śmiesznie składa, że
pomimo, iż teraz można sobie iść do sklepu, i kupić kilogram najlepszej szynki, to mało kogo na tę szynkę stać.

Ekhm...?! Wybacz, ale zawsze tak reaguję na skrajną głupotę. Może inaczej rozumiemy pojęcie "Najlepsza szynka", bo dla mnie to nie ten sztuczny syf z papierka, pięć plasterków za sześć złotych. Szczęśliwie się składa, że w okolicy mam sklepik mięsny, w którym już od lat robię zakupy. Uwierz mi, kilogram szynki nie rujnuje mojego portfela. To samo tyczy się całego zapasu mięsa na święta czy inne okazje.

Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

Mieszkanko nie należy się już "z urzędu", trzeba teraz na nie ciężkie pieniądze wybulić.

A wiesz, ile czekało się na takie "mieszkanko" z "urzędu"? Fakt, górnicy czy prezesi dostawali od razu, ale cała reszta musiała czekać. Długo, przynajmniej kilka lat, tutaj nie wmówisz mi głupot, bo sam to wiem z doświadczenia członka mojej rodziny.

Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

Zakład pracy nie pokryje Ci już kosztu urlopu, bo ich to nie obchodzi.

Tutaj również się mylisz. Wiele zakładów pracy oferuje pracownikom tanie wczasy, także spędzenie np. 10 dni we Włoszech czy w Grecji za cenę ok. 1000 zł wcale nie jest niczym wyjątkowym.

Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

Nie przesadzajmy z tym propagowaniem totalitaryzmu. Gadżet jak gadżet. Nikt przecież
od razu nie wyjdzie na ulicę i nie zacznie domagać się powrotu tzw. "komuny". Jak ktoś
będzie chciał sobie flagę powiesić na ścianie, czemu nie. Wszyscy wiedzą, że to żart,
a nie "czczenie" tamtego ustroju.


Rozumiem, że gdyby wydawca dołączył do strategii drugowojennej "czaszkę" z czapki SS-mana, lub flagę ze swastyką to też byłby jedynie żart?

Dnia 29.05.2008 o 10:14, Ringno5 napisał:

A poza tym, tak naprawdę to większość systemów politycznych opiera się na kłamstwie,
zastraszaniu i obłudzie. Nie bądźmy zatem może hipokrytami. Rzeczywistość jest, jaka
jest, i tyle.


O jakiej większości mówisz? Faszyzm, socjalizm, komunizm. Ale demokracja? Tutaj mamy co najwyżej kłamsta polityków, którzy nie zmuszają nas do niczego. A ich wybieramy MY, bo to właśnie naród ma w tym ustroju ma również coś do powiedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba niektórzy "zapominają" że Edycja Kolekcjonerska jest dla... kolekcjonerów - komu się nie podoba Edycja Kolekcjonerska (z flagą ZSRR) a chce mieć grę "9. kompania" kupi sobie... edycję zwykłą.

Gra ma swoja cenę [ca. 130 PLN (?) ] i te pieniądze nie chodzą sobie piechota na ulicy - piewcy komunizmu, ZSRR nie kupią sobie Edycję Kolekcjonerską "9. kompanii" by mieć flagę ZSRR - więc o co niektórym chodzi?

Skoro drażni Was cokolwiek co przypomina ZSRR (a gra aż roi się od tego, nawet bez akcesoriów z flagą ZSRR) to po co wam w ogóle ta gra i wypowiedzi na jej temat?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hancock --> Ja oczywiście doskonale rozumiem, o co Ci chodzi. I jeśli demokratyczna większość uznałaby coś takiego za konieczne, pogodziłbym się z taką sytuacją - vox populi, vox dei. Ale... Do cholery, żyjemy w XXI wieku. Chodzi mi jedynie o fakt, że jak dla mnie, walka z symbolami powinna skończyć się w momencie upadku czynnika je reprezentującego. Od tego czasu stają się one historią, a naszym obowiązkiem powinno być wytłumaczenie nieświadomym, co za nimi stało oraz dlaczego było to złe. Mówiąc krótko, doprowadzić do sytuacji, w której ktoś noszący koszulkę ze swastyką, czy Che - do czego miałby prawo - nie byłby traktowany jako buntownik, czy kontestator, tylko co najwyżej idiota. A nawet gdyby Mein Kampf można było kupić w każdej księgarni, to ilu chętnych nabywców by ten zbiorek grafomańskich wypocin znalazł? To jest to, co zawsze najbardziej mnie boli - najłatwiej zakazać i postawić policjanta, trudniej odpowiednio wyedukować.
Zgadzam się z zakazem głoszenia i propagowania takich ideologii oraz stosowania symboliki w kontekście politycznym. Ale absolutnie nie w odniesieniu do historii. A tematem gry jest przecież pewna wirtualna symulacja działań wojennych w pewnej historycznej rzeczywistości. Flaga jest więc jednym z elementów związanych z tym okresem w historii świata. Więc zupełnie nie rozumiem tych wszystkich kontrowersji. Najwyraźniej pokutuje tu również zupełnie różne w wielu przypadkach podejście do symboli, które ja uważam jedynie za ułatwiające komunikację niewerbalną elementy graficzne. Mówiąc krótko: obecnie swastyka na usterzeniu ogonowym Junkersa to dla mnie taki sam symbol graficzny, jak oznaczenie T6KL na kadłubie - oznacza określoną przynależność, tak wyglądał i już. Wiem, że większość ludzi traktuje pewne symbole i znaki ze śmiertelną powagą, utożsamiając je z ideologią - ja tak nie potrafię. Bardziej interesują mnie same działania i ludzie za nimi stojący.
A ruska EK owszem, cholernie fajna. :)

Poza tym. Mówimy o Edycji KOLEKCJONERSKIEJ gry komputerowej, a nie zestawie "Zostań młodym rewolucjonistą"!

:)

O, strajker mnie ubiegł... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niezła jatka, fajnie się czyta :D.
Moim zdaniem flaga to niezbyt dobry pomysł. Mimo wszystko, flaga reprezentuje ideologię związku radzieckiego i jak dla mnie, to ta flaga ma na sobie krew ofiar tego okropnego państwa.
Fajnie by było jednak gdyby skupiono się na militarnej części wojny w Afganistanie i na tytułowej 9 kompanii w tej edycji kolekcjonerskiej. Zero kontrowersji, czysta przyjemność z pięknej EK. Widać ktoś w Techlandzie nie miał dość wyobraźni.
Ale koniec, więcej nie komentuje tego, bo wpadnę zaraz w niekończącą się dyskusję :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 12:22, Myszasty napisał:

A ja znów nie mogę się nadziwić temu, jak bardzo i na siłę szuka się sensacji w każdej
możliwej sytuacji. Do gry dodana została flaga - gra jest o działaniach armii ZSRR, więc
historyczna flaga tego kraju mogła się tam znaleźć. /.../

A jeśli gra osadzona byłaby w nazistowskich Niemczech, to dorzucilibyście flagę ze swastyką. A może popiersie Lenina dodacie jeszcze do tego EK? PR-owiec pewnie skacze z radości, że się tyle szumu narobiło. Jaki więc cel przyświeca rozdawaniu takich gadżetów, jeśli nie wzbudzenie kontrowersji? Proszę mi tylko oszczędzić ogólników pokroju "uatrakcyjnienia produktu". Jeśli do gry się dodaje kubek, t-shirt, lub medalion, to liczy się na to że ktoś zrobi z nich użytek. A jaki użytek z flagi zrobią gracze? Ano powieszą sobie. I nie mam tu na myśli zasadności, ale efekt. A efekt będzie taki, że "dla jaj" zawisną nad łóżkami graczy flagi Związku Radzieckiego. I to chyba nieświadomych graczy, bo przecież nikt kto zna historię użytku z niej nie zrobi, chyba że zatrzyma ją sobie na wypadek gdyby papieru w toalecie zabrakło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dwie strony postów, i dowiemy się, że w polszcze odrodził się ruch neokomunistyczny, kórego głową jest bezwątpienai gram.pl

tak naprawdę ek 9 kampani to tajne źródło dystrybucji flagi do wszystkich współpracowników ruchu, wszyscy członkowie dostali wcześniej kupon opiewający na sume potzebną do zakup ek. zapewne z 300 400 egzeplarzy trafi do prawdziwego obiegu, gdzie być może padnie na podatny grunt, i wyrosną nowi członkowie
tak nam dopomóż partia!!

jakby co chce o was dołączyć... adres wiecie sami skad wziąść
czekam na was towarzysze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 15:07, gogiell napisał:


> Dla mnie dodanie flagi ZSRR jest DOSKONAŁYM pomysłem, gdyż (co tu dużo gadać)
> ładnie wygląda (mi się podoba),

Widzisz, nie rozumiesz o co chodzi. Ładnie wygląda. Fajnie, tylko pomyśl za jaką ideologią
"stoi" ta flaga - może powiesisz sobie swastykę nad łóżkiem i powiesz "ach, fajnie wygląda,
nie mieszajcie polityki do tego !"


Owszem, drogi kolego, gdyby tylko dodali do jakiejś gry flagę ze swastyką, a owa gra przypadłaby mi do gustu, kupiłbym, flagę powiesił nad łóżkiem i się cieszył z fajnego gadżetu. Zrozum: ogół graczy ma gdzieś, czym to kiedyś było, czym dziś jest i czym będzie- symbolem i znakiem rozpoznawczym zła, okrucieństwa i bestialstwa. Ale powtarzam: GUZIK mnie i innych to obchodzi, to jest tylko gadżet... co wy, wnioskujecie, że za jego pośrednictwem próbuje się zwerbować ludzi do organizacji neonazistowskich, czy co? dajcie sobie spokój, bo to naprawdę bez sensu. Cieszcie się z wypasionych edycji kolekcjonerskich, takich jakich praktycznie nigdzie nie mają.

Czemu nie mieliście nic przeciwko dodawaniu do WiC flagi amerykańskiej, co? oni jakoś patrzyli, powtarzam PATRZYLI jak w owych czasach polskę niejaki towarzysz stalin brał sobie i robił co chciał. A mogli zaprotestować, mieli argumenty, pokazali na co ich stać hiroszimą i nagasaki, co nie ? ruscy wtedy tego nie posiadali. A mimo to ameryka nie udzieliła nam pomocy...

Wiem, co teraz powiecie- ale skoro ten argument uznacie za bez sensowny, to wtedy jeszcze raz popatrzcie na własne, bo wbrew pozorom- niczym się nie różnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby EK kosztowała więcej niż 100 ;] Legend:HoG 90zł. LOKI też chyba 90 zł. więc i 9 Kompania pewnie będzie kosztować 90 zł. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gaax --> Jeśli mnie cytujesz, to proszę, w komentarzu nie zwracaj się do jakiegoś wyimaginowanego ogółu ("dorzucilibyście"), bo po pierwsze na rozdwojenie jaźni nie cierpię, po drugie zaś, niczego i nigdzie nie dorzucałem. Z firmą Techland mam tyle wspólnego, że gram w wydawane przez nich gry i czasem o nich piszę.

pRed@toor --> O to, to! Rozpracowałeś spisek, niech Cię! W supertajnej edycji kolekcjonerskiej będzie jeszcze dorzucone, jak czytam na pudełku: "Twoje pierwsze 250g semtexu i zapalnik oraz obszerny poradnik, jak paraliżować ruch kolejowy w państwie kapitalistycznym." Masz ją jak w banku, namiary już mamy, odbiór jutro o 21.45 na Placu Zamkowym, hasło: Gdzie jedziesz na wakacje? odzew: Jak zwykle, na Kubę. Łącznik będzie miał w ręku zwinięty numer "Prawdy" sprzed dokładnie 25 lat. Weź na wszelki wypadek kapsułki z cyjankiem. Powodzenia, towarzyszu! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkich postów, także nie wiem czy było już o tym wspomniane, ale w EK World in Conflict też była dołączana flaga sowiecka/amerykańska (zależnie od wersji) i jakoś nie kojarzę, by się wtedy tak ludzie rzucali na CDP, a tu proszę Techland dał flagę "Imperium Zła" i zaraz wszyscy się na niego rzucili z nożami (sierpami?)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem że GRAW, CoD i MoH to gry pokazujące tamte konflikty ( rzeż amerykańskich indian,
> Wietnam ) w których możemy wziąść udział.. wydane równie bogato i z symbolami typu flagi
> i inne badziewia? rozśmieszyłeś mnie, ale humoru mi nie poprawiłeś , bo twoje słowa są..
> żałosne, zabłądziłeś.

Rozumiem że 9. Kompania to gra, w której możemy wyciąć w pień kilka milionów własnych obywateli? Rozmawiajmy poważnie może, co?

> tak sie składa że pisałem mature z historii i zawsze lubiłem ten przedmiot, to mi tu
> nie przytaczaj faktów..

Tylko co mam przytaczać? Jeśli fakty nie pasują do teorii, to tym gorzej dla faktów, tak?

> byś nie wypisywał dyrdymałów że Polska ma krew na rękach

A nie ma?

> doskonale pamiętam czasy kiedy
> człowiek musiał umieć biegle mówić po rosyjsku ( szkolny obowiązek obywatela zaprzyjaźnionego
> państwa ) zanim nauczył sie dobrze jeździć na rowerze, kartki na mięso, cukier i inne,
> kolejki po wszystko, bo jak już rzucili towar na półki to ludzie niejednokrotnie wyszarpywali
> sobie wszystko z rąk by mieć co jeść czy na dupe założyć.. gdzieś ty sie uchował?????

No popatrz. A teraz musi nauczyć się mówić po angielsku, i jest cacy?

> ..a może masz te ze dwadzieściakilka lat i jedyna propaganda jaka
> przychodzi ci do głowy to ta amerykańska?

A może mam troszkę więcej, i pamiętam zarówno tę prowschodnią, jak i obecną, prozachodnią propagandę?

> wybaczam ;) i Boże uchowaj takich jak ty najdalej od poważnych stanowisk w kraju.. ja
> też jestem liberałem, ale mnie historia czegoś nauczyła, ciebie albo nie miała okazji,
> albo.. szkoda gadać :/

Darujmy sobie może osobiste wycieczki, dobrze? Nic nie wnoszą do dyskusji, za to tylko świadczą o poziomie piszącego. Po co? Czemu mają służyć?

@Hancock

> Tu nie chodzi o przykład tylko o świadomość. Sam piszesz, że powieszą dla "zabawy". Bo mordy śmiesznych
> dziadków z brodami są oczywiście mniej zbrodnicze od tych popełnianych przez III Rzeszę.

I oczywiście ta jedna flaga jest tożsama z symbolem wszelkiego zła, tak?

> Program programem, a niektórzy jak od ojca coś usłyszą, to w nic innego nie uwierzą.

Ich problem, co nie zmienia faktu, że więcej uwagi przykłada się do tego, czyim synem był taki np. Władysław IV, niż do tego, co działo się w Polsce między 1945 a 1989 rokiem. Młodzież szkolna jest w stanie wymienić wszystkich królów tego pięknego, nadwiślańskiego kraju, a nie wie, co to był Okrągły Stół. Pytanie: co jest istotniejsze z punktu widzenia naszej dzisiejszej rzeczywistości?

> Tu chodzi o pewną kulturę i powiedzenie sobie raz na zawsze, że odmiana komunizmu z zeszłego półwiecza
> była zbrodnicza, kłamliwa i nieprawdopodobnie skrzywdziła ludzi.

I nikt temu nie przeczy. Ale jeśli powiesz dziś komuś, by przeczytał dzieła zebrane Lenina, to roześmieje Ci się w twarz, a gdy zaproponujesz lekturę Mein Kampf, potraktują Cię jak zdrajcę. Już taka nasza polska mentalność, że niektóre rzeczy obracamy w żart. Tak właśnie stało się ze Związkiem Radzieckim.

> To rozejrzyj się szerzej i zobacz ile zostało wybudowanych marketów i supermarketów, w których można
> dostać wszystko za nieduże pieniądze.

To, że jest ich dużo, nie oznacza, że ludzi stać na zakupy w nich. Jest różnica, między średnią pensją, a emeryturą w wysokości 800 zł.

> Poza tym jeśli ktokolwiek uważa, że pod względem zaopatrzenia i dostępności towarów było lepiej, to znaczy
> nie mniej ni więcej jak to, że dobrze ułożył sobie kontakty ze sprzedającymi - albo mieszkał na wsi.

Nie napisałem, że było lepiej. Napisałem, że ludzi było stać na to, żeby jednak raz na jakiś czas kawałek wędliny zjeść. Matka mojego kolegi ma 650 zł emerytury, i gdyby nie pomoc syna, jadłaby chyba przysłowiowy kit z okna.

> Reszta... a to po meble stała 2 dni, a dowiedzieć się, że już się coś skończyło - z perspektywy czasu wydaje
> się to totalnie żenujące i poniżające, nie wiem jak ktokolwiek mógłbym tego bronić.

Nie chodzi o bronienie. Chodzi o propagandę. Ludzie, którzy podchodzą do tematu na zasadzie "socjalizm - be, kapitalizm - cacy" mylą się tak samo, jak ci, którzy patrzą na to odwrotnie. Można mówić, co się chce, ale prawda jest taka, że jednak pewne (może i drobne) zalety ten socjalizm miał. Bo wtedy młode małżeństwo mogło nie mieć mebli, ale przynajmniej dostawało mieszkanie. Teraz może stać ich na meble, ale o mieszkaniu mogą pomarzyć (wystarczy poczytać statystyki).

> A więc na swoim przypadku wyciągasz wniosek, że każdy tak miał?

Nie każdy. Ale wielu. I nie wszyscy mieli kontakty, dojścia czy znajomych.

> Informuję również, że tydzień w Grecji można spędzić za 1000zł, co stanowi mniej niż pół średniej-miesięcznej,
> a nie 3-4.

Tydzień... A niektórzy jeździli na 2 tygodnie, może nie do Grecji akurat, ale do "bratnich republik", czyli np. Węgry, Jugosławia. Dzieciaki miały organizowane kolonie, obozy. Kiedy ostatni raz szkoła Twojego dziecka (jeśli takie posiadasz) zorganizowała mu wyjazd, którego koszt w pełni pokryła?

> Proponuję, żebyś więcej posłuchał jak żyli inni w tamtych czasach.

Żyłem w tamtych czasach. Bez dojść, bez koneksji, bez "brata szwagra kolegi sąsiada córki męża cioci". Wielu moich znajomych podobnie.

Rozmowa taka nie ma za bardzo sensu, bo są ludzie, którzy w socjalizmie widzą zło wcielone. To mniej więcej tak, jak szesnasto-, siedemnastoletni "młodzi gniewni", którzy co roku protestują pod domem generała Jaruzelskiego. O stanie wojennym wiedzą tyle, ile wyczytali z książek, i wydaje im się, że zjedli wszystkie rozumy. Pytanie zatem, czemu nie protestują ludzie około czterdziestki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 20:09, Myszasty napisał:

gaax --> Jeśli mnie cytujesz, to proszę, w komentarzu nie zwracaj się do jakiegoś
wyimaginowanego ogółu ("dorzucilibyście"), bo po pierwsze na rozdwojenie jaźni nie cierpię,
po drugie zaś, niczego i nigdzie nie dorzucałem. Z firmą Techland mam tyle wspólnego,
że gram w wydawane przez nich gry i czasem o nich piszę.

No to faktycznie zmienia w zupełności wydźwięk napisanego przeze mnie posta, całego wręcz szlag trafił. Wystarczy "dorzucilibyście" zamieć sobie na "dorzuciliby". No, ale przez Twój zielony kolor i fakt iż bronisz marketingowej polityki Techlandu, arbitralnie uznałem iż masz z nimi coś wspólnego. Za personalną pomyłkę przepraszam, ale na odpowiedź czekam nadal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować