Zaloguj się, aby obserwować  
Isar

Konfiguracja sieci LAN :/

24 postów w tym temacie

Witajcie!!!
Tak więc niedawno kupiłem sobie nowego kompa... postanowiłem połączyć go ze starym komputerem który ma internet... Więc podłączyłem kompy kablem, skonfigurowałem sieć... Już sie ciesze bo mysle ze zaraz bede mial neta na nowym kompie i klapa... Jeden komputer wykrywa drugiego ale na niego nie może wejść, a drugi pierwszego niewidzi o co chodzi??? nie wiem co mam robić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2006 o 19:14, Isar napisał:

Witajcie!!!
Tak więc niedawno kupiłem sobie nowego kompa... postanowiłem połączyć go ze starym komputerem
który ma internet... Więc podłączyłem kompy kablem, skonfigurowałem sieć... Już sie ciesze
bo mysle ze zaraz bede mial neta na nowym kompie i klapa... Jeden komputer wykrywa drugiego
ale na niego nie może wejść, a drugi pierwszego niewidzi o co chodzi??? nie wiem co mam robić???



Najwyrazniej zle skonfigurowales. Ja rowniez mialem taki przypadek u siebie jak laczylem kompy. A udostepniles jedno polaczenie drugiemu kompowi? I czy skonfigurowales Firewall''a jesli owego posiadasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje ten temat, bo mam zapytanie:

Powiedzcie mi czy musze specjalnie jakos konfigurowac kompy abo polaczyc je za pomaca sieci LAN? Nie chodzi mi koniecznie o to zeby byl net,ale o polaczenie ktore pozwala smigac we 2 w jakas gre po Lanie.
Posiadam switcha i troche kabelkow. Co musze zrobic aby podlaczyc 2 kompy?

O odpowiedzi prosze ludzi z doswiadczeniami. Dzieki, Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilka standardowych rad jesli chodzi o tworzenie sieci LAN (przy czym troche wroze, bo nie podales, czy to bedzie na windzie, ani na jakiej):

- każdy komputer musi posiadać inną nazwę
- logując się do komputera nie możemy podać nazwy użytkownika identycznej z nazwą komputera
- do komputera logujemy się z hasłem
- logujemy się do Sieci M$ Networks (we właściwościach karty sieciowej wybieramy Klient sieci M$ Networks)
- nazwa Grupy Roboczej musi być identyczna w każdym komputerze
- zainstalowane protokoły sieciowe identyczne w każdym komputerze (powinien wystarczyc protokol TCP/IP)
- w opcjach protokołu TCP/IP dla Windows 2000/XP/2003 należy włączyć NetBIOS przez TCP/IP (zakładka WINS)

Przyklad:

Ustawienia komputerów:

Pierwszy komputer:
-klient sieci M$ Networks
-udostępnianie plików i drukarek
-protokół TCP/IP dla karty sieciowej
-IP 192.168.0.1
-maska podsieci 255.255.255.0
-załączamy NetBIOS przez TCP/IP

Drugi komputer:
-klient sieci M$ Networks
-udostępnianie plików i drukarek
-protokół TCP/IP dla karty sieciowej
-IP 192.168.0.2
-maska podsieci 255.255.255.0
-załączamy NetBIOS przez TCP/IP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2006 o 20:15, Rider of Rohan napisał:

Posiadam switcha i troche kabelkow. Co musze zrobic aby podlaczyc 2 kompy?


do tego co napisal hegemon dodam ze do polaczenia 2 kompow wystarczy tylko jeden kabel z przeplotem, switcha zostaw na specjalne okazje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2006 o 23:00, Majkell napisał:

Hegemon podałeś przykład IP występującego w sieci w której jestem :D

Bo to standardowy numer IP w sieciach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2006 o 23:08, Majkell napisał:

Aha ;p


Tak jak napisal ferbi, to jest adres zarezerwowany dla sieci lokalnych :) Podobnie jak:

10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255

A 127.0.0.1 to tzw. "loopback", czyli Twoj wlasny komp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hegemon: a nie da sie tego wszystkiego automatycznie ustawic? Tzn. czy Win XP skonfigurowalby tego sam, czy wszytsko trza recznie wpisywac? Bo zauwazylem,ze w moje miejsca sieciowe jest opcja: konfiguruj siec w domu lub malej firmie.

i jeszcze pytania do wczsniejszego postu:
-czy trzeba koniecznie posiadac haslo do komputera podczas logowania?
-gdzie sie ustawia nazwe grupy roboczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zappomnialem sie zapytac:

trzeba grzebac cos przy bramie domyslnej lub preferowanym/alternatywnym serwerze DNS?

PS. kolejne kompy musza miec koncowy nr IP o jeden wiekszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2006 o 12:15, Rider of Rohan napisał:

Hegemon: a nie da sie tego wszystkiego automatycznie ustawic? Tzn. czy Win XP skonfigurowalby
tego sam, czy wszytsko trza recznie wpisywac? Bo zauwazylem,ze w moje miejsca sieciowe
jest opcja: konfiguruj siec w domu lub malej firmie.


I z tego skorzystaj. Powinno sie udac, ale gwarancji nie daje. Jesli bedziesz mial problemy - skonsultuj sie z tym co napisalem i ustaw recznie.

Dnia 12.02.2006 o 12:15, Rider of Rohan napisał:

i jeszcze pytania do wczsniejszego postu:
-czy trzeba koniecznie posiadac haslo do komputera podczas logowania?


Raczej tak, bo to jest logowanie do sieci MS Networks. Bez tego nie bedziesz w sieci. Chociaz, moze jest jakis sposob, zeby to ominac. Nie jestem omnibusem :)

Dnia 12.02.2006 o 12:15, Rider of Rohan napisał:

-gdzie sie ustawia nazwe grupy roboczej?


WIN+Pauza, Nazwa komputera, Zmien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2006 o 12:37, Rider of Rohan napisał:

Jeszcze zappomnialem sie zapytac:

trzeba grzebac cos przy bramie domyslnej lub preferowanym/alternatywnym serwerze DNS?


Brama domyslna sluzy do udostepniania internetu. Na kompie, ktory nie ma sieci wpisz adres (IP) kompa, ktory siec udostepnia. Serwerem DNS tez moze byc komp udostepniajacy polaczenie. Ale wpisywanie tych wartosci nie powinno byc konieczne do dzialania sieci.

Dnia 12.02.2006 o 12:37, Rider of Rohan napisał:

PS. kolejne kompy musza miec koncowy nr IP o jeden wiekszy?


Tak, tzn. wszystkie kompy w sieci musza miec rozne IP z przedzialow przeznaczonych dla sieci lokalnych - patrz jeden z postow wyzej.

A tak w ogole, to chcesz udostepniac internet? Jesli tak, to jak laczysz sie z siecia? Jakis modem USB masz, czy druga karte sieciowa w kompie wyjsciowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2006 o 12:59, Hegemon napisał:


A tak w ogole, to chcesz udostepniac internet? Jesli tak, to jak laczysz sie z siecia? Jakis
modem USB masz, czy druga karte sieciowa w kompie wyjsciowym?


Znowu odkopuje temat, bo chce pojsc krok dalej ;)

Chcialbym wlasnie zeby mozna bylo zarowno smigac na 2 kompach zarowno po lanie jak i zeby mozna bylo surfowac po necie. Czy te wczesniejsze ustawienia powinny zostac tak jak byly czy znowu trzeba byloby zmienaic te rozne bramy maski serwery dns??

Net mam podlaczony do sieciowki zintegrowanej na plycie, a posiadam takze switch i pare kabelkow, przez ktore laczylem sie wczesniej przez lan...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2006 o 17:15, Rider of Rohan napisał:

Znowu odkopuje temat, bo chce pojsc krok dalej ;)
Net mam podlaczony do sieciowki zintegrowanej na plycie, a posiadam takze switch i pare kabelkow,
przez ktore laczylem sie wczesniej przez lan...


Czyli w tym pierwszym kompie masz 2 karty sieciowe? To w takim razie na karcie zintegrowanej powinny byc takie ustawienia jakie zaleca Twoj dostawca (jesli internet dziala na pierwszym kompie, to tam nic zmieniac nie trzeba), powinien tam byc tez wlaczony ICS. Druga karte w pierwszym kompie i karte w drugim kompie konfigurujesz juz tak, jak to wyzej bylo podawane. Na karcie w 2. kompie powinny byc ustawione brama i DNS przez 192.168.0.1 (czyli przez pierwszy komp).

Podlacz i sprobuj - moze zadziala i bez zabawy w ustawianie sieci (moze wszystko pojdzie automatycznie).

BTW kolejnym krokiem moglby byc zakup routera/modemu ADSL, ktory znacznie ulatwilby prace :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak podlaczyc kompa z laptopem przez kabel skrosowany?

niby definiuje ip i bramy dobrze ale nie moga sie wykryc. w kompie mam

IP.192.168.0.1
Brama 255.255.255.0

w lapie:

IP 192.168.0.2
Brama 255.255.255.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IP ustawiasz prawidłowo, ale 255.255.255.0 powinieneś wpisać jako maskę podsieci, a nie jako bramę domyślną (jeśli nie masz żadnego "wyjścia na zewnątrz" z tej sieci, to bramy nie trzeba ustawiać). Poza tym podaj, jakie systemy operacyjne są zainstalowane na obu sprzętach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2007 o 15:11, Blackhand napisał:

IP ustawiasz prawidłowo, ale 255.255.255.0 powinieneś wpisać jako maskę podsieci, a
nie jako bramę domyślną (jeśli nie masz żadnego "wyjścia na zewnątrz" z tej sieci, to bramy
nie trzeba ustawiać). Poza tym podaj, jakie systemy operacyjne są zainstalowane na obu sprzętach.


Tak tak, pomylilo mi sie. Wpisywalem to oczywiscie jako maske. Juz sobie poradzilem, okazalo sie ze lapka blokowal firewall. Dzieki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować