Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Age of Conan zrecenzowany przez specjalistów!

54 postów w tym temacie

Dnia 10.06.2008 o 00:33, MikFrey napisał:

To jest recenzja AoC a nie rynku MMO, ale na gramie to bez różnicy, bo tutaj każdy jest
mądrzejszy od Boga...

Ok, racja - oceny rzeczywiście zeszły za bardzo na bezsensowne i przesadnie agresywne gnębienie i ciebie i tekstu. Przykre i niedopuszczalne jest, jeśli autor newsa nie skonsultował z tobą jego treści. Z drugiej strony po recenzji należy sie spodziewać jak najbardziej obiektywnego przedstawienia samego produktu - jego wad i zalet, do czego można dodać własne wrażenia. Nie jest jednak recenzja opisywanie swoich wrażeń z czasu korzystania z produktu. Jest kilka punktów merytorycznych związanych z MMO na które obecni tu są bardzo wyczuleni - poznanie tego przychodzi z czasem, a przyczyną takiego oburzenia było to nieszczęsne określenie ''specjalistów''. Ja patrząc na sam tytuł spodziewałem się recenzji przygotowanej przez któryś z wielkich serwisów zagranicznych i przez was tłumaczony.
Jeśli gra się tobie podobała to właśnie to się liczy - kwestia przelania tego na papier (lub klawiaturę) przyjdzie z czasem. Zaczyna się jednak od takich jak ten momentów, gdy masz (tak podejrzewam) wrażenie że cały świat rzucił sie na ciebie z pazurami, za to że gra ci się podobała. Trochę tak jest, bo społeczność graczy MMO to świat ludzi dość zażarcie walczących o to która gra jest lepsza (co sprowadza sie najczęściej do pyskówki na temat e-peenu, nie samej gry). W tekście pozostawiłeś miejsca, w które takie ataki mogły trafić - to się stało.
Wreszcie na koniec - nie przejmuj sie tym, bo wiele odwagi potrzeba, by zdecydować sie taki tekst opublikować. Może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale tak właśnie jest i to pewnie teraz dostrzegasz. A zatem na spokojnie i na przyszłość:
- mniej osobistego wkładu, więcej faktografii,
- bardziej profesjonalny język,
- dokładniejsze zbadanie tematu (nie zaszkodzi kogoś spytać),
- unikanie spraw ostatecznych (zawsze, nigdy, z pewnością, wszędzie, nigdzie, nikt, każdy, wszyscy etc).
I pisz dalej, starając sie unikać błędów tu wytkniętych. Ja w tym miejscu mogę ci tylko pozazdrościć, bo moja recenzja EVE utknęła w martwym punkcie i nie mam kiedy się za nią zabrać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recenzja niezła, ale nic więcej. Braki w wiedzy o mmorpg i opisywanej grze, plus wszystko co wymienił Graffis. Mam natomiast nadzieję, że żadnej z marud (z których 90+% w ogóle gry nie tknęła) smarujących te denne komentarze na gram.pl nie spotkam na serwerze Ymir, gdzie z resztą bawię się wyśmienicie. Łatki robią swoje, jeszcze tydzień-dwa i nie będzie śladu po opisywanych bugach. Wtedy tylko czekać na dodatki i nowości. Ale zawsze można obrzucić grę błotem i nie wiedzieć nawet co się traci. A żadna recenzja nie odda tego co dzieje się w Conanie. Wiem co mówię, ze 3 lata Lineage2, rok wowa, 4 miesiące w Eve i parę przygód z pomniejszymi mmo. W Hyborii chyba jednak zostanę najdłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

13 latek w klubie k*rwa ppl? :P
Jesli rzeczywiscie masz tyle lat chlopie (chlopcze) to kto Ci sprzedal gre? Ach, pewnie dostales ja od panow z gram.pl za darmo.

Jesli chodzi o czepianie sie tekstu to wlasciwie co drugie zdanie rozbawia:
Bledy stylistyczne i infantylizm bija z kazdego zdania:

"dropną" - autokorekta w wordzie sie zepsula?

"Grind, grind, grind, tak wygląda kilkanaście pierwszych dni, (tygodni?). Wszystko skupia się na wykonaniu jak największej ilości zadań w jak najkrótszym czasie. Samych potworów nie warto bić, bo lepiej znaleźć quest i dopiero bić moby, wtedy exp jest jakby podwójny" - jakby podwojny... Nie wystarczylo napisac, ze grind jest malo oplacalny, bo za questy dostaje sie nieporownywalna ilosc xp.

"instrukcja do gry w pudełku to jakieś nieporozumienie. Służy chyba bardziej do podcierania niż czytania" - akurat widzialem o wiele gorsze instrukcje do mmo. Ale co Ty mozesz wiedziec skoro w zadne mmo nie grales (poza aoc)

"Komputer za 1500zł spokojnie grę pociągnie i nawet bez zbytecznego obcinania grafiki." - obcinania? No gosciu, poprawnej terminologii to ty tez nie znasz

"Jeśli jesteśmy przy wyglądzie, to jest to pierwsze MMO, w którym możemy w najmniejszym szczególe określić jak będzie wyglądać nasza postać." - a np. Vanguard to pies? Wcale nie mial mniej opcji.

Zamiast foszyc sie na forum powinienes przeprosic za wyprodukowanie tego potworka i obiecac, ze wiecej recenzji nie napiszesz, bo osmieszasz siebie, "serwis" aoc i gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem niektorych wypowiedzi wymierzonych przeciwko ludziom krytykujacym recenzję popartych argumentami "ci co nie grali w Conana najbardziej jezdza po recenzji i autorze". Toz ja wlasnie po to czytam "profesjonalna i rzeczowa" recenzje aby stwierdzic czy warto gre kupic czy raczej sobie odpusic. Ogolnie do tej pory odnioslem wrazenie, ze tworcy wypuscili bete z zamyslem "sie zroooooobi w ktorymstam patchu"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2008 o 19:43, m1szer napisał:

Cala ekipa tego pseudoserwisu nadaje sie do wymiany. Czytajac teksty zastanawiam sie,
czy "autorzy" na pewno spelniaja wymagania wiekowe pozwalajace im na zakup AoC.
Zenada i szkoda, ze gram.pl firmuje taka nedze. Zreszta samo gram.pl zjezdza w dol pod
wzgledem profesjonalizmu.


Zapewniam cię, że spełniają. Tak się składa, że piszę od czasu do czasu do serwisu. Zarzuć mi w którymś miejscu brak rzetelności. Proszę.

Jako CrazyJim napisałem pierwsze wrażenie z gry. Jeśli coś w moim tekście nie jest zgodne z prawdą to stawiam ci kratę piwa.

Czytałem wiele "profesjonalnych" tekstów i nie wydaje mi się, aby mój był szczególnie gorszy. Egzemplarz gry musiałem zakupić za własne pieniądze i to najdroższy darmowy miesiąc mmo w jaki grałem. Grałem w Wowa i Ultimę co jest tutaj jednak mało znaczące, każdy bowiem i tak grę będzie oceniał po swojemu. Sugerowanie się nawet wyśmienitą recenzją nigdy nie zastąpi własnych doświadczeń.

Co do profesjonalizmu Gram.pl. Zaryzykuję stwierdzenie, że stoi na wyższym poziomie niż twój. Ich teksty czyta się lepiej i są kulturalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


No coz, rozczarowalem sie ta recenzja, bo po tytule niusa spodziewalem sie chociaz czegos co bedzie poprawne merytorycznie, chrzanic juz ortografie i stylistyke. No, ale moze za duzo wymagam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A zatem na spokojnie i na przyszłość:

Dnia 10.06.2008 o 03:31, Graffis napisał:

- mniej osobistego wkładu, więcej faktografii,
- bardziej profesjonalny język,
- dokładniejsze zbadanie tematu (nie zaszkodzi kogoś spytać),
- unikanie spraw ostatecznych (zawsze, nigdy, z pewnością, wszędzie, nigdzie, nikt, każdy,
wszyscy etc).


No wreszcie ktoś kto napisał coś w miarę konkretnego. Dzięki za wskazówki. Ale każdy ma swoje racje, wole pisać recenzje nawet jeśli gorszę, to bardziej oddające to co myślę, o grze. Nie jestem "zawodowym" graczem i to od razu widać, bo nie znam tylu gier co tutaj wszystkie osoby wzięte na forum. A częściej gram w pasjansa niż inne gierki, ale to nie znaczy, że nie mogę mieć własnej opinii o grze, chyba mogę. Recenzja jest właśnie taką opinią i opinie napisałem. Język to kwestia gustu, ja np. nie lubię czytać takich recenzyjek schematycznych w których nie ma nic zaakcentowane. Jakbym miał czas grać 12h na dobe przez 3 tygodnie to bym lepiej temat zbadał, ale trzeba czasu, tego nie mam, po za tym recenzowałem to co zobaczyłem w AoC, a nie we wszystkich grach. "Sprawy ostateczne w stylu kady, zawsze, nigdzie, nie można odbierać w znaczeniu dosłownym, są to po prostu hiperbole i tyle, ale , żeby je odczytać z tesktu warto mieć skończoną szkołę podstawową (akurat to nie do ciebie).
Chciałbym pisać tak, żeby czytelnik poczuł, cokolwiek, ale coś czuł. Złość, śmiech, zirytowanie radość, cokolwiek, bardziej do gry, niż do mnie, ale co tam, nie ta grupa docelowa.


"Grind, grind, grind, tak wygląda kilkanaście pierwszych dni, (tygodni?). Wszystko skupia się na wykonaniu jak największej ilości zadań w jak najkrótszym czasie. Samych potworów nie warto bić, bo lepiej znaleźć quest i dopiero bić moby, wtedy exp jest jakby podwójny" - jakby podwojny... Nie wystarczylo napisac, ze grind jest malo oplacalny, bo za questy dostaje sie nieporownywalna ilosc xp.
A własnie że niewystarczyło.

"Jeśli jesteśmy przy wyglądzie, to jest to pierwsze MMO, w którym możemy w najmniejszym szczególe określić jak będzie wyglądać nasza postać." - a np. Vanguard to pies? Wcale nie mial mniej opcji.

No właśnie jakiś pies nigdy o tym nie słyszałem.

Sam mi wytykasz błędy, a sam piszesz jak kaleka językowa, bez komentarza.

Ogolnie do tej pory odnioslem wrazenie, ze tworcy wypuscili bete z zamyslem "sie zroooooobi w ktorymstam patchu"...

Good for you, trafiłeś w sedno tak właśnie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając recenzję nie mogę oprzeć się wrażeniu, że recenzja napisana jest przez 14 letniego "specjalistę". Jest to bez wątpienia najbardziej amatorski tekst jaki czytałem na tym serwisie. Pełno w nim błędów stylistycznych, nie licząc ortograficznych (tych jest stosunkowo mało) i interpunkcyjnych. Do gry mam sporo zarzutów - wspominałem o tym w temacie ogólnym więc nie widzę powodu wrzucać tutaj tego samego. Na pewno przy kupnie gry nie będę kierował się tą parodią recenzji. Nie wiem jak Wy, ale ja dostrzegłem ironię w tytule tegoż tematu ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałam, że ktoś się zlituje i zmieni ten fatalny tytuł newsa, ale jak widać nie ma komu. Szkoda, bo tekst, do którego nas kierujecie, nie tylko nie został napisany przez specjalistów, ale nawet ciężko go nazwać recenzją. Jak sam autor stwierdził kilka postów wyżej jest tylko zwykłym graczem i chce wyrazić swoje opinie. No i dobra, niech wyraża, tylko czy musi to być od razu recenzja umieszczona w ramach strony podpiętej pod gram.pl?
Poziom merytoryczny i językowy bardzo niski, dużo powtórzeń, literówek, błędów stylistycznych - to jak strzelanie samemu sobie w kolano...
Skoro serwis ponoć tworzy kilka osób, niektóre z nich nawet pełnoletnie, to czemu ten tekst nie przeszedł żadnej, ale to ŻADNEJ korekty? Dlaczego nikt go nawet nie przeczytał? Nie wierzę, że przynajmniej niektóre błędy i sformułowania nie zostałyby wychwycone.

MikFrey --->
>> "Jeśli jesteśmy przy wyglądzie, to jest to pierwsze MMO, w którym możemy w najmniejszym szczególe określić jak będzie wyglądać nasza postać." - a np. Vanguard to pies? Wcale nie mial mniej opcji.
> No właśnie jakiś pies nigdy o tym nie słyszałem.
To, że o czymś nie słyszałeś, nie oznacza, że nie istnieje. Skoro używasz wyrażeń tak zdecydowanych, jak "pierwsze MMO" musisz być pewny, że faktycznie jest pierwsze. Inaczej narażasz się na śmieszność i obrzucanie zgniłymi jajami. Tak się stało i pretensje możesz mieć jedynie do siebie.

> Sam mi wytykasz błędy, a sam piszesz jak kaleka językowa, bez komentarza.
Wiesz, on pisze posta, ty pisałeś recenzję. Mimo iż stanem idealnym a nieosiągalnym byłoby, żeby wszyscy pisali poprawnie, to jednak od publikacji wymaga się więcej, niż od komentarzy. I jeśli kogoś miałabym nazwać kaleką językową - to ciebie.

> wole pisać recenzje nawet jeśli gorszę, to bardziej oddające to co myślę, o grze
Dobra recenzja właśnie tym się charakteryzuje, że oddaje uczucia recenzenta, natomiast twoja jest mieszanką rozmów z ziomalami na podwórku i górnolotnych określeń podejrzanych w innych recenzjach - tego się naprawdę nie da czytać z przyjemnością. Musisz nauczyć się rozróżniać slang obowiązujący w środowisku graczy od slangu podwórkowego niegodnego znaleźć się jakimkolwiek tekście pisanym.

Ponadto co nas obchodzi, że nie miałeś czasu grać? Było zaczekać z pisaniem recenzji do czasu, aż będziesz miał podstawy do jej napisania. Twoim zadaniem było opisać to co jest, co widziałeś, czego doświadczyłeś, a nie o czym słyszałeś od innych lub czego jeszcze nie użyłeś.

Ocena recenzji: 1/100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2008 o 13:59, MikFrey napisał:

"Jeśli jesteśmy przy wyglądzie, to jest to pierwsze MMO, w którym możemy w najmniejszym
szczególe określić jak będzie wyglądać nasza postać." - a np. Vanguard to pies? Wcale
nie mial mniej opcji.

No właśnie jakiś pies nigdy o tym nie słyszałem.


To szkoda, Panie specjalisto. Zanim sie wygłosi tezy, że coś jest nowością należy sprawdzić, czy gdzieś wcześniej taki "ficzer" się nie pojawił

Dnia 10.06.2008 o 13:59, MikFrey napisał:

Sam mi wytykasz błędy, a sam piszesz jak kaleka językowa, bez komentarza.


Piszę jak kaleka językowa? Bo co? Bo nie ma polskich znaków? Może wtedy nie miałem możliwości ich stosowania, może mi sie nie chciało. Nie zawsze najlepszą obroną jest atak.
Na przyszłość życzę więcej pokory, bo napisałeś paszkwila a rzucasz się jak pchła na grzebieniu i udowadniasz, że wszelkie błędy były zamierzony, bo taki masz styl etc.
Na szczęście inteligencja i pokora przychodzi z wiekiem (albo i nie), więc masz jeszcze czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2008 o 17:07, Meghan_mph napisał:

Wiesz, on pisze posta, ty pisałeś recenzję. Mimo iż stanem idealnym a nieosiągalnym byłoby,
żeby wszyscy pisali poprawnie, to jednak od publikacji wymaga się więcej, niż od komentarzy.
I jeśli kogoś miałabym nazwać kaleką językową - to ciebie.


Brawo.

:* ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2008 o 13:59, MikFrey napisał:

No wreszcie ktoś kto napisał coś w miarę konkretnego. Dzięki za wskazówki. Ale każdy
ma swoje racje, wole pisać recenzje nawet jeśli gorszę, to bardziej oddające to co myślę,
o grze. Nie jestem "zawodowym" graczem i to od razu widać, bo nie znam tylu gier co tutaj
wszystkie osoby wzięte na forum.
Chciałbym pisać tak, żeby czytelnik poczuł, cokolwiek, ale coś czuł. Złość, śmiech, zirytowanie
radość, cokolwiek, bardziej do gry, niż do mnie, ale co tam, nie ta grupa docelowa.

Osobiste opinie są ważne w recenzji, ale opinie te muszą mieć jakieś odniesienie do świata gier, tak aby każdy mógł sobie odnieść je do sytuacji istniejącej na rynku.
Czy pisanie artykułu o nowym aucie jest profesjonalne, jeśli jest to pierwsze auto za kierownicą którego siadasz?

No i kwestia wieku. Gram.pl zachowuje się nieodpowiedzialnie promując łamanie zaleceń PEGI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować