Zaloguj się, aby obserwować  
Tenebrael

"Sprawdź tu - Temat Ogólny. Wątek zamykam"

23 postów w tym temacie

Witam. Zakładam ten temat, gdyż, wałęsając się po tym forum, a szczególnie po tematach pomocy technicznej, zauważyłem dość niepokojącą, a przy tym jak dla mnie odrobinę dziwną praktykę. Coraz częściej, gdy ktoś pyta w tym dziale o pomoc w uruchomieniu/odpaleniu/ustawieniu gry, od razu wpada moderator, pisząc: "Poszukaj albo napisz na Temacie ogólnym - <tu link do takiego tematu>. Wątek zamykam". Zastanowiło mnie to, ponieważ przecież, w moim mniemaniu, celem tego tematu działu (Pomoc Techniczna) jest właśnie pisanie z prośbą o tego typu pomoc (na co sama nazwa wskazuje). Czemu więc odsyłać ludzi do strasznie zatłoczonego i wieeeelo-"rozmowowego" tematu ogólnego? Czemu zamykać ten wątek? Przeczy to jego przeznaczeniu, a poza tym - wyludnia go. Natomiast temat ogólny danej gry roi się od niezwiązanych ze sobą rozmów, dotyczących w zasadzie wszystkiego - od wrażenia z gry, poprzez uwagi do twórców na przyszłość, opinie odnośnie najnowszego patch''a, a na prośbach o pomoc w uruchomieniu gry kończąc. Wskutek tego Temat taki jest niestrawny, zaśmiecony i, w dużej mierze, bezużyteczny. Możecie powiedzieć: "Ale masz wyszukiwarkę!". Ano mam. tylko wyszukiwarka wynajduje jedynie słowa kluczowe. Nawet, gdy znajdę rozwiązanie problemu, nie wiem, czy jest ono stosowalne do gry w wersji 1.04, czy 1,57, czy tyczy się jedynie wersji polskiej, czy np angielskiej też. I tu znowu trzeba by się przekopywać przez tony niepowiązanych rozmów. A przecież po to powinien być temat Pomocy Technicznej! A tak, pisząc w tym temacie, masz 90% szans, że jakiś Mod bezrefleksyjnie wątek zamknie, machinalnie odsyłając do tematu ogólnego.

Chciałbym tu zapytać się Was, gracze, co o tym wszystkim myślicie. Natomiast Mod''ków, którzy by tu zajrzeli, o to, jaki jest sens takiej procedury. Bo moim zdaniem nie służy ona nikomu, zaśmieca faktyczny Temat Ogolny, a dział Pomocy Technicznej pozbawia sensu istnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi proszę przykłady, gdzie wpada Moderator zamykając wątek na dzień dobry. Wątek zostaje zamknięty jeśli problem zostaje rozwiązany lub się dubluje. To nie jest również miejsce do dyskusji na temat wrażeń płynących z gry - wtedy najlepiej przenieść się z tym na forum ogólne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2008 o 15:21, Laid back napisał:

Podaj mi proszę przykłady, gdzie wpada Moderator zamykając wątek na dzień dobry. Wątek
zostaje zamknięty jeśli problem zostaje rozwiązany lub się dubluje. To nie jest również
miejsce do dyskusji na temat wrażeń płynących z gry - wtedy najlepiej przenieść się z
tym na forum ogólne...


Masz rację, przejrzałem kilka tematów, i nie wszędzie są takie "smaczki". Ale kilka przykładów tego, o czym mówiłem, i pokrewnych (choć w niektórych zamknięcie było od biedy w miarę zasadne. Od biedy):

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=31508&u=3
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=31102&u=3
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=29284&u=2
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=25166&u=3
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=28709&u=107

Nie wszystkie dotyczą Pomocy technicznej, niemniej jednak powszechne jest odsyłanie do Tematu ogolnego, niezależnie od tego, czy temat, założony przez kogoś, jest zasadny i sensowny, czy nie. Natomiast co do dalszych przykładów - poszukam i wkleję. Na razie wziąłem na warsztat jedynie Wiedźmina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I kolejne przykłady, już trochę bardziej wyraziste:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=32444&u=3
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=31680&u=2
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=21083&u=4
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=17698&u=6
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=11484&u=3

Teraz z kolei na warsztat NwN2 wziąłem (i 1 też). I znowu, kilka już wątków, w których albo z miejsca Mod przekierował na ogólny, albo po 1-2 postach, nie rozwiązujących sprawy, przekierował i zamknął.

A tu lekka nadgorliwość Mod''ka:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=37224&u=2

Człowiek ma oryginała, chciał spolszczyć, choć gdzieś tam w zakamarkach licencji pisze, że nie wolno modyfikować, za co automatycznie dostał oficjalne ostrzeżenie. Fakt, Mod powinien lekko napomknąć, że tego robić to nie wolno, ale żeby od razu ostrzeżenie? Rozumiem, za piractwo etc, ale...

EDIT: Niektóre linki trzeba wkleić, a potem uruchomić :/ niestety, ile razy bym nie poprawiał, wciąż się tworzą niechciane spacje, samoistnie. Ale wystarczy je "bekspejsować", i działają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
Rozumiem Twój punkt widzenia, ale popatrz na daty tych postów, do których podałeś linki :) Wydaje mi się, że wtedy jeszcze podforum Pomocy Technicznej nie było, więc moderatorzy przekierowywali zagubionych userów z problemami do tematów ogólnych, bo i pewnie tam mogli znaleźć lepszą pomoc, niż w osobnym temacie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli to powstało w połowie lutego tego roku, a co za tym idzie faktycznie zostały założone na zasadach z forum ogólnego
edit: jednak na początku lutego a nie w połowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poza tym co napisali moi przedmówcy to popatrz jaki byłby bałagan, gdyby każdy tak sobie założył temat. kilkaset tematów po 3 posty z rozwiązanymi problemami, ale stron tematów na forum byłoby nie 1061, a 1006100... bo każdy miałby problem i musiałby go rozwiązać we własnym temacie. dałeś też link do zamknięcia tematu przez Wojmana, przypadek z modem spolszczającym... no to był niezły odjazd, ale gość jak widać umie pisać, i formularz z prośbą o anulowanie ostrzeżonka mógł wysłać, jakby przedstawił czemu tak napisał, że nie wiedział że nie ma takiego patcha, to na 100% Wojman by zrozumiał i by odwołał... chyba że jest zawistną bestyją, ale ja tak nie uważam. poza tym, jak wiadomo, to też są ludzie, mają prawo do błędu, bo gdyby byli bezbłędni to po prostu by się na modów nie nadawali, zatrudniliby ich na stanowisko "mówiących maszyn sortujących", które tylko pokazują jak powinno być...
radzę zauważyć, że to nawet jest pozytyw takie odsyłanie, bo jestem pewien że dużo więcej osób zainteresowanych grą z którą ktoś ma problem śledzi temat ogólny o danym tytule, a nie siedzi na stroni głównej forum i co 20 sekund odświerza aby nie sprawdzić "czy ktoś nie założył tematu o mojej ulubionej grze???"
gdyby nie modki i forumowicze tak postępujący (odsyłający), to nie byłoby porządnych nowych gramowiczów od początku ustawionych do pionu przez innych użytkowników i Szanowne Grono Moderatorów byłby na gramie jeden wielki B.....ałagan, ale na języku mam coś innego.
Pozdrawiam
Zakrzysiunio
P.S:Sprawdź tu http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=.............. , temat zamykam
;-PPPP

EDIT: napisałem bezwzględni;-))) a chodziło oo bezbłędni... fajnie by to zabrzmiało....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekhem,... pragnę zwrócić uwagę iż ten temat Powinien zostać usunięty gdyż nie jest związany z problemami technicznymi w grach. A takie tematy nie wnoszące nic w kwestii Pomocy Technicznej tylko utrudniają mi jak i innym pracownikom PT w odpowiadaniu na konkretne problemy użytkowników.

Tak więc reasumując ten temat powinien w ogóle wylądaować w tematach ogólnych na forum.
Moderatorzy zamykają stare tematy lub tematy nie związane z PT zgodnie z zasadami tego podforum, a także tematy na których poruszane są problemy rozwiązane kilka lat temu...

Poza tym zauważ iż Tematy pomocy technicznej powinny być dokładnie nazwane jak podaliśmy także w zasadach... ogromna ilość tematów w tym podforum powinna w ogóle zostać skasowana gdyż nie jest związana z problemami z grami lub źle nazwana.

W pomoc technicznej większość Gier ma tzw - oficjalny temat pomocy technicznej gdzie w 70-80% znajdziesz odpowiedź dotyczącą swojego problemu (odnośnie wcześniej tworzonych tematów przed powstaniem podforum)
od momentu powstania podforum zakładane tematy powinny zawierać nazwę gry oraz informacje o problemie, by łatwiej korzystało się innym użytkownika temat na zasadzie nwn- błąd nic nikomu nie mówi a jak się okazuje na stronie podanej przez moderatora były wszystkie porady + dodatkowo użytkownik nie zajrzał nawet do bazy PT a tam także jest 90%znanych problemów i rozwiązań.

Reasumując po raz 2 -jeżeli masz zastrzeżenia odnośnie moderatorów wyślij stosownego e-maila do nas.
Ponieważ tworząc ten temat naruszyłeś już zasady tego pod forum.

Temat ten powinien zostać usunięty lub zamknięty, ewentualnie jeżeli zwrócisz się do moderatora może Ci go przenieść do stosownego działu.

I tak w ramach przypomnienia: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=33282&u=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może odpowiem w jednym poście, nie cytując konkretnych osób, a jedynie tematycznie.

Zakrzysiunio - Po pierwsze, odpowiadając na Wasze powyższe posty, muszę przyznać, że macie rację w kwestii tego, że dotyczą one spraw starszych, sprzed pojawienia się odrębnego działu "Pomoc Techniczna". Zgadzam się też, że gdyby było multum postów w tym dziale, forum zrobiłoby się nieczytelne. Tyle tylko, że jest to odrobinę na zasadzie "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Tak jak jest - jest wygodniej Mod''om, gdyż nie muszą kontrolować od groma wątków. Natomiast samym forumowiczom zapewne wygodniej byłoby odwrotnie, gdyż przeszukiwanie całego "Tematu ogólnego" (mimo wyszukiwarki nawet) w poszukiwaniu konkretnej informacji to katorga (wiem, gdyż sam przez to przeszedłem). O wiele prościej jest znaleźć jeden temat na 150, posłowie kluczowym, niż przeszukiwać kilkaset stron tematu (z własnego doświadczenia - wyszukiwarka znacznie trafniej wyszukuje między tematami, niż wewnątrz nich, gdyż, jak wpiszę "patch 1,52" w topicach, to takich mi znajdzie może ze 2, a jak w temacie ogolnym, to miejsc, gdzie napomknięty jest takowy, jest kolejne 200 do sprawdzenia...)

Co do zachowania owego Moderatora. Nie powiedziałem, że coś zrobił NIEPRAWIDŁOWO, bo fakt, ten użytkownik nagiął gdzieś tam licencję. Nie sądzę też, by dla owego użytkownika ostrzeżenie było aż tak ważne, by pisać zażalenie na Mod''a. Gram.pl, jakby nie patrzeć, to TYLKO serwis internetowy, a nie sprawa życia i śmierci. Dlatego napisałem, że zachowanie Mod''a wydało mi się troszkę dziwne i nadgorliwe, a nie stricte błędne. Zupełnie jak policjant wlepiający mandat komuś, kto jechał 55 km/h tam, gdzie jest ograniczenie do 50. Błąd to nie był, ale bądźmy ludźmi, nie służbistami...

Akashi - "Ekhem,... pragnę zwrócić uwagę iż ten temat Powinien zostać usunięty gdyż nie jest związany z problemami technicznymi w grach. A takie tematy nie wnoszące nic w kwestii Pomocy Technicznej tylko utrudniają mi jak i innym pracownikom PT w odpowiadaniu na konkretne problemy użytkowników." - ekhem, nie chcę się tu czepiać, ale temat jest "Pomoc Techniczna". W związku z tym uznałem, że napisanie O pomocy technicznej, a nie DO pomocy technicznej, najlepiej wstawić tutaj. Owszem, można też wrzucić do "na każdy temat", jednak bardziej mi pasowało tutaj. Ale ok, rozumiem, zresztą, temat już jak widzę został przeniesiony. Co do zamykania - tu również zastrzeżenie. Po co pochopnie zamykać, skoro można przenieść? Miłe, że sig. zrobił jak człowiek i logicznie, i temat po prostu przeniósł.

"Moderatorzy zamykają stare tematy lub tematy nie związane z PT zgodnie z zasadami tego podforum, a także tematy na których poruszane są problemy rozwiązane kilka lat temu..." - i im się to chwali, jednak warto, by czasami zachowywali się mniej bezrefleksyjnie. Choć nie mówię oczywiście, że zawsze tak jest, zaznaczam.

"Poza tym zauważ iż Tematy pomocy technicznej powinny być dokładnie nazwane jak podaliśmy także w zasadach... ogromna ilość tematów w tym podforum powinna w ogóle zostać skasowana gdyż nie jest związana z problemami z grami lub źle nazwana." - Wiesz, zgadzam się po części, ale bez przesady. Skoro większość ludzi pisze tak, a nie inaczej, znaczy, ze taka forma im odpowiada, i owo opisywanie nie jest aż tak potrzebne. A to chyba zasady mają być dla ludzi, a nie ludzie dla zasad, prawda?

"Reasumując po raz 2 -jeżeli masz zastrzeżenia odnośnie moderatorów wyślij stosownego e-maila do nas." - A czy ja mówię, że mam zastrzeżenia? Po pierwsze, zauważyłem jedynie pewną trochę dziwną praktykę odsyłania wciąż do tematu ogólnego. Po drugie, o trochę nadgorliwym zachowaniu pewnego Moderatora jedynie napokmknąlem, nie był to zasadniczy przekaz mojej wypowiedzi. Po trzecie, moje życie nie obraca się jedynie wokół gram.pl, więc nie widzę sensu robić tu za nadzorcę, który donosi, czy Mod działa poprawnie, czy nie.

"Ponieważ tworząc ten temat naruszyłeś już zasady tego pod forum." - mam tylko jedno pytanie: czy człowiek jest dla zasad, czy zasady dla człowieka? Stwierdziłem, że skoro moje przemyślenia dotyczą stricte Pomocy Technicznej, więc w jakim dziale napisać? Logicznym wydawało mi się, ze w "Pomoc Techniczna". Rozumiem, że wytykałbyś mi, gdybym zaczął tu się rozwodzić, jaka to gra XYZ jest fajna/do bani, jednak chyba odrobinę przesadzasz. Podobnie, jak od razu z radykalnym "zamknąć/usunąć", skoro można po ludzku przenieść. Bo momentami na tym forum ma się wrażenie wirtualnego żywotu w państwie policyjnym...

Niemniej jednak, jeśli to, co napisałem, zabrzmiało ostro - nie mam zamiaru wchodzić w sprzeczki, po prostu opisałem swoje wrażenie z sytuacji. Jeśli nie w odpowiednim dziale, i było to AŻ TAK rażące - przepraszam, mój błąd.

sig. - zauważ, że napisałem o działalności Moderatorów i pewnej ściśle z pomocą techniczną związanej tendencji, a nie o Mod''ach jako takich. Więc jakbym tam napisał, to znów by mnie mógł ktoś deportować, że nie piszę DOKŁADNIE w tym dziale, w którym sobie umyślił ;]

Niemniej jednak wszelakich piszących tu Mod''ków serdecznie pozdrawiam, bo, summa summarum, robicie naprawdę dobrą i rzetelną pracę :) Troszkę bardziej na luz w niektórych miejscach, i trochę mniej radykalnie, i byłoby, moim zdaniem, perfect :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o tak, przeszukanie kilkuset tematów o nazwie problem z [tu nazwa gry] z pewnością jest proste łatwe i przyjemne, a właśnie tym by się to skończyło. Po to są tematy ogólne, żeby dobrze znający daną grę je sobie przypięli, i na bieżąco odpowiadali na pytania wszelakie. Co zaś się tyczy podforum technicznego, to powstało celem oddzielenia problemów technicznych (występujących zwykle przy uruchamianiu gry), od "spoilerów" czyli sposobów na przejście/szczegółów fabuły, co może zepsuć przyjemność z grania (zwłaszcza jeśli gracz ambitny i chce sam wszystko odkryć). Jest też problem skali, na PT jest zwyczajnie mniej spraw poruszanych niż na głównym a co za tym idzie można sobie pozwolić na większy luz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podforum Pomocy Technicznej dziala na nieco innych zasadach. Tam jesli masz jakis problem z dowolna gra (niezaleznie od tego kto jest wydawca gry) mozesz zalozyc watek. Zasady jak taki temat powinien sie nazywac sa podane na glownej stronie forum. Jesli jednak ktos zalozy watek, ktory powinien trafic do podforum Pomocy Technicznej to moderator ten watek przenosi i dodaje zazwyczaj posta z informacja, o tym fakcie. Co do watkow ogolnych - po to sa, zeby w nich dyskutowac o grach, sposobach na przejscie misji etc. Moim zdaniem jesli ktos ma problem techniczny z gra to niech zalozy watek na podforum Pomocy Technicznej. A jesli ma problem z przejsciem gry to niech sobie przejrzy watek ogolny. Choc oczywiscie jak ktos ma problem i z tym i tym to za zapytanie glowy nikt przeciez nie urwie.

UPDATE
Wszystkie podane przez Ciebie linki (za wyjatkiem tego, w ktorym stwierdzasz, ze moderator byl nadgorliwy [a nie byl, bo sprawa byla w tym konkretnym wypadku konsultowana]) pochodza z czasow gdy jeszcze nie bylo podforum Pomocy Technicznej. Co do linka, w ktorym ktos prosil o save to to naprawde mozna zalatwic w watku ogolnym, nawet bez przegladania go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 08:08, sig. napisał:

o tak, przeszukanie kilkuset tematów o nazwie problem z [tu nazwa gry] z pewnością jest
proste łatwe i przyjemne, a właśnie tym by się to skończyło. Po to są tematy ogólne,
żeby dobrze znający daną grę je sobie przypięli, i na bieżąco odpowiadali na pytania
wszelakie.


Tak, napewno ktoś ci odpowie na pytanie, które pada w danym wątku po raz n-ty. Sprowadza się do tego samego, że musisz wertować wszystkie strony. Jeżeli temat ma ich mało, to faktycznie nie jest to takim problemem, jeżeli natomiast ma ich dużo to wtedy nawet i opcja szukaj nie poratuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 08:08, sig. napisał:

o tak, przeszukanie kilkuset tematów o nazwie problem z [tu nazwa gry] z pewnością jest
proste łatwe i przyjemne, a właśnie tym by się to skończyło.


Niekoniecznie. Przy sprawnych Mod''kach, którzy na bieżąco śledziliby, o czym wątki są zakładane, mogliby na bieżąco kierować tych, którzy dublują pytania (i zamykać, po czym usuwać zdublowany wątek) do innego wątku, w którym problem został już poruszony (wątku w dziale Pomocy Technicznej). A nie kierować do wątku ogólnego, który liczy i po 500 i więcej stron, i szukanie problemu, nawet z wyszukiwarką, jest jak szukanie igły w stogu siana. W ten sposób dział Pomocy technicznej danej gry stałby się zwięzła, treściwą kopalnią rozwiązań na problemy techniczne doskwierające graczom. I nie sądzę, by liczył więcej niż 100 wpisów. A jeśli tak, znaczyłoby to, że gra jest tak zabugowana, że... należy już mieć pretensje jedynie do twórcy/wydawcy. Przy czym taki zaradny Mod, mógłby zmieniać tytuł posta w taki sposób, aby widać było na pierwszy rzut oka, czego dotyczy problem. Proste, jasne, i o wiele bardziej funkcjonalne, niż bezrefleksyjne odsyłanie do wątku głównego. A dla graczy o wiele wygodniejsze.

>Po to są tematy ogólne,

Dnia 26.06.2008 o 08:08, sig. napisał:

żeby dobrze znający daną grę je sobie przypięli, i na bieżąco odpowiadali na pytania
wszelakie.


Zawsze sądziłem, że temat ogolny jest raczej po to, by rozmawiać o samej grze, o jej wadach, zaletach, walorach etc. A tak do wątku ogólnego nie ma sensu zaglądać, gdyż jest to mieszanina dziesiątek niepowiązanych rozmów, w której doszukanie się czegokolwiek czy prowadzenie sensownej konwersacji (przy znanej i oczekiwanej grze) graniczy z cudem.

>Co zaś się tyczy podforum technicznego, to powstało celem oddzielenia problemów

Dnia 26.06.2008 o 08:08, sig. napisał:

technicznych (występujących zwykle przy uruchamianiu gry), od "spoilerów" czyli sposobów
na przejście/szczegółów fabuły, co może zepsuć przyjemność z grania (zwłaszcza jeśli
gracz ambitny i chce sam wszystko odkryć).


A tu akurat się zgadzam. Tylko przykłady, które podałem, tyczą się właśnie problemów czysto technicznych, a nie przejścia gry itp. (no, może jeden tam się taki zapodział przypadkiem, ale to z mojego błędu, a nie intencji). Według mnie od szukania porad/opisów przejścia są solucje na niezależnych serwisach o grach, a nie forum. Ale to jedynie moja opinia.

>Jest też problem skali, na PT jest zwyczajnie

Dnia 26.06.2008 o 08:08, sig. napisał:

mniej spraw poruszanych niż na głównym a co za tym idzie można sobie pozwolić na większy
luz.


Tylko że zauważyłem, że właśnie na ten luz się nie pozwala zbytnio, kierując często ludzi do wątku ogólnego. I w tym właśnie widzę problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

Podforum Pomocy Technicznej dziala na nieco innych zasadach. Tam jesli masz jakis problem
z dowolna gra (niezaleznie od tego kto jest wydawca gry) mozesz zalozyc watek. Zasady
jak taki temat powinien sie nazywac sa podane na glownej stronie forum. Jesli jednak
ktos zalozy watek, ktory powinien trafic do podforum Pomocy Technicznej to moderator
ten watek przenosi i dodaje zazwyczaj posta z informacja, o tym fakcie.


I to akurat uważam za rozsądne, nawet bardzo.

>Co do watkow

Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

ogolnych - po to sa, zeby w nich dyskutowac o grach, sposobach na przejscie misji etc.
Moim zdaniem jesli ktos ma problem techniczny z gra to niech zalozy watek na podforum
Pomocy Technicznej.


Byle nie został potem odesłany do wątku głównego, mimo, ze jego pytanie dotyczyło sprawy czysto technicznej. W takim wypadku wszystko jest jak najbardziej ok.

>A jesli ma problem z przejsciem gry to niech sobie przejrzy watek

Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

ogolny. Choc oczywiscie jak ktos ma problem i z tym i tym to za zapytanie glowy nikt
przeciez nie urwie.


Albo niech poszuka solucji w necie, a nie zaśmieca forum. Takie moje zdanie.

Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

UPDATE
Wszystkie podane przez Ciebie linki (za wyjatkiem tego, w ktorym stwierdzasz, ze moderator
byl nadgorliwy [a nie byl, bo sprawa byla w tym konkretnym wypadku konsultowana])


Dziwię się jedynie Waszemu osądowi. Nie twierdzę, że wszystko było ok ze strony piszącego, jednak, nie oszukujmy się, nie popełnił żadnego poważnego przewinienia. Oryginała miał, nie piracił. Polonizację chciał na własny użytek, nie do rozpowszechniania czy przemytu. Natomiast, jeśli miał grę po angielsku, to licencję zapewne również. Co z kolei nie dziwi, że zapewne nie wgłębiał się w każde niuanse (szczerze powiedziawszy, to nie znam nikogo, nawet mającego polską wersję, kto wnikliwie czytałby licencję przed instalacją). Tak więc moim zdaniem wystarczyło delikatne przypomnienie, że "Wiesz, tak oficjalnie patrząc, to w licencji jest zabronione zmienianie czegokolwiek w grze. Więc temat muszę zamknąć". I na tym koniec. Moderator natomiast dość ostro wytknął, że to niezgodne z licencją, która akceptował, i dał oficjalne ostrzeżenie. Wydało mi się to lekko nadgorliwe i "służbistyczne". Ale wiadomo, jedynie moje zdanie.

>pochodza

Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

z czasow gdy jeszcze nie bylo podforum Pomocy Technicznej.


Tu masz rację, niemniej jednak zostały zamknięte, a ludzie skierowani do wątku ogólnego. A temat był dość szczegółowy i konkretny, dotyczący konkretnych problemów.

>Co do linka, w ktorym ktos

Dnia 26.06.2008 o 09:02, Wojman napisał:

prosil o save to to naprawde mozna zalatwic w watku ogolnym, nawet bez przegladania go.


O ile, gdy napiszesz, po jakimś czasie znajdziesz i oddzielisz dziesiątki wypowiedzi innych dotyczące dupy-Maryny
od ewentualnej odpowiedzi na Twoje pytanie. Już nie wspomnę, że po kilku dniach i 200 postach kolejnych na wątku ogólnym, informacja podana Tobie zaginie w mrokach dziejów, i kolejni ludzie będą pytać o to samo. Gdyby było w oddzielnym wątku - wtedy byłoby bardziej widoczne, a i dla innych pomocne.

I na koniec pytanie, które mnie nurtuje. Załóżmy, że chcę porozmawiać o "jakimś" aspekcie gry X. O czym wątek mogę stworzyć, aby nie został zamknięty z adnotacją: "pisz tu - temat ogólny"? Zaznaczam, że pytanie ma charakter czysto teoretyczny, nie zamierzam zakładać na siłę wątków, by jedynie o czymkolwiek napisać. Jedynie widzę, że tematy ogólne stają się kotłem, wysypiskiem, na które rzucane jest wszystko, od skórek od banana do wraków samochodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 12:46, NLX napisał:

I na koniec pytanie, które mnie nurtuje. Załóżmy, że chcę porozmawiać o "jakimś" aspekcie
gry X. O czym wątek mogę stworzyć, aby nie został zamknięty z adnotacją: "pisz tu - temat
ogólny"? Zaznaczam, że pytanie ma charakter czysto teoretyczny, nie zamierzam zakładać
na siłę wątków, by jedynie o czymkolwiek napisać. Jedynie widzę, że tematy ogólne stają
się kotłem, wysypiskiem, na które rzucane jest wszystko, od skórek od banana do wraków
samochodów.


No ta, zakładajmy 100 tematów nt. 1 gry, bo chcemy popisać jedynie o np. MP5 w Vegasie, czy BAR w MoH... Ja tak zrozumiałem tą krótką wypowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 12:52, bojanzaw napisał:

No ta, zakładajmy 100 tematów nt. 1 gry, bo chcemy popisać jedynie o np. MP5 w Vegasie,
czy BAR w MoH... Ja tak zrozumiałem tą krótką wypowiedź.


Generalizujesz. To, co opisujesz, to z kolei druga skrajność. Mam na myśli, ze owszem, jeśli chcesz porozmawiać o samej grze, o tym, co Ci się w niej podoba, co nie, co przeszkadza, co pomaga - wtedy pisz na ogólnym. Ale jeśli np chcesz porozmawiać o tym, jak, powiedzmy, seria Heroes ewoluowała od części pierwszej do piątej, jakie zachodziły zmiany, które na dobre, które na złe, jak zmieniał się klimat etc - wtedy lepiej to robić na oddzielnym wątku, gdyż temat sam w sobie jest dość obszerny, i nie powinien mieszać się z tematem ogólnym. Po prostu, złoty środek, podejście z rozsądkiem, bez skrajności w jedną bądź drugą stronę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2008 o 12:34, NLX napisał:

Niekoniecznie. Przy sprawnych Mod''kach, którzy na bieżąco śledziliby, o czym wątki są
zakładane, mogliby na bieżąco kierować tych, którzy dublują pytania (i zamykać, po czym

Chciałeś napisać pełnoetatowych? bo aktualnie moderujemy społecznie w czasie wolnym, mi czasem go zwyczajnie nie starcza nawet na własną "piaskownicę" czyli podforum techniczne. zwyczajnie nie ma komu (i kiedy) przeglądać wszystkie wątki i sprawdzać gdzie się o czym dyskutuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2008 o 13:16, sig. napisał:

zwyczajnie nie ma komu (i kiedy) przeglądać wszystkie wątki i sprawdzać gdzie się o czym
dyskutuje.


tak. ale:
primo: istnieje formularz i warto nim informować o tematach do zamknięcia, i gdyby więcej osób się do niego przekonało, to łatwiej byłoby zapanować nad bałaganem
Secundo: może czas wezwac pod bron nowych modków;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować