Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Weekend z konsolą Xbox 360 - dzień pierwszy

53 postów w tym temacie

Dnia 04.07.2008 o 20:55, Spector 109948 napisał:

@Taikun: Nie można nic pisać o X360 bo od razu sponsoring, fanboye albo coś jeszcze?
Ech...


Z punktu widzenia dziennikarstwa ten artykuł wygląda na artykuł sponsorowany - nie zauważyłeś nigdy, że w TV mówią "największy polski operator telekomunikacyjny" (zamiast TP SA) albo "znany producent systemów operacyjnych" (zamiast MS)? Jest to zabieg mający na celu wyeliminowanie jakichkolwiek podejrzeń o kryptoreklamę - IMO trochę zbyt przesadne (szczególnie jeśli jest to tylko jednorazowe użycie nazwy). Prawo prasowe mówi, że kryptoreklama to działanie podejmowane z intencją uzyskania korzyści od wzmiankowanego producenta lub usługodawcy. Prawo prawem, ale są jeszcze 2 elementy, które należy wziąć pod uwagę: rzetelność dziennikarska i etyka zawodowa. W tym wypadku dwuznaczność po prostu bije po oczach. Co innego gdy artykuł opatruje się nadtytułem "Artykuł sponsorowany" - wtedy wiadomo, że artykuł został zamówiony i opłacony. Natomiast w tym przypadku czytelnik może mieć uzasadnione podejrzenie pisania na zlecenie. IMO lepiej byłoby powiedzieć wprost, że cykl "Tydzień z..." ma charakter marketingowy właśnie - bo celem, jak sądzę, jest zwiększenie sprzedaży sklepu Gram.pl. Krótko mówiąc - brak informacji o promocyjnym charakterze tej serii artykułów jest poważnym uchybieniem w profesjonalizmie redakcji. Zauważyć należy, że redaktorzy Gram.pl np. Curtiss, bardzo często podkreślają swoją niezależność od CDP i zabiegów czysto handlowych - jak więc nazwać serial "Tydzień z..."? Nierzetelnością bądź brakiem zasad - jeśli autorzy mają zasługiwać na miano dziennikarzy, muszą spełniać minimalne standardy - nie tylko warsztatowe, ale także etyczne. Vege.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Wszelkie niezbędne do tego kable znajdziemy w pudełku razem z konsolą.

Tak? Od kiedy to do zestawów jest dodawany kabel VGA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie uspokójcie się bo wasze zachowanie jest żałosne co gram.pl napisze o xbox360 to odrazu sponsorowane i dyskryminacja innych konsol............ zal. Prawie wszystkie wypowiedzi tutaj to fanboye SOny lllllluuuuuudddzzziiieee. Moze bedzie tydzien z PS3?? Skąd mozecie to wiedziec?? Zaraz ktos powie "Jeśli bedzie, to czemu nie było pierwsze, mój kochany grill jest ważniejszy" .......... Takze troche rozumu

Artkuł moim zdaniem jest bardzo dobry. Nie mam sie do czego przyczepic. I jest to bardzo dobre FAQ dla początkujących.

Jeśli masz wątlipowości czy kupić X360 to przeczytaj weekend z X360 GRAM.pl :P lol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłbym Xboxa 360... Ale mam zwykły TV 26 calowy i niewiem jak będzie takie GTAIV albo FIFA08 wyglądać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 13:00, Meykan napisał:

Więcej ludzi ma X360 bo:

-Jest tańszy
-Wyszedł dużo wcześniej bo wtedy ci którzy chcieli mieć konsole w 2005 next-gen to już
ją mieli i nie czekali na PS3.

Więc mówić że więcej ludzi ma X360 i nie argumentować tego w ogóle tak jak zrobiłeś to
ty jest całkowicie bezsensowne.

P.S - Nie chcę się kłócić która konsola jest lepsza ale takie posty to po prostu prowokacja.
Mi tam nie zależy na weekendzie z PS3. Ja mam tą konsole i jestem z niej zadowolony nikt
nie musi o tym wiedzieć.


Amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 14:12, Vojtas napisał:

IMO lepiej byłoby powiedzieć wprost, że cykl "Tydzień
z..." ma charakter marketingowy właśnie - bo celem, jak sądzę, jest zwiększenie sprzedaży
sklepu Gram.pl. Krótko mówiąc - brak informacji o promocyjnym charakterze tej serii artykułów
jest poważnym uchybieniem w profesjonalizmie redakcji. Zauważyć należy, że redaktorzy
Gram.pl np. Curtiss, bardzo często podkreślają swoją niezależność od CDP i zabiegów czysto
handlowych - jak więc nazwać serial "Tydzień z..."? Nierzetelnością bądź brakiem zasad
- jeśli autorzy mają zasługiwać na miano dziennikarzy, muszą spełniać minimalne standardy
- nie tylko warsztatowe, ale także etyczne. Vege.


Jasne. To może od razu uznajmy, że Tydzień z... ma ogólnie zwiększyć sprzedaż gier w Polsce. Timsoft, Wirtus, Ultima - co, te sklepy niby nie sprzedają gier, które są w tygodniu opisywane? Pamiętam, że mieliśmy cały tydzień z heksówkami, a gros z nich sprzedaje Nicolas Games. Czyli według Twojego podejścia wtedy działaliśmy na szkodę CDP, bo zwiększaliśmy sprzedaż gier konkurencji. Litości...

Jeśli się nie mylę to mija drugi rok jak piszę dla gram.pl. Przez ten czas nie widziałem ANI JEDNEGO pracownika CDP. Naprawę tak trudno pojąć, że fakt pisania dla grama nie oznacza z automatu, że każdy redaktor siedzi w kieszeni CDP?

Tydzień z.. ma na celu pokazać dany tytuł szerzej. Tam jest miejsce na przekazanie informacji, których w recenzji się nie umieści, bo nie ma na to miejsca. Choćby tydzień z Lokim, gdzie było miejsce na przybliżenie mitologii nordyckiej, egipskiej i greckiej. W recenzji nie byłoby gdzie tego umieścić.

Chiociaż w sumie co mi tam - tak, wszyscy robimy do dla kasy, jesteśmy sponsorowani przez CDP, CIA, CBA, Bin Ladena, ducha Saddama, Che-Guevary, Fidela Castro. Jak będziecie czytać nasze teksty od tyłu to ujrzycie ukryte przekazy zmuszające do czczenia Szatana, plujące na każdą religię świata. We are EVIL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że autor napisał cytuję: " sercem jest wykonany w technologii 65 nm trzyrdzeniowy procesor Xenon o łącznym taktowaniu 3,2GHz" , a na innych stronach internetowych wyczytałem mniej więcej coś takiego: "three symmetrical cores each running 3,2GHz". Co by oznaczało że każdy z rdzeni taktowany jest zegarem 3,2GHz. A tak ogółem dobry artykuł, każdej osobie zamierzającej kupić tą konsole mogę polecić. Sam jestem jej właścicielem pół roku i sprawuje się dobrze, teraz se pykam w GTA 4 genialna gra i wyczekuje na Far Cry''a 2, który zapowiada się interesująco (już odkładam kase ^_^).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 16:41, TNukem napisał:

Właśnie kupiłbym Xboxa 360... Ale mam zwykły TV 26 calowy i niewiem jak będzie takie
GTAIV albo FIFA08 wyglądać...

Na PS3 nie będzie wyglądać lepiej, więc musisz sam wybrać :) Bo IMHO konsoli nie kupuje się dla grafiki a dla zabawy :) No ale wiadomo na HD będzie lepiej. Sam kupuję LCD po przyjeździe z wczasów, bo u mojego wujka w HD gra wyglądała o niebo lepiej niż u mnie na zwykłym kineskopowym TV :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie sprawiacie wrażenie, gdy opisujecie bardzo dokładnie Xboxa i gry, które mają swoją premierę w sklepie gramu. Nie trzeba być wcale opłacanym, ale postępując w pewien sposób można sprawiać takie wrażenie - i właśnie o to chodzi, by nie dawać "życzliwym" argumentów do ręki. Zresztą, nieważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2008 o 11:33, Bambusek napisał:

CDA potrafi opisać grę, zanim ta trafi do Polski. Ale to chyba nie oznacza, że są opłacani
przez developerów ;)

Dnia 06.07.2008 o 11:33, Bambusek napisał:

CDA potrafi opisać grę, zanim ta trafi do Polski. Ale to chyba nie oznacza, że są opłacani
przez developerów ;)


Nie przez developerów, bo rozmawia się zazwyczaj z wydawcą. Ale faktycznie, podpisuje się normalną umowę na exclusive''y - tak jak na każdy inny zamówiony towar. O moralności prasy można by napisać całe tomy - ogólnie rzecz biorąc jest z tym bardzo różnie: od "zwykłego" obłaskawiania dziennikarzy drogimi gadżetami na konferencjach prasowych do normalnego handlu z szefami wydawnictwa/gazety. W branży rozrywki elektronicznej to zjawisko jest szczególnie wyraźne, bo dziennikarstwo growe dotyczy niemal wyłącznie namacalnych produktów. Dziennikarze zajmując się recenzowaniem i opisywaniem towaru zawsze są na celowniku wydawców i dystrybutorów - nieważne czy zajmują się grami, samochodami, kosmetykami czy zabawkami. Producenci ZAWSZE będa próbowali manipulować dziennikarzami z 3 bardzo prostych powodów:
1. recenzja/zajawka zawsze jest wiarygodniejsza niż najlepsza reklama,
2. reklama, w przeciwieństwie do recenzji/zajawki, oddziałuje na użytkownika dużo krócej i powierzchowniej,
3. recenzja/zajawka jest dużo tańsza niż abonament np. pełnostronicowych reklam.

W manipulacji dziennikarzy bardzo często stosuje się metodę wzajemności - na różnych poziomach materialnych. Gdy PR wpłynie na samego dziennikarza, ten niejako robi to na własną odpowiedzialność. Gdy jednak wydawca/redakcja podpisuje konkretną umowę, zaczyna się robić dużo "ciekawiej" - teksty bywają po prostu zlecane bądź mają np. próg oceny, poniżej którego recenzent nie może zejść. Są oczywiście ludzie uczciwi - przypomnij sobie chociażby sprawę Gerstmanna. IMO red. nacz. Gamespota po prostu złamał umowę między wydawcą gry, a właścicielem serwisu - wobec tego ten pierwszy postawił ultimatum ("Jeśli nie pozbędziecie się tego gnojka, wycofamy wam wszystkie exclusive''y i zapomnijcie o zaproszeniach na przedpremierowe pokazy"). I tak to się kręci. Znamienne jest to, że sami dziennikarze praktycznie NIGDY o takich wypadkach nie piszą/mówią - choćby z tego względu, że musieliby napisać o swoich kolegach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 12:48, Pawłek napisał:

> Arcade??? Bez dysku twardego będziesz mocno ograniczony.

Na ten moment nie stać mnie na premium, może dokupię go w przyszłości, po za tym z moim
łączem internetowym nie mam co myśleć o ściąganiu dem i innych rzeczy z neta. Arcade
mi do grania wystarczy, multi też mnie średnio interesuje, wole samotną rozgrywkę. Chociaż
jeśli będę miał taka możliwość pewnie Xbox Live spróbuje w jakiejś grze.

Przecież w sklepie gram.pl można kupić Premium za 799 zł, czyli prawie tyle samo co Arcade (czyli 767,00 zł). Chyba możesz dopłacić te 32 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2008 o 17:10, Kamil950 napisał:

Przecież w sklepie gram.pl można kupić Premium za 799 zł, czyli prawie tyle samo co Arcade
(czyli 767,00 zł). Chyba możesz dopłacić te 32 zł.


699zł, ale ze starym chłodzeniem, z resztą już dawno ich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować