• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Nevrac

Windowsy. Który wybrać?

Pytanie

Witam. W tym temacie chcę się zapytać jaki Windows kupić? Zaproponujcie coś i powiedzcie dlaczego
Edit: Aha. Chciałbym żeby był tani.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

101 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

jak na razie jedyna roznica jaka widze po dlugim uzywaniu obu systemow jest to, ze na home nie uruchomisz virtual pc :) bo sie bedzie zawieszac i przycinac :) a na prof dziala bez problemu

do grania/ogladania filmow home w zupelnosci wystarcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.09.2008 o 21:41, Piciambeer napisał:

Heh podczas rozmowy z kumplem padło ciekawe pytanie ^^

Czym się różni Windows XP Home Edition od Professionala? :D Chciałbym się dowiedzieć
=)

Pro ma więcej funkcji sieciowych (np obsługę domeny), dla typowego użytkownika (internet+office+gry itp) nie będzie różnic (przynajmniej teoretycznie :P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.09.2008 o 23:20, morthi napisał:

... nie uruchomisz virtual pc :)


A co to? Być może używałem, ale nie kojarzę. :) To jakiś programik specjalistyczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.09.2008 o 16:17, Piciambeer napisał:

> ... nie uruchomisz virtual pc :)

A co to? Być może używałem, ale nie kojarzę. :) To jakiś programik specjalistyczny?

W pewnym uproszczeniu służy do udawania komputera, dzięki czemu można mieć uruchomionych kilka systemów naraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wow, to ja podziękuję ;D

Wychodzi na to, iż HE mi w zupełności wystarczy.

Adminem serwera nie jestem,
1 system mi starczy =)

A tak z ciekawości...

Dnia 05.09.2008 o 16:36, sig. napisał:

professional ma dodatkowo kilka narzędzi

Jakich? ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.09.2008 o 16:48, Piciambeer napisał:

> professional ma dodatkowo kilka narzędzi
Jakich? ^^

dość specjalistycznych, pamiętam w sumie tylko jeden przypadek gdy koniecznie było narzedzie niedostępne w home. Sam w sumie nia pamiętam jakie to były, a home jak najbardziej powinien ci starczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.09.2008 o 21:41, Piciambeer napisał:

Heh podczas rozmowy z kumplem padło ciekawe pytanie ^^

Czym się różni Windows XP Home Edition od Professionala? :D Chciałbym się dowiedzieć
=)


Dla zwykłego usera niczym (poza ceną). Wersja Home nie nadaje się do pracy w domenie, nie posiada IIS-a, i ma trochę "zreorganizowaną" obsługę sieci i uprawnień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No tak, ale pytanie to:

Dnia 05.09.2008 o 19:10, morthi napisał:

Czym się różni Windows XP Home Edition od Professionala? :D Chciałbym się dowiedzieć


więc odpowiedź:

>Wersja Home nie nadaje się do pracy w domenie.....

jest jak najbardziej prawidłowa, bo to jest jedna z róznic pomiedzy tymi dwoma systemami....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Kupuje nowy komputer i zastanawiam sie nad wyborem windowsa .
Na razie wyglada na to że będzie to home premium, tylko zostaje pytanie 32 czy 64 bity? Z tego co wyczytałem w tym temacie Vista 64 bit jest chyba lepsza od 32 bit, a jak sprawdzałem na allegro to ceny mają podobne. Więc gdzie jest haczyk? W wymaganiach sprzętowych? : P Prosze o odpowiedź i z góry dziękuję : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

haczyk powiadasz? np w tym że 32 bitowe oprogramowanie antywirusowe nie zadziała na 64 bitach. Jest to jednak wyjątek, bo soft ten zbyt głęboko ingeruje w system żeby dało się " na żywo" biblioteki podmieniać (normalnie soft 32 bit ruszy na 64 bitowym systemie). Będziesz też potrzebował 64 bitowych sterowników do wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

>
Aha, rozumiem : ). Czyli jaki system jest bardziej sensowny do nowego i całkiem szybkiego komputera ( jakiś niezły C2D, 4gb ramu, któraś z nowszych kart)?
Czy np. istnieje jakaś większa trudność w zdobywaniu tych 64 bit. sterowników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.09.2008 o 22:16, ALQ napisał:

>
Aha, rozumiem : ). Czyli jaki system jest bardziej sensowny do nowego i całkiem szybkiego
komputera ( jakiś niezły C2D, 4gb ramu, któraś z nowszych kart)?
Czy np. istnieje jakaś większa trudność w zdobywaniu tych 64 bit. sterowników?

Zależy do czego, chociaż pewnie będzie z tym coraz lepiej.Najlepiej wybierz komonenty, i wtedy sprawdź na stronach producentów czy 64 bitowe sterowniki są. Co do 64 bitowego oprogramowanie to kiedyś w końcu trzeba się będzie na nie przesiąść, ale póki co mało jest softu który był by w stanie w pełni wykorzystać zalety takiego systemu, niemniej jednak to się napewno zmieni (pytanie tylko czy ten komputer o którym piszesz będzie się wtedy nadawał do czegoś więcej niż internet).

edit: ponoć 64 bitowa vista miewa większe problemy z grami niż 32 bitowa, ale ja póki co nie zamierzam rezygnować z xp jako systemu "growego" (bo nie widzę takiej potrzeby), więc ani nie potwierdzę ani nie zaprzeczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jak widzę, pozostanie przy XP to niegłupie wyjście, ale mimo wszystko zapytam: Mam teraz XP Pro i kompa jak w opisie. Niedługo wymieniam dysk twardy.
Czy są jakieś sensowne przesłanki (poza DX10 i ładnym wyglądem - bo to mnie nie rusza) żebym zmieniał XP na Vistę? Jeśli zmieniałbym, to raczej tylko na 64...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.09.2008 o 22:16, ALQ napisał:

Czy np. istnieje jakaś większa trudność w zdobywaniu tych 64 bit. sterowników?

Jeżeli producent nie ma takowego na swojej stronie, albo producent jest noname, a Vista-64 nie wykrywa takiego sprzętu jako poprawny lub wykrywa w trybie zgodności, to trudność polega na tym, że urządzenie do którego sterownika nie ma - albo sprzedasz, albo odłożysz na półkę jako eksponat. Urządzenie komputerowe, do którego nie ma działającego sterownika po prostu nie istnieje dla systemu. No, chyba że sam sobie taki napiszesz. Ale to nieprawdopodobne bo gdybyś potrafił, to nie zadawałbyś tego pytania. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 23.09.2008 o 18:50, szypek26 napisał:

Mam teraz XP Pro i kompa jak w opisie. Niedługo wymieniam dysk twardy.
Czy są jakieś sensowne przesłanki żebym zmieniał XP na Vistę?

Żadnych.

Vista-64 (jedyna która może mieć sens) jest uzasadniona jedynie dla komputerów, których parametry daleeeeeko przekraczają obecne wymagania programów i gier lub takich, których perspektywa rozbudowy daleko takie wymagania przekracza. Chodzi o perspektywę conajmniej 3-4 lat.

Na przykład kompletnym nonsensem jest pakowanie jakiejkolwiek wersji Visty do laptopów z górnym limitem pamięci RAM do 4 GB. Na Viście taki laptop będzie zapisywał na dysku nawet jeżeli będzie mieć wystarczająco pamięci. Jedynym wyjątkiem może być posiadanie dysku twardego flash. Na XP można efektywnie wykorzystać nawet 4 GB przez wrzucenie połowy pamięci ram jako ramdysku z folderem dla plików tymczasowych. Przy okazji spowoduje to wyraźną oszczędność prądu i czas pracy na bateriach może się nieźle wydłużyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 22.09.2008 o 22:16, ALQ napisał:

>
Aha, rozumiem : ). Czyli jaki system jest bardziej sensowny do nowego i całkiem szybkiego
komputera ( jakiś niezły C2D, 4gb ramu, któraś z nowszych kart)?
Czy np. istnieje jakaś większa trudność w zdobywaniu tych 64 bit. sterowników?


Ze sterownikami 64-bit nie ma już problemu, chyba że sprzęt jest mocno leciwy, lub jakiś tandetny no-name. Pytanie czy warto instalować taki system? Nie wydaje mi się, bo to sztuka dla sztuki w tej chwili jest.
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aplikacja(e) którą najczęściej używasz jest w wersji 64-bitowej, oraz czy potrzebuje więcej niż 4GB ramu. To raz. Kolejna sprawa jest taka, że nawet jeśli sterownik do sprzętu jest w wersji 64, to bardzo często aplikacja obsługująca ten sprzęt jest w wersji 32-bit. Zapewniam cię, że poza kilkoma uzasadnionymi przypadkami instalacja systemy 64-bitowego mija się z celem i jest sztuką dla sztuki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 23.09.2008 o 19:20, Olamagato napisał:

Vista-64 (jedyna która może mieć sens) jest uzasadniona jedynie dla komputerów, których
parametry daleeeeeko przekraczają obecne wymagania programów i gier lub takich, których
perspektywa rozbudowy daleko takie wymagania przekracza. Chodzi o perspektywę conajmniej
3-4 lat.


Mając w perspektywie Windowsa 7? Nie warto. Instalowanie 64-bitów tylko dlatego że sprzęt na to pozwala? Totalna pomyłka. Jedyne uzasadnienie to posiadanie oprogramowania na którym pracujemy w wersji 64, pod warunkiem ze nie wystarcza nam 4GB pamięci.....

Dnia 23.09.2008 o 19:20, Olamagato napisał:


Na przykład kompletnym nonsensem jest pakowanie jakiejkolwiek wersji Visty do laptopów
z górnym limitem pamięci RAM do 4 GB. Na Viście taki laptop będzie zapisywał na dysku
nawet jeżeli będzie mieć wystarczająco pamięci. Jedynym wyjątkiem może być posiadanie
dysku twardego flash. Na XP można efektywnie wykorzystać nawet 4 GB przez wrzucenie połowy


Miałem niewatpliwą nieprzyjemność pracowania na laptopie posiadającym dysk SSD "przystępny cenowo" i zapewniam, że dłuzsza praca na takim sprzęcie potrafi przyprawić o palpitację serca. Sytuacja zmienia się diametralnie po wymianie takiego dysku na wersję SSD z górnej półki, ale to już inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować