Zaloguj się, aby obserwować  
Paoro

Star Wars: The Old Republic - temat ogólny [M]

3987 postów w tym temacie

Panowie, offtop lekki zrobiliście, no ale i ja dorzucę swoje parę groszy ;)

Gry MMO są dobrem luksusowym. Producenci sobie ustawili ceny takie jakie chcieli z abonamentem takim jaki chcieli i jeśli klienci się decydują na zakup i subskrypcję to ich sprawa. Nie widzę, żeby ludzie płakali, że "ferrari jest 100x za drogie" albo że iPhone to w ogóle oszustwo, bo koszt produkcji to 50$. Na tym polega rynek, mógłbym szyć skarpetki i je sprzedawać za 1500zł, mówiąc, że to skarpetki nasycone szczęśliwą energią. Może ktoś by kupił - jego sprawa.
krócej - jeśli chcesz płacić -> płać. Jeśli nie chcesz -> nie płać. Nie ma sensu doszukiwać się "uczciwej ceny", bo producent robi grę, żeby sobie zrobić dobrze, a przy okazji graczom, a nie odwrotnie.

Co do płacenia za czas grania -> może i ciekawy pomysł, ale za Internet, telewizję, kartę miejską, komórkę czy wiele innych rzeczy też płacimy stały miesięczny abonament niezaleznie od tego, czy wykorzystujemy daną usługę w 100% czy w 0%.

Trzeba też na to popatrzeć z perspektywy producenta/wydawcy. Łatwiej jest wypuścić jedną ofertę, która się sama odnawia, czy 50 różnych opcji pay2play? Wiadomo, że pierwsza opcja jest dużo tańsza w zarządzaniu i dużo bardziej przemawia do inwestorów. W końcu na zgromadzeniu walnym łatwiej jest powiedzieć "mamy xxx stałych subskrypcji" niż "mamy xx subskrypcji 3 dniowych, yy 5 dniowych, itd" Wszystko się sprowadza do optimum zyskowego. Przy "payforplay" może i więcej by zarobili, ale dużo wyższe byłyby koszty zarządzania tym. Najłatwiejszym wyborem jest stały abonament. Bez powodu ksiądz w parafii w mojej okolicy nie wprowadził takiego dla chętnych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.12.2011 o 23:24, Zb4wiciel napisał:

Co do płacenia za czas grania -> może i ciekawy pomysł, ale za Internet, telewizję,
kartę miejską, komórkę czy wiele innych rzeczy też płacimy stały miesięczny abonament
niezaleznie od tego, czy wykorzystujemy daną usługę w 100% czy w 0%.


Tu się nieco mylisz =)
Telefony - ot chociażby usługa pre-paid, chce to dzwonię, chce to nie dzwonię.
Imho 100 razy bardziej przyjazna niż abonament [moje poczciwe Orange - 2000 minut za 20zł miesięcznie, tudzież 120 do wszystkich sieci za 12zł i opcjonalne gratisy za staż, mi trafia w 100% w to jak i ile korzystam z telefonu]
Moim zdaniem czas grania rozpisany na dni był by optymalny, 60 dni za 120zł - firma nie traci zbyt wiele, gracz wiele zyskuje [gracz - człowiek, gracz no-ife ma ten problem z głowy xD]

Dnia 08.12.2011 o 23:24, Zb4wiciel napisał:

Trzeba też na to popatrzeć z perspektywy producenta/wydawcy.


A toż przecież napisałem, że dla producenta i wydawcy ten system to kura znosząca złote jaja, tylko dla graczy to już polemizował bym czy te jaja to są bodaj z mosiądzu =)

Niektórzy tez chyba mnie źle zrozumieli, to nie jest tak, że wezmę karabin i polecę do siedziby EA robić rewolucje bo jestem jakimś zacietrzewionym krzyżowcem i bojownikiem o wolność nasza i waszą, no ale kurcze chyba wolno nam dyskutować nad faktem, że taki a taki model płatności specjalnie dla ludzi pracujących i mających życie prywatne nie jest zbyt uczciwy prawda :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a ja się tak zastanawiam, po jaką cholerę Wy się o to spieracie?? Wybór jest prosty i jak mi się wydaje, tylko jeden. Płacisz i grasz, nie płacisz i nie grasz :) Jednodniowe abonamenty?? Hahaha, dobry żart. Przy takim ogromie świata, ilości graczy, ilości serwerów, sorry, ale ktoś o to musi dbać, a do tego potrzebna jest kasa. Ktoś tu wspomniał o patchach i rozszerzeniach. Patche to obowiązek twórców, rozszerzenia już nie. Patch to poprawka, rozszerzenie to nowy content. System płatności z którego będzie korzystał STWOR jest już sprawdzony i co najważniejsze działa. Wkurza mnie ciągłe narzekanie, że za wszystko trzeba płacić.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Największy rynek MMO (Azja) ma właśnie godzinne liczenie abonamentu.
Minimalnie trzeba zapłacić chyba za 4h gry :)
Jak pamiętam to około 20-30h gry kupowało się za jakieś 1$.
Czy ma to sens?
Chyba ma, w końcu powinieneś płacić za utrzymanie serwerów "kiedy grasz" a nie kiedy spisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 01:45, Selv napisał:

Jak pamiętam to około 20-30h gry kupowało się za jakieś 1$.
Czy ma to sens?


Wprowadzili do tego godzinny limit grania żeby ludzie nie odlatywali przed monitorem do swoich bogów w przypływie euforii ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Godzinny limit masz tylko w przypadku niepodania numeru dowodu osobistego )czyt. jesteś osobą niepełnoletnią/grasz bez zgody rodzica :))

Jest to model tysiąc razy przyjemniejszy dla gracza niż 30dni z góry.
Wychodzi drożej jeśli się siedzi 24h/doba 30dni w miesiącu niż NA/EU ale jeśli ktoś uważa, że tyle warto siedzieć - nie ma już oporów aby zapłacić więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to po 8h i tak musza ci w niektorych krajach tam odciac dostep do nastepnego dnia czy masz dowod czy nie. I to jest raczej glowny powod placenia za godziny. Mnie osobiscie sie nawet podoba pomysl z eve czyli mozliwosc odsprzedania swojego czasu gry innym graczom za ingame walute. Nie stac cie ale masz leb zeby zarobic w grze to grasz za pieniadze kogos kto nie ma czasu na robienie virtualnej kasy.

Co do f2p to te gry w zasadzie dziela sie na dwie grupy. P2W glownie azjatyckie (tutaj mozna by tez wyroznic takieg gdzie P2W jest tylko w pvp) i takie gdzie placi sie za dodatkowy content/ulatwiacze zycia to sa glownie europejskie darmowki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wczoraj TOR przez Origin i podałem kod pre-ordera na stronce. Jednak po kliknięciu w account na pre-order nie mam przycisku download (kod został przyjęty) tylko wciąż "reedem code". Po podaniu ponownym pojawia się, że wykorzystany. Nie ma też żadnej wzmianki na koncie, że aktywowałem pre-order. Też tak macie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2011 o 23:33, Pietro87 napisał:

Niektórzy tez chyba mnie źle zrozumieli, to nie jest tak, że wezmę karabin i polecę do
siedziby EA robić rewolucje bo jestem jakimś zacietrzewionym krzyżowcem i bojownikiem
o wolność nasza i waszą, no ale kurcze chyba wolno nam dyskutować nad faktem, że taki
a taki model płatności specjalnie dla ludzi pracujących i mających życie prywatne nie
jest zbyt uczciwy prawda :) ?

Moze jest odwrotnie. To no-lifeowcy wykorzystuja system zagrywajac nascie godzin na dzien. Moze wg tworcow pewnych gier oplaty dzisiejsze sa adekwatne co do normalnego czasu grania i juz zastanawiaja sie jak dodatkowo ogolic tych co graja za duzo na dzien:P.
Ja tam wole abonament niz np formule free to play a potem dokup wszystko i wyjdzie duzo drozej. Nie miala bym nic przeciwko kupowaniu godzin gry, ktore np musi sie wykorzystac w ciagu danego miesiaca bo przepadna. Np kupujesz 20 godzin gry i placisz duzo mniej niz cena abonamentu. Tyle, ze tworcom gier to sie nie oplaca bo jak juz napisalam oni chyba mysla, ze dzisiejsze ceny sa cenami dla zwyklych graczy, a nolifey wykorzystuja system^^.
p.s. Co wy tak narzekacie na narzekaczy, oni tez sa potrzebni w spoleczenstwie. Gdyby nie oni to by bylo tak samo jak w folwarku zwierzecym;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A już tego, że przekładam f2p nad gry płatne nie powiedziałem, bo tez nie trawie gier f2p gdzie system zakłada metodę rozgrywki typu p2w.
Ok mógł bym powiedzieć, że f2p z item shopem nie tykającym balansu gry czyli zawierającym tylko kosmetyczne śmiecie [zmieniające wygląd postaci/mountów/kwater gildii, dodających jakieś efekty wizualne podczas noszenia itp gówienka] czy już od biedy te wspomagacze do zdobywanego expa no i na upartego jakieś kilka niegroźnych nieprzepakowanych mountów, jest dobrym f2p bo daje równe szanse, ale zapewne content takiej gry był by mało porównywalny z abonamentówką pod względem jakości całościowej [abonamentówka gwarantuje mi tez odsianie pewnego odsetku trolli i debili, całe masy nie będą grały w gry płatne bo albo ich nie stać albo są skąpe, to reguluje deczko ilość parapetów w społeczności]

Hmm czy no-lifey wykorzystują system, nie wydaje mi się, żeby twórcy się nimi nader przejmowali.
Jest ich niewspółmiernie mniej niż normalnych graczy moim zdaniem a już takich co dzielą jedno konto i dopasowują się w kilku strefami czasowymi żeby być 24/7 online jest naprawdę niewielu.
Dalej optuje, że twórcy system obecny podtrzymują, żeby doić nas - czyli tych którzy z wykupionych 30 dni przegrają w miesiącu może z 10 jeśli mają w ogóle tyle czasu na granie.


@Undertaker

Kupiłeś pre-order pack o wartości +/- 20zł ? Czy pełna grę o wartości +/- 180-200zł ?
Jak pre-order pack to czekasz na powiadomienie o wcześniejszym dostępie i tyle, nie ma tak, że pre-order i wbicie kodu gwarantuje ci pobranie z marszu klienta wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09.12.2011 o 10:39, Pietro87 napisał:

Kupiłeś pre-order pack o wartości +/- 20zł ? Czy pełna grę o wartości +/- 180-200zł ?
Jak pre-order pack to czekasz na powiadomienie o wcześniejszym dostępie i tyle, nie ma
tak, że pre-order i wbicie kodu gwarantuje ci pobranie z marszu klienta wcześniej.


Pełną, 200 zł. Ale na zamówieniach jest widoczny klucz tylko do pre-ordera. Miejsce na klucz do pełnej wersji jest puste w Origin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to pewnie z tego względu, że premiery jeszcze nie było, ta jest dopiero 20 grudnia, wcześniejszy dostęp jest miedzy 15 a 19 grudnia z kolei - tak więc dopiero kiedy w kolejce, w której cie zapewne jakiś ich automatyczny system segregowania klientów umieścił, zostanie ci przyznany wcześniejszy dostęp pojawi się odpowiedni klucz.
Przynajmniej takie było by najbardziej logiczne wyjaśnienie tematu.

Aczkolwiek - zapytaj dla 100% pewności na ichniejszym supporcie lub forum TORa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na zachodnim FAQ doczytałem, że oni po prostu pobierają 20 PLN za pre-order, a resztę później automatycznie. Jednak wciąż nie wiem, dlaczego nie ma śladu po użytym przeze mnie kluczu na koncie, mimo że przy próbie ponownego wpisania jest już wykorzystany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 10:39, Pietro87 napisał:

Dalej optuje, że twórcy system obecny podtrzymują, żeby doić nas - czyli tych którzy
z wykupionych 30 dni przegrają w miesiącu może z 10 jeśli mają w ogóle tyle czasu na
granie.


Taka u nas mentalność i powiedzmy nawet tradycja, wszędzie abonamenty miesięczne nie godzinowe, których ze świecą szukać w EU czy USA. Być może dlatego, że zarabiamy więcej i nikt nie podniesie krzyku skoro gra mu się podoba. Biorąc pod uwagę to, że znaczna większość graczy MMO to osoby młode za które płacą rodzice, być może cześć z nich zastanowiłaby się nad tematem gdyby sama miała opłacić abonament ;)

I wcale nie dlatego, że kwota jest wysoka, tylko czy jest tego warta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 12:32, Shinigami napisał:

Taka u nas mentalność i powiedzmy nawet tradycja, wszędzie abonamenty miesięczne nie
godzinowe, których ze świecą szukać w EU czy USA. Być może dlatego, że zarabiamy więcej
i nikt nie podniesie krzyku skoro gra mu się podoba. Biorąc pod uwagę to, że znaczna
większość graczy MMO to osoby młode za które płacą rodzice, być może cześć z nich zastanowiłaby
się nad tematem gdyby sama miała opłacić abonament ;)

I wcale nie dlatego, że kwota jest wysoka, tylko czy jest tego warta ;)


Jak ja czytam wasze posty to mam wrazenie jakby was tworcy zmuszali do placenia abonamentu. Przeciez nie musicie wogole grac w gry MMO. Ja sam zarabiam na siebie i dla mnie 14 euro za miesiac zabawy to naprawde nie wiele, patrzac szczegolnie na innych ktorzy potrafia 50 e wywalic w pubie w ciagu jednej nocy, czy 11 euro za paczek fajek ktora spala w jeden dzien. Jezeli ktos gra 10 godzin w miesiacu to naprawde mu sie wogole nie oplaca zaczynac jakiegokolwiek MMO. Ja mam prace i studia w obcym jezyku, ale spokojnie znajde czas jeszcze zeby pograc w SW tak aby miec poczucie ze nie zmarnowalem miesiaca za ktory zaplacilem. Wiec predzej bym sie zastanowil nie czy gra jest warta moich pieniedzy, tylko czy mam wogole na tego typu gre czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 12:32, Shinigami napisał:

Biorąc pod uwagę to, że znaczna
większość graczy MMO to osoby młode za które płacą rodzice...


Zdziwiłbyś się...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 13:00, Gosu napisał:

Jak ja czytam wasze posty to mam wrazenie jakby was tworcy zmuszali do placenia abonamentu.


Odniosłeś takie wrażenie czytając moje posty? Grałem w kilka mmo i mimo tego, że często nie wykorzystałem czasu gry za który zapłaciłem wcale nie uważam się za oszukanego czy wykorzystanego ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:00, Gosu napisał:

Przeciez nie musicie wogole grac w gry MMO.


Ależ oczywiście, ale potrafisz zauważyć, że system o jaki się tutaj rozchodzi byłbym lepszy dla Ciebie i dla wielu innych graczy? Nawet jeśli to czysta abstrakcja.

Dnia 09.12.2011 o 13:00, Gosu napisał:

Wiec predzej bym sie zastanowil nie czy gra jest warta moich pieniedzy, tylko czy mam wogole na tego typu gre czas.


I to nas różni, bo skoro tytuł jest dobry to czas znajdzie się zawsze, nawet jeśli ma go być niewiele. Moim zdaniem gra jest warta abonamentu, nie 60$ - co nawet amerykanie uznali za żart EA ;)

@mufur

Nic mnie nie zdziwi, przynajmniej w przypadku gier podobnych WoW czy TOR.

EVE to zupełnie inna sprawa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 13:27, Shinigami napisał:

Odniosłeś takie wrażenie czytając moje posty? Grałem w kilka mmo i mimo tego, że często
nie wykorzystałem czasu gry za który zapłaciłem wcale nie uważam się za oszukanego czy
wykorzystanego ;)


No ja wlasnie tez nie, wiec jestesmy jak to bylo powiedziane juz lemingami ktore podazaja za trendem ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:27, Shinigami napisał:

Ależ oczywiście, ale potrafisz zauważyć, że system o jaki się tutaj rozchodzi byłbym
lepszy dla Ciebie i dla wielu innych graczy? Nawet jeśli to czysta abstrakcja.


Placenie za godziny? Nie byl by lepszy w zadnym wypadku. Wole zaplacic za caly miesiac, wchodzic kiedy chce i miec z glowy. A tak bede sie zastanawial czy brac 10 h czy 20, czy niedlugo mi sie skonczy i bede musial nowe godziny dokupic czy jeszcze mam czas. I bede tak 10 razy w miesiacu dokupywal i ciagle sie zastanawial. Dla mnie lepszy jest miesieczny abonament.

Dnia 09.12.2011 o 13:27, Shinigami napisał:

I to nas różni, bo skoro tytuł jest dobry to czas znajdzie się zawsze, nawet jeśli ma
go być niewiele. Moim zdaniem gra jest warta abonamentu, nie 60$ - co nawet amerykanie
uznali za żart EA ;)


Nie wiem co nas niby rozni. Ja nigdy nie placilem za gre ktora by mnie nie bawila i nie uwazal bym ze jest tego warta. Dla mnie SW jest warty abonamentu, a edycja kolekcjinerska kosztuje 150 e, tyle co SINGLE player Skyrim czy SINGLE player uncharted 3, oba tytuly ktore juz dawno skonczylem, a przy drugim gralem mniej niz jak w bete star warsa. Co do normalnej edycji to WOW tez kosztowal 200 zl jak wyszedl, generalnie MMO gry sa drozsze zawsze, przynajmniej te z wyzszej polki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.12.2011 o 13:36, Gosu napisał:

No ja wlasnie tez nie, wiec jestesmy jak to bylo powiedziane juz lemingami ktore podazaja
za trendem ;)


Skoro kogoś na to stać czemu nie, nie jestem z tych którzy krzyczą jaki ten świat zły i wydawcy ich okradają ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:36, Gosu napisał:

Dla mnie lepszy jest
miesieczny abonament.


Myślę, że ~100 godzin w zupełności starczy. Ale spoko rozumiem ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:36, Gosu napisał:

Nie wiem co nas niby rozni.


To, że uważam TOR za grę wtórną i niewartą ceny jaką ustalili twórcy? Nawet BioWare potwierdziło, że zależało im na niższej kwocie, niestety panowie za dużo do powiedzenia nie mają, najpierw musi zarobić EA ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:36, Gosu napisał:

kosztuje 150 e, tyle co SINGLE player Skyrim czy SINGLE player uncharted 3, oba tytuly
ktore juz dawno skonczylem, a przy drugim gralem mniej niz jak w bete star warsa.


Przykro mi z tego powodu. Ale tak po przeliczeniu na złotówki 677 pln to jednak trochę chora kwota jak na każdy z tych tyłów. Ale to tylko moje zdanie, skoro można go dostać tydzień po premierze za 15-20 funtów ;)

Dnia 09.12.2011 o 13:36, Gosu napisał:

do normalnej edycji to WOW tez kosztowal 200 zl jak wyszedl, generalnie MMO gry sa drozsze
zawsze, przynajmniej te z wyzszej polki.


Niekoniecznie, ale moja definicja na MMO z wyższej półki znacznie się różni od Twojej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować