Zaloguj się, aby obserwować  
filip1-1

Walki pomiędzy Rosją a Gruzją!

605 postów w tym temacie

Dnia 13.08.2008 o 11:30, Sheloi napisał:

> "Nie będziemy umierać za polski Gdańsk" taki tytuł ukazał się w jednej z francuskich

> gazet w 1939r.
> i faktycznie nie umierali , tylko póżniej ludzie umierali za Paryż , Londyn , Rzym
i
> inne miasta.

Cały zachód ma nas głęboko gdzieś(już wiele razy historia nam to pokazała), toteż wolałbym
żeby nasz "Prezydent" nie wypowiadał się tak ostro w stosunku do rosji( jednej z potęg
militarnych - jakby chcieli to i nas by najechali a "Prezydent" mógłby się skarżyć na
zachodzie ile wlezie, a Zachód co? Wysyłaliby prośby żeby zaprzestali najazdu i na tym
by się pomoc skończyła. Gaz z rosji to 40%[jak się pomyliłem proszę mnie poprawić] naszego
zużycia) - bowiem rosja jak się na te słowa "obrazi" na Polskę i podniesie cenę gazu
to naszego "Prezydenta" nie będzie to wiele obchodzić, gdyż jego to nie ruszy po kieszeni,
a ludzie ciężko pracujący znów będą się zastanawiać z czego zrezygnować byle starczyło
w zimę na ogrzanie domu.


To jest odpowiedż na posty dodane przez Aragloin, castlerock, Łowca Gier, orzech4

Inaczej - jak się pali dom sąsiada to nie należy się zastanawiać czy mu użyczyć wody czy też nie , tylko
lecisz gasić razem z innymi ten pożar , bo może być tak że przez brak pomocy spłonie całe miasto.

Danina krwi jaką złożono w czasie II wojny światowej nie poszła na marne , czego dowodem
jest to że nie ukazał się w polskiej prasie artykuł nie będziemy umierać za wolną i niepodległą Gruzję.

Zrozum wczoraj Czeczenia dziś Gruzja pojutrze Polska.

Opór ma znaczenie , "... 500 osób to grupka demonstrantów ale 5.000.000 osób to tłum który obala tyranów i
koronuje królów..." Borys Pasternak

Do I i II wojny doszło dlatego że jak mówisz wszyscy mieli tę część Europy w głębokim poważaniu.

Wreszcie ktoś wyciągnął wnioski i stwierdził że izolacjonizm nie jest dobrą rzeczą.

Pełna micha i niskie opłaty za gaz to nie wszystko.

Tak jak wy myślała szlachta Polska przed rozbiorami , i skutki tego myślenia ponosimy do dziś.

"...Polacy , Ukraińcy ...(...) posiadają rzadki dar: łatwo przychodzą im desperackie czyny, pozbawione szans powodzenia, ale jakże ludzkie; polskie powstania , ...(...). Tkwi w nas wszystkich ten słowiański romantyzm, UMIŁOWANIE WOLNOŚCI , POGARDA ŚMIERCI. ..."

Rosja to gigant na glinianych nogach skoro ugięła się przed światową opinią publiczną nie jest tak potężna
jak wam się wydaje , Dawid pokonał Goliata.

"...Kto się boi jest niewolnikiem..." Arystoteles

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:25, kerkas napisał:

Tak jak wy myślała szlachta Polska przed rozbiorami , i skutki tego myślenia ponosimy
do dziś.


Taa, jasne. Szlachta w tych czasach myślała tylko o jak największej władzy dla siebie i gotowa była sprzedać Polskę.
Dziękuję, że sądzisz, że my myślimy tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 08:57, EmperorKaligula napisał:

A co zmienil jego gest poza tym ze stosunki z rosja poleca na leb na szyje ? Popatrzmy
na to ekonomicznie: z kim trzymac, z Rosja czy z Gruzja ? To polityka jest a nie "widzimisie"
jednej osoby ktorej nieprzemyslanie wypowiedzi czy gesty moga kosztowac kraj bardzo duzo...


i sytuacja tego nie wymagala, wydaje mi sie ze on chcial tam leciec jak juz Gruzja chciala
zaprzestania walk - czyli konflik mial sie powoli ku koncowi. Puste gesty tego nie przyspiesza.

Tak mówisz ładnie o polityce a ciekawe czy ktoś na nią patrzył jak obalaliśmy komunizm. Odpowiedź prosta - nie. Więc przestań ględzić o polityce - sytuacja wymagała takiej reakcji Prezydenta i dobrze zrobił. Kropa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:33, Łowca Gier napisał:

> Tak jak wy myślała szlachta Polska przed rozbiorami , i skutki tego myślenia ponosimy

> do dziś.

Taa, jasne. Szlachta w tych czasach myślała tylko o jak największej władzy dla siebie
i gotowa była sprzedać Polskę.
Dziękuję, że sądzisz, że my myślimy tak samo.


Szlachta uważała że ustępstwami da się załagodzić sytuację , to miałem na myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:50, kerkas napisał:

Szlachta uważała że ustępstwami da się załagodzić sytuację , to miałem na myśli.


To pisz wyraźniej, bo odebrałem to jako porównanie do magnaterii, a to dla mnie obraza.
Poza tym sama szlachta mało znaczyła, wszystko skupiało się w rękach magnatów, którzy przekupowali biedniejszych, ograniczali władzę królewską i myśleli tylko o własnych majątkach. I okres ich panowania uważam za najgorszy epizod w dziejach wolnej Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od czego to wszystko się zaczęło? Wczoraj słyszałem wywiad z "gadającą głową" która mówiła, że to Gruzini pierwsi zaczęli strzelać do Sił pokojowych stacjonujących w części Osetyńskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:38, CyberPanki napisał:

Odpowiedź prosta - nie. Więc przestań ględzić o polityce - sytuacja wymagała takiej reakcji
Prezydenta i dobrze zrobił. Kropa.

"Wymagała" to mocno powiedziane. Powiedzmy też, że jestem mocno sceptyczny, czy reakcja Rosji w ogóle zależała od wyczynu Kaczyńskiego - raczej zakładałbym, że osiągneli swoje cele, i na razie im starczyło. Bo co niby, Polski się wystraszył? Z punktu widzenia, co by nie patrzeć, mocarstwa, takie gesty to raczej szczekanie irytującego psa, niż realne zagrożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:25, kerkas napisał:

Inaczej - jak się pali dom sąsiada to nie należy się zastanawiać czy mu użyczyć wody
czy też nie , tylko
lecisz gasić razem z innymi ten pożar , bo może być tak że przez brak pomocy spłonie
całe miasto.


Inaczej - Gruzja to nie nasz sąsiad, ba, nawet do Europy ciężko to państwo zaliczyć.
Gruzja dała pretekst Rosji do ataku. Saakaszwili, wbrew pozorom, też nie jest taki święty.

Poza tym skoroś taki pacyfista, czemu nie krzyczałeś głośno gdy Amerykanie wkraczali do Iraku, a Izrael pozbawiał życia setki cywilów w Libanie, hę?

Dnia 13.08.2008 o 13:25, kerkas napisał:

Zrozum wczoraj Czeczenia dziś Gruzja pojutrze Polska.


Zrozum, że Polska jest w NATO, Gruzja i Czeczenia, niestety nie.

Jeżeli dojdzie do ataku na kraj należący do Paktu Pół.-Atl. będziemy mieć konflikt międzynarodowy. W przeciwnym razie nasz prezydent tylko podsyca całą sytuację i dolewa oliwy do ognia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 13:38, CyberPanki napisał:

Tak mówisz ładnie o polityce a ciekawe czy ktoś na nią patrzył jak obalaliśmy komunizm.
Odpowiedź prosta - nie. Więc przestań ględzić o polityce - sytuacja wymagała takiej reakcji
Prezydenta i dobrze zrobił. Kropa.


ale my nic nie oblamy o nic nie walczymy, my sie prosimy o kłopoty, nawet nie my tylko Lechu, ale bekniemy po całosci. No i specyzuj "wymagała", wg mnie nic nie uzyskal poza zdenerwowaniem rosji, jesli osiagnal cos wiecej to napisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.08.2008 o 12:30, Sheloi napisał:

Już Ci wyjaśniam. Prezydent to człowiek odpowiedzialny, stanowczy, znający dyplomację
nie kierujący się emocjami tylko rozsądkiem.

Hehe, chciałbyś. Prezydent to osoba wybrana w demokratycznych wyborach odbywających się co pięć lat. Kandydat na prezydenta może być nawet kompletnym debilem, ale jeśli polityczna propaganda zrobi z niego męża stanu może zostać nawet głową państwa.

Dnia 13.08.2008 o 12:30, Sheloi napisał:

A Lech Kaczyński nie spełnia żadnej z powyższych
cech(stąd cudzysłów). Przypomnę Traktat Lizboński - miał ratyfikować traktat a tuż po
tym jak nadszedł sprzeciw z Irlandii nasz "Prezydent" się wycofał i nie dość, że skompromitował
Polskę na arenie międzynarodowej(staliśmy się krajem, któremu nie można zaufać, gdyż
nie dotrzymujemy słowa) - czy to jest stanowczość i odpowiedzialność?

Dobrze, że go nie ratyfikował. To znaczy - powinien od razu odrzucić ratyfikacje, a nie najpierw bawić w jakieś negocjacje, potem upierać się, że traktat może zaszkodzić Polsce (co za odkrycie), następnie (po wielu kłótniach z PO) zobowiązywać się do podpisania po ratyfikacji przez sejm i senat, a na końcu upierać się, że i tak nic to nie da, bo Traktat został odrzucony przez Irlandię. A szkoda, mogliśmy być bohaterem Europy, a są nimi Irlandczycy.

Dnia 13.08.2008 o 12:30, Sheloi napisał:

Drugi przykład (o emocjach i braku dyplomacji) mieliśmy wczoraj w Gruzji.

Piłsudski przejął władze w drodze zamachu stanu, a nie dyplomatycznie. :) Nie wszystko można załatwiać dyplomatycznie, chociaż zgadzam się z tym, że to co zrobił Kaczyński było raczej głupotą. Póki co czekam na reakcje innych państw - USA, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia. No i Rosja. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troszkę opinii międzynarodowych:
http://www.dziennik.pl/swiat/wojna-gruzja/article222467/Wojna_wyk azala_slabosc_miedzynarodowych_organizacji.html#vote_221541

Komentator niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że to, co stało się w Gruzji, pokazało, jak dalece niezrozumiała dla Unii Europejskiej jest sytuacja na wschodzie Europy po rozpadzie ZSRR. Jego zdaniem, tylko te kraje, które wyrwały się spod wpływów byłego ZSRR wiedzą, co tam się dzieje.

"Dla młodych członków Europy Środkowej i Wschodniej Rosja Putina staje się po raz kolejny zagrożeniem dla ich suwerenności, od którego starali się uwolnić,wstępując do UE i NATO" - czytamy w komentarzu "FAZ". Zdaniem komentatora, teraz każdy widzi, co może się stać z takim krajem jak Gruzja, który będzie chciał zbliżyć się do Zachodu".

"Neokonserwatyści oczekują od Busha jakiegoś znaczącego działania. A Europejczykom zarzucają, że w kwietniu odmówili przedstawienia Gruzji „planu akcji wstąpienia” do NATO, nie pozostawiając Rosji żadnych wątpliwości, co do słabości jej sąsiada. Wojna w Gruzji jest kolejnym ciosem wymierzonym w to, co miało stanowić główny punkt zainteresowania w czasie drugiego mandatu Busha. "Freedom Agenda", przedstawiana jako priorytet po objęciu przez niego po raz drugi funkcji prezydenta w 2004 roku, pozostanie, być może, tylko wielką iluzją…" - pisze komentator "Le Monde".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 14:21, EmperorKaligula napisał:

ale my nic nie oblamy o nic nie walczymy, my sie prosimy o kłopoty, nawet nie my tylko
Lechu, ale bekniemy po całosci. No i specyzuj "wymagała", wg mnie nic nie uzyskal poza
zdenerwowaniem rosji, jesli osiagnal cos wiecej to napisz.

Słuchaj - Rosja sądziła, że Polska będzie się bała podskoczyć do nich. I pomylili się - koniec tego dobrego. Świat nie może siedzieć cicho i udawać, że wszystko jest ok. To już XXI wiek, nie zaścianek lat 50 wieku XX. Trudno się mówi że ceny gazu wzrosną, trudno się mówi że nie będziemy wywozili towarów do Rosji, ale trza mieć honor i wiedzieć gdzie jest granica. Ty zachowujesz się jak typowy materialista - a gdzie twój honor właśnie? Zapomniałeś co ruskie nam zrobiły? Bądź patriotą. Pomyśl chwile. Rosja chce abyśmy byli od niej zależni, ale tego koniec. Pokazaliśmy że mamy ich gaz głęboko w tyłku. Nastała era w której głupie, wiejskie i komunistyczne akty zbrodni nie przechodzą cichaczem obok narodów wykształconych i znających historię. Koniec zła - koniec agresji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla Ciebie patriotyzm to nawoływanie do wojny? Ciekawe, ciekawe.
Jak dorośniesz to może zrozumiesz trochę więcej. A skoro sądzisz, że Rosję tak zabolało nasze szczekanie, to jesteś w błędzie - jest im to na rękę, bo wyłamaliśmy się z linii UE i prowadzimy do zepsucia stosunków Europa-Rosja, więc inne kraje nas nie poprą i przestaną się liczyć z naszym zdaniem. Zrozum, że jesteśmy za słabi, żeby podskoczyć Rosji. Jakbyśmy mieli 50 głowic atomowych, to nasze sowa miałyby sens, a teraz to czcze pogróżki.
A zapomniałeś co Niemcy nam zrobili, co robili Polakom Ukraińcy podczas II WŚ? Jakoś do nich nie masz pretensji. I nie mów mi o honorze w przypadku osób, które kłamią by wygrać wybory.
A wybaczanie jest najbardziej honorową rzeczą, którą można zrobić, bo pokazuje, że jesteśmy ponad głupie spory. Ja nie wiem jak Ty, ale nie chcę kolejnej wojny, wywołanej przez polityków.
Aha - popierasz Kosowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Ty zachowujesz się jak typowy materialista - a gdzie twój honor właśnie?

Jaki honor? Mam iść na wojnę czy co?

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Zapomniałeś co ruskie nam zrobiły? Bądź patriotą. Pomyśl chwile.

Mi "ruskie" nic nie zrobiły, a uprzedzenia mam gdzieś. Ludzie się zmieniają.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Rosja chce abyśmy byli od niej zależni, ale tego koniec.

I tak jesteśmy w niektórych strefach zależni i nikt przez najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat tego nie zmieni;p

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Pokazaliśmy że mamy ich gaz głęboko w tyłku.

lol kilka godzin temu widziałem konferencje kamińskiego(tej świni), gdzie pod niebiosa wynosił słowa Lecha i starał się przekonać, że to dzięki nam inne kraje w końcu ruszyli dupę. Widać kampania wyborcza pisu wciąż trwa. Najfajniejsze w tym wszystko to fakt, że prezydent sam z siebie żadnej pomocy załatwić nie może więc wybrał się na wycieczkę, aby wygadywać głupstwa skonsultowane zapewne fotygą (poleciał pewnie na ruskiej ropie)
Francja, jakoś bez ostrych i głupich słów załatwiła porozumienie, Sikorski i inni ministrowie spraw zagranicznych w uni mają wysłać specjalna delegacje - to jest polityka, która przyniesie korzystne efekty, może dla wszystkich, a przyrównywanie putina(chyba) do hitlera sprowadzi tylko kłopoty i kolejne spięcia pomiędzy nami i Rosją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Słuchaj - Rosja sądziła, że Polska będzie się bała podskoczyć do nich. I pomylili się


i nie podskoczy, jestesmy za slabym panstwem w porownaniu do rosji i jej broni atomowej a nawet zwyklej jestesmy nikim. Trzeba mierzyc wg swoich rozmiarow. Zreszta w razie konfliktu padniemy w ciagu paru dni. Tego chcesz ? Glupiej smierci ? Zaprzepaszczenia tego co z trudem wywalczylismy ? Jak tam sobie chcesz.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

- koniec tego dobrego. Świat nie może siedzieć cicho i udawać, że wszystko jest ok. To
już XXI wiek, nie zaścianek lat 50 wieku XX. Trudno się mówi że ceny gazu wzrosną, trudno
się mówi że nie będziemy wywozili towarów do Rosji, ale trza mieć honor i wiedzieć gdzie
jest granica.


honor - na glosnikach ;) Wiesz co chyba jestem gotow go poswiecic aby zapewnic godne i spokojnie zycie przyszlej rodzinie. Ja wiem gdzie jest granica... powiem szczerze gowno mnie obchodzi gruzja i jej problemy z rosjanami - sami nie sa bez winy. Ale po jaka cholere my sie pchamy pod kaukaz ? Aby pokazac swiatu jaka rosja jest "be" ? Przeciez bez tego wiekszosc jest tego zdania. Ale o pewnych rzeczach nie wypada publicznie gadac bo to nietakt - ale gdzie Lechu i dobre maniery, najpierw gada potem mysli.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Ty zachowujesz się jak typowy materialista - a gdzie twój honor właśnie?


juz widze jak stoisz z malym dzieckiem na reku, zona nie pracuje, a Tobie brakuje do pierwszego. Ale co tam zjesz honor i dume. Tego chcesz ? To wypnijmy sie na wszystkich sasiadow z ktorymi mielismy konflikty - trzeba byc konsekwentnym.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Zapomniałeś co ruskie nam zrobiły? Bądź patriotą. Pomyśl chwile. Rosja chce abyśmy byli
od niej zależni, ale tego koniec. Pokazaliśmy że mamy ich gaz głęboko w tyłku.


jestesmy od niej zalezli, wielki kawal swiata jest od niej zalezy, bo to wielki kraj i ma wielkie potrzeby zarowno export jak i import. A wiesz co nam zrobili szwedzi ? niemcy ? Najlepiej odrazu ich zatakujmy - badz patriota! I nie mamy ich gazu gleboko w tylku - wielka czesc Polskiego gazu pochodzi bez rosji, wyobraz sobie co bedzie jak go zabraknie ? Historia ? Nie badz smieszny... zmieniaja sie przywodcy, zmieniaja sie realia.

Jestem patriota, kocham moj kraj i bede go bronil gdy bedzie taka potrzeba, ale tylko wtedy gdy bedzie taka potrzeba. Nie bede nikogo sam ze swojej woli atakowal, a juz napewno nie za historie.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Nastała
era w której głupie, wiejskie i komunistyczne akty zbrodni nie przechodzą cichaczem obok
narodów wykształconych i znających historię. Koniec zła - koniec agresji.


"koniec agresji" a sam do niej nawolujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

To już XXI wiek, nie zaścianek lat 50 wieku XX.


Właśnie XXI wiek - teraz konflikty rozwiązuje się poprzez dyplomację, a nie podżeganie do wojny.

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Trudno się mówi że ceny gazu wzrosną, trudno
się mówi że nie będziemy wywozili towarów do Rosji, ale trza mieć honor i wiedzieć gdzie
jest granica.


Ciekawe czy będziesz tak mówił gdy nam podniosą cenę gazu, lub nałożą kolejne embargo?

Dnia 13.08.2008 o 15:35, CyberPanki napisał:

Zapomniałeś co ruskie nam zrobiły? Bądź patriotą. Pomyśl chwile. Rosja chce abyśmy byli
od niej zależni, ale tego koniec.


Już jesteśmy zależni, ale to wina poprzednich rządów - była możliwość sprowadzania gazu z północy, ale zaniechano ten plan. A skoro ma być koniec, to podaj przykład załatania 40% zapotrzebowania naszego kraju na gaz bo tyle rosja nam przesyła.

BTW: Ty sam nawołujesz do agresji. oO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 14:06, orzech4 napisał:

> Inaczej - jak się pali dom sąsiada to nie należy się zastanawiać czy mu użyczyć
wody
> czy też nie , tylko
> lecisz gasić razem z innymi ten pożar , bo może być tak że przez brak pomocy spłonie

> całe miasto.

Inaczej - Gruzja to nie nasz sąsiad, ba, nawet do Europy ciężko to państwo zaliczyć.
Gruzja dała pretekst Rosji do ataku. Saakaszwili, wbrew pozorom, też nie jest taki święty.


Czym taki mały kraj jak Gruzja może zagrozić Rosji?

Dnia 13.08.2008 o 14:06, orzech4 napisał:


Poza tym skoroś taki pacyfista, czemu nie krzyczałeś głośno gdy Amerykanie wkraczali
do Iraku, a Izrael pozbawiał życia setki cywilów w Libanie, hę?


Nie jestem pacyfistą , po prostu są lepsze rozwiązania niż wojna. Stronie która użyła siły jakom pierwsza
skończyły się argumenty.
Saddam miał na sumieniu życie wielu niewinnych ludzi mam go żałować?.
Izrael kontra Palestyna tej wojny już nie da się zatrzymać za dużo przelano krwi.

Dnia 13.08.2008 o 14:06, orzech4 napisał:


> Zrozum wczoraj Czeczenia dziś Gruzja pojutrze Polska.

Zrozum, że Polska jest w NATO, Gruzja i Czeczenia, niestety nie.


A tak się niektórzy burzą że w 1939r. Francja , W.Brytania nam nie pomogły , a teraz wy zachowujecie się dokładnie jak Francja i W.Brytania w 1939r.

Dnia 13.08.2008 o 14:06, orzech4 napisał:

Jeżeli dojdzie do ataku na kraj należący do Paktu Pół.-Atl. będziemy mieć konflikt międzynarodowy.
W przeciwnym razie nasz prezydent tylko podsyca całą sytuację i dolewa oliwy do ognia.


Każdą wojnę trzeba starć się zdusić w zarodku , aby nie przerodziła się w konflikt ogólnoświatowy patrz
I i II wojna światowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2008 o 16:40, kerkas napisał:

A tak się niektórzy burzą że w 1939r. Francja , W.Brytania nam nie pomogły , a teraz
wy zachowujecie się dokładnie jak Francja i W.Brytania w 1939r.


A mamy jakiś formalny sojusz z Gruzją? Podpisywaliśmy coś? A wtedy WB i F to byli formalni sojusznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować