Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Parę słów o przeglądarkach

57 postów w tym temacie

>Przyczyna popularyzacji alternatywnych przegladarek byl przede wszystkim spyware i wyskakujace okna. Teraz, po wypuszczeniu SP2 i upowszechnieniu Ad-Aware, Spybota, czy MS Antispyware glowny motyw "przesiadki" zniknal.

A znajdziesz mi SP2 dla Windows 98, który mam na moim starym PC (P233 MMX, 64MB RAM, nie mam czasu na instalację tam Debiana i póki co ta starawa nakładka na dosa musi wystarczyć)? Opera działa mi tam "out-of-the-box", razem z blokadą pop-upów i BEZ wsparcia ActiveX.

>Dlatego jesli cos sie zle wyswietla w Operze, to jest to problem Opery, a nie MS, czy tez autora strony.

Tylko i wyłącznie autora strony. Nie zna standardu sieciowego jakim jest (X)HTML i nie potrafi poprawnie napisać strony - strona nie może się poprawnie wyświetlić. "Strona napisana wokół błędu rozsypie się w innej przeglądarce, która tego błędu nie ma" (osiolki.net).

>mam zakładki gesty myszy blokowanie popup''''ów.

Zapomniałeś wymienić przeszło 4-letni Trident. Zobacz, kiedy ostatnio były aktualizowane Gecko i Presto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja korzstam z firefoxa właśnie i wg. mnie jest dużo lepszy od IE. Nie wiem czemu ale IE zawsze mi się pierdzielił i miałem z nim problemy. Moge korzystać z jakiejkolwiek innej przeglądarki tylko nie z IE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opera miałaby być czymś gorszym od FF i IE? No nie... :] A jeśli strony rozłażą sie pod Operą to znaczy, że programiści(webmasterzy) zawalili sprawę, ponieważ napisali kod, który nie jest kompatybilny pod wszystkimi przeglądarkami(a przynajmniej tymi najpopularniejszymi). :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szkoda, ze opera traci :(
szczerze powiedziawszy jest dużo wygodnejsza i ładniejsza (nie chodzi mi wcale o skiny) zarówno od IE jak i FF, aż dziw, że jest mniej popularna :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> szczerze powiedziawszy jest dużo wygodnejsza i ładniejsza

De gustibus non est disputandum. Wyboru między Fx, Operą, Konquerorem czy Safari niech dokona użytkownik. Byleby nie męczył się z IE :)
Dla mnie Opera jest za.. duża ;) i na dodatek nie jest OpenSource, więc wolę Fx. Ale z perspektywy twórcy stron, bo tak najczęściej patrzę na Operę - jest dobra :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja używam opery od dawien dawna (będzie już te 2-3 lata) i nie zmienił bym jej na ani Netscape''a (który nie dosć, że jest niewygodny to jeszcze jest nafaszerowany dziurami), ani na FF (do ktorego trzeba doinstalować z 15 plugów żeby był podobny funbkcjonalnością do Opery), ani tym bardziej na IE i inne nakładkowe Maxtony - które nie łatają żadnych dziór.

O ile dobrze się orientuje to w Polsce Opera ma koło 6% użytkownikow sieci. I dobrze :P

Kiedyś pisałem, że widać ciągle newsy typu "dzióra w IE" i "dzióra w FF", kiedy podobnych newsów tyczących się Opery najzwyczajniej brak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"i na dodatek nie jest OpenSource"

Wytłumacz mi w czym Ci to przeszkadza programisto? Brałem niedawno (po ukazaniu się Opery 8.5) udział w wątku tematycznie schodzącym na FF vs. O. I wiecie co? Użytkownicy FF przyczepią się do czegokolwiek byleby pojechać po konkurencji. Opera stała się darmowa a tu od razu słychać głosy, że Opera be - bo nie OpenSource. Jak Opera stanie się OS to i tak usłyszymy, że Opera jest gorsza bo ma wbudowanego klienta poczty, czy czytnik kanłów RSS. Będzie gorsza bo zupa była za słona i będzie gorsza bo gdy siedze na niej w sieci to nie mam browara pod ręką...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2005 o 14:56, vear napisał:

A znajdziesz mi SP2 dla
Windows 98, który mam na moim starym PC (P233 MMX, 64MB RAM, nie mam czasu na instalację tam Debiana i póki co ta starawa
nakładka na dosa musi wystarczyć)? Opera działa mi tam "out-of-the-box", razem z blokadą pop-upów i BEZ wsparcia ActiveX.


IE 6.1 z dodatkami odpowiednio skonfigurowany (trzeba ograniczyc ten nieszczesny ActiveX) + firewall + Spybot. Do pop-upow trzeba by chyba bylo sciagac jakis zewnetrzny program (ewentualnie zainstalowac tego Maxthona). Albo Opera.

Dnia 12.10.2005 o 14:56, vear napisał:

>Dlatego
jesli cos sie zle wyswietla w Operze, to jest to problem Opery, a nie MS, czy tez autora strony.

Tylko i wyłącznie autora
strony. Nie zna standardu sieciowego jakim jest (X)HTML i nie potrafi poprawnie napisać strony - strona nie może się poprawnie
wyświetlić. "Strona napisana wokół błędu rozsypie się w innej przeglądarce, która tego błędu nie ma" (osiolki.net).


Alez Ty w ogole nie rozumiesz problemu. Wiekszosci ludzi nie obchodza standardy, tylko koncowy efekt - i to w najpopularniejszej przegladarce jaka jest, czyli IE. Myslisz, ze ile osob sprawdza strony w validatorze przed jej wrzuceniem na serwer? Sprawdza sie po prostu jak wyglada - i to przede wszystkim w IE.

Wiesz, ze strona glowna gram.pl jest zle wyswietlana w Operze (drobny blad z wyswietlaniem napisow za nisko)? Teraz mozna prosic autorow strony, zeby to zmienili, ale to jest daleko na liscie ich priorytetow i to nie tylko dlatego, ze to drobiazg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejsze w alternatywnych przeglądarkach to:
1) zakładki - nie mam zaśmieconego paska zadań, szczególnie, jeżeli szukam danej informacji w necie (np. do szkoły) i otwieram kilkanaście stron z Googli
2)ściąganie plików - IE przerywa ściąganie, nawet jeżeli połączenie zostało przerwane na milisekundę i nie można go wznowić
3)bezpieczeństwo - IE zupełnie nie blikuje stron, które modyfikują zawartość twardego dysku!!! Co prawda działa przez to np.skaner antywirusowy on-line, ale wirusy też. Poza tym wszystkie programy mogą zedytować IE i wsadzić np. spyware wysyłający informacje o wpisywanych hasłach

Poza tym to korzystam z Opery i wszyściutkie strony otwierają mi się bez problemów
Firefoxa chciałem wypróbować, ale niewiedzieć czamu mi się nie uruchamia (może nie można mieć go naraz zainstalowanego z Operą?)
No, i zapomniałbym o obsłudze kanałów RSS w Operze!

A wiele osób korzysta z IE, ponieważ nie potrafi się przyzwyczaić do zakładek (np. znam osobę, która wyłącza całą Operę, bo chce wyłączyć stronę, a potem się wścieka, jaka jest głupia. Opera znaczy się) oraz jest przyzwyczajona do niewygód IE i nie potrafi zmienić swoich przyzwyczajeń ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@staszeek - ja nie staram się zmieszać z błotem Opery, uważam jedynie, że mnie nie pasuje. Szanuję użytkowników Opery jak i samą przeglądarkę wraz z jej twórcami.
Wolę OSS, bo wówczas mogę skompilować program pod swój procesor (zresztą dlatego używam Gentoo ;)), więc siłą rzeczy działa wydajniej. A gdybym zaczął używać jakiejś egzotycznej architektury procesora, Opera by odpadła - oferowane buildy pod Linuksa są tylko dla x86 i ppc, ale na szczęście z i686 się nie rozstaję ;). Darmowość Opery nie ma tu nic do rzeczy - od czasu promocji 250-klikowej ;) mam darmową licencję, więc w praktyce nie dostrzegam różnicy między 8.0 a 8.5 (nie obcuje na tyle z O.).
Gadanie Fx vs Opera potępiam. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, jedno i drugie ma swoją rzeszę wiernych użytkowników (oby była ona jak największa!). Zresztą polecam: http://diary.e-gandalf.net/?p=135

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Co prawda działa przez to np.skaner antywirusowy on-line, ale wirusy też.

Jeżeli wierzyć testom w najnowszym PCWK, najwyższa osiągnięta skuteczność skanera online to ok. 60%. Nie ma co, wiwelka zaleta IE :P

>Myslisz, ze ile osob sprawdza strony w validatorze przed jej wrzuceniem na serwer?

Coraz więcej, bo XHTML robi się modne (dopiero 6 lat po jego wprowadzeniu!). Nie rozumiem tego, ale lepiej, żeby do poprawności kodu dążyć w ten sposób niż wcale.

>Sprawdza sie po prostu jak wyglada - i to przede wszystkim w IE.

*Żaden* profesjonalista tak nie robi. Mam po raz drugi przytoczyć cytat z Osiołków?

>IE 6.1 z dodatkami odpowiednio skonfigurowany (trzeba ograniczyc ten nieszczesny ActiveX) + firewall + Spybot. Do pop-upow trzeba by chyba bylo sciagac jakis zewnetrzny program (ewentualnie zainstalowac tego Maxthona). Albo Opera.
Czyli wedle logiki:
(p^q^r^s^t)ṽ(u)
p = IE, q=Konfiguracja IE, r=Firewall, s=Spybot, t=Blokada pop-upów, u=Opera/Fx/Mozilla. Widzisz bezsens tak złożonego zdania, gdy mamy do dyspozycji Operę?

>Alez Ty w ogole nie rozumiesz problemu. Wiekszosci ludzi nie obchodza standardy, tylko koncowy efekt - i to w najpopularniejszej przegladarce jaka jest, czyli IE

Jeżeli ich interesuje końcowy efekt w IE, to czemu używają Opery? Sam sobie przeczysz.

>Wiesz, ze strona glowna gram.pl jest zle wyswietlana w Operze (drobny blad z wyswietlaniem napisow za nisko)? Teraz mozna prosic autorow strony, zeby to zmienili, ale to jest daleko na liscie ich priorytetow i to nie tylko dlatego, ze to drobiazg.

I tak podziwiam autorów serwisu. Stworzyli komercyjną stronę opartą o divy - a to w związku z popularnością IE a raczej jego chorego silnika jest *bardzo* trudne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystalem z IE dlugo i nie narzekalem...do czasu az zaczolem korzystac z opery a potem firefoxa. Zostalem przy lisku bo mi sie wydaje wygodniejszy ale z Opery bylem tez bardzo zadowolony a IE jest po prostu malo wygodny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Firefoxa od kilku lat, od wersji bodaj 0.9 już na stałe, a od kiedy Bank BPH udostępnił w tym tygodniu add-on dla Firefoxa do podpisywania przelewów już ABSOLUTNIE NIC mnie przy IE nie trzyma... Czego i Wam życzę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale po co używać innej przeglądarki ? Nigdy nie miałem probelmow ze spywarem, wirusami [odkąd mam neostrade czyli od dobrych paru lat żadnego, wcześniej net z sieci kablowej i się zdarzało] czy czymkolwiek innym. Mam wszystkie lub większość zalet FF/Opery w Maxthonie lub Avant Browserze, więc po co się przesiadać ? Instalowałem FF i wydał mi się bardzo mało funkjonalny, już wolałbym Operę bo nie trzeba ściągać do niej niewiadomo ilu pluginów żeby miała jakieś przydatne opcje. Częściowo rozumiem osoby mówiące że nie potrafiłyby wrócić do IE. Ja też bym nie potrafił fukcjonować bez wymienionych przeze mnie nakładek. Jeśli porównywać czystego IE z innymi alternatywnymi przeglądarkami wybór jest oczywisty. Ale IE+Maxthon, lub IE+Avant Browser vs FF/Opera... Ja pozostaję przy wersji z IE ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem na DI, że Mozilla/FF - mimo zahamowania swej ekspansji - zyskuje coraz większą grupę użytkowników właśnie w Polsce. Więc przynajmniej na naszym podwórku nie jest z nim tak źle ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2005 o 19:14, Therror napisał:

IE to NIE Maxthon. Jak używasz Maxthona - pisz że masz Maxthona, a nie IE. IE = czysty IE...

czemu? maxthon to nakładka na ie, czyli dalej straszy cała galeria bugów. może jest wiecej funkcji, ale pod względem bezpieczeństwa (a reczej jego braku) to dalej ie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować