Psych0

Modelarstwo

720 postów w tym temacie

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

Jesli chodzi o klejenie elementów przexroczystych, to używam Revell Contacta Liquid Special.
Niby nie matowi szybek, ale jest niewygodny w użyciu. Ma duży pędzelek a sam klej lubi
się ciągnąć, przez co w powietrzu robią się "włosy".


Wikol w tubce kosztuje 2 zł a jest super. Wydatek nie duży, spróbuj sobie na jakiś odpadkach a zobaczysz różnicę.

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

A jeśli chodzi o emulsje, to chodzi Ci po prostu o farby akrylowe?


Tak akrylowe. Tamiya, Vallejo, Gunze. Tak naprawdę Humbrol i Revell powoli odchodzą już do historii. Revell z racji małej gamy kolorystycznej nigdy na topie nie był. Jak mam pomyśleć o myciu aerka po emali to aż mnie skręca nie mówiąc już o aspekcie aromatycznym, po farbach akrylowych wystarczy trochę Cleanluxa do zmywania Sidoluxu i przedmuchać i po sprawie, no i są to farby wodne więc bezzapachowe.

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

A czy słyszałeś o lakierach alclad II? Wyglądają zajebiście, ale wiem, że wymagają specjalnych
podkładów.


Nie tylko słyszałem ale i używam. Są to najlepsze obecnie metalizery na rynku.

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

Wiem, ze do metalizerów o wysokim połysku trzeba używać czarnego, błyszczącego
podkładu.


Rekomendowany podkład pod Alclad to czarna emalia, jednak większość używa do tego celu farb akrylowych takich jak choćby Tamiya TS-14 Black. Co do wyboru błyszczący-mat. To zależy jaki efekt chce się uzyskać po pomalowaniu metalizerem.Najprostszy test, to wziąć dwie plastikowe łyżeczki, malujesz najpierw podkładem a na to metalizer. Po polerce można uzyskać efekt lustra.

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

A wiesz coś na temat farb pryzmatycznych, tj zmieniających kolor. Wymagają
podkładów i jeślli tak, to jakiego?


Jakoś nie widziałem takich lakierów w oficjalnych wzornikach. Większość modelarzy chcąc uzyskać niepowtarzalny model, lub idealnie odwzorowany oryginał zamawia lakiery w mieszalniach lakierniczych. Oni mają dokładne receptury na takie lakiery ale podstawowym minusem jest to, że należy też dokupić do tego właśnie podkład i utwardzacz. Przy nietypowych barwach taka zabawa może być droższa od samego modelu choć efekt jest zazwyczaj powalający.

Dnia 28.03.2011 o 17:05, marekl1975 napisał:

Czy wiesz jak malować lakierem holomatycznym, tj.
wygladającym jak hologram?


O takich lakierach nie słyszałem. Masz może jakieś zdjęcia jak to wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 17:55, PsyhoSpider napisał:

> Czy wiesz jak malować lakierem holomatycznym, tj.
> wygladającym jak hologram?

O takich lakierach nie słyszałem. Masz może jakieś zdjęcia jak to wygląda?


Schemat malowania tą farbą jest na oficjalnej stronie Alclad II. Niestety nie ma opisu jak tym malować, tj. jaki podkład i czy ten hologram, to nie jest przypadkiem jakaś "nakładka" na błyszczący metalizer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 18:16, marekl1975 napisał:

Możesz podać mi Swojego maila?


Jasne, adam80[at]autograf.pl . Na GS-ie jest ;)

Poczytałem też na temat tej wersji holomatic. Tak na prawdę ciężko mi znaleźć zastosowanie dla takiego lakieru. Zachowuje się jak pryzmat, załamuje światło i robi efekt tęczy, zależnie pod jakim kątem patrzymy. Co do malowania to jak zwykłymi Alclad-ami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znajdę największy wybór farbek Tamiya? Zależy mi na Clear Green, a jakoś ciężko mi znaleźć na krajowych stronkach :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2011 o 22:39, PsyhoSpider napisał:

Poczytałem też na temat tej wersji holomatic. Tak na prawdę ciężko mi znaleźć zastosowanie
dla takiego lakieru. Zachowuje się jak pryzmat, załamuje światło i robi efekt tęczy,
zależnie pod jakim kątem patrzymy. Co do malowania to jak zwykłymi Alclad-ami.


akurat lakier holomatic ma zastosowanie tylko w jednym przypadku: odjazdowo stuningować cysternę w skali 1:24. Wtedy to będzie super zbiornik!!!
A jeśli chodzi o malowanie farbami pryzmatycznymi, to piszesz, malować jak zwykłym Alcladem. To znaczy, stosować jakiś podkład czy nie trzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2011 o 09:45, PsyhoSpider napisał:


Najwidoczniej tak :). Thx
Prosiłbym o jeszcze pewną pomoc. Mianowicie Jakiś tutorial dla początkującego malarza ;). Chciałem kupić jeden z 2 modeli Gundamów tylko, żeby wyglądały one w pełni okazale to wymagają pomalowania pewnych detali.
Na pierwszych 4 zdjęciach model wymaga pomalowania na żółto tego "cusia" ze zdjęcia 2 i 3 działek ze zdjęcia 3. Jakieś porady jak się za to zabrać i jaką farbkę kupić/czy podkłąd potrzebny etc.
Przy modelu drugim ze zdjęcia 5 trzeba pomalować środek taczy na biało (część normalnie jest ciemno- szara). I pytania takie jak przy ww. modelu ;).

20110329124636

20110329124644

20110329124650

20110329124659

20110329124705

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2011 o 12:51, drblase napisał:

Prosiłbym o jeszcze pewną pomoc. Mianowicie Jakiś tutorial dla początkującego malarza
;). Chciałem kupić jeden z 2 modeli Gundamów tylko, żeby wyglądały one w pełni okazale
to wymagają pomalowania pewnych detali.


Każdy malarz, lakiernik powie Ci że podkład zawsze powinien być. Farba lepiej trzyma się powierzchni i nie odpryśnie gdy przez przypadek dotkniesz modelu paznokciem lub innym twardym czymś. Lepiej także wychodzi kolor jeśli zastosujesz podkład. Są podkłady w płynie lub w sprayu. Można także użyć płynnej szpachlówki firmy Gunze ale o drobnej ziarnistości. Przy takiej małej powierzchni spokojnie można użyć pędzelka.Oczyszczasz powierzchnię później podkład, lekko przecierasz papierem ściernym o gradacji pomiędzy 1000-2000 najlepiej stopniowo i malujesz. Na koniec lakier przeźroczysty, ewentualnie polerka i możesz cieszyć się modelem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2011 o 16:23, PsyhoSpider napisał:

Każdy malarz, lakiernik powie Ci że podkład zawsze powinien być. Farba lepiej trzyma
się powierzchni i nie odpryśnie gdy przez przypadek dotkniesz modelu paznokciem lub innym
twardym czymś. Lepiej także wychodzi kolor jeśli zastosujesz podkład. Są podkłady w płynie
lub w sprayu. Można także użyć płynnej szpachlówki firmy Gunze ale o drobnej ziarnistości.
Przy takiej małej powierzchni spokojnie można użyć pędzelka.Oczyszczasz powierzchnię
później podkład, lekko przecierasz papierem ściernym o gradacji pomiędzy 1000-2000 najlepiej
stopniowo i malujesz. Na koniec lakier przeźroczysty, ewentualnie polerka i możesz cieszyć
się modelem.


Ale trzeba i tak pamiętać o konserwacji bo bez tego długo nie pociągnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2011 o 16:23, PsyhoSpider napisał:

/cut/


Hmmm dość sporo materiałów muszę kupić. Raczej za jednym razem wszystkiego nie zgromadzę, więc będę kupował stopniowo i potem pomaluję modele. Na szczęście to nie są modele klejone więc można zawsze je rozłożyć :).
Wielkie dzięki za porady, przydadzą się ^_^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W dniach od 1 do 3 kwietnia 2011 roku w Szczecinie odbył się I Szczeciński Festiwal Modelarski "Paprykarz 2011". Patronem honorowym było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie. W wystawie wzięło 150 modelarzy, którzy pokazali w sumie 196 modeli. Pokazano modele kartonowe, plastikowe oraz freestyle.
Na Festiwalu zdobyłem brązowy medal za samochód ciężarowy Kenworth K-900 "Wrecker" firmy Revell w skali 1:24.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy znacie jakiś dobry sklep internetowy zajmujący się między innymi statkami(cywilnymi)? Szukam wszędzie i albo znajduje model Queen Mary 2, na który jestem za słaby, albo militaria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem karton i po przeleżeniu kilku lat (pewnie nawet z dziesięć) SR-71 Blackbird trafił na taśmę montażową. ;)
Zobaczymy ile czasu mi zajmie sklejenie tegoż, jakże efektownie wyglądającego samolotu i przy okazji efekciarskiego modelu, bo o ile pamięć mnie nie myli ma coś lekko ponad metr długości.

20110430200251

20110430200300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2011 o 19:09, darth_16 napisał:

Mam pytanie. Czy znacie jakiś dobry sklep internetowy zajmujący się między innymi statkami(cywilnymi)?
Szukam wszędzie i albo znajduje model Queen Mary 2, na który jestem za słaby, albo militaria.


Sklejania na wiele miesięcy ;)

http://www.mojehobby.pl/cywilne-k-1-102295.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A poleciłbyś coś z tego na dobry początek? Coś by zacząć i się wkręcić, ale nie zniechęcić(czyli odpowiednio wymagające, ale nie coś takiego jak ten Queen Mary 2) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2011 o 22:32, darth_16 napisał:

Dzięki. A poleciłbyś coś z tego na dobry początek? Coś by zacząć i się wkręcić, ale nie
zniechęcić(czyli odpowiednio wymagające, ale nie coś takiego jak ten Queen Mary 2) ;)

Kup sobie jacht motorowy Predator 108 z Revella w skali 1:72. duży i niewielka ilość elementów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie kleje/pędzle/inne narzędzia modelarskie byś polecał. Coś dobrego, ale znowu nie genialnego i mega drogiego(nie chodzi tyle o cenę, co o fakt, że nijak bym tego dobrze nie wykorzystał).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2011 o 16:46, darth_16 napisał:

A jakie kleje/pędzle/inne narzędzia modelarskie byś polecał. Coś dobrego, ale znowu nie
genialnego i mega drogiego(nie chodzi tyle o cenę, co o fakt, że nijak bym tego dobrze
nie wykorzystał).


Bardzo dobry jest klej Revell Contacta w tubce. Nakładać szpilką / wykałaczką małe ilości na powierzchnie klejone. Papier ścierny 800, 1000 i 2000 do polerki. Ponieważ jesteś początkującym modelarzem, farbki Revell emaliowe dobierz sobie według instrukcji. Farby Revell są dość gęste i do rozrzedzania kup sobie rozcieńczalnik do wyrobów olejnych i ftalowych. Pędzle najlepiej kupić w sklepie dla artystów malarzy - lepiej kupić trochę droższe ale dobrej jakości. Rozmiary pędzli sam sobie dobierzesz po obejrzeniu elementów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybki model. Russian 76.2mm AA Gun m.1900/02P firmy ACE. Niestety, model raczej kiepskiej jakości (czyt. bardzo kiepskiej), bardzo słaby plastik, model stary więc szczegóły trzeba było poprawiać. Skala to 1:72 więc raczej to miniaturka ;)
Więcej zdjęć będzie na gramsajcie.

20110522221609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się