Psych0

Modelarstwo

720 postów w tym temacie

Średnio trudny to on może i był... dla Ciebie bo masz bardzo duże doświadczenie. Ja bym się najprawdopodobniej nie podjął jego wykonania...
Jednym sŁowem kolejne małe cacko w Twoim wykonaniu, BRAWO !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nazca M12. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 7345. Długość po sklejeniu 18,7cm (dane producenta). Stopień trudności 4/5. Model kupujemy w standardowym pudełku Revella a w środku znajdziemy wypraski standardowe, wypraskę chromowaną, wypraskę przezroczystą, wypraskę przezroczystą przydymioną, komplet gumowych opon, arkusik kalkomanii oraz czytelną i szczegółową instrukcję montażu.
sklejanie modelu rozpocząłem od pokrycia standardowych elementów szarym podkładem Vallejo w sprayu. Model malowany farbami Gunze Sangyo, Model Master i Humbrol. Do metalizowania użyłem metalizerów Gunze Sangyo oraz Model Master. Karoserię zewnętrzną pomalowałem lakierem Standox. Kolor Nazca Sky Silver a następnie całość pokryłem lakierem błyszczącym bezbarwnym z dodatkiem utwardzacza. do sklejenia użyłem klejów Revell Contacta, Bond gęsty oraz Humbrol Clear Fix.

20150511123802

20150511123817

20150511123836

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym razem kompilacja kilku zestawów co zaowocowało dziełem ogólnym o nazwie "Transport spychacza Caterpillar D8H. Zestaw składa się z pięciu modeli różnych producentów i w związku z tym, nie będę opisywał sklejania każdego z osobna. Proces sklejania postanowiłem ująć w jednym i zwięzłym opisie.

Na zestaw składają się:
1. MAN 26.321 Formel Six. Italeri, numer katalogowy 756. Skala 1:24, długość po sklejeniu 34cm (dane producenta).
2. Heavy Duty Trailer. Revell, numer katalogowy 07533. Skala 1:25, długość po sklejeniu 56cm (dane producenta). Stopień trudności 5/5, 226 części.
3. Caterpillar D8H. Matchbox/AMT, numer katalogowy PK-6123. Skala 1:25, długość po sklejeniu ok. 32cm (dane producenta). Model składa się z ponad 350 części.
4. Truck Shop Accessories. Italeri, numer katalogowy 764. Skala 1:24.
5. Truck Accessries. Italeri, numer katalogowy 720. skala 1:24.

Model spychacza już dawno nie jest produkowany, ale części są dobrze odlane i precyzyjnie spasowane. Instrukcja dość czytelna, ale też trzeba się wykazać własnymi umiejętnościami modelarskimi. Gąsienice są składane z pojedynczych elementów. Metalizowałem je metalizerem Alclad II ALC-112 (stal ciemna) dzięki czemu wyglądają bardzo realistycznie.
Model ciężarówki to wznowienie starego modelu MANa. Duże problemy sprawia sklejenie szoferki i jeszcze większe osadzenie jej na ramie. W zestawie znajdziemy elementy chromowane oraz gumowe opony.
Model platformy to również wznowienie starszego modelu Revell''a. Przyjemnie się ją składa a wszystkie części dobrze do siebie pasują. W zestawie znajdziemy gumowe opony oraz liny do wyciągarek.
Z dwóch zestawów akcesoriów do ciężarówek potrzebowałem jedynie narzędzia oraz figurkę kierowcy. Reszta elementów jest mi zupełnie niepotrzebna.

Do sklejania modeli używałem klejów Revell Contacta, Revell Contacta Liquid, Humbrol Clear Fix, Tamiya Extra Thin Cement oraz Bond gęsty. Przed malowaniem elementy pokryłem podkładem Vallejo Spray Primer szarym oraz białym w zależności od potrzeb. Modele malowane farbami Gunze Sangyo z serii C oraz H, emaliami Revell, Humbrol oraz Model Master. niektóre elementy metalizowałem metalizerami Gunze Sangyo, Model Master oraz Alclad II. Do nakładania kalkomanii używałem płynu Gunze Sangyo Mark Softer Neo.

20150917121858

20150917121913

20150917121930

20150917121950

20150917122004

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę bardzo ładny zestaw, chętnie bym zobaczył jeszcze jakieś zbliżenia :) Ciekawa kompozycja, wszystko wydaje się wyjątkowo schludnie sklejone i pomalowane.
Na Twoim miejscu bym jeszcze tylko poeksperymentował z brudzeniem i "suchym pędzlem" - zwłaszcza na tej imitacji drewna i spychaczu. Srebrna kredka albo pędzel zamoczony w srebrnej emalii (i prawie do sucha wytarty) i pojechać po krawędziach spychacza - nabierze takiego realizmu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. Kiedyś, kiedyś eksperymentowałem z brudzeniem modeli ale przekonałem się, ze kompletnie nie mam do tego ręki ani pomysłów. Dlatego nie robię brudzenia gdyż po prostu popsułbym model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2015 o 15:57, marekl1975 napisał:

Dzięki za poradę. Kiedyś, kiedyś eksperymentowałem z brudzeniem modeli ale przekonałem
się, ze kompletnie nie mam do tego ręki ani pomysłów. Dlatego nie robię brudzenia gdyż
po prostu popsułbym model.


Jasne, to jest Twój model i Twój pomysł na niego :) Moim zdaniem akurat spychacz by na obtarciach tylko zyskał ;) Możemy jednak złożyć, że to spychacz prosto z fabryki ;)
A jeśli chodzi o tą podłogę drewnianą, to szpary pomiędzy deskami bym trochę przybrudził ;) Ja mieszałem farbę olejną (jakiś brązowy kolor) z white spiritem, pędzlem zalewałem wszelkie szpary i łączenia (tam zazwyczaj zbiera się brud), czekałem aż trochę podeschnie i później patyczkiem nasączonym white spiritem zmywałem większość tego brudu - zostawał tylko w tych trudno dostępnych miejscach ;) Oczywiście najpierw potrzebny jest błyszczący podkład akrylowy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2015 o 16:52, marekl1975 napisał:

Ciekawa technika. Może popróbuję. :)


Pierwszą próbę najlepiej by było przeprowadzić na jakimś tam starym, zniszczonym bezużytecznym modelu :D Ja mam w domu takiego Spitfire''a w skali 1:72, na którym testuję różne techniki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2015 o 16:58, pawbuk napisał:

Pierwszą próbę najlepiej by było przeprowadzić na jakimś tam starym, zniszczonym bezużytecznym
modelu :D Ja mam w domu takiego Spitfire''a w skali 1:72, na którym testuję różne techniki
:)


A coś robisz aktualnie? Bo od dłuższego czasu chyba tylko ja jestem tu aktywny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2015 o 17:12, marekl1975 napisał:

A coś robisz aktualnie? Bo od dłuższego czasu chyba tylko ja jestem tu aktywny.


W tej chwili Spitfire''a Mk IXc "Lola" 1:48 od Eduarda (kupiłem kiedyś przez przypadek Mk IXe, ale na szczęście w zestawie były części do Mk IXc) :)
Kalki Techmodu oraz elementy waloryzacyjne:

http://www.eduard.com/store/Aircraft-and-helicopters/1-48/Spitfire-Mk-IX-gun-bay-1-48.html
http://www.eduard.com/store/Aircraft-and-helicopters/1-48/Spitfire-Mk-IXc-Weekend-1-48-1.html

Moje pierwsze podejście do elementów fototrawionych i żywicznych :)
Na razie jestem dopiero przy kabinie pilota, więc jeszcze sporo pracy przede mną :D Zwłaszcza, że oczywiście co chwilę okazuje się, że w ogóle nie mam wprawy w fototrawionkach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to życzę powodzenia! A te dodatkowe komory karabinów na skrzydłach to naprawdę ciekawa sprawa. Też używam elementów fototrawionych od edzia. Głównie wnętrza kabin pilotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już robię następny model - tym razem londyński autobus piętrowy z Revell''a. Trochę roboty jest przy nim więc trochę czasu minie zanim go zaprezentuję - o ile model uda się. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2015 o 17:42, marekl1975 napisał:

Już robię następny model - tym razem londyński autobus piętrowy z Revell''a. Trochę roboty
jest przy nim więc trochę czasu minie zanim go zaprezentuję - o ile model uda się. :)



Zazdroszczę! Sam już nie raz o nim myślałem, żeby zbudować i podarować dziewczynie, która jest po prostu zakochana w Londynie :) Wrzucaj jakieś zdjęcia z warsztatu, nie mogę się doczekać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2015 o 18:39, marekl1975 napisał:

Model ten jest bardzo rozbudowany i ma coś około 400 elementów i dużą ilość kalkomanii.
No i trzeba umieć rozszyfrować kilka punktów instrukcji.


Widziałem kiedyś dokładną relację z budowy tego modelu - prezentował się naprawdę wspaniale ;) Być moze w przyszłym roku się za niego wezmę :)
Liczę na zdjęcia z budowy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W dniach 3-4 października odbył się w Szczecinie V Szczeciński Festiwal Modelarski PARYKARZ 2015. Było co oglądać - kilkaset modeli plastikowych, kartonowych, freestylowych. Dostałem wyróżnienie za model Mercedesa 560SEC z Revella w skali 1:24. Oprócz dyplomu jest i nagroda rzeczowa.

20151004190415

20151004190424

20151004190436

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się