Psych0

Modelarstwo

720 postów w tym temacie

Dnia 01.05.2016 o 14:35, fenr1r napisał:

A jak Vellejo reaguje na Aqueos Thinner bo przyznam, że tego jeszcze nie słyszałem? Vallejo
do tej pory rozcieńczałem alko+woda ale to nie jest zbyt dobre rozwiązanie pod aero.


Zbyt wielkiego doświadczenia z Vellejo nie mam, ale problemów nie miałem - wg mnie sprawuje się w porządku :)

Dnia 01.05.2016 o 14:35, fenr1r napisał:

Cleanlux jest fajny do zmywania zaschniętego tłuszczu. :P
I generalnie do zmywania farby, ale nie wiem czy będzie nadawał się do czyszczenia aero
- imho jest zbyt słaby. Tak czy siak, dobrze go mieć bo się przydaje.
IPA kojarzy mi się tylko z piwem. ;)


Sporo osób używa IPA, też muszę sobie kupić tylko w nieco większej od razu pojemności. Mam w sprayu, używam do czyszczenia procków i radiatorów :)

Dnia 01.05.2016 o 14:35, fenr1r napisał:

Ja to do bardziej precyzyjnych prac potrzebuje walnąć ze dwa browary, żeby mieć pewniejszy
ruch ręką. ;)
Chyba dzisiaj tak zrobię, bo mam do poprawy Stukasa i parę pierdół do niego do pomalowania.


Ja dzisiaj użyję aerografu do odkurzania komputera :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2016 o 14:35, fenr1r napisał:

A jak Vellejo reaguje na Aqueos Thinner bo przyznam, że tego jeszcze nie słyszałem? Vallejo
do tej pory rozcieńczałem alko+woda ale to nie jest zbyt dobre rozwiązanie pod aero.


Polecam tę dyskusję:
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=12530&sid=96ea8bb73c1b6cdf374771307b7858a5

Wg mnie bardzo przydatna tabelka. Muszę jeszcze zrobić sobie własną, gdzie opiszę w jakich proporcjach rozcieńczać konkretne farby, bo zdarza się, że zapominam sobie i np aerograf sie zatyka albo pluje farbą.

Postanowiłem, że chyba jednak nieco wcześniej wrócę do klejenia modeli - w sumie potrzebuję tylko jakiegoś biurka, lampki i szafki - mam nadzieję, że w 500 zl sie zmieszczę. Muszę tylko wybrać tak, żeby pasowało już do nowego mieszkania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym razem coś dużego i ciężkiego! MAN F2000 w skali 1:24. Plastikowy model firmy Revell o numerze katalogowym 07513. Stopień trudności 5/5. Długość po sklejeniu 25,1cm (dane producenta). Model kupujemy w dość dużym pudełku w standardowej szacie Revella. W środku znajdziemy mnóstwo wyprasek, wypraskę chromowaną, wypraskę przezroczystą, komplet gumowych opon, arkusz kalkomanii oraz instrukcję montażu. Instrukcja dość szczegółowa ale w kilku momentach niezbyt czytelna przez co kilku szczegółów trzeba się samemu domyślać.
Do sklejenia modelu użyłem kleju Revell Contacta, Revell Contacta Liquid Special oraz Bond gęsty. Przed pomalowaniem elementy pokryłem podkładem Vallejo w sprayu. Model malowany farbami Mr Hobby, Model Master, Revell, Humbrol oraz Alclad II. Do nałożenia kalkomanii użyłem zmiękczaczy Mr Mark Softer, Mr Mark Setter oraz Revell Decal Soft.
Moim zdaniem jest to dość trudny model dla zaawansowanych modelarzy. Jak już wcześniej pisałem, instrukcja nie jest zbyt dokładna przez co w kilku momentach trzeba samemu domyślać się jak prawidłowo spasować elementy. Części są dość dobrze odlane ale trzeba sporo nad nimi popracować: szlifowanie nadlewek, niewielkie zmiany wymiarów itp. Ale uogólniając warto nad tym modelem spędzić trochę czasu choćby ze względu na ciekawe malowanie!

20160503184815406

20160503184822406

20160503184829640

2016050318483546

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawe malowanie. A sam model bardzo ładnie wykonany, podoba mi sie dbałość o szczegóły widoczna choćby na zbliżeniu silnika! Brawo ;)

Chętnie bym zobaczył zdjęcie Twojej kolekcji modeli - jeśli możesz to wrzuć tutaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tą dbałością o szczegóły to u mnie różnie z tym bywa. Pewne etapy montażu niepotrzebnie przyspieszyłem zamiast popracować nad estetyką. Choćby siodło zaczepu naczepy - mogłem dokładniej zeszlifować nadlewkę. Ale jak to bywa - niektóre szczegóły widzi się po czasie. A sam model, jak pisałem jest bardzo ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2016 o 19:52, marekl1975 napisał:

Z tą dbałością o szczegóły to u mnie różnie z tym bywa. Pewne etapy montażu niepotrzebnie
przyspieszyłem zamiast popracować nad estetyką. Choćby siodło zaczepu naczepy - mogłem
dokładniej zeszlifować nadlewkę. Ale jak to bywa - niektóre szczegóły widzi się po czasie.
A sam model, jak pisałem jest bardzo ciekawy.


Są modelarze, którzy zwracają ogromną uwagę na wszelkie szczegóły. Ja bardziej skupiam się na ogólnym wrażeniu - model ma mi sie podobać, szczegóły są mniej istotne. Najważniejsze, żeby się Tobie podobał. Wg mnie modelarstwo przede wszystkim powinno sprawiać radość - jeśli masz dość dopracowywania jakiejś części, to po prostu ją zostaw jak jest ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakieś swoje stałe stanowiska do modelarstwa, czy też rozkładacie wszystko za każdym razem? Jestem na etapie planowania własnego stanowiska i szukam różnych pomysłow ;)

Jeśli jesteście w stanie zrobić zdjęcia swoich stanowisk i wrzucić je tutaj, to byłbym bardzo wdzięczny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety mam rozkładane stanowisko z racji małego mieszkania (kawalerka). Na stole kładę dodatkowy blat a farbki, narzędzia, kleje itp. mam w skrzynkach narzędziowych. Mam trochę problemów z tym. Ale mam nadzieję, że za rok będę miał większe mieszkanie i stałe stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2016 o 19:29, marekl1975 napisał:

Ja niestety mam rozkładane stanowisko z racji małego mieszkania (kawalerka). Na stole
kładę dodatkowy blat a farbki, narzędzia, kleje itp. mam w skrzynkach narzędziowych.
Mam trochę problemów z tym. Ale mam nadzieję, że za rok będę miał większe mieszkanie
i stałe stanowisko.


Ja też w przyszlym roku się przeprowadzam i już na etapie wstępnych planów zaplanowałem stanowisko :D Niestety, musiałem w związku z tym iść na pewne ustępstwa wobec mojej narzeczonej w innych kwestiach, ale chyba i tak było warto ;) Zgodziła sie na 1,2 m biurka :D Stwierdziłem jednak, że nie chce mi sie czekać roku i już teraz chciałbym kupic biurko i wyposażenie ;)
Na początku też rozkładalem sie z całym warsztatem na 2 czy 3 godziny, ale strasznie męczące to jest, zwłaszcza z aerografem i kompresorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że jest to dość męczące i pracochłonne. Codziennie to samo rozkładać i podłączać a potem wszystko rozłączać i chować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem monitor zamontowany na ścianie, modem i router przymocowany do jego uchwytu, a wzmacniacz stał obok to miałem całkiem dobrze - całe biurko wolne. Teraz wszystko stoi na biurku i jest naprawdę kiepsko z miejscem. No i wszystkie graty trzeba zbierać i chować. Generalnie jest lipa ale na razie nie mam warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się! Dzisiaj przejeżdżalem koło Exito i postanowiłem zajrzeć - wyszedłem z czymś takim:

http://exito.sklep.pl/pl/p/TAMIYA-78013-1350-Bismarck/3524

Stwierdziłem, że zrobię sobie prezent z okazji pierwszej wypłaty w nowej pracy :D Kiedyś sklejałem jakieś okręty w skali 1:700, ale stwierdziłem, że trochę zwiększę sobie skalę. Z tego co czytałem model naprawdę niezły jak na swoje lata. Pewnie dokupię do niego jakieś dodatki - lufy, elementy fototrawione :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2016 o 20:45, marekl1975 napisał:

Piękny i podobno dobrze zrobiony. Ale z Revella ma więcej elementów.


Czytałem, że może i Revella ma więcej części, ale Tamiya i tak jest dokladniejsza. Poza tym Revellowski jest znacznie droższy, a ja na ten pierwszy okręt majątku nie chciałem wydać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzień wolny, wiec wybrałem się do Ikei po kilka rzeczy i mam wreszcie swój mały warsztacik! Kilka zmian jeszcze w nim zajdzie, na pewno będzie większy porządek na samym biurku, a i na pewnie coś nowego sie pojawi ("trzecia ręka", pojemnik do czyszczenia aerka).

20160507185404953

20160507185407953

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2016 o 07:56, marekl1975 napisał:

Fajny warsztat ale i piękny księgozbiór!


Księgozbiór akurat jest rodziców, ja trzymam książki w innym pokoju :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się