Zaloguj się, aby obserwować  
Xyb3r

LHC - Wielki Zderzacz Hadronów

51 postów w tym temacie

Dnia 10.09.2008 o 18:32, mtobi napisał:

tylko poprostu o rozpadzie atomów na kwarki i tworzeniu nowych
pierwiastków. Bo generalnie do tego to chyba służy, nie ?


eee głowny celem jest uzyskanie Bozonu Higgsa

(from Wikipedia): hipotetyczna cząstka elementarna, zwana boską cząsteczką, której istnienie jest postulowane przez Model Standardowy, ale jak dotąd nie zostało bezpośrednio udowodnione eksperymentalnie, choć wyniki niektórych eksperymentów potwierdzają poprawność teorii postulującej istnienie tych cząstek. Cząstka ta miała istnieć jedynie przez około dziesięć sekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zagrożenia nie ma bo gdyby było to na pewno odwołali by cały projekt. Zresztą taka rzecz jest bardzo potrzebna dla rozwoju nauki oraz poznaniu tajemnic wszechświata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2008 o 18:38, Chopin_l napisał:

Poza tym dowiemy się co działo się na samym początku tworzenia się wszechświata. Czemu
nie powstało po równo mater i antymaterii:)


Ale to 1 milionową sekundę po zderzeniu. Bo nawet i to nie da nam odpowiedzi na pytanie: "Co było przed Wielkim Wybuchem"? Chyba że ktoś zna pewną i trafną odpowiedź - dam mu na lizaka <żart>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka od Nostradamusa:
"I zginie Ziemia pochłonięta przez czarną bestię
a w nicość wpierw przepadnie lud krzyża białego
gdy ciekawością swą rozbudzi szaleństwo
czarnego płomienia co światło pochłania"

Dobra, teraz bardziej poważnie, bo będziecie mi wmawiać że się nad tymi co wierzą że stworzą czarną dziurę znęcam. :]

Ja już od jakiegoś czasu interesuje się bardzo tym eksperymentem. Kiedy będzie "finał"? 21 października, tak? Ciekawią mnie wyniki. Czytałem w necie dużo tekstów, i momentami się człowiekowi w głowie miesza. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 18:42, nadol91 napisał:


> Poza tym dowiemy się co działo się na samym początku tworzenia się wszechświata.
Czemu
> nie powstało po równo mater i antymaterii:)

Ale to 1 milionową sekundę po zderzeniu. Bo nawet i to nie da nam odpowiedzi na pytanie:
"Co było przed Wielkim Wybuchem"? Chyba że ktoś zna pewną i trafną odpowiedź - dam mu
na lizaka <żart>


LHC może "spojrzeć" na 10^-11 sekundy po wielkim wybuchu.
A co było przed to żaden akcelerator jaki kiedykolwiek powstanie nie odpowie:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2008 o 18:45, Chopin_l napisał:

A co było przed to żaden akcelerator jaki kiedykolwiek powstanie nie odpowie:P

NARAZIE!!! Postęp techniczny idzie tak do przodu, że kiedyś to odkryją. Ale chyba nie dożyję :D

To tak jakby ludzie w XX wieku mowili: "Ah nigdy nie powstanie telefon komórkowy z aparatem, dyktafonem, odtwarzaczem muzyki itp." :D Nie no może lekka przesada, ale wiesz do czego zmierzam ? :D

@Marcino07 - ja bym sobie tej przepowiedni nie brał na poważnie mimo iż narazie wiele się spełniło, ale to czysta logika, bo zarazę, głód choroby można określić na postawie stopni zanieczyszczenia środowiska blablabla...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 18:44, Marcinos07 napisał:

Mała ciekawostka od Nostradamusa:
"I zginie Ziemia pochłonięta przez czarną bestię
a w nicość wpierw przepadnie lud krzyża białego
gdy ciekawością swą rozbudzi szaleństwo
czarnego płomienia co światło pochłania"


Tu chodzi o Szwajcarię? A czy kiedykolwiek jakaś przepowiednia Nostradamusa się sprawdziła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 18:44, Marcinos07 napisał:

Mała ciekawostka od Nostradamusa:
/.../

Nie no, nie bądźmy niepoważni :) Tak ważne i potrzebne nauce urządzenie ma szansę powiedzieć więcej o historii wszechświata a tu znowu dziecinada o końcach świata :P Dobrze że chociaż widzisz naukową część tego eksperymentu, bo tylko ona jest warta świeczki. LHC ma moc wystarczającą do stworzenia tzw. cząsteczek pierwotnych pana jakiegoś-tam. Istniały one tylko bardzo krótką chwilę po Wielkim Wybuchu. Ta teoria zostanie potwierdzona, jeżeli uda się je tutaj "stworzyć". Podobno LHC generować będzie 100 TB danych na sekundę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę myślisz, że choć trochę biorę to na poważnie? ;) Przecież to tylko ciekawostka której raczej nikt wliczając mnie poważnie raczej nie traktuje.

BTW. Ludzie w listach zaczynają błagać naukowców (lol), żeby nie uruchamiali LCH. Ok, można zrozumieć że niektórzy biorą teksty o czarnych dziurach do serca. Pozwy w sądzie? Cóż... Ale słyszeliście o tym. że zaczynają im już grozić? Kurczę, niektórzy to rzeczywiście przesadzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Założe się, że ich przodkowie palili czarownice...

Pewnie ludzie niedouczeni, ktorzy na słowo "czarna dziura" dzwonia do ulubionego radia, o nowym wynalazku szatana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2008 o 19:25, Marcinos07 napisał:

BTW. Ludzie w listach zaczynają błagać naukowców (lol), żeby nie uruchamiali LCH. Ok,
można zrozumieć że niektórzy biorą teksty o czarnych dziurach do serca. Pozwy w sądzie?
Cóż... Ale słyszeliście o tym. że zaczynają im już grozić? Kurczę, niektórzy to rzeczywiście
przesadzają.



Tacy ludzie to jest ciemnota która wierzy w to co im powie kościół. Co do LHC już się nie mogę doczekać wyników badań...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 19:25, Marcinos07 napisał:

Naprawdę myślisz, że choć trochę biorę to na poważnie? ;) Przecież to tylko ciekawostka
której raczej nikt wliczając mnie poważnie raczej nie traktuje.

BTW. Ludzie w listach zaczynają błagać naukowców (lol), żeby nie uruchamiali LCH. Ok,
można zrozumieć że niektórzy biorą teksty o czarnych dziurach do serca. Pozwy w sądzie?
Cóż... Ale słyszeliście o tym. że zaczynają im już grozić? Kurczę, niektórzy to rzeczywiście
przesadzają.


Bo wierzą, że czarna dziura nas wszystkich pochłonie. A to prawda, że te dziury im więcej "zeżrą" tym szybciej znikają?
Wszyyyscyyy zginieeemyyy! <żart>
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze są ludzie, którzy panikują. Gdy energia jądrowa była nowością, to również były obawy. LHC nikogo nie zabiję, no chyba, że będzie zbyt blisko w trakcie zderzenia ;).

@Marcinos07 możesz podać źródło swojej przepowiedni, bo pierwszy raz taką słyszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 20:02, M3rc3n0r napisał:

@Marcinos07 możesz podać źródło swojej przepowiedni, bo pierwszy raz taką słyszę.

Eh, nie chce się szukać dokładniej w google,a le to chyba od Nostradamusa. A, i małe pytanko: czemu tratujecie to tak poważnie? Przecież to było bardziej na luzie... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh ja tej przepowiedni w ogóle nie biorę do serca, ba nawet nie wierzę, że jakiś kolo może se przepowiedzieć "ach no to tu może koniec świata wstawię, albo nie może jakiegoś meteoryta" xD Nie no tak serio, to wiecej szkód narobi sam strach przed LHC, niż on sam (o ile w ogóle zaszkodzi:P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 18:39, ziomal1234 napisał:

Moim zdaniem zagrożenia nie ma bo gdyby było to na pewno odwołali by cały projekt. Zresztą
taka rzecz jest bardzo potrzebna dla rozwoju nauki oraz poznaniu tajemnic wszechświata.


Na prawdę tak myślisz? :P Na świecie nie brak szalonych ludzi, ślepych na wszystkie zagrożenia i obawy, byleby coś odkryć i zapisać się na kartach historii. Akurat w tym przypadku mam pewne obawy (jeszcze mnie teraz Marcinos07 dobił tym cytatem od Nostradamusa o.O), to już jest prawie bawienie się w Boga (tak samo jak eskperymenty z klonowaniem), bo nawet jeśli to się jakoś przyczyni do lepszego życia, to może też wprowadzić ogromne zagrożenie ze strony ludzi, próbujących to wykorzystać do złych celów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2008 o 18:30, nadol91 napisał:

> Nie wiem czemu, ale sytuacja kojarzy mi się z pewnymi wydarzeniami w Black Mesie
z gry
> Half-Life :) Oby to tylko się nie skończyło podobnie...
a jak się skończyło, bo w H-L nie grałem


Też mi się to dziwnie kojarzy z eksperymentem, jaki ma miejsce na początku Half-Life. W przypadku tej gry skończyło się to ogromną katastrofą i otworzeniem się na Ziemii wielu, bardzo wielu portali z innych wymiarów, przez które przedostała się rasa niszcząca światy (Combine). Można by powiedzieć, że fabuła HL to taka przestroga dla szalonych eksperymentów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować