Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Spieszmy się ratować gry, tak szybko znikają...

68 postów w tym temacie

Dnia 24.10.2008 o 20:38, Afgncap napisał:

Scorched Earth nie widziałem od dawna. O i jeszcze Total annihilation płytki zgubiłem
i nie ma gdzie kupić. Swoją drogą wiele z tych gier z czasów dosa można sciągnąć darmo
z neta bo już podchodzą pod abandonware.


Cytat z FAQ na Underdogs.

But isn''t abandonware illegal?

Unfortunately, yes. Despite the fact that publishers no longer derive revenues from these games since they have stopped selling them (and any revenues from retailers that still sell them were gained a long time ago, at the time of sales), it is illegal to distribute them so long as copyright holders have not released them into the public domain, and 95 years after the games'' release have not elapsed.


W prawie nie ma pojęcia abandonware. I tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm tego nie wiedziałem no nic pech choć ciężko nazwać to piractwem... a może i nie. W każdym razie co zrobić jak kupić nie można, ściągnąć nie można? W każdym razie duża część z tych gier to też freeware a to już są legalne gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co niestety smutne to centrum będzie funkcjonować jako muzeum tzn. że nie udostępnią każdemu kto chce starą grę, której twórcy już nie wydają. W zasadzie nie ma legalnego sposobu na zdobycie kopii gry, której produkcja została zawieszona, a mimo, że twórcy nie mają już z niej żadnych profitów to z radością wyślą do sądu każdego kto taką grę udostępnia, nawet jeśli sam nie czerpie z tego zysku. W zasadzie jedyne co pozostaje to chyba albo jakoś skontaktować się z samymi twórcami gry i poproszenie ich grzecznie o kopię ew. kupienie od nich takowej ( co łatwe nie jest o ile w ogóle możliwe, szczególnie w przypadku starszych tytułów ), albo nierówna walka o zalegalizowanie abandonware (co pewnie nigdy nie nastąpi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A w sumie co to za problem zamówić do tego archiwóm jeden egzemplaż każdej gry na wszystkie platwormy? Fajne muzeum będzie za 50 lat. Fajnie będzie jak przewodnik będzie mówił "tak wyglądała pierwsza FIFA, nie to conasza FIFA 63". " A tu macie pierwsze trujwymiarowe GTA" A na bank będzie wykombinowane z tego jakieś muzeum, może w różnych krajach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2008 o 21:18, Afgncap napisał:

Hmm tego nie wiedziałem no nic pech choć ciężko nazwać to piractwem... a może i nie.
W każdym razie co zrobić jak kupić nie można, ściągnąć nie można? W każdym razie duża
część z tych gier to też freeware a to już są legalne gry.


To prawda. Są firmy, które regularnie udostępniają stare gry jako freeware np. Firaxis. W ten sposób można już całkowicie legalnie ściągnąć Railroad Tycoon, a ostatnio Colonization. Największy problem dotyczy firm, które już nie istnieją, gier których twórcy już nie żyją i do których praw nikt nie wykupił. Krótko mówiąc: niezły zgryz. GOG moim zdaniem może wiele zmienić (na plus), jeśli tylko właściciele praw zgodzą się na dystrybucję - wtedy i wilk byłby syty (drobnymi bo drobnymi pieniędzmi) i owca cała (5-10$ za grę to nie pieniądze, a możliwość gry bez DRM-u i pod Vistą jest trudna do przecenienia). Wiem jednak, że są firmy, które za nic się na to nie zgodzą "bo taką mają politykę". Betonowych sarkofagów nie sposób ruszyć, nie używając trotylu. No ale poczekajmy, zobaczymy co się z tego wykluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo nie podoba mi się nazwa tematu.. można się posunąć do wielu chwytów marketingowych, ale coś takiego to po prostu wandalizm. zdecydowanie sprzeciwiam się temu procederowi!

Natomiast sama inicjatywa jest szczytna i zdecydowanie popieram. Dużo będzie tyułów, ale ciekawe ile razy padnie propozycja "WoW" i "Simsy" xDDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować