Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Tydzień z Forgotten Realms na PC - opowieść pierwsza

32 postów w tym temacie

Nom - FR jest świetny. Swoją drogą będzie świetny, póki będziemy ignorować 4Ed...
To co czarodzieje z wybrzerza zrobili z nową edycją to czysta casualizacja, a FR ucierpiał przez to (nagłe zmiany fabularne - w czesci głupie. - zwłaszcza skrócenie elfowego żywota z 700 do 200 lat - żal na to patrzeć)

Swoją drogą pytanie do CDP - czemu nasza wersja zapowiedziana jest bodajże na I kwartał 2009 kiedy gra oryginalna ukaże się na świecie w listopadzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 21:02, Amdor napisał:

Nom - FR jest świetny. Swoją drogą będzie świetny, póki będziemy ignorować 4Ed...
To co czarodzieje z wybrzerza zrobili z nową edycją to czysta casualizacja, a FR ucierpiał
przez to (nagłe zmiany fabularne - w czesci głupie. - zwłaszcza skrócenie elfowego żywota
z 700 do 200 lat - żal na to patrzeć)

>>

Święte słowa, o ich wyczynach z Halruą nawet nie wspomnę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ahh aż łezka się kręci w oku jak się wspomina te czasy gdy Baldur''s Gate i Icewind Dale, królowały. To dla mnie najlepsze gry cRPG. A uniwersum jest najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem mile zaskoczony :) Wreszcie ktoś się wziął za artykuł o grach w Forgotten Realms.
Ach, to przechodzenie BG i ID pierwszy raz - bezcenne :D Najlepsze cRPGi powychodziły w świecie FR, nie mówiąc już o książkach fantasy (Legenda Drizzta mnie urzekła). Ten świat jako jeden z nielicznych naprawdę ma ten niesamowity klimat potrzebny światu fantasy i w zasadzie wydanie czegoś w tym realmie zapewnia już połowę sukcesu.
P.S.
Ten artykuł to tak apropo wyników quizu powstał? xD
http://www.gram.pl/quiz_8g66_Jak_nazywala_sie_pierwsza_gra_osadzona_w_swiecie_Fo rgotten_Realms.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny tekst:) W żadną z tych starczych, przed Baldurowych gier nie grałem, ale patrząc po opisach to muszą być ciekawe;) Czekam na kolejne testy ze świata Forgotten Realms i mam nadzieję, że będzie coś więcej o Drizzicie Do''Urdenie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boziu az sie łezka w oku kreci jak sie wspomni do tej pory Zapomniane Krainy sa krainami za ktore kazdy szanowany fan Forgotten Realms and D&D oddalby wszystko zeby znaleść sie i wziasc udzial w przygodach takich jak te opisane wyzej ;]

Dlamnie osobiscie Gra BG jak i IWD no i oczywiscie NWN z dodatakmi jest czyms w rodzaju swietosci ;] ogromny respekt dla tworcow PL tłumaczy dialogow ktore pochłaniały godziny do dzis siedze przed kompem i gram juz po raz nie wiem ktory w BG 1 potem 2 eh

Długo czekałem na tego typu artykuł w koncu sie doczekałem lecz muszę wyjechać jutro ;/

chciałbym osobiście podziękować i ukłonić sie przed wszystkimi tworcami gier z pod swiata FR jak ksiazek oczywiscie i tłumaczami CDP za wklad w tłumaczenie BG 2 do tej pory byl/JEST idealnym RPG nie miejacego Godnego następcy według mnie NWN 1 byl blisko ale jednak jeszcze daleko , nwn 2 kleska troche, dubbing jaki byl w BG 2 czy NWN 1 nie dorasta do dubbingu NWN 2 do piet moze troche nie na temat ale ten swiat ciagle zyje tak i w grach iak i ksiazkach przy okazji warto tu wspomniec jesli o ksiazkach mowa o ISA x)(respekt mimo strasznych opoznien) Forgotten REalms zyje do dzis dzien i my prawdziwi fani nie damy mu umrzeć nigdy !!!


POZDRAWIAM WSZYSTKICH FANOW D&D Zapomnianych Krain ... CZekamy na Przyszłe tytuły czekamy na BG III BioWare + Electronic Arts + Obsidian Entertainment... Wciaz czekamy na Ten tytuł ktory wszystkich Fanow FR i D&D zszokuje tak jak DAWNO Temu tytuł ktory jak napisal autor artykułu

"wielkimi literami zapisało się w historii komputerowych gier RPG..."

ja bym jeszcze dodał nie tylko w historii gier ale i w sercach prawdziwych graczy prawdziwych fanow
R P G BALDUR''S GATE III <ukłon>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 21:57, Bhaal87 napisał:

chciałbym osobiście podziękować i ukłonić sie przed wszystkimi tworcami gier z pod swiata
FR jak ksiazek oczywiscie i tłumaczami CDP za wklad w tłumaczenie


Nie wiem czy jest druga gra tak dobra pod względem spolszczenia jak Baldur''s Gate. CD Projekt odwaliło wtedy słuszny kawał dobrej roboty, czyniąc z BG niemalże powieść (czytanie tekstu w Wieży Durlaga pochłaniało mnie bardziej niż czytanie większości książek :P).
CD Projekt <ukłon>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, absolutnie sie zgadzam.

Według mnie nie ma, i jeszcze długo nie bedzie zobaczymy jak to z Dragon Age będzie ale to w koncu nie FR ;/ poczekamy co przyszłosc pokaze.

pozdrawiam i dobranoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, jestem graczem, który nie mógł pograć w BG za czasów jego sławy(chwila po premierze). Zapewne wtedy gry bym nie zrozumiał ;-) Ale nie dawno miałem ta przyjemność pograć, lecz niestety nie dokończyłem jej. Za to jestem zagorzałym fanem D&D. Gram z przyjaciółmi niemalże co tydzień i z sesji na sesję jest coraz lepiej. Nigdy nie poznam lepszego świata, niż ten, który jest opisany powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 22:26, Baal Namib napisał:

Co prawda, jestem graczem, który nie mógł pograć w BG za czasów jego sławy(chwila po
premierze). Zapewne wtedy gry bym nie zrozumiał ;-) Ale nie dawno miałem ta przyjemność
pograć, lecz niestety nie dokończyłem jej. Za to jestem zagorzałym fanem D&D. Gram z
przyjaciółmi niemalże co tydzień i z sesji na sesję jest coraz lepiej. Nigdy nie poznam
lepszego świata, niż ten, który jest opisany powyżej.

Proponuję zbliżyć sie do World of Darknes. FR to dziecinada przy WoD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 22:37, hans olo napisał:

Proponuję zbliżyć sie do World of Darknes. FR to dziecinada przy WoD.


Powyższe stwierdzenie dowodzi tylko stwierdzenia światka rolplejowego w Polsce już ponad 10 lat temu, że "wodziarze", to tak na prawdę typowe, mało inteligentne i zaślepione "pustaki". ;)
Bo kim cholera trzeba być, by porównywać ze sobą tak odmienne światy, jakimi są Forgotten Realms i World Of Darkness?
Przecież te dwa settingi rolplejowe są całkowicie odmienne od siebie i rozgrywanie ich polega na całkiem innych zasadach fabularnych.

Natomiast co do artykułu i komputerowych adaptacji świata FR, to miałem tylko kontakt z Eye of the Beholder oraz NWN, więc wypowiadać się zbytnio nie mogę, tym bardziej iż NWN nie przykuło mojej uwagi na tyle, by w ogóle przejść całą tę grę, choć pewnie któregoś dnia w końcu to zrobię. :)
Jednak mam nadzieję iż kolejna odsłona świata FR w formie komputerowej, nie będzie zależna od nowej edycji gry fabularnej D&D, bowiem oznaczać by to mogło tylko grę MMORPG, a coś takiego tym bardziej mnie nie interesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, Forgotten ma w sobie to coś. Z jednej strony jest dobrze znany w szerokim świecie dzięki licznym produkcjom na blaszaki osadzonych w tym świecie, z drugiej strony to ceniony ze względu na bogatą historię i wyjątkowo szczegółowe opisy świat DeDekowski. Mistrzowie gry go lubią, bo nie muszą się specjalnie wysilać z tworzeniem przygód :) Ja z doświadczenia wiem, że realia FR dają spore możliwości, a ze względu na to, że gracze stykają się z nim często na komputerach, lepiej wychodzi wczuwanie się w klimat i ogólna spójność rozgrywki oraz integracja ze światem gry. Obecnie wyczekuję z niecierpliwością na drugi dodatek do Neverwintera 2, ukoronowania komputerowej odsłony FR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 23:48, zamber1 napisał:

Powyższe stwierdzenie dowodzi tylko stwierdzenia światka rolplejowego w Polsce już ponad
10 lat temu, że "wodziarze", to tak na prawdę typowe, mało inteligentne i zaślepione
"pustaki". ;)

?:|

Dnia 05.11.2008 o 23:48, zamber1 napisał:

Bo kim cholera trzeba być, by porównywać ze sobą tak odmienne światy, jakimi są Forgotten
Realms i World Of Darkness?
Przecież te dwa settingi rolplejowe są całkowicie odmienne od siebie i rozgrywanie ich
polega na całkiem innych zasadach fabularnych.

Toś hAmerykę odkrył. A co jest złego w porównywaniu różnych systemów? Jak porównam merola SLR z nissanem GTR i powiem, że ten czy ten mi się bardziej podoba, to też pewnie nie ma sensu, bo jak tu porównywać plazmowany V6, z prościutkim niemieckim V8? Jeśli ktoś używa stwierdzenia, że FR jest najlepszym światem RPG, to stwierdzenie to nie obejmuje tylko i wyłącznie światów w systemach D20 i ja do tego się ustosunkowuję. Ale widocznie pustaki źle rozumieją zasady jakie rządzą porównaniami. Widocznie porównywać mozna tylko to co jest takie samo, bo inaczej "porównanie nie ma sensu". To dopiero jest burackie pustactwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 00:58, hans olo napisał:

Toś hAmerykę odkrył. A co jest złego w porównywaniu różnych systemów? Jak porównam merola
SLR z nissanem GTR i powiem, że ten czy ten mi się bardziej podoba, to też pewnie nie
ma sensu, bo jak tu porównywać plazmowany V6, z prościutkim niemieckim V8? Jeśli ktoś
używa stwierdzenia, że FR jest najlepszym światem RPG, to stwierdzenie to nie obejmuje
tylko i wyłącznie światów w systemach D20 i ja do tego się ustosunkowuję. Ale widocznie
pustaki źle rozumieją zasady jakie rządzą porównaniami. Widocznie porównywać mozna tylko
to co jest takie samo, bo inaczej "porównanie nie ma sensu". To dopiero jest burackie
pustactwo.


Oczywiście że jak najbardziej można porównywać ze sobą Mercedesa SLR i Nissana GTR, bo są to samochody stricte sportowe.
Natomiast jak niby można porównywać ze sobą setting Fantasy ze Gotyckim, silnie osadzonym w naszej ziemskiej rzeczywistości? Dodatkowo jest tu jeszcze aspekt fabularny, bowiem FR to Heroic Fantasy, który pozwala odgrywać fabularnie każdą nawet największą bzdurę, często mającą niewiele wspólnego z realizmem. Natomiast odniesienie do ziemskiej rzeczywistości w WoD oraz taka, a nie inna tragiczna otoczka settingu, wymusza poruszanie się na płaszczyźnie realizmu.
Teoretycznie według zasad WoD da radę sprawić by samochód dosłownie latał w powietrzu, ale nie będzie to faktem naturalnym dla otaczającej rzeczywistości. Natomiast w FR z powodzeniem można sprawić by zwykły koń latał i w wielu krainach nie będzie to dla żadnego mieszkańca niczym nienaturalnym z racji powszechności sztuki magicznej.

Oczywiście tego "wodziarze" już nie raczą zauważyć i dlatego tak jak dziesięć lat temu bawił mnie ten cały cyrk z udawaniem jakoby WoD był czymś najlepszym w grach fabularnych, tak bawi mnie to i dzisiaj i chyba zawsze będzie mnie to bawić zresztą, bowiem WoD ma to do siebie iż najczęściej przyciąga do siebie śmiesznych ludzi. ;)

"Jeśli ktoś używa stwierdzenia, że FR jest najlepszym światem RPG, to stwierdzenie to nie obejmuje tylko i wyłącznie światów w systemach D20 i ja do tego się ustosunkowuję."

Ba! Nawet patrząc nie przez pryzmat D20 czy settingów Fantasy, Forgotten Realms faktycznie może być o wiele lepszą kopalnią pomysłów na sesje i gry czego zresztą dowodzi artykuł, będący tematem tegoż wątku. :)
Bo tak na prawdę ile gier komputerowych powstało na bazie mocno przecież popularnego Świata Mroku, nie tylko w środowisku graczy rolplejowych zresztą?
Nie jestem na tym polu ekspertem, ale chyba poza Vampire: Redemption i Bloodlines nic się nie ukazało na rynku gier komputerowych.
Natomiast jak wskazuje artykuł, świat FR jest niezwykle popularny wśród twórców komputerowych adaptacji, co chyba jasno mówi co jest "lepsze" pod względem marketingowym, tak cholernie istotnym na rynku komputerowym.

Nie mówię oczywiście że WoD jest zły, bowiem jestem wielkim miłośnikiem linii umarłego Wraith: The Oblivion, jak i ogólnie lubię ten system (co prawda toleruję tylko stare edycje, a i tez raczej główne podręczniki bez tych ton wydrukowanego dodatkowego badziewia, którym WW zapaskudził rynek niegdyś), ale wywyższanie któregokolwiek z tych światów nie ma najmniejszego sensu i dlatego śmieszy mnie gdy ktoś próbuje coś takiego robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować