Zaloguj się, aby obserwować  
noobie

Napoje energetyczne - kłamstwo czy faktycznie pobudzają?

73 postów w tym temacie

Zapraszam do dyskusji na temat "energy drink". Specjalnych napoji dla osób aktywnych sportowo.
Jak uważacie? Czy ilości składników są prawdziwe, czy też zawyżane, a może nie podają jakiś szkodliwych związków chemicznych? Czy na prawde jeden napój możę pobudzić czy to tylko "trick" i trzeba wypić więcej? Ja uważam że nie jest to do końca dobre... Na mnie nie działa, ani przed wysiłkiem, a tym bardziej po...


edit: Tematu takiego nie znalazłem, jeśli jest bardzo przepraszam za ten temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem, ze takie napoje naprawdę działają! Jest tylko jedno "ale" - Działają jedynie wtedy gdy popija się nimi jakieś jedzenie... Hmmm... to raczej nie jest zbyt smaczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 17:01, W.S.A.D napisał:

Ja słyszałem, ze takie napoje naprawdę działają! Jest tylko jedno "ale" - Działają jedynie
wtedy gdy popija się nimi jakieś jedzenie... Hmmm... to raczej nie jest zbyt smaczne...

Osobiście trenuje piłke nożna... I wielokrotnie kupowałem dwa energetyki przed mecz i po meczu. Gdy wypijałem przed meczem nie czułem różnicy na boisku, wytrzymywałem tyle samo co bez "wspomagaczy". Po meczu piłem także... niby troche lepiej, ale drastycznej różnicy nie było...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja też kiedyś piłem jak jeszcze grałem w nogę (na bramce) i też mi zbytnio nie pomagało... btw - już widzę jak ktoś wstaje rano i do śniadanka pije xxx a potem do mięska i ziemniaczków to samo :P Podobno energy drinki mają jakiekś takie składniki, które działają tylko podczas jedzenia, ale nie wiem dokładnie o co chodzi :P
rafekx 12 --- to pobudzające to kofeina :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 17:07, W.S.A.D napisał:

a potem do mięska
i ziemniaczków to samo :P

Jakoś tego nie widze xDD. Smak energy i mięsa, hmmm.,.. wle cole/pepsi do obiadu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy podczas meczu kosza piłem energetyki.Jakoś wielkiej poprawy wydolności nie dawały.Ale fajnie smakują ;P

Ostrzegam także przed szajsem Biedronkowym.Te wszystkie Super Powery i inne pseudonapoje można o kant d*py rozbić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie napoje pomagają, lecz nie takie za 2zł typu T*ger. Wiem, ponieważ sam trenuję piłkę ręczną, a takie rzeczy klub daje piłkarzom na treningi, mecze itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto też wpsomnieć o takim napoju jak Isostar. Nie jest to typowy energetyk, ale świetnie nawadnia organizm. Podczas meczu w lato w czasie przerwy wystarczą mi dwa-trzy łyki i czuje się lepiej niż po napoju energetycznym. czuje jakbym tracił mniej wody z organizmu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 17:22, peryfraz napisał:

Warto też wpsomnieć o takim napoju jak Isostar. Nie jest to typowy energetyk, ale świetnie
nawadnia organizm. Podczas meczu w lato w czasie przerwy wystarczą mi dwa-trzy łyki i
czuje się lepiej niż po napoju energetycznym. czuje jakbym tracił mniej wody z organizmu...


Ta, właśnie o Isostar mi chodziło - jest on polecany przez większość klubów sportowych i dość skuteczny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadaja kofeine wiec pobudzaja, z tego cow iem to maja tez inne skladniki pobudzajace. Co do korzystania? Nie polecam, Redbull i czesc energy drinkow ma skladniki rakotworcze. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.12.2008 o 17:33, kamil E napisał:

Ta, właśnie o Isostar mi chodziło - jest on polecany przez większość klubów sportowych
i dość skuteczny ;)

Tak samo skuteczny jest tez Powerrade aqua +... też polecam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napoje energetyzujące działają pobudzająco, gdyż ich głównymi składnikami są substancje o takim działaniu - głównie kofeina i tauryna. Osobiście zazwyczaj nie odczuwam jakiegoś szczególnego pobudzenia po ich spożyciu, jednak po skutkach różnych działań po ich spożyciu wnioskuję, że jednak jakoś działają - łatwiej się przebudzić, trudniej zasnąć, na jakiś czas do pewnego stopnia poprawiają koncentrację. Na pewno nie jest to dobra rzecz, dla osób z chorobami układu krążenia, tak samo jak dobra rzecz do częstego spożywania.
A jeśli chodzi o zgodność deklaracji żywieniowych na opakowaniu i zawartości w produkcie, to jest ona różna w różnych napojach (kiedyś na zajęciach z żywności funkcjonalnej, chyba oznaczaliśmy zawartość kofeiny w napojach energetyzujących, ale nei chce mi się notatek szukać- pamiętam tylko, że w testach sensorycznych najlepiej wypadł napój z Carrefoura, a najgorzej Red Bull), a jeśli kogoś to bardzo interesuje to może znaleźć taki test w świecie konsumenta.
A napoje energetyzujące i izotoniczne to 2 zupełnie inne rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 17:40, peryfraz napisał:


> Ta, właśnie o Isostar mi chodziło - jest on polecany przez większość klubów sportowych

> i dość skuteczny ;)
Tak samo skuteczny jest tez Powerrade aqua +... też polecam ;)

Witam. A jak to się miewa w sprawie zwykłego Powerade ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.12.2008 o 17:56, heaton 1992 bdg napisał:

> Tak samo skuteczny jest tez Powerrade aqua +... też polecam ;)
Witam. A jak to się miewa w sprawie zwykłego Powerade ?

Czyli chodzi o te niebieskie itd? One także sa izotoniczne. Uzupełniają organiz w wiele witamin straconych przy poceniu się :D, ale mają także za zadanie pobudzać orzeźwiać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie należy mylić napojów izotonicznych z napojami "energetycznymi". Te pierwsze zazwyczaj zawierają liczne mikro i makroelementy (większe dawki sodu, potasu, wapnia i magnezu) i idealnie nadają się do uzupełniania niedoboru płynów po większym wysiłku fizycznym np. dla sportowców.

Natomiast napoje "energetyczne" to chwyt marketingowy i tak naprawdę pomagają (?) tylko chwilowo np. osobom zmuszonym do długotrwałej pracy bez odpoczynku. Większość takich specyfików zawiera bardzo dużo różnych cukrów i bardzo dużą dawkę kofeiny. Kofeina znajdująca się w napojach energetycznych przyśpiesza akcję serca, tak więc nadmierne ich spożywanie przez dłuższy czas może wywołać groźną arytmię. Wadą kofeiny jest także to, że znacznie zwiększa wydalanie płynów z organizmu, a wraz z nimi usuwane są niezbędne mikroelementy. Ponadto napojów tych nie wolno łączyć z alkoholem, ponieważ przyśpieszają jego wchłanianie i prowadzą do zatruć. A więc z "energetykami" należy uważać i nie przesadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 18:04, PoTomek napisał:

Nie należy mylić napojów izotonicznych z napojami "energetycznymi". Te pierwsze zazwyczaj
zawierają liczne mikro i makroelementy (większe dawki sodu, potasu, wapnia i magnezu)
i idealnie nadają się do uzupełniania niedoboru płynów po większym wysiłku fizycznym
np. dla sportowców.

I właśnie zauważ że raczej ich nie mylimy... przynajmniej tak czytam i mi się wydaje...

Dnia 05.12.2008 o 18:04, PoTomek napisał:

Natomiast napoje "energetyczne" to chwyt marketingowy i tak naprawdę pomagają (?) tylko
chwilowo np. osobom zmuszonym do długotrwałej pracy bez odpoczynku. Większość takich
specyfików zawiera bardzo dużo różnych cukrów i bardzo dużą dawkę kofeiny. Kofeina znajdująca
się w napojach energetycznych przyśpiesza akcję serca, tak więc nadmierne ich spożywanie
przez dłuższy czas może wywołać groźną arytmię. Wadą kofeiny jest także to, że znacznie
zwiększa wydalanie płynów z organizmu, a wraz z nimi usuwane są niezbędne mikroelementy.
Ponadto napojów tych nie wolno łączyć z alkoholem, ponieważ przyśpieszają jego wchłanianie
i prowadzą do zatruć. A więc z "energetykami" należy uważać i nie przesadzać.

Do ostatniego wersu się przyłącze całą parą ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jakie napoje są w stanie dać takiego "kopa"(bądź w liczbie mnogiej, ale max.3), że moznabyłoby "zarwać nockę" przy kompie? A może coś jeszcze oprócz tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2008 o 18:36, Break the peace napisał:

Mnie ciekawi jakie napoje są w stanie dać takiego "kopa"(bądź w liczbie mnogiej, ale
max.3), że moznabyłoby "zarwać nockę" przy kompie? A może coś jeszcze oprócz tego?



Do takich rzeczy to najlepszy RedBull jest :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować