Zaloguj się, aby obserwować  
DJ_Danielus

Elektronika

72 postów w tym temacie

Dnia 24.12.2011 o 15:21, hans_olo napisał:

> Jeżeli chciałbym to podłączyć do głośnika plazmowe (o ile w ogóle się da), to gdzie?
Równolegle do kabla głośnikowego.
> Układ jest na TL494. Albo po prostu na dren i źródło tranzystora?
Ale OCB?

To nie jest zwykły głośnik, tylko głośnik plazmowy.

Schemat: http://www.google.com/imgres?um=1&hl=pl&sa=N&biw=1920&bih=910&tbm=isch&tbnid=q6psUhRR2xcJvM:&imgrefurl=http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1475236.html&docid=IyEc7V9O3wW-hM&imgurl=http://obrazki.elektroda.net/24_1257947494.jpg&w=535&h=484&ei=muD1TueBCZCZOujYoZ4B&zoom=1&iact=rc&dur=627&sig=112886661179124465886&page=1&tbnh=133&tbnw=147&start=0&ndsp=47&ved=1t:429,r:0,s:0&tx=28&ty=58

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 15:23, Jackal-pl napisał:

To nie jest zwykły głośnik, tylko głośnik plazmowy.

Głośnik nie ważne jaki, źródłem i tak pewnie będzie jakieś złącze jack lub cinch i do niego się podpinasz. Na schemacie jako audio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 15:29, Jackal-pl napisał:

Aaa, to jeszcze łatwiej, dzięki. Jak skończę, to dam link do filmu na jutube;)

Chyba że źle Cię rozumiem i zamiast migania w rytm muzyki chcesz mieć stały wskaz mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 15:30, hans_olo napisał:

> Aaa, to jeszcze łatwiej, dzięki. Jak skończę, to dam link do filmu na jutube;)
Chyba że źle Cię rozumiem i zamiast migania w rytm muzyki chcesz mieć stały wskaz mocy.

Nie, im mocniejszy sygnał tym więcej diodek ma zaświecić. wszystko jest ok!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 15:30, hans_olo napisał:

> Aaa, to jeszcze łatwiej, dzięki. Jak skończę, to dam link do filmu na jutube;)
Chyba że źle Cię rozumiem i zamiast migania w rytm muzyki chcesz mieć stały wskaz mocy.

Jeszcze jedno: Na jakie napięcie mają być te LEDY? Normalnie na 3v, czy na 12v? To jest dość... istotne chyba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 18:00, Jackal-pl napisał:

> > Aaa, to jeszcze łatwiej, dzięki. Jak skończę, to dam link do filmu na jutube;)

> Chyba że źle Cię rozumiem i zamiast migania w rytm muzyki chcesz mieć stały wskaz
mocy.
Jeszcze jedno: Na jakie napięcie mają być te LEDY? Normalnie na 3v, czy na 12v? To jest
dość... istotne chyba ;)

Zależy od napięcia zasilającego. Nie bardzo mam teraz czas na obliczanie ile tutaj akurat jest, ale polecałbym zajrzeć do tej książki, z której jest schemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Schemat zasilany jest z 12v, ale w książce pisze, że pierwsza dioda zapala się od około 1.6V, a każda kolejna co 0.6V, czyli tyle, co jest na kablu od wzmacniacza. Schemat zaś zasilany jest z 12V. Czyli brać 12?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2011 o 18:28, Jackal-pl napisał:

Schemat zasilany jest z 12v, ale w książce pisze, że pierwsza dioda zapala się od około
1.6V, a każda kolejna co 0.6V, czyli tyle, co jest na kablu od wzmacniacza. Schemat zaś
zasilany jest z 12V. Czyli brać 12?

Prawa Kirchhoffa i Ohma się kłaniają. Ogólnie diody bierzesz takie, jakie chcesz i do nich dobierasz rezystor wytwarzający spadek napięcia, jeśli potrzeba. Mając zasilanie 12V możesz wziąć diody 12V, ale musisz mieć tak skonstruowany układ zasilania, by zapewniał napięcie nie niższe i nie wyższe niż te podane jako zakres przewodzenia diody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie projekty zrobione (choć włącznik wentylatora nie do końca mnie satysfakcjonuje, gdyż włącza i wyłącza się przy tej samej temperaturze, więc "częstotliwość działania" jest dość wysoka), co i jak jak to wyślę Wam dziś o późniejszej (wcześniej) porze.
Jako, że sygnał z MP3/Telefonu jest stosunkowo słaby (szczególnie, by zasilić tą listwę mocy na ledach do PEAK (BTW: Diody miały być zwykłe 1.7V)), to chciałem go wzmocnić za pomocą naprawdę prostego wzmacniacza mono opartego na TDA2030. Zasilany ma być 28V, ale myślę, że 5V różnicy (w górę) nie zrobi żadnej różnicy, no może poza tym, że będzie się układ troszkę bardziej grzał.
Właściwie pytania żadnego nie mam, tylko chcę się upewnić - wyjście audio to zawsze dwa kanały+masa. Do tego wzmacniacza tam, gdzie jest napisane WEJŚCIE SYGNAŁU AUDIO należy podpiąć jeden z dwóch kanałów, a do masy - masa?
Pytanie hipotetyczne: Co by się stało, gdybym podpiął oba kanały do tego WEJŚCIA(...)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy obliczaniu zwojów do trafo małej mocy mam wziąć ten wzór, czy inny, bo kumpel mówi że 45

n=450000:(B*S)

A indukcyjność B też jakąś inną czy 7000-8000?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wyciągnąłem wzmacniacz tda ze starego telewizora, i to całkiem niezły, ale nurtuje mniej edno pytanie. Na datasheecie na schemacie (ze strony 4) jest złącze TP (obok peerka do regulacji głośności). Powie mi ktoś co to jest?
Na płytce PCB tez jest to zaznaczone, ale nie wiem co to może być.
I jeszcze jedno: TDA jest w stanie pracować z głośnikami 8ohm, a jak podepnę inne (np. 16tki, albo 4) to też będą grać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2012 o 11:00, Jackal-pl napisał:

Cześć, wyciągnąłem wzmacniacz tda ze starego telewizora, i to całkiem niezły, ale nurtuje
mniej edno pytanie. Na datasheecie na schemacie (ze strony 4) jest złącze TP (obok peerka
do regulacji głośności). Powie mi ktoś co to jest?
Na płytce PCB tez jest to zaznaczone, ale nie wiem co to może być.
I jeszcze jedno: TDA jest w stanie pracować z głośnikami 8ohm, a jak podepnę inne (np.
16tki, albo 4) to też będą grać?


Zapomniałem o linku do dataszita: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/5020.pdf
PS: Mogliby w końcu udostępnić tą permanentną edycję. Tylko na tym forum tego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat zakopany, ale być może ktoś odpowie. W zasadzie to nie znam się na elektronice. Wydaje mi się jednak, że to co chcę zrobić jest na tyle proste, że z Waszą pomocą dam sobie radę. Do rzeczy, chciałbym sobie zrobić oświetlenie wnętrza bagażnika w samochodzie (fabrycznie nie było czegoś takiego). Ponieważ uważam, że podłączenie lampki do instalacji elektrycznej auta by mnie przerosło, to wymyśliłem aby wykorzystać do tego celu przyklejaną lampkę LEDową na bateria, którą można kupić w prawie każdym markecie. Z reguły włącza się je poprzez naciśnięcie szybki pod którą są diody. Ja jednak chciałbym, aby naciśnięcie pełniło rolę "włącznika głównego", a lampka zapalałaby się po otwarciu bagażnika, zaś po zamknięciu gasła. Np. przy drzwiach, są takie "grzybki", które wciskają się przy zamknięciu i spełniają czujników otwarcia drzwi oraz zapalają oświetlenie wnętrza. Chciałbym oświetlenie bagażnika zrobić podobnie. Na razie mam dwa pytania: 1. Jak to zrobić? 2. Czego potrzebuję oprócz rzeczonej lampki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótka piłka - konwerter DC/DC. Wszystkie parametry znam. Chcę policzyć moc traconą, tj. wydzielaną jako ciepło - biorę do tego U, I wejściowe czy wyjściowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WItam, mam nadzieję ze pisze w dobrym dziale. Mam samochód w którym mam fabrycznie wmontowane radio i jest ono wmontowane na stałe. Problem w tym, że to radio jest dosyć starej daty i ma tylko odtwarzacz kaset(+radio FM). Ostatnio kupiłem sobie kasetę z mini-jackiem. Kiedy wczoraj ją włożyłem i słuchałem z niej muzyki usłyszałem, że coś jest nie tak. Otóż na początku dźwięk jest odtwarzany na wszystkich głośnikach, potem słychac w środku radia jakby przerzucało strony(taki charakterystyczny chrzęst) i radio odtwarza tylko na głośnikach po prawej. Potem znowu jest przeskok i odtwarza na wszystkich głośnikach. Jest to strasznie irtujące. Wie ktoś co z tym zrobić? Coś dodać,wyjąć, dolutować etc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Być może znajdę tu odpowiedź.
Otóż chciałbym być w stanie podłączyć laptopa do telewizora z wyjściem SCART aka eurozłączem. W internecie znalazłem zdjęcie potencjalnej przejściówki, a w domu znalazłem potencjalny ciąg dalszy tej przejściówki.
http://img.bazarek.pl/156935/11828/846758/250_20897962754bafabbbd0968.jpg - oto ona. Wyjście by się zgadzało, częściowo, z tym właśnie kabelkiem, który znalazłem (na dołączonym zdjęciu ujęte obie jego strony).
W idealnym świecie okazałoby się, że dobrze kombinuję i kabel spokojnie można połączyć z przejściówką i to będzie odpowiadało za obraz. Jeden "wtyk", w tym przypadku żółty, pozostanie nie zajęty i będzie odpowiadać za dźwięk, który to uzyskam kupując jeszcze jeden kabelek, który będzie się zaczynał pojedynczym "czinczem" a kończył minijackiem wpiętym do mojego laptopa.
Czy ktoś się zna i jest w stanie mi powiedzieć czy chociaż w pewnej części mam rację?
A, i wiem, że to czy telewizor będzie łapał sygnał RGB czy jak to można określić, to indywidualna kwestia telewizora i mimo poprawnych przejściówek i tak może nie działać. Swoją drogą jakby ktoś się w tym orientował - większa część telewizorów by jednak odbierała czy nie?

20130902222208

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować