Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

WoW - najnowszy pakiet liczb

122 postów w tym temacie

gdyby dobre MMO były nieodpłatne to może bym pograł. tak to jest to zwykłe naciągactwo za jakieś badziewie i na prawde podchodzi to pod naiwność. też zapłace Blizzardowi za StarCrafta 2 bo to jest gra już kultowa a kontynuacje trzeba mieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 21:12, Reverter napisał:


Kiedyś liczyłem, że brak abonamentu który NCSoft pokazał w Guild Wars stanie się normą,
ale już chyba sam w to nie wierzę.


To by było prawdziwe nieszczescie. Dobra gra wymaga olbrzymiego zaangazowania twórców (finansowego, czasowego, mózgowego),co bez abonamemntu jest niemozliwe. A wprowadzenie gry bezabonamentowej, za to z mikroplatnosciami uwazam za pomysł chybiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podejście typu "strata kasy" jest cokolwiek zabawne. Ile kosztuje przeciętna gra, a ile oferuje rozrywki? Zapewne coś koło stówki. Ale czy ta stówka starcza na 2 miesiące? Oj bardzo wątpie, szczególnie jeśli gramy sporo, wtedy może i ledwo na 2 dni wystarczyć. Jakby ktoś realnie przeliczył, ile by zapłacił za rownowartość czasową jakiejkolwiek rozrywki w porównaniu do WoWa, to argument finansowy straciłby rację bytu. ~40-45 złotych miesięcznie? Ile to wyjdzie chociażby biletów do kina, 2-3? 5 godzin rozrywki?

Po prostu nie tyle sama cena boli, co na myśl o płacenie co miesiąc niektórych skręca. Szczególnie, że są "darmowe" wersje różnych MMO, więc łatwo się podbudowywać tym, że " tylko naiwniaki płacą, ja jestem cwaniak i mam za darmo" - oczywiście jakość i legalność takowych lepiej pominąć milczeniem.

"gdyby dobre MMO były nieodpłatne to może bym pograł. tak to jest to zwykłe naciągactwo za jakieś badziewie i na prawde podchodzi to pod naiwność. też zapłace Blizzardowi za StarCrafta 2 bo to jest gra już kultowa a kontynuacje trzeba mieć."
Idealny przykład. Jaka naiwność? Mam pieniądze i wydaje je na rozrywkę, gdzie tu naciągactwo? A co jest niby takie sprytne, chowanie ich do przysłowiowej "świnki"? Sprawia mi to przyjemność i zabawe, więc płacę, jak dla mnie zupełnie naturalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 20:47, PrZyCzŁaP1993 napisał:

To że Tobie ta gra sie nie podoba to nie znaczy że każdy ma takie samo zdanie. Dla mnie
ta gra jest świetna, lepsza niż reszta MMO. Zarys fabularny jest bardzo ciekawy, rajdy
z kumplami. Grafa jest może cienka ale lepsze to niż ultra realistyczna która dusiłaby
każdą możliwą konfigurację przy zadymie 40vs40. Przynajmniej każdy może pozwolić sobie
na utopienie się w tak epickim świecie a nie płakać że brakuje mi 3gb ramu, i procesor
o 4ghz szybszy żeby pozwolić sobie na najniższe detale.



Tak? A popatrz chociażby na wspomniane gdzieś wcześniej GW. Na moim: Athlon XP 2800+, GeForce 6600GT, 2GB ramu śmigało na najwyższych detalach w 1680X1050, nawet jak na mapie było 32 graczy. A chyba nie muszę porównywać grafiki WoWa i GW. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 20:39, menelica napisał:

Niech mnie, że ludzie są tak naiwni żeby wydawać 30 zł(co miesiąc) na gre, która oprócz
brzydkiej grafiki i nudnego gampleya nic nie oferuje w zamian.................


Hmm... po części się z Tobą zgodzę a po części gadasz głupoty xD
Uno: 30zł na miesiąc to nie jest naiwność, 30zł na miesiąc na piwo to jest dopiero naiwność
Duo: WoW nie miał, nie ma i mieć nie będzie brzydkiej grafiki ponieważ jest ona ponadczasowa. Wszystkie gry (pseudo) fotorealistyczne bardzo szybko się starzeją, dla tej natomiast czas stanął w miejscu.
Tres: Gamepley (subiektywna ocena autora postu) rzeczywiście jest cholernie nudny... może po prostu się zestarzałem bo dość długo siedzę w MMO i chyba jedyny jaki przykuł mnie na dłużej to L2 (ze względu na siege).

A co do samego newsa, to z chęcią bym wstał i zaczął klaskać dla panów z Blizzarda. WoW jest fenomenem, jest ikoną popkultury jest kurą która znosi złote jaja i to jeszcze tak jak by miała sra... no :P Jak na prostym pomyśle i wcale nie innowacyjnym zbić miliardy. Jeszcze raz brawa dla Blizzardu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

menelica - może i nie chciałeś nikogo urazić, ale prawdopodobnie uraziłeś 11,5 mln graczy w tym mnie. Chociaż WotLK''a nie kupiłem, bo stwierdziłem że jak kupie to będzie problem z odleżynami ( a raczej odsiedzeniami). Reverted powiedział co chciał, zachowując przy tym subtelną formę wypowiedzi zwaną konstruktywną krytyką.

To troszkę tak jakbyś powiedział że samochody są dla naiwniaków bo trzeba cały czas za benzynę płacić. Tak samo podatki, rachunki za dom/mieszkanie prąd woda etc.

Policzmy zresztą:

Za 50zł per miesiąc otrzymujemy nieograniczoną rozrywkę, bo WoW nie zna granic. Średnio gry na PC kosztują 100zł. Czyli 2 miesiące grania w WoW''a. Jeżeli znasz kogoś kto lubi grać i wyda mniej na gry niż 100zł w każde dwa miesiące - OK. Ale nie ma takich osób dużo. Oczywiście przy rozpowszechnionym piractwie (co w WoW jest niemożliwe (jest, ale nie będę komentował jak wyglądają free shardy) i raczej nie będzie) można nic nie płacić za nowiutkie hiciki od RELOADED czy RAZOR1911 :D.

Blizzard ma wiele serwerów do WoWa, cały czas wydają aktualizacje, a mi jeszcze się nie trafił lag. Koledze zhackowali konto - odzyskał wszystko w przeciągu tygodnia i dostał miesiąc gratis grania za przysłowiowe inconvenience. Pieniądze wkładane w WoW''a Blizzard dobrze wykorzystuje. Masz 4 kontynenty bez ładowania dla 11mln ludzi - ile to wymaga miejsca na serwerach, przepustowości i konserwacji? Odpowiedz sobie sam

Co do grafiki w Warcrafcie: jest baśniowa i taka ma być. Ma już dobre 4 lata i cały czas wygląda tak samo wspaniale, oddaje klimat. A Crysis czy Bioshock już się starzeją, bo mają być realistyczne a nie są.


Swoją drogą brawa dla Blizzarda za:
spółkę z Activision
udowodnienie że na prostych rzeczach da się zrobić lots of cash


P.S.: Guild Wars jest takie MMO jak z wozu drabiniastego Mercedes S. To jest namiastka, bo kto niby będzie cokolwiek robił za darmo, chyba tylko wolontariusze.

Chyba troszkę przesadziłem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam boli zarówno cena jak i sam fakt, że jest to abonament.

Co do grafiki, to nie wydaje mi się, żeby miała ona wielkie znaczenie, jeśli gra jest odpowiednio miodna. Jest ładna grafika? - super! Nie ma? Trudno. Swego czasu grywałem w Tibię, której grafika była bardzo prosta, ale nie zniechęcało to w najmniejszym stopniu jak już się zaczęło grać (A kamera "z lotu ptaka" była bardzo fajna moim zdaniem).

Ale wiecie, dawno dawno temu, w odległej cyberprzestrzeni, była taka gra, która co prawda nie była w założeniu MMO, ale kapitalnie sprawdzała się w sieci - istniały tam klany, rankingi, handel był tam bardzo ożywiony, istniał rynek reagujący na graczy, którzy sami wymyślili nawet ogólnie przyjętą przez wszystkich walutę. Gra wciąż otrzymywała wsparcie twórców, wychodziły kolejne patche poprawiające a nawet urozmaicające rozgrywkę, gra była ciągle monitorowana pod względem wszelakich oszustów, powstały do niej nowe serwery aby gdzieś zmieścić wciąż napływających graczy, a pomoc techniczna była wspaniała - potrafiła w ciągu dnia odpisać na mejla i rozwiązać problem zepsutego questa. Gracze byli po prostu rozpieszczani, co, jak sądzę, musiało wynikać z szacunku twórców do swoich klientów. Za trzy lata grania w tę grę zapłaciłem tyle ile kosztowało pudełko z nią, a potem jeszcze pudełko z dodatkiem. Gra ta nazywała się Diablo 2. Autorstwa Blizzarda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o placenie abonamentu + Blizzard - nie wiem jak bylo SC + granie przez internet, ale jezeli opieralo sie na battle net''cie, to przygotujcie sie na toz ze jak wyjdzie Diablo III i SC2 battle.net moze byc juz platny.

Blizz juz gdzies o tym pisal, ze maja zamiar poprawic dzialalnosc battle.net i bedzie trzeba za to wnosic "jakas" oplate.

Ani oplata, ani dokladna data wprowadzenia tego nie jest jeszcze znana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z moich spostrzeżeń wynika, że na forach siedzi zaledwie garstka Graczy. Zwłaszcza gdy chodzi o WoWa, to liczba forumowych użytkowników, jest słaba (50-100 tys.?) w porównaniu z liczbą graczy (11,5 mln).

Do tego po raz kolejny przekonuje się, że większość tych co siedzi na forach (polskich) to ludzie, którzy z Graniem mają niewiele wspólnego. Większość z nich gierki piraci i najlepiej za nic by nie płacili. Do tego muszą "naśmiewać się" z tych co płacą, aby podwyższyć swoje ego (jacy to oni sprytni nie są, skoro nie płacą). Nie widzą, że okłamują sami siebie...

Dziś dowiedziałem się, że WoW ma słabą grafikę (od kiedy to grafika się liczy??), Blizzard to złodziej wyciągający kasę (a co ma robić? w końcu to nie Caritas #$@!%), a abonament jest ZŁY!... Co za ludzie (Co za kraj może?, w końcu na zagranicznych forach tak nie narzekają...)!

Kolejny argument by fora omijać szerokim łukiem. Własne zdanie FTW! Na pohybel wszystkim! EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blizzard stworzył znakomitą grę, więc ma powód do dumy. Wiadomo, nie w każde gusta się trafiło, dlatego gra ma swoich wiernych fanów, jak i anty-fanów. Ale jedno trzeba przyznać - WOW jest póki co jednym z największych fenomenów XXIw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 22:41, CH1CKEN napisał:

Własne zdanie FTW!


Cóż, zgadzam się z tym. Ośmieliłbym się nawet stwierdzić, że fora po to istnieją, żeby tam wyrażać swoje opinie.

Natomiast czy mógłbyś rozwinąć tą myśl o ludziach którzy mają niewiele wspólnego z graniem, bo przyznam, że trochę nie zrozumiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Alez oczywiscie ze Guild Wars to MMO jak nie wiesz co oznacza ten skrot to sobie poszukaj. Sa tez nimi wszystkie strzelanki sieciowe. Guild wars to nie MMOrpg ale jak najbardziej zalicza sie ja do gatunku MMO Massively Multiplayer Online Game.Co do liczby 11,5 miliona to jest to liczba zalozonych kont a nie liczba aktywnie grajacych na ludzki rozum nawet. Ja nie lykam bajki ze aktywnie gra 10 milionow ludzi na swiecie bo nie jest to mozliwe, moze jest zalozonych te ponad 10 milionow kont ale wszystkich ,nawet tych ktore juz od kilku lat nie byly uzywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2008 o 21:57, El Pingwinho napisał:

To troszkę tak jakbyś powiedział że samochody są dla naiwniaków bo trzeba cały czas za
benzynę płacić.


Ale tylko troszkę - pełna analogia byłaby gdybyś kupował grę od Blizza a abonament bulił dowolnej firmie - EA, Ubi czy Valve.

Dnia 23.12.2008 o 21:57, El Pingwinho napisał:

Po prostu nie tyle sama cena boli, co na myśl o płacenie co miesiąc niektórych skręca.


Mnie skręca myśl że nie mam wyboru tzn. płacę za grę i gram na serwerach Blizza za darmo, a bulę kasę wtedy gdy chcę by exp. mi szybciej wzrastał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 22:49, Shpoora napisał:

heh ja chce jako prezent pod choinke zatrudnienie w blizzardzie ;e


Uczyć się nie chciało czy jak ? 2 języki + 1 programistyczny, troszkę pasji, kasa na bilet do JuEsEJ i myślenie w sposób '' wszystko będzie dobrze ''.

Blizzard wie jak drukować pieniążki, jednakże gdy już mają ich nadto, nie odkładają swoich ambicji, wyższych celów w kąt (tak jak EA i Need For Speed) tylko prą naprzód, i to im się chwali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 23:01, MisioKGB napisał:

Blizzard wie jak drukować pieniążki, jednakże gdy już mają ich nadto, nie odkładają swoich
ambicji, wyższych celów w kąt (tak jak EA i Need For Speed) tylko prą naprzód, i to im
się chwali.


Fakt, Blizzard to naprawdę solidna firma!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2008 o 22:48, jac22 napisał:

Co do liczby 11,5 miliona to jest to liczba zalozonych kont a nie liczba aktywnie grajacych na ludzki rozum nawet.
Ja nie lykam bajki ze aktywnie gra 10 milionow ludzi na swiecie bo nie jest to mozliwe,
moze jest zalozonych te ponad 10 milionow kont ale wszystkich ,nawet tych ktore juz od
kilku lat nie byly uzywane.


11,5 miliona subskrybentów to nie to samo co 11,5 miliona kont. Wychwalanie liczby założonych kont nie miałoby większego sensu, wiadomo, że chodzi o aktywnych graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem napisać o czym wspomniał KaPe ale widać ubiegł mnie. W dzisiejszych czasach średnio gra wystarcza od 5 do 8 godzin i to tak jest dużo. Wyjątkiem są gry typu Drakensang gdzie trzeba posiedzieć trochę dłużej ale są to wyjątki. Zróbmy prosty rachunek. Drakensang, który oferuje bodajże około 30 godz rozgrywki kosztuje 79zł, tyle samo kosztuje 2 miesiące na oryginalnym serwerze WoW''a, oczywiście te dwa miechy możemy wykorzystać na maxa grając po 20h (odliczmy coś na wys**nie się i śniadanie) co daje nam liczbę 1200 godzin w przybliżeniu. Teraz popatrzymy na normalnego gracza, który gra po 3-4 godz dziennie i w ciągu dwóch miesięcy za 80zł będzie grał 240 godzin, a Drakensang oferuje 30 godzin przy czym jest grą całkowicie SINGLE PLAYER. Różnica kolosalna, już nie będę wspominał o supporcie, patchach, pomocy technicznej itp itd.

@Igoldyn

11.5 miliona to aktywne konta, wszystkich kont będzie pewnie z 20-30 baniek jak nie więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować