Zaloguj się, aby obserwować  
eyesofglass2

Ceny gier 40% wyższe?

52 postów w tym temacie

Od pewnego czasu widze pewną bardzo niepokojącą tendencje. Ceny rosną i to dużo bo o 40%. gta IV, CoD world at war. nie wliczam w to gier z EA bo te zawsze były drogie. Ja rozumiem kryzysy ekonomiczne inne ważne czynniki ekonomiczne, tyle że podnoszenie cen jest mniej wiecej tym samym co strzelenie sobie w stope. Kiedyś miałem cos takiego w szkole jak mikroekonomia, ktoś mądry wymyślił kiedyś że popyt maleje wraz ze wzrostem ceny, z rynkiem gier jets nieco inaczej. W gre wchodzi współczynnik zwany piractwem który również będzie rosnąć wraz z ceną. Czy naprawde polscy dystrybutorzy nie zdają sobie z tego prostego faktu sprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GTA zawsze było drogie, a CoD 4 i wcześniejsze chyba też... ale masz trochę racji, bo widzę coraz większe ceny gier. Ale kto interesował się grami w późnych latach 90-tych, to dla niego nowe gry są "tanie" - wtedy za premierę ok. 200 zł. (czasem 259), a tania edycja to gra za 60 zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 10:04, lol94 napisał:

Jak chcesz podyskutować o tym do zapraszam do tego tematu
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=943&u=8151


Nie rozchodzi mi się tylko o piractwo. Zresztą nikogo do niego nie namawiam. Zastanawiam się głośno co powoduje aż taki skok cen. W tym roku mają podrożeć fajki i alkohol(przynajmniej tak twierdzi rząd) ale wzrost będzie rzędu 10-15 %. A gry jakimś cudem zaczynają drożeć o jakieś 40%!! Troche dużawo. Nie uważasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 10:12, eyesofglass2 napisał:

> Jak chcesz podyskutować o tym do zapraszam do tego tematu
> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=943&u=8151

Nie rozchodzi mi się tylko o piractwo. Zresztą nikogo do niego nie namawiam. Zastanawiam
się głośno co powoduje aż taki skok cen. W tym roku mają podrożeć fajki i alkohol(przynajmniej
tak twierdzi rząd) ale wzrost będzie rzędu 10-15 %. A gry jakimś cudem zaczynają drożeć
o jakieś 40%!! Troche dużawo. Nie uważasz?

Państwo decyduje o akcyzie, tylko nie wiem jaki ma to mieć związek z grami.
Cena GTA SA w dniu premiery PC 259zł, GTAIV 159zł, CoD4 99zł CoD:WaW 159zł... zastanawia mnie czyte Twoje obserwacje są poparte czymkolwiek, czy tylko tak sobie piszesz? bo już przy podanych przez Ciebie tytułach nie widać, aby wzrost cen gier wynosił 40%, jedna gra staniała o 100zł druga poszła o 60zł w górę, a większość premier z tego co mi się wydaje trzyma się poniżej granicy 100zł. Przy czym jakiś wzrost cen gier może wystąpić, choćby ze względu na wzrost kursu dolara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale należy spojrzeć jeszcze, że ceny gier przez długi okres utrzymywały się na stałym poziomie ok 100zł, a należy doliczyć inflację która powoduje że 100zł kiedyś było warte znacznie więcej niż 100zł dzisiaj. No i jeszcze kryzys ekonomiczny i kiepska sytuacja złotówki też robi swoje, zagraniczny dystrybutor podaje cenę w euro albo dolarach i nasz rodzimy musi się zgodzić jeśli chce wydać grę (owszem możliwe są jakieś niewielkie negocjacje). Więc cena gier to bardziej złożony proces niż się wydaje i nie należy traktować podwyżki cen gier tak jak podwyżki akcyzy (bo przede wszystkim dlatego drożeje alkohol)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 10:45, eyesofglass2 napisał:

left 4 dead??? 140 zł

Silent Hill 2 159zł, tylko co wynika z tego, że podasz jeden tytuł? na takiej zasadzie, to ja mogę powiedzieć :gry w Polsce kosztują 20zł, przykład World of Goo", skoro twierdzisz że ceny gier wzrosły o 40% to może to jakoś udowodnij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Nufiko. Importer lub wydawca gier zagranicznych musi rozliczać się ze swoim dostawcą lub producentem w walucie obcej. A to oznacza, że jak złoty leci w ostro w dół, to ceny premierowych gier szybują coraz wyżej.
Jest na to rozwiązanie.
Nie kupować gier zagranicznych, które są za drogie. Chce się pograć w coś dobrego za niskie pieniądze - kupuj Wiedźmina. To gra zrobiona w Polsce i jego cena raczej nie podskoczy w górę z powodu ceny dolara czy euro. Ewentualnie inne gry stworzone i wydane w naszym kraju.
Alternatywą jest kupowanie gier starszych (na pewno jest mnóstwo dobrych gier w które jeszcze się nie grało bo na pogranie we wszystkie *tylko dobre* już dzisiaj życia by nie starczyło).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kontynuacje wielkich serii są drogie. A L4D ma taką cenę, ponieważ jest dziełem twórców HL2. A poza tym, niech sobie drożeją, w końcu nie trzeba mieć wszystkich nowych hitów na półce, i właśnie dlatego powstały tanie serie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze powiedziane, niestety mentalność ludzka działa na zasadzie takie jak jest to muszę to mieć i basta dlatego też jest taki popyt na edycje premierowe, ja zawsze czekam <mam w co grać więc nowych gier nie potrzebuję> parę miesięcy i kupuję gry w edycjach premierowych za 50% ich pierwotnej ceny, nie mam nowości na dzień dobry ale za to mam dwa razy więcej gier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny gier nie rosną. Zawcze były jakieś drogie wyjątki. Np pamietam jak Tony Hawk''s pro skater 2 i 3 kosztował 169zł. Chciałem kupić sobie kiedyś 2 ale rodzice mi nie pozwolili. Ceny nie wzrosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 10:01, eyesofglass2 napisał:

Kiedyś miałem cos takiego
w szkole jak mikroekonomia, ktoś mądry wymyślił kiedyś że popyt maleje wraz ze wzrostem
ceny (...)


Nie chcę się wymądrzać, ale jeśli poprzestać tylko na tym stwierdzeniu to okazałoby się, że gry powinny kosztować maksymalnie 1 zł, a nie jest tak różowo, bo ten sam "ktoś mądry" wymyślił kiedyś również coś takiego jak elastyczność popytu - nikt nie obniży ceny z 20$ do 10$ nawet pomimo tego, że oznaczałoby to wzrost popytu ze 100 tys. do 150 tys...

A piractwo moim zdaniem aż tak bardzo nie zależy od cen (nawet w skrajnych przypadkach, czyli jak gra kosztuje 19,99 zł wielu ludzi woli ściągnąć pirata, bo to jest po prostu wygodniejsze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 11:37, Vilmar napisał:

(nawet w skrajnych przypadkach,
czyli jak gra kosztuje 19,99 zł wielu ludzi woli ściągnąć pirata, bo to jest po prostu
wygodniejsze).


Widząc po moich kolega nie sądzę, żeby to było wygodniejsze. Gościu ściągną 4 wersje Dawn of War (20zł obecnie) i żadnej nie mógł odpalić. Nie wiem dlaczego, nie dopytywałem się ale ja już przez to mam wyrobioną opinie o "wygodzie" piractwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 11:41, lol94 napisał:

> (nawet w skrajnych przypadkach,
> czyli jak gra kosztuje 19,99 zł wielu ludzi woli ściągnąć pirata, bo to jest po
prostu
> wygodniejsze).

Widząc po moich kolega nie sądzę, żeby to było wygodniejsze. Gościu ściągną 4 wersje
Dawn of War (20zł obecnie) i żadnej nie mógł odpalić. Nie wiem dlaczego, nie dopytywałem
się ale ja już przez to mam wyrobioną opinie o "wygodzie" piractwa.

Empire total war 130 zł !! LUX
Ale najbardziej to mi się podoba DoW2 i cały śmieć który musze razem z nim zainstalować. Steam i windows live. Wypas!! Speędziłem chyba z godzine oreintując się jak odpalić multi! Panowie i panie, niech mi ktoś wyjaśni dlaczego na chama wciska mi się usługe która jest nie obsługiwana w moim kraju? i to jeszcze za vcęzkie pieniądze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 11:24, Olamagato napisał:

Nie kupować gier zagranicznych, które są za drogie.


Czyli zamknac sie kompletnie? Spuscic ponownie zelazna kurtyne?

>Chce się pograć w coś dobrego za

Dnia 06.02.2009 o 11:24, Olamagato napisał:

niskie pieniądze - kupuj Wiedźmina. To gra zrobiona w Polsce i jego cena raczej nie podskoczy
w górę z powodu ceny dolara czy euro. Ewentualnie inne gry stworzone i wydane w naszym
kraju.


Gralem w Wiedzmina, a raczej w The Witcher; kupilem ta gre w wakacje w jednym z holenderskich sklepow sieci Bart Smit... za 8 euro (!!!) (nie, to nie byl pirat, tylko sklep robil DUZA obnizke...) Moge przyznac, ze jest to chyba najbardziej udana gra zrobiona w naszym kraju... Ale czy wiele gier jest robionych w naszym kraju? Niestety nie... Wiekszosc udanych gier pochodzi z zagranicy. No i jedna gra nie wystarcza :P W dodatku nie kazdy przepada za RPG.

Dnia 06.02.2009 o 11:24, Olamagato napisał:

Alternatywą jest kupowanie gier starszych (na pewno jest mnóstwo dobrych gier w które
jeszcze się nie grało bo na pogranie we wszystkie *tylko dobre* już dzisiaj życia by
nie starczyło).


Fakt... Jest wiele udanych gier, ktore nadal dostarczaja wiele rozrywki (np. Diablo, Starcraft, Warcraft III, seria GTA, CS, UT, Quake, Doom, etc.). Ale nie po to ludzie wydaja na komputer > 2500 PLN, zeby grac w produkcje (ktore niekoniecznie musza byc zle) sprzed kilku lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ! Nie narzekajcie - co mają powiedzieć konsolowcy, których gry zawsze były droższe? Zresztą nawet na konsolach wprowadzono "Classics" gdzie można kupić Gears of War i inne hity za 60zł. Nie czepiajcie się wysokich cen gier - taki Crysis po kilku miesiącach staniał do 49zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 11:02, kordzio1 napisał:

> left 4 dead??? 140 zł
Silent Hill 2 159zł, tylko co wynika z tego, że podasz jeden tytuł? na takiej zasadzie,
to ja mogę powiedzieć :gry w Polsce kosztują 20zł, przykład World of Goo", skoro twierdzisz
że ceny gier wzrosły o 40% to może to jakoś udowodnij.

Silent Hilla 2 kupiłem za 38zł w sklepie internetowym ponad 2 lata temu... lekko podrożał więc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować