Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Ja mam 2MP Minoltę (zoom opt. x3). Potwierdzam to co było powiedziane o rozdzielczości. Sam mam możliwość korzystania tylko z 1600x1200. Przy druku A4 jest jest to zbyt mało, natomiast przy kombinacji 4 zdjęcia (12,5cm x 10cm) na papierze foto to jakość jest miodzio. Mam 3 SD po 256 MB więc pamieć nie stanowi problemu ale w perspektywie coś muszę kupić sobie coś lepszego.
Poniżej Łazienkowy ptaszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 20:24, Vaxinar napisał:

Fotografując
na max rozdzieczości i max jakości mogę zrobić 77 zdjęć.. sądzę że jak na np jedną wyprawę gdzieś wystarczy.. ;)

Może nawet więcej - to zależy od tego, co robisz za zdjęcie. Czasem wychodzi 0,5 Mega, a czasem 1,5.
Mi np. zawsze pisze, że mogę zrobić na 256 Mega 274 zdjęcia i zawsze mieści się ponad 300.
Chciałbym się kiedyś pobawić aparatem, co robi zdjęcia w trybie RAW. To musi wychodzić super, ale to mają pewnie tylko jakieś bardzo drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 20:30, jadam napisał:

z 1600x1200. Przy druku A4 jest jest to zbyt mało, natomiast przy kombinacji 4 zdjęcia (12,5cm x 10cm) na papierze foto
to jakość jest miodzio.

Jak kształtuje się cena takiego wydruku? Ja tylko raz drukowałem zdjęcie 10x15 na dołączonym do aparatu papierze foto i muszę powiedzieć, że jakość była bardzo dobra (canon pixma ip2000) - ale teraz mam zamienniki tuszu i podejrzewam, że nie wyszłoby tak fajnie. Jescze trzeba kupić papier, a w Media Markt wydrukują takie zdjęcie za 34 grosze sztuka. Chyba na drukarce taniej nie wyjdzie.
Pamiętam, że do aparatów kodaka szło kupić drukarkę termosublimacyjną, ale cena/zdjęcie też nie wychodziła rewelacyjnie.

Patryk R - może w niedozwolonym formacie? Musi mieć poniżej 500 KB i być w formacie jpeg,jpg. Żadne tiffy nie przejdą raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 20:42, Vel Grozny napisał:

Jak kształtuje się cena takiego wydruku? ...

Druk zdjęć traktuję raczej jako zabawę i nigdy nie zastanawiałem się nad stroną finansową. Drukuję na epsonie, papier (Epson Photo Quality Glossy Paper) trafiłem za 1/2 ceny podczas likwidacji sklepu.
Wprawdzie druk z płyty w zakładzie byłby tańszy ale to dobra zabawa. Z druku w zakładzie korzystałem tylko gdy trzeba było zrobić więcej odbitek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie łatwiej wywołać u fotografa, czy tam w punktach wywoływania zdjęć. Taka usługa kosztuje bagatela... 30gr za zdjecie 12.5cmx10cm (czyli typowa wielkość). A przy wywoływaniu np. 200 dostaję się często też różne rabaty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 21:16, Golem napisał:

A nie łatwiej wywołać u fotografa, czy tam w punktach wywoływania zdjęć. Taka usługa kosztuje bagatela...


Masz całkowitą rację ale nie wszędzie trzeba posługiwać się wyłącznie rozsądkiem. Dla mnie zdjęcia z imienin, wycieczki autokarowej itp. można zrobić w zakładzie ale głupoty gdzie bawię się obróbką w programie wolę wydrukować sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie czy ktoś może wie czy fotograf mógłby mi wywołać zdjęcie na formacie np A4 ? :D:D Albo nawet większym...

----->
Vel czy fotografowanie to tylko Twoje hobby czy też może jesteś zawodowcem? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:00, Vaxinar napisał:

Tak właściwie czy ktoś może wie czy fotograf mógłby mi wywołać zdjęcie na formacie np A4 ? :D:D Albo nawet większym...


Oczywiście. Wszytsko jest oczywiście uzależnione od ceny. Jak byś odpowiednie sypnął kasą, to oni nawet Ci tapete do pokoju zrobią z tym zdjęciem :D
Tylko oczywiście, żeby zdjęcie formatu A4 było jak samo dobrej jakości jak A6, to zdjęcie musi być dużej rozdzielczości i bardzo ostre. Bo inaczej to bedzie wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja mam Canon-a S1 IS. Nie jest to moze aparat idealny, ale nie nazekam na niego, przynajmniej na razie. Obecnie szporuje na jakis stojaczek i zestaw reduktorow do filtrow korekcyjno efektowych. Co do zdjatek to kilka moge pokazac :D Nie jestem niestety artysta fotografikiem, ale pstrykanie zdjec sprawia mi sporo radochy ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:28, buras napisał:

Witam! Ja mam Canon-a S1 IS. Nie jest to moze aparat idealny, ale nie nazekam na niego, przynajmniej na razie. Obecnie szporuje
na jakis stojaczek i zestaw reduktorow do filtrow korekcyjno efektowych. Co do zdjatek to kilka moge pokazac :D Nie jestem
niestety artysta fotografikiem, ale pstrykanie zdjec sprawia mi sporo radochy ...


Heh, bardzo dobre te zdjęcia.. :) szczególnie to z żoną i dzieckiem i to z księżycem... Troche mnie ciekawi jak udało Ci się tak ładnie ten księżyc złapać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ... co do ksiezyca to autowyzwalacz z malym statywikiem z zoomem ustawionym na full czyli 32x. No i oczywiscie male kombinacja z przeslona i czasem otwarcia migawki, bo to dosyc jasny obiekt, zeby nie wyszedl jak jasna plama...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten RAW to nie jest jakas super sprawa ... zeby z niego zrobic dobre zdjecie musisz odwalic cala robote korekcyjna za aparat... co wymaga sporo cierpliwosci i wiedzy. Jak wiesz jest to cyfrowy odpowiednik kliszy, po prostu bezposredni zrzut matrycy bez jaiejkolwiek obrobki i strat jakosci. We wprawnych rekach mozna z tym dzialac cuda :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, główną zaletą tego aparatu jest chyba 10x zoom. Bo inne dane nie są jakieś porywające.

CO do zdjęć. Woda chwycona profesjonalnie, ale to zdjęcie palącego się budynku (?) wogóle nie wyszło. Prawie nic tam nie widać.
A co do księżyca... To też mi troche się nie chce wierzyć, że robiłeś takie zdjęcie samym aparatem (z tego co mówisz, to nie masz ani statywu, ani filtrów). Szczególnie z tym filtrem mnie interesuje. Bo z tego co wiem, to bez filtra zdjęcie byłoby troche nie dokładne, tj. nie było by widać każdego krateru na księżycu, a raczej byłoby widać świecącą kulke. No i statyw. Bo na ręce, to raczej jest niemożliwe trzymanie w bezruchu ręki przez dość długi czas, a taki jest potrzebny do robienia zdjęć nocą (długa migawka).
Ale wcale nie przyjmij tego jako, jakieś oskarżenie, tylko jako niedowierzanie :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 20:42, Vel Grozny napisał:

> z 1600x1200. Przy druku A4 jest jest to zbyt mało, natomiast przy kombinacji 4 zdjęcia (12,5cm x 10cm) na papierze
foto
> to jakość jest miodzio.
Jak kształtuje się cena takiego wydruku? Ja tylko raz drukowałem zdjęcie 10x15 na dołączonym
do aparatu papierze foto i muszę powiedzieć, że jakość była bardzo dobra (canon pixma ip2000) - ale teraz mam zamienniki
tuszu i podejrzewam, że nie wyszłoby tak fajnie. Jescze trzeba kupić papier, a w Media Markt wydrukują takie zdjęcie za
34 grosze sztuka. Chyba na drukarce taniej nie wyjdzie.
Pamiętam, że do aparatów kodaka szło kupić drukarkę termosublimacyjną,
ale cena/zdjęcie też nie wychodziła rewelacyjnie.

Patryk R - może w niedozwolonym formacie? Musi mieć poniżej 500
KB i być w formacie jpeg,jpg. Żadne tiffy nie przejdą raczej.

Moje zdjęcie ma odpowiedni rozmiar 400 kb i w formacie jpeg a i tak nie chce
przejść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:58, Vaxinar napisał:

> Moje zdjęcie ma odpowiedni rozmiar 400 kb i w formacie jpeg a i tak nie chce
> przejść

Czyli błąd forum ;-)

być morze mam za słabego neta bo gdy dodaje nowy temat i umieszczam to zdjęcie to w połowie ładowania
pisze "nie można wyświetlić strony"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

He he ... malo kto wierzy ze to tym aparatem ... :D
No dobra tlumacze ... niestety te braki szczegolow to wina przeskalowania zdjec z rozdzialki wiekszej do mniejszej. Ten budynek to kosciol nieco dziwnie oswietlony przez mgle. Ksiezyc jest naprawde robiony z malego statywiku (od jakiegos mediatecha, takie stolowe badziewie) bez filtrow, tylko zabawa z naswietlaniem. Walnalem na zewnetrznego serva oryginaly tych zdjec. Jak dysponujesz taka mala przegladareczka o nazwie irfan view (klawisz E), lub inna ktora czyta EXIF, sa tam wszystkie informacje o zdjeciu i uzytych nastawach.
Moze sie kiedys Ci przydadza.

Ksiezyc1: http://buras.w.interia.pl/foty/20 lipiec 2005-24.48.26.jpg
Ksiezyc2: http://buras.w.interia.pl/foty/Picture 008.jpg
Kosciol: http://buras.w.interia.pl/foty/31 lipiec 2005-24.38.1.jpg

Wlasnie przez to ze uwielbiam robic zdjecia noca, potrzebny mi duzy (min 1,3m) statyw i zestaw korekcyjny... nie wszystko idzie zrobic nastawami, czasem bez filtra jak bez reki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:00, Vaxinar napisał:

Tak właściwie czy ktoś może wie czy fotograf mógłby mi wywołać zdjęcie na formacie np A4 ? :D:D Albo nawet większym...

Spokojnie, ja wywoływałem (z kliszy co prawda, ale to bez znaczenia) zdjęcie 30x45cm. Czyli nawet sporo więcej :)
Zdaje mi się, że aby drukować A4 z cyfraka potrzeba 8 MP (wtedy jest idealnie, ale przy 5 też można próbować, mając mniej nawet bym nie próbował)

Dnia 14.10.2005 o 22:00, Vaxinar napisał:

Vel
czy fotografowanie to tylko Twoje hobby czy też może jesteś zawodowcem? :>

Jak już pisałem, to nawet nie hobby, tylko zwykłe fotografowanie rodzinki, imprez, wycieczek :) Ale miło zostać pomylonym z zawodowcem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 22:47, buras napisał:

Ten RAW to nie jest jakas super sprawa ... zeby z niego zrobic dobre zdjecie musisz odwalic cala robote korekcyjna za aparat...
co wymaga sporo cierpliwosci i wiedzy. Jak wiesz jest to cyfrowy odpowiednik kliszy, po prostu bezposredni zrzut matrycy
bez jaiejkolwiek obrobki i strat jakosci. We wprawnych rekach mozna z tym dzialac cuda :D

Podoba mi się w nim to, że można na aparacie zmieścić zdjęcie bez kompresji w jakichś sensownych rozmiarach. Po zgraniu na kompa, gdzie dysponujemy twardzielem, można to zapisać jako bitmapę i mamy piękne zdjęcie bez tego dziwnego efektu na powierzchniach, na których kolory zmieniają się dość delikatnie (jak już wspominałem - np. brązowa skóra). A co do korekcji - skoro potrafi to zrobić aparat ze swoim słabiutkim procesorkiem (w porównaniu do desktopa), to co za problem zrobić to jakimś automatem na kompie? A zresztą nawet lepiej ręcznie - to musi być super zabawa :)

Bardzo podoba mi się Twój księżyc :) Ilość szczegółów jest powalająca. Ta ostrość. Super!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 23:30, Vel Grozny napisał:

tylko zwykłe fotografowanie rodzinki, imprez, wycieczek :) Ale miło zostać pomylonym z zawodowcem :D


Heh, wiesz ja tylko tak spytałem, bo jak narazie to widziałem AŻ trzy Twoje zdjęcia... pokaż więcej fotek..

Próbowaliście kiedyś robić zdjęcie np jakiegoś obrazu czy plakatu... ja w tej chwili zrobiłem zdjęcie mojego kalendarza... muszę przyznać że dośc ciekawie wyszło no i to nie pierwszy mój taki "eksperyment"


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować