Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Mam może dziwne pytanie. Jakich rozmiarów musi być fotka zeby można ja było wydrukować w rozmiarze 10x15 bez rozciągania/zmniejszania/utraty jakości. Czy rozmiar zdjęcia na kompie ma jakies znaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2007 o 08:21, HumanGhost napisał:

Mam może dziwne pytanie. Jakich rozmiarów musi być fotka zeby można ja było wydrukować w rozmiarze
10x15 bez rozciągania/zmniejszania/utraty jakości. Czy rozmiar zdjęcia na kompie ma jakies
znaczenie?

Rozdzielczość ma znaczenie, czyli w sumie rozmiar w pikselach. Różnie się mówi. Generalnie zalecają minimum 200 dpi (wygląda naprawdę przyzwoicie), a maksymalnie 400 dpi (genialna jakość). Na format 10x15 to wyjdzie około 1180x768, dla 300 dpi, około 1770x1180, a dla 400 dpi gdzieś około 2360x1570

Piszę tak orientacyjnie i liczę sam, więc nie wiem na ile dokładnie, ale do 10 pikseli raczej jest margines błędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy co rozumiesz przez "zarobić".
Można swoje zdjęcia sprzedawać do okładek itd. Ile za to można zarobić? Na początek kilkanaście - kilkadziesiąt złotych od zdjęcia, ale wiadomo, początkujący fotograf ma małe szanse popełnić arcydzieło, no, chyba, że ma talent.
Można też brać udział w konkursach fotograficznych - nagrody są różne - ja np. wygrałem wydrukowanie albumu z moimi zdjęciami wartego 112 zł. Ale w konkursach można też wygrać sprzęt - aparaty, obiektywy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2007 o 16:25, olcia13 napisał:

Czy na zdjęciach można zarobić? Jeśli tak to ile?


Wszystko zalezy od tego czy chcesz zarobic na zdjeciach, czy na fotografowaniu. Na przyklad chalturka na weselach pozwala na zarobienie (w okolicach trojmiasta) okolo 3000 w sezonie i po sezonie spada o jakas polowe ta kwota. Liczyc sie jednak trzeba z wydatkami na sprzet i nie posiadaniem zadnego wolnego weekendu przez wiekszosc roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad kupnem aparatu za ok.600 zl, jestem ciekaw co sadzicie o Samsung Digimax S850 ewentualnie Samsung Digimax S1000. Ten pierwszy ma lepszy zoom optyczny x5 i 8,3 mln pikseli a drugi zoom x3 i 10 mln pikseli.Jestem totalnym laikiem jesli chodzi o aparaty, wiec bylbym wdzieczny za porade. Wiem ze Samsung nie jest gigantem w branzy foto ale te aparaty wydaja sie naprawde dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2007 o 21:46, Bumber napisał:

Powiem to samo, co w tej cenie proponowałem Liqidowi: Sony W55 (małe szumy, całkiem fajna maszynka),
lub Lumix LS75. Obydwoma fotografowałem, mam całkiem sporo zdjęć na dysku. Mogę Ci przesłać,
jeśli chcesz. Fajne aparaciki, proste, małe i poręczne. Żadna rewelacja, jednak czego oczekiwać
za taką cenę. :)


Sytuacja się zmieniła i w związku z tym kupiłem Canona A570IS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja w moim debiucie na tym forum zaprezentuje jedno z ulubionych moich zdjec.
Przy okazji maly quiz: czy ktos wie co to za budowla na zdjeciu??
Nagrod nie przewiduje zadnych poza podziwem i uznaniem z mojej strony :-)

20070623111249

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2007 o 11:14, MorTimer napisał:

A ja w moim debiucie na tym forum zaprezentuje jedno z ulubionych moich zdjec.
Przy okazji maly quiz: czy ktos wie co to za budowla na zdjeciu??
Nagrod nie przewiduje zadnych poza podziwem i uznaniem z mojej strony :-)


Zdjęcie bardzo ładne. Ogólnie lubię zdjęcia zachodów słońca, choć zwykle nad morzem oglądam takie i kilka moich już tu gdzieś umieściłem. No i ten X nadaje dodatkowego uroku (przynajmniej wg mnie) To niebo takie puste się nie wydaje).

A co do budowli, to najpierw stwierdziłem, że to kościół (ale za dużo tych wież) potem, że to jakiś zamek (ale też za dużo wież i jeszcze takie wąskie). W końcu doszedłem do wniosku że to musi być jakaś fabryka. I przy tym bym obstawał, ale zauważyłem podpis pod zdjęciem i rzeczywiście, może to być elektrownia, choć te kominy coś dziwnie w czworokąt ustawione. Zwykle ustawiają je w rzędach.

A zdjęcie naprawdę mi się podoba, ale poczekaj aż pojawią się znawcy fotografii, a na pewno coś skrytykują :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2007 o 23:44, Grucha91 napisał:

Samsung niee... Nikon L4 to moim zdaniem najlepszy z tanich aparatów. A do 600 zł to Canon
A550

ale dlaczego Samsung nie ? wiele osob kreci nosem na aparaty samsunga ale nie podaja zadnych argumentow? O Canonie A550 tez myslalem ale mam zle doswiadczenie z ta marka, a z Nikona to predzej bym juz L5 bral...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.06.2007 o 11:23, Feniks napisał:

A co do budowli, to najpierw stwierdziłem, że to kościół (ale za dużo tych wież) potem, że
to jakiś zamek (ale też za dużo wież i jeszcze takie wąskie). W końcu doszedłem do wniosku
że to musi być jakaś fabryka. I przy tym bym obstawał, ale zauważyłem podpis pod zdjęciem i
rzeczywiście, może to być elektrownia, choć te kominy coś dziwnie w czworokąt ustawione. Zwykle
ustawiają je w rzędach.


Podpowiedz mala, poszukaj na okladkach Pink Floyd, tyle o obiekcie tym.

W kwestiach technicznych, jestem zaledwie amatorem i wciaz zoltodziobem, a te zdjecia robione byly jeszcze kompaktem (teraz awansowalem i na lustrzanke sie szarpnalem). Nie zmienia to faktu, iz sa to jedne z ulubionych mych obrazkow wsrod kolekcji na dysku moim.
P.S. Nie uznaje jakiegokolwiek retuszu cyfrowego, zdjecie powinno wygladac tak jak zostalo zrobione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2007 o 11:43, dobrakos napisał:

ale dlaczego Samsung nie ?

Bo się bawiłem aparatami tej firmy. Ograniczony tryb manualny (np wartości przysłony jakie można ustawić to albo 2.8 albo 7.1 , pośrednich wartości nie ma), rozmazane zdjęcia przy minimalnie wyższych czułościach.. Generalnie konkurencja ma lepiej, więc po co kupować Samsunga ? Jedyne co mogę zaliczyć na + to ładnie wychodzące zdjęcia z flashem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanko, czy do aparatu Canona będzie pasowac lampa Nikon??
Moze mi ktos zaproponowac dosyc dobrą lampe do 600 zł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2007 o 14:57, bezimienny15 napisał:

Takie mam pytanko, czy do aparatu Canona będzie pasowac lampa Nikon??
Moze mi ktos zaproponowac dosyc dobrą lampe do 600 zł??


Mam rozumiec iz rozmawiamy o lustrzance... w kazdym badz razie z mojej (niestety niewielkiej wciaz) wiedzy, wychodziloby na to iz tak.
Warunkiem jest posiadanie zgodnego zlacza-sanek (goraca stopka, jeszcze nie spotkalem innego zlacza). Wazniejsza jednakze rzecza jest synchronizacja pomiedzy lampa i aparatem, z tym juz moze byc gorzej, poniewaz nawet wszyskie lampy Canona niekoniecznie wspolpracuja z wszystkimi aparatami tej marki, podobna sytuacja jest z Nikonem.
Najprostszym wiec wyjsciem bedzie zajrzenie na stronke pomocy technicznej i dowiedzenie sie jakie lampy nadaja sie do tego aparatu. Mozesz podac tez model a sprobuje wedle mozliwosci pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2007 o 10:56, marcin1930 napisał:

Ponawiam prosbę: Może ktoś wstawić 2 zdjęcia - jedno robione matrycą z 10MPX a drugie z ok
6MPX. ;)
Pozdrawiam

Dałoby to jakiekolwiek pojęcie gdyby fotki były robione z tym samym obiektywem. Trzeba by mieć dwie lustrzanki cyfrowe w tym samym systemie, a ja niestety takowych nie posiadam.
Od biedy można by spróbować zrobić dwoma Sony DSC-H#, albo Panasonic Lumix DMC-FZ#
Dla panasa byłyby to FZ50 i FZ7... niestety też nie mam dwóch takich aparatów i wątpię by ktoś inny miał taki zestaw. W prawdzie mogłyby te fotki zrobić dwie osoby, ale tutaj dochodzi też poprawka na warunki, zupełnie inny obiekt i umiejętności fotografa, także to też niewiele by dało.

Mogę Ci przesłać fotki jakiejś tej samej rzeczy z Panasonic Lumix DMC-FZ5 (5 megapikseli) i Canona 400D (10 megapikseli), ale jedyna różnica, jaką stwierdzisz obiektywnie to ta w wymiarze pliku w pikselach.

Jeśli masz dylemat odnośnie rozdzielczości matrycy to najlepiej przedstaw konkretne aparaty.
Chodzi Ci o kompakty czy lustrzanki?
Jeśli w grę wchodzą podobne obiektywy, to zobacz jak wypadają w testach na szum. Generalnie matryce z większą ilością pikseli szumią mocniej. Jeśli różnica nie będzie rażąca to doradzam 10 megapikseli. Większe możliwości kadrowania na komputerze. Zwłaszcza przy zdjęciach dalekich obiektów warto mieć tych kilka megapikseli więcej.
Robiłem kiedyś z kuzynem zdjęcia ptaków. Ja miałem Lumixa DMC-FZ5 (5 megapikseli), a on Sony DSC-H5 (7,1 megapiksela). Przyznam, że na jego zdjęciach było widać sporo więcej. Zwróć uwagę, że te aparaty dzieli kawałek czasu jeśli chodzi o wejście na rynek. Współczesne modele Panasa generalnie wydają się lepsze od Sony. Co innego jak weźmiesz któregoś soniacza i starszego o 2 lata panasa. To już po prostu rozwój rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja się pochwalę, że mam wreszcie swój aparat. Wybór padł na Canona A640 - bardzo fajne urządzonko z 10MP i [zaledwie] 4krotnym zoomem optycznym, do tego za niezłe pieniądze, bo ok. 900zł (oczywiście do tego jeszcze futerał+karta pamięci 1GB+akumulatorki z ładowarką). Więcej o nim choćby tu: http://www.imaging-resource.com/PRODS/A640/A640A.HTM/.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mając takie pieniądze kupiłbym Fuji S5600. 10x zoom, matryca 5 MPix, ale większa nie jest potrzebna, dobra optyka, zdjęcia też wychodzą ok. No, ale ten Canon też nie jest zły, choć mały zoom przeszkadza. Jak trochę pocykasz fotek, to wrzuć jakąś ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować