Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 02.07.2007 o 18:29, HumanGhost napisał:

Dwie fotki dzisiaj zrobione w ustawieniu makro. Tylko cholera zapomniałem, ze jest ustawiona
redukcja szumów na High i takie niektóre elementy dziwne wyszły. Ale sądze, że i tak fajnie
mi się udały te kwiaty. :-)

Redukcję szumów włączaj na High tylko przy zdjęciach nocnych, przy czasie większym niż 15 sekund. W normalnych warunkach ustaw na Normal lub nawet na Low, jeśli zależy Ci na dużej szczegółowości zdjęcia. :)

Dnia 02.07.2007 o 18:29, HumanGhost napisał:

Odkryłem duże zalety trybu sceny. Na przykład zwierzaki wychodzą zdecydowanie lepiej w odpowiednim
trybie niż na auto. Tak samo krajobraz.

Ja praktycznie nie używam innych trybów poza preselekcją przysłony i całkowitego manuala. Tobie też radzę pobawić się manualem, gdyż efekty mogą przerosnąć oczekiwania.

Dnia 02.07.2007 o 18:29, HumanGhost napisał:

Chyba musze kupić jakiś statyw. Wciąga jak cholera.

W sprawie statywu z chęcią doradzę, w tym temacie mam trochę doświadczenia. ;)

Co do zdjęć, to całkiem niezłe. Jedynym mankamentem jest zby mała głębia ostrości. Mogłeś pokusić się o większe domknięcie przysłony. Jak na początki jest naprawdę nieźle. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe jeszcze nie mam takiego wyczucia odnosnie wartości w jakich dane zdjęcie najlepiej by wyszło.
Pogoda płata mi figla, bo ciemno, pochmurno, pada i wszystko co ciekawe się pochowało. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2007 o 18:31, HumanGhost napisał:

Sorki, ale nie zmieściło się drugie zdjęcie a wolę robic co najmniej w 3MP. :-)


Zdjęcie bardzo ciekawe. Moim zdaniem powinieneś jednak minimalnie cofnąć aparat aby zmieścić kwiat i żeby widać było końcówki płatków...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2007 o 09:39, HumanGhost napisał:

Hehe jeszcze nie mam takiego wyczucia odnosnie wartości w jakich dane zdjęcie najlepiej by
wyszło.

Jeszcze trochę czasu minie, zanim tego wyczucia nabierzesz. Jak ostatnio przeglądałem na zdjęcia, które robiłem w zimę, to na niektóre nie mogłem wręcz patrzeć. Nadawały się tylko do usunięcia, a kiedyś byłem z nich... dumny. ;) Nawet przez pół roku można się wiele nauczyć i nabrać doświadczenia. Jak się lubi pstrykać, to przychodzi samo. Oczywiście teorii także nigdy nie za wiele. ;)

Dnia 03.07.2007 o 09:39, HumanGhost napisał:

Pogoda płata mi figla, bo ciemno, pochmurno, pada i wszystko co ciekawe się pochowało. ;-)

Fakt, z pogodą zbyt dobrze nie trafiłeś. Można zrobić wycieczkę po domu i pobawić się w fotografię abstrakcyjną. Czasem fajnie jest przedstawić zwykłe rzeczy w niezykłym ujęciu. Aż dziw, że wokół nas, nawet w domu, jest tyle rzeczy do fotografowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2007 o 14:15, Bumber napisał:

Fakt, z pogodą zbyt dobrze nie trafiłeś. Można zrobić wycieczkę po domu i pobawić się w fotografię abstrakcyjną. .


Hehe no wieczorem ganiałem psa po całym domu żeby mu fotek porobić. Skubaniec chyba nie lubi zdjęć, bo zawsze ucieka. Nawet jak chce z zaskoczenia to i tak wyczuje. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2007 o 14:18, HumanGhost napisał:

Hehe no wieczorem ganiałem psa po całym domu żeby mu fotek porobić. Skubaniec chyba nie lubi
zdjęć, bo zawsze ucieka. Nawet jak chce z zaskoczenia to i tak wyczuje. ;-)

Nie wolno męczyć zwierząt! ;D Jak pies będzie chciał fotkę, to sam do Ciebie przyjdzie. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2007 o 14:25, Bumber napisał:

Nie wolno męczyć zwierząt! ;D Jak pies będzie chciał fotkę, to sam do Ciebie przyjdzie. ^^


No tak. I może jeszcze sobie aktów zażyczy? ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2007 o 14:29, HumanGhost napisał:

No tak. I może jeszcze sobie aktów zażyczy? ;-D

A codziennie chodzi ubrany? Kurcze, co za pies... Faktycznie wart uwiecznienia na fotografii.

Może o akt właściciela chodzi?...

^^


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś/bawił się ktoś Nikon-em D40 ? Fajna promocja jest teraz na niego, producent z okazji 90 lecia firmy oddaje teraz 340 po zakupie aparatu :)
A ja szukam czegoś lepszego na zastępstwo mojego S3... Mało kasy mam a ten nikon cenowo jest naprawde interesujacy...
Co by pustych postów nie dawać, wczorajsze niezbyt udane zabawy z HDR...

20070704200418

20070704200459

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na manualu można nieźle pomieszać w fotografii. Na razie jeszcze mi to nie do końca wychodzi i trochę wolno zmieniam ustawienia, także jak robię fotki np. ptakow to wolę jednak na automacie, żeby mi wszystkie nie uciekły zamin dobrze coś ustawię. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Programik Irfan View. Menu "Obraz" ->"Zmień rozmiar obrazka". Ustawiasz, jak Ci pasuje. Albo procentowo, albo wg standardowych rozdziałek. Potem "Plik" -> "Zapisz jako". Jak Ci niepotrzebne, wywalasz EXIF-a, IPTC i inne takie... No i ustawiasz stopień kompresji. Na 80 nie widać jeszcze strasznych zniekształceń, a plik jest całkiem mały. Ale do tego lepiej podejść indywidualnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2007 o 07:21, HumanGhost napisał:

Faktycznie na manualu można nieźle pomieszać w fotografii. Na razie jeszcze mi to nie do końca
wychodzi i trochę wolno zmieniam ustawienia, także jak robię fotki np. ptakow to wolę jednak
na automacie, żeby mi wszystkie nie uciekły zamin dobrze coś ustawię. ;-)

Fakt, ustawianie wszystkich parametrów może trochę potrwać. Dlatego też, gdy zależy mi na czasie, używam piorytetu przysłony. Dzięki temu mogę kontrolować głębię ostrości, a czas dobierze automatyka. I nie pozbawiam się mozliwości zmiany czułości, czy balansu bieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2007 o 20:12, buras napisał:

Ma ktoś/bawił się ktoś Nikon-em D40 ? Fajna promocja jest teraz na niego, producent z okazji
90 lecia firmy oddaje teraz 340 po zakupie aparatu :)
A ja szukam czegoś lepszego na zastępstwo mojego S3... Mało kasy mam a ten nikon cenowo jest
naprawde interesujacy...


Wada (nie do konca i nie dla wszystkich) tego aparatu jest w miare mala rozdzielczosc matrycy (6 MP), jest tez ten aparat w nowszej wersji D40x poprawionym tym elementem (10 MP). Wzorcowa jest tez jego funkcjonalnosc ponoc (przyzwyczajony jestem do Olympusa i tak jakos nie dla mnie).
Wiec jesli ten rozmiar matrycy Tobie nie przeszkadza to bierz D40 (D40x to juz inne pieniazki), ja z kolei polecam Olympusy (E400 za bardzo rozszadna cene mozna dostac lub E410 z funkcja podgladu na zywo na LCD i niesamowita ostroscia zyletki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się trzymać z dala od obiektywów niezależnych producentów to D40 jest OK, ale ogromnej ilości Sigm do niego nie podepniesz (AF nie będzie działać). Do tego jest chyba trochę za malutki i nie ma do niego opcjonalnego gripa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Nie zamontowali w korpusie silniczka ... cena pomniejszonych rozmiarow ... No i brak gripa ... Nie byl by to problem gdyby nie zastosowanie akumulatora za ponad 200 zeta... Teraz rozmyslam nad nim, lub 350D (glownie sentyment do Canona ... :)
Klasa nowszych czyli 40x i 400D też wchodzila by w rachubę, 40x ma podobniez z tego co ogladalem w necie wsio to samo + wlasnie wieksza matryce (wszystko wskazuje na sony) ... ale wtedy nici z obiektywu 18-135 ... Nie starczy mi kasy i bedzie trzeba się nekac na kitowym 18-55 ... a S3 co do mozliwosci zoomowania mnie zdecydowanie rozpiescil. Olympus lub sony A100 ... to tez ta klasa cenowa i jakosciowa...
... osiolkowi w zlobie dano ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2007 o 15:49, Bumber napisał:

Fakt, ustawianie wszystkich parametrów może trochę potrwać. Dlatego też, gdy zależy mi na czasie, używam piorytetu przysłony.


Tak się tylko upewnię. Tylko proszę się nie śmiać ;-)
Priorytet przysłony = priorytet migawki? Tak mam w instrukcji :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2007 o 18:04, HumanGhost napisał:

Priorytet przysłony = priorytet migawki?

Nie. W Twoim aparacie literka A (z ang. aperture) na pokrętle odpowiada za włączenie trybu priorytetu przysłony, a literka S (Shutter) za priorytet migawki. Dużo częściej korzysta się z priorytetu przysłony. Priorytet czasu jak dla mnie użyteczny jest przy scenach nocnych, fotografowaniu wodospadów itp, albo przy robieniu zdjęć obiektom w ruchu. Do fotografii ptaków lepiej zastosować wyższą czułość + priorytet przysłony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, dzięki za radę. Faktycznie lepiej jest robić fotki z tym ustawieniem. :-)

Po tygodniu posiadania aparatu moge powiedzieć, że jego zakup był dobrym wyborem. Wady jakie dotąd zauważyłem to trudności w robieniu dobrych zdjęć w pomieszczeniach przy słabym oświetleniu. Aczkowiek w pewien sposób pokrywa to zaleta aparatu - świetna lampa błyskowa. Byłem zaskoczony możliwościami. :)
Co do szumów to oczywiście, że są, ale jakos nie widze większych różnic między moimi fotkami a przykładowymi fotkami z takich aparatów jak Sony H5 czy H7. Ogrom zdjęć i tak robi się przy ISO100, gdzie szumy sa praktycznie niezauważalne i nie przeszkadzają. Przy zmniejszeniu rozmiaru fotek do 3MP można wymusić na aparacie zoom do 18x, co daje niezły efekt. Choć przydałby sie przy takim zoomie statyw.
Wiele osób odradzało mi zakup Lumixa i cieszę się, że jednak mnie nie przekonali. Oczywiście trudno porównywac jakość zdjęć do lustrzanek, ale tego nie wymagam. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować