Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 26.04.2008 o 07:39, pretorianie napisał:

> canona 400d, spełni Twoje oczekiwania.
chyba jednak wolę nikona.

A dlaczego jeśli można spytać?
Nie mam nic przeciwko takiemu stwierdzeniu, ale dziwnie wygląda niepoparte argumentami.

Od razu powiem, że jeśli chodzi o Nikona D40x czy D60, to błędem jest wybranie któregoś z nich zamiast Canona 400D. 400-tka oferuje fotografującemu więcej możliwości.

Na Nikona zdecydowałbym się gdybym miał dokonać wyboru między 40D i D300 i być może w przypadku D3 i 5D. Jeśli chodzi o lustra amatorskie, Nikon niestety odstaje, głównie przez złe decyzje w kwestii tego, co mają oferować najniższe modele tego producenta.

Aha, Grucha Ci troszkę skłamał jeśli chodzi o stabilizację w body. Nie mają jej Nikon i Canon. Mają za to Olympus, Pentax i Sony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.04.2008 o 14:33, Monastor napisał:

> > canona 400d, spełni Twoje oczekiwania.
> chyba jednak wolę nikona.
A dlaczego jeśli można spytać?
Nie mam nic przeciwko takiemu stwierdzeniu, ale dziwnie wygląda niepoparte argumentami.

Muszę Cię rozczarować. Nie było żadnego głębszego zamysłu w mojej wypowiedzi. Zdecydowałem się na Nikona. ponieważ firma ta podoba mi się po prostu. Nie to żebym już kiedyś miał lustrzankę. To jest moja pierwsza. Po drugie mój kumpel narzekał na Canona, którego kupił. Nie pytaj jaki model bo nie wiem. Po trzecie po prostu spróbuję tego Nikona i jak już się wszystkiego ładnie nauczę a stwierdzę, że aparat mógłby być lepszy to na pewno wybiorę Canona. No i ostatnia sprawa, ale najważniejsza. Bardzo chciałem dzisiaj zaopatrzyć się w ten sprzęt. Nikon mi się podoba a na dodatek w sklepie, w którym byłem były różne aparaty ale Canona ani jednego. Więc wybrałem Nikona.
Mam nadzieję, że już niedługo będę robił fajne zdjęcia. I że nadal będziemy wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi fotografii. Od Ciebie, jako bardziej zaawansowanego użytkownika chciałbym porad odnośnie moich zdjęć itp. Mam nadzieję, że będzie to funkcjonowało, chyba, że nie będziesz miał ochoty, to wtedy trudno. Dzięki za dotychczasowe wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2008 o 23:10, pretorianie napisał:

Po drugie mój kumpel narzekał na Canona, którego kupił.
Nie pytaj jaki model bo nie wiem.

Canon Canonowi nie równy. Są kiepskie i są świetne, tak samo jak z aparatami każdego innego producenta.

To którego Nikona w końcu wybrałeś?
Każda lustrzanka powinna spełnić Twoje oczekiwania, po jakimś czasie zatęsknisz pewnie za niektórymi funkcjami, na przykład za większą ilością pól AF. Niemniej zdjęcia na pewno da się zrobić dobre.
Zmiana systemu po zakupie lustrzanki to raczej strata pieniędzy, zwłaszcza jeśli chodzi o przejście z Canona do Nikona i na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.04.2008 o 00:42, Monastor napisał:

Canon Canonowi nie równy. Są kiepskie i są świetne, tak samo jak z aparatami każdego
innego producenta.

Pewnie tak. Ja jestem daleki od tego żeby twierdzić, że Nikon to super sprawa a Canon kicha. Za cienki na razie w uszach jestem jeśli chodzi o ten temat.

Dnia 27.04.2008 o 00:42, Monastor napisał:

To którego Nikona w końcu wybrałeś?

Nikona 60D. I jestem strasznie zadowolony. Ale to wyniki bardziej z faktu, że ja nigdy lustrzanki nie miałem. Później po jakimś dłuższym czasie przyjdzie pora na chłodną ocenę i stwierdzenie czego brakuje w tym aparacie, a co ja bym chętnie wykorzystał. Pomijając fakt, że jeszcze wielu funkcji nie znam. (chodzi o to jaką funkcję w jakiej wartości najlepiej użyć żeby zdjęcie wyszło super, a nie tylko dobrze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2008 o 10:40, Bluray napisał:

Hmm, ja miałem do wyboru:

- nowy Nikon D40
- nowy Nikon D60
- używany D70s

... i kupiłem D70s :D


I moim zdaniem dobrze zrobiłeś ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.04.2008 o 00:43, Grucha91 napisał:

> natomiast co to jest "stabilizacja w body"?
to np stabilizacja w lustrzankach olympusa. w innych systemach jest raczej stabilizacja
w obiektywie.


###Sony odziedziczyl po Minolcie stabulziacje w body. Fajna sprawa, bo kazde szielko jest stabilizowane :).
No i nie trzeba za kazdym razem doplacac do stabilizacji w obiektywie. Co prawda takowa stabilizacja jest nieco mniej sprawna jak ta w obiektywie (bo wiadomo, dedykowana do konkretnego szkla) ale i tak swa role b. dobrze spelnia. Dzieku temu moge robic zdjecia "z reki" z powiedzy 1/15 sekundy szkielkiem 100 mm bez specjalnego ryzyka. Bez stabilizacji 1/60 sekundy nie zawsze starczalo (nie mam rak z kamienia...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No proszę, cóż za zaszczyt, Smuggler się w końcu ujawnił i to w dodatku akurat na naszym forum :P
A tak na serio - kolor ustawiany w filtrach aparatu, czy dopiero w programie graficznym. Jeśli tak to jakim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2008 o 17:34, Liqid napisał:

No proszę, cóż za zaszczyt, Smuggler się w końcu ujawnił i to w dodatku akurat na naszym
forum :P
A tak na serio - kolor ustawiany w filtrach aparatu, czy dopiero w programie graficznym.
Jeśli tak to jakim?



Jaki kolor? Jeslo mysliszo filtrach typu B&W czy sepia to odradza - lepiej to zrobic samemu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2008 o 17:34, Liqid napisał:

A tak na serio - kolor ustawiany w filtrach aparatu, czy dopiero w programie graficznym.
Jeśli tak to jakim?

W aparacie lepiej wszystko zostawić na zero. Bo potem są sytuacje, ze wracasz do domu, ogladasz na monitorze i myslisz cos w stylu ''przydało by sie tutaj mniej kontrastu'', a tego juz za bardzo w programie graficznym nie skorygujesz, gdy bedziesz miał niektóre partie zdjecia przepalone a niektore zupelnie ciemne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że strzelasz w RAW, wtedy (o ile aparat za mocno nie szumi) można zrobić prawie wszystko... oczywiście w granicach zakresu tonalnego matrycy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2008 o 14:40, smuggler napisał:

choc na forach rozmaitych za fotke typu "kwiatek na
czarnym tle" to wdeptuja w ziemie. :)

No i popatrz. Wrzuciłem kwiatka na czarnym tle na plfoto (chyba najbardziej popularny i "ważny" jeśli chodzi o fotografię w Polsce). i na szczęście w komentarzach nie wdeptali mnie w ziemię za to czarne tło i kwiatka.
http://plfoto.com/1520514/zdjecie.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2008 o 21:49, pretorianie napisał:

No i popatrz. Wrzuciłem kwiatka na czarnym tle na plfoto (chyba najbardziej popularny
i "ważny" jeśli chodzi o fotografię w Polsce). i na szczęście w komentarzach nie wdeptali
mnie w ziemię za to czarne tło i kwiatka.
http://plfoto.com/1520514/zdjecie.html


Wrzuc sobie na obiektywnych to najprawdopodoniej mocno to zjadą http://obiektywni.pl/glowna/index.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2008 o 21:49, pretorianie napisał:

> choc na forach rozmaitych za fotke typu "kwiatek na
> czarnym tle" to wdeptuja w ziemie. :)
No i popatrz. Wrzuciłem kwiatka na czarnym tle na plfoto (chyba najbardziej popularny
i "ważny" jeśli chodzi o fotografię w Polsce). i na szczęście w komentarzach nie wdeptali
mnie w ziemię za to czarne tło i kwiatka.
http://plfoto.com/1520514/zdjecie.html


No to gratulacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2008 o 21:49, pretorianie napisał:

No i popatrz. Wrzuciłem kwiatka na czarnym tle na plfoto (chyba najbardziej popularny
i "ważny" jeśli chodzi o fotografię w Polsce). i na szczęście w komentarzach nie wdeptali
mnie w ziemię za to czarne tło i kwiatka.
http://plfoto.com/1520514/zdjecie.html

Taryfa ulgowa ;-)

Jest bliskie poprawności, ale od poprawności daleko jeszcze do piękna, a do tego powinno się dążyć w fotografii ;-)
Niestety ten cel jest trudny do osiągnięcia i tylko nieliczni do niego dochodzą. Mnie także dużo do tego brakuje.
Jak się tego nauczyć?
Oglądać zdjęcia innych, dążyć do osiągnięcia poziomu najlepszych, do zdobytej w ten sposób wiedzy dodawać własne pomysły.
Ważne też, żeby większą uwagę zwracać na krytykę niż pochwały. Każdy potrafi napisać, że ''bardzo ładne''. Wiele osób napisze tak pod zdjęciem które jest słabe. Nie pamiętam zdjęcia, którego ktoś by nie pochwalił, a wiem że wiele z nich to kompletne knoty w moim wykonaniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaję mi się żeby była to taryfa ulgowa, przeglądałem zdjęcia innych i nie zauważyłem wielu początkujących, którzy dostali dość dobrą ocenę. Zobacz moje drugie zdjęcie, które dzisiaj zamieściłem. Uważam, że jest dużo lepsze i proszę napisz co o tym myślisz.
http://plfoto.com/1522128/zdjecie.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować