Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Fleshem za mocno błyśnięte, widać że światło jest nienaturalne. Przydała by się dodatkowa lampa błyskowa nie skierowana wprost w kwiatek, tylko np w sufit, światło rozeszłoby się płynniej. Kadr powinien być pionowy wg mnie, dużo czarnego wyszło na zdjęciu i dodatkowo liść po prawej stronie odwraca zbytnio uwagę od centrum kadru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 17:17, Grucha91 napisał:

Fleshem za mocno błyśnięte, widać że światło jest nienaturalne. Przydała by się dodatkowa
lampa błyskowa nie skierowana wprost w kwiatek, tylko np w sufit, światło rozeszłoby

No właśnie z tym flashem to się opamiętałem po fakcie. Racja!

Dnia 29.04.2008 o 17:17, Grucha91 napisał:

się płynniej. Kadr powinien być pionowy wg mnie, dużo czarnego wyszło na zdjęciu i dodatkowo
liść po prawej stronie odwraca zbytnio uwagę od centrum kadru.

Miało być na czarnym tle, ale chyba kurcze rzeczywiście za dużo tego. Mówisz, że w pionie lepiej? No cóż trzeba się uczyć. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem nie leży w tym, że błyśnięte za mocno. Kwiaty są naświetlone poprawnie. Problemem jest to, że światło pada tylko z jednej strony i jest dość ostre. Tworzą się bardzo głębokie cienie, które psują zdjęcie. Przydałoby się jakieś dopełniające źródło światła.

Kadr też jest nijaki. Przycinasz jeden kwiat i zostawiasz mnóstwo pustej przestrzeni, która nic nie wnosi. Z jednej strony dajesz kwiatom mnóstwo miejsca, a z drugiej ściskasz je kadrem do granic możliwości.

Zgadzam się, że powinno być w pionie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 18:24, Monastor napisał:

Problem nie leży w tym, że błyśnięte za mocno. Kwiaty są naświetlone poprawnie. Problemem
jest to, że światło pada tylko z jednej strony i jest dość ostre. Tworzą się bardzo głębokie
cienie, które psują zdjęcie. Przydałoby się jakieś dopełniające źródło światła.

Ok. A może w ogóle bez błyśnięcia powinno być?

Dnia 29.04.2008 o 18:24, Monastor napisał:

Kadr też jest nijaki. Przycinasz jeden kwiat i zostawiasz mnóstwo pustej przestrzeni,

Nic nie przyciąłem. Wziąłem je razem do "kupy".

Dnia 29.04.2008 o 18:24, Monastor napisał:

która nic nie wnosi. Z jednej strony dajesz kwiatom mnóstwo miejsca, a z drugiej ściskasz
je kadrem do granic możliwości.

Chyba rzeczywiście masz rację.

Dnia 29.04.2008 o 18:24, Monastor napisał:


Zgadzam się, że powinno być w pionie.

Ok. Będę pamiętał.

P.S. Czytałeś pewnie komentarze. Widzisz to nie ulga dla początkującego (chodzi mi o poprzednie zdjęcie ocenione na 7).

Wysłałem Ci maila. Rzuć okiem na to zdjęcie. I powiedz szczerze (zresztą Ty zawsze szczerze mówisz) czy jest troszkę chociaż lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 18:56, pretorianie napisał:

Ok. A może w ogóle bez błyśnięcia powinno być?

Tak, powinno być lepiej. Uzyskasz równomierne oświetlenie. Jeszcze ładniej będzie jeśli umieścisz z boku jakieś delikatne, rysujące światło. Zdjęcie będzie wtedy bardziej plastyczne

Dnia 29.04.2008 o 18:56, pretorianie napisał:

> Kadr też jest nijaki. Przycinasz jeden kwiat i zostawiasz mnóstwo pustej przestrzeni,
Nic nie przyciąłem. Wziąłem je razem do "kupy".

Przyciąłeś kadrem kwiat, który jest w bokeh (nieostrościach)


Maila żadnego nie dostałem. Wejdź do mojej galerii na deviantarcie, jest tam mój aktualny adres, sprawdź czy się zgadza. Link do galerii jest w moim podpisie.
Najprościej jak odezwiesz się na gg ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 14:24, Marth napisał:

Witam! Poszukuję aparatu dla amatora. Czy Fujifilm Finepix S5800 byłby dobrym wyborem?
Może jest jakiś inny godny uwagi w cenie ok. 700zł?

Z tym fuji nie miałem nigdy styczności.
Za około 700 zł (choć niestety bliżej 800) jest też Panasonic Lumix DMC-FZ8, całkiem dobry aparat. Warto się nad nim zastanowić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 21:58, pretorianie napisał:

Czy wyświetlacze LCD w aparatach można czyścić chusteczkami takimi jak do matrycy laptopa?


Jakie są oficjalne zalecenia to nie wiem, ale ja od 4 lat czyszczę takimi chusteczkami, a w razie ich braku ściereczką do okularów i wszystko jest w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 22:18, Klimos napisał:

Jakie są oficjalne zalecenia to nie wiem, ale ja od 4 lat czyszczę takimi chusteczkami,
a w razie ich braku ściereczką do okularów i wszystko jest w porządku.

No to super. Wydawało mi się, że jak ściereczki LCD to do wszystkich bez względu na to czy to LCD laptopa czy aparatu cyfrowego, ale nie szkodzi zapytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję jakiegoś aparatu cyfrowego w okolicach 800zł, aparat ma być głównie do robienia zdjęć na jakichś imprezach itp. (zakup tak na okazję dokumentowania ostatnich juwenaliów jako student:)), najważniejsze, aby zdjęcia nim wykonane zbytnio "nie szumiały" :). Byłbym bardzo "dźwięczny" za polecenie jakichś modeli w tej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam .Czy warto kupić camcordera Toshiba Camileo Pro ? Malutka ,cena 400zł ,7mpx matryca do zdjęć ,wiele multimedialnych funkcji typu sensor ruchu ,dyktafon ,wbudowany slot na karty pamięci .Proszę o poradę bo chciałbym tanią kamerkę a ta zwróciła moją uwagę.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę się z tym wstrzymywałem, ale warto zrobić krok naprzód. Obawiam się fali krytyki od stałych bywalców... Proszę raczej o rady niż o samą ocenę zdjęcia, jestem jeszcze cyfrowym laikiem. Aparat też do dobrych nie należy (jeszcze nie kupiłem nowego sprzętu), ale nie to się przecież liczy. Daję kilka wersji zdjęć.

Coś stało się z dwoma pierwszymi zdjęciami... Przepraszam za jakość. :(

20080506145857

20080506145916

20080506145927

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - ciekawe.
Nie wiem czy rozmazanie było zamierzone czy przypadkowe, ale dobrze to wyszło.
To drugie wyostrzone najgorszej, trzecie z tym lekkim rozmazaniem najbardziej mi się podoba, może dlatego że mam słabość do czarno białych zdjęć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj doszedł do mnie Fudżik S5800. Po kilkudniowym buszowaniu po necie zdecydowałem się na ten oto model, ponieważ wypadał najlepiej ze wszystkich w tej klasie cenowej. Wcześniej miał być S6500 lub S9600, ale jako że jestem dopiero amatorem, pomyślałem, że zacznę od prostszego aparatu. Oprócz wcale nie złego auto, mamy do dyspozycji także manual.

@kordzio1 Tobie ten aparat również polecam. W tej cenie co podałeś zmieści się aparat + futerał + karta + akumulatorki i ewentualnie statyw. Naprawdę dużo czytałem, przez całe 3 dni byłem tylko tym zajęty i ludzie go szczerze polecali, tak jak wcześniejsze modele S5700, S5600. Za jakiś czas i ja będę mógł o nim powiedzieć więcej :). Jeśli chcesz, to mogę pokazać zdjęcia na auto, o których ludzie czasem psioczą na forach.

3majcie się!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2008 o 17:01, Vaxinar napisał:

Hmmm - ciekawe.
Nie wiem czy rozmazanie było zamierzone czy przypadkowe, ale dobrze to wyszło.
To drugie wyostrzone najgorszej, trzecie z tym lekkim rozmazaniem najbardziej mi się
podoba, może dlatego że mam słabość do czarno białych zdjęć.


Chodzi o to, że przy słabym oświetleniu mój aparat robi straszne szumy. Można je usunąć, ale niestety ostrość znacznie spada (dlatego kupuję nowy sprzęt).

pretorianie

Tak jak mówiłem, ekspertem nie jestem, ale poszerzyłbym trochę kadr. Pióra w tle są odrobinę przycięte. Poza tym szczegółem - dla mnie bomba. Trochę można polemizować z rozmytym drugim planem (osobiście bym z tego zrezygnował), ale to raczej kwestia gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej ludziska mam kodak zd710 (od niedawna) wczoraj wyszedłem o zmroku robic zdjecia... i.. dzisiaj patrze na nie.. i musze powiedziec ze.. ehhh rozmazane.. strasznie...
czy jest jakaś mozliwosc aby ustawic tak ten aparat aby robic dobre zdjecia o zmroku ?
czy koniecznie musze zainwestowac w statyw ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustaw najwyższą czułość jaką się da. Szum będzie pewnie obrzydliwy, ale zdjęcie może nie być ruszone.
Najlepszym wyjściem jest użycie statywu i niskiej czułości (lepsza jakość), przynajmniej do nocnych widoczków bo ruchome obiekty już się niestety rozmażą (migawka jest otwierana na długo, przez co ruszają się w kadrze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować