Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 13.07.2008 o 18:00, Arclight napisał:

/.../


Dzięki za rady. Eneloop już na 100%, a co do ładowarki... Może coś takiego?

http://www.allegro.pl/item390561825_ladowarka_bc_700_lcd_4x_aa_sanyo_ene loop_box_free.html

A może jednak dedykowana? Na forum o aparatach cyfrowych wyczytałem, że w takich modelach nie ma problemów z przeładowaniem i najwydajniej wybierać z tej samej firmy co akumulatorki.

http://www.e-fotojoker.pl/product/ladowarki/sanyo/ladowarka-eneloop -mdr03-z-2x-ak-aa-2000mah/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> /.../ Czy jest sens kupować ten aparat za tą cenę? Czy starczy mi na długi okres użytkowania?
> Proszę o rade, pozdrawiam.
Sens na pewno jest, o ile potrafisz wykorzystać możliwości takiego sprzętu. A700 to już raczej lustrzanka półprofesjonalna. I gdybyś miał kupić coś z tego segmentu, polecałbym Canona 40D (ostatnio cena znacznie spadła) lub Nikona D300. To świetne korpusy warte swojej ceny.

Podejdźmy jednak do tematu bardziej rozsądnie. Przesiadasz się z kompaktu na lustrzankę. W takim wypadku KAŻDE lustro pozwoli Ci robić dobre zdjęcia. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej. :) Generalnie panuje jednak zasada, że lepiej wybrać trochę gorszy korpus, a dopłacić do optyki. Jeśli dysponujesz budżetem do 4500zł (tak wnioskuję z linka), to polecam kupić korpus bardziej amatorski plus dwa, trzy szkiełka - masz pełen zakres ogniskowych i dobrą optykę.

Moja propozycja jest następująca: Canon 450D + Tamron 17-50mm f/2.8 lub Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 + Canon 70-200 L f/4 IS USM lub Sigma 70-200mm f/2.8 II (lub wersja I) EX APO DG MACRO HSM lub Tamron 70-200mm f/2.8 Di LD (IF) MACRO.

A teraz słówko wyjaśnienia. Co do obiektywu podstawowego do korpusu, to te dwa wydają się być najlepszym wyborem. Jest jeszcze Canon 17-85 mm f/4-5.6 IS USM, jednak jest on gorszy optycznie i ciemniejszy od Tamrona i Sigmy. Aby zdecydować się na któryś z tych obiektywów, musisz sprecyzować swoje wymagania: czy wolisz szkło jaśniejsze, lecz krótsze, czy ciemniejsze i o 20mm dłuższe, oferujące także skalę odwzorowania 1:2 (czyli takie pseudo makro). W kwesti teleobiektywu sprawa wygląda następująco. Tamron jest spośród nich najlepszy optycznie, pod tym względem przewyższa nawet eLkę Canona, traci za to na kiepskim wykonaniu. Sigma jest lepiej wykonana od Tamrona, choć traci w pojedynku na optykę. Canon natomiast jest ostry w całym zakresie ogniskowych, ma szybki i nieomylny AF, a przede wszystkim jest dobrze wykonany, Jedyny jego minus to cena - wyższa od dwójki pozostałych konkurentów. Jeśli chciałbym coś dłuższego od 200mm, to masz jeszcze wybór: Sigma 100-300 f/4 DG EX APO IF HSM lub Canon 100-400 mm f/4.5-5.6L IS USM. Sigma jest mniej więcej w cenie Canona 70-200 f/4 IS USM. Jest to bardzo dobry obiektyw, dobry optycznie, a na wykonanie też nie można narzekać. Jedyny minus to brak stabilizacji - na 300mm może być trochę za ciemno. Canon natomiast to klasa sama w sobie (cena przy okazji też).

Wybierając tele Sigmy lub Tamrona, zostanie Ci jeszcze trochę kasy. Warto dopłacić do korpusu 40D lub... szkła szerokokątnego. Idealnym wyobrem jest tutaj Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM. Wszystko zależy od Twoich preferencji, bo nie wiem, czy interesujesz się fotografią makro. Dobry obiektyw ze skalą odwzorowania 1:1 to wydatek ponad 1600zł.

Wydaje mi się, że system Canona jest dobrym wyborem. Możesz pomyśleć jeszcze nad Nikonem, choć z góry odrzuć model D60. Nie ma on wbudowanego w korpus silniczka AF, co wymusza kupno dedykowanych doń obiektywów. Znacznie zawęża to wybór dobrych szkieł. Możesz za to pomyśleć nad Nikonem D80. Jest to dobry, acz leciwy już korpus. Jego minusem są spore szumy generowane przez matrycę i brak mechanizmu czyszczenia tejże. Nadrabia intuicyjną obsługą i wyświetlaczem obok spustu migawki.

Jeśli bardziej sprecyzujesz swoje wymagania, mogę pomóc trochę bardziej. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2008 o 11:58, 88Bonzo napisał:

Wpadło mi w ręce parę złotówek i myślę nad zmianą aparatu. Do tej pory musiałem radzić
sobie z Lumix`em DMC-FZ7 teraz planuje kupić coś bardziej ambitnego. Zastanawiam się
nad tym sprzętem:

http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/7054

Czy jest sens kupować ten aparat za tą cenę? Czy starczy mi na długi okres użytkowania?
Proszę o rade, pozdrawiam.



Alfa zlym aparatem nie jest. Zaleta systemy Sony jest sporo starych ale jarych minoltowskich szkiel za niewielka cene. Mozna sobie calkiem sensowna szklarnie sklecic za 1000 zl, za za 1500-2000 miec wszystko, co trzeba do focenia (w klasie amatorskiej). Taki zoomik 70-210/4 - uzywany - jakies 400-500 zl, podczas gdy canonowski odpowiednik (uczciciwie trzeba dodac, ze lepszy optycznie i majacy szybszy AF) kosztuje z 5x tyle. Ale z drugiej strony nie kazdy da 5x tyle kasy, by otrzymac cos o powiedzmy 30% szybsze...

Ale na ci nie bede narzucal CO masz kupic. Powiem raczej czego warto NIE kupowac. Nie polecam Olympusa z uwagi na matryce 4:3 i o mniejszych rozmiarach niz inne lustra = wieksze szumy. Nie polecam Nikona D40 i D60 - to tzw. kastraty (ale juz D80 to jak najbardziej). No i NIE polecam Alfy 100 - ten aparacik Sony nie wyszedl, ale juz Alfa 200 czy 300 to swietne lusterka dla poczatkujacych (350 z 14 mpix to juz przesada), A300 ma LV i ruchomy ekran (czyli mozesz robic foty jak kompaktem). A700 to juz wyzsza polka ale jak cie stac... why not. :)

Canony (prywatnie uwazam, ze najlepszy z nich to 350D) tez zle nie sa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:15, smuggler napisał:

Tu kilka fotek robionych A700


Zwracam tylko uwage, ze zdjecia zwykle nie tyle pokazuja mozliwosci aparatu, co fotografa.
:)

Całkiem ładne. BTW droga lufa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki program byłby najlepszy do obrabiania zdjęć? Kupiłem właśnie aparat kodaka c613 i byłem na wakacjach no i teraz te najlepsze chciałbym poulepszać i ogólnie się pobawić w obrabianie zdjęć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, Wrocław. Tam to masz pole do popisu:) Szkoda że już tam prawie nikt z rodziny nie mieszka, a szczególnie rodzice mamy, by było więcej okazji żeby focić w tym pięknym mieście. Ostatnio byłem rok temu, i nawet nie mieliśmy jeszcze naszego Canona A460, nie wspominając o EOSie:)
Co by nie było OT, wrzucam zdjątko, tylko jedno:) Jak zainwestuję w statyw to się ustawię kiedyś przy ruchliwej trasie i coś w tym stylu wykonam:)

20080716142725

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bartog123

Dnia 16.07.2008 o 14:21, bartog123 napisał:

Całkiem ładne. BTW droga lufa :P



Jaka lufa?

Coxsik - za friko jest GIMP, za kase Photoshop, a od biedy obrabiac mozna nawet Irfanem, ja od tego zaczynalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lufa to jest dopiero wtedy jak zapne do niego gripia i Sigme 100-300/4, ktora z przyslona przeciwsloneczna przypomina dlugoscia i rozmiarami lufe of haubicy 105 mm. Az mi wstyd z tym lazic wtedy, bo wygladam jak p**** paparazii, a co chwilka jakies 16 popiskuja "a moze pan nam zrobic zdjecieeee?" bo pewnie mysla, ze trafia na lamy Naszego Stylu czy innego Z Zycia Gwiazd. :) Zebym nie byl zonaty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 14:42, smuggler napisał:

Coxsik - za friko jest GIMP, za kase Photoshop, a od biedy obrabiac mozna nawet Irfanem,
ja od tego zaczynalem.


Może trochę nie na temat :-) ale od siebie chciałem polecić całkiem ciekawy programik, zowie się on paint.net. Waży zaledwie parę MB a możliwości ma spore. Różnego rodzaju efekty, spory wachlarz możliwości jeżeli chodzi o balansowanie kolorystyką, przejrzyste paski narzędzi, linijki, siatki itp. :) a w dodatku jest bardzo łatwy w obsłudze i bardzo intuicyjny. Na prawdę goraco polecam tym którzy poniekąd gubią się w GIMPie albo nie chcą wywalać kasy na "fotoszopa".

PS. dziękuję za rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Efekty-szmefekty :), dobry program do edycji zdjec powinien miec nie tyle efektuy, co mozliwosci pracy na krzywych, regulacji kontrastu, nasycenia, przeksztalcania fotki (tzn. poprawiania usterek perspektywy) + mozliwosc retuszu jako-taka. Efekty slusza glownie do zatuszowania tego, ze fotka jest do bani. :)

Ale jesli ten program to ma, to wtedy warto.

Tylko po co, skor Gimp jest za friko? Co prawda trzeba posiedziec by obyckac obsluge i mozliwosci, ale potem za to efekty sa... tzn. zdjecie ladnie wyglada. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sie wie :-) wspomniałem na początku o efektach, gdyż to właśnie chyba najbardziej przyciąga młodych raczkujących napaleńców. A programem naprawdę warto się zainteresować, przede wszystkim ze względu na to iż jest banalny w obsłudze :-) Załączam screena z podglądem na możliwości manipulacji kolorem.

20080716154854

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 15:49, 88Bonzo napisał:

Sie wie :-) wspomniałem na początku o efektach, gdyż to właśnie chyba najbardziej przyciąga
młodych raczkujących napaleńców. A programem naprawdę warto się zainteresować, przede
wszystkim ze względu na to iż jest banalny w obsłudze :-) Załączam screena z podglądem
na możliwości manipulacji kolorem.


Aaaa... to co innego. Jakby jeszcze bylo stemplowanie...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2008 o 15:31, smuggler napisał:

Lufa to jest dopiero wtedy jak zapne do niego gripia i Sigme 100-300/4, ktora z przyslona
przeciwsloneczna przypomina dlugoscia i rozmiarami lufe of haubicy 105 mm. Az mi wstyd
z tym lazic wtedy, bo wygladam jak p**** paparazii, a co chwilka jakies 16 popiskuja
"a moze pan nam zrobic zdjecieeee?" bo pewnie mysla, ze trafia na lamy Naszego Stylu
czy innego Z Zycia Gwiazd. :) Zebym nie byl zonaty...

Dobre. Kiedyś muszisz pokazać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: Czy używaliście może, programów Corel Paint Shop Pro Photo X2 lub PhotoImpact X3, albo ich poprzednich wersji. Jak wam się z nimi pracowało? Który z nich jest lepszy do tworzenia np. layoutów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dla mnie wystarcza ACD See do zarządzania fotkami i prostych poprawek, a z tego co wiem poprawki można zrobić zwykłym oprogramowaniem dodawanym do aparatu w moim przypadku Picture Project, tylko że wiekszość od razu "ściąga sobie photoshopa" i tak na prawdę nie wie co z nim zrobić, nie sprawdzając nawet co oferuje oprogramowanie dodawane do aparatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, w naszym sklepie gram.pl sprzedają aparaty:) Nawet ceny za bardzo nie powalają (w tą złą stronę). Można dostać taniej, ale nie o kilka stówek:) By trochę wcześniej to zrobili, to bym tutaj kupił. Tylko że i tak nie mają EOSa 400D...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2008 o 19:47, destro177 napisał:

O kurczę, w naszym sklepie gram.pl sprzedają aparaty:) Nawet ceny za bardzo nie powalają
(w tą złą stronę). Można dostać taniej, ale nie o kilka stówek:) By trochę wcześniej
to zrobili, to bym tutaj kupił. Tylko że i tak nie mają EOSa 400D...

ceny są takie sobie:/ w sklepie w którym ja kupuje za "S5 IS" jest 50zł taniej a wysyłka też za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować