Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 22.01.2009 o 18:12, czaja24 napisał:

> Szukam szkła do nikona d60 z dobrym"zoomem"[od zoom x 5-7 w górę] ( chyba w świecie
lustrzanek
> takie pojęcie nie istnieje ale wiecie o co mi chodzi ) w cenie do 1000zł

a przepraszam warto też zainteresować się nikkorem 55-200 VR co prawda mniejszy zakres
ale stabilizacja ułatwia zrobienie zdjęcia na końcu ogniskowej, sam musisz zdecydować


kosztuje 700 zł i ma zoom 3,6 a ja mam obiektyw z zoomem 3 więc taka zmiana za taką cenę mnie nie interesuje.mam teraz nikkora 18-55 AF i właśnie dochodzę do wniosku że ledwo coś widać z 5 m od obiektu fotografowanego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:04, sevrond napisał:

kosztuje 700 zł i ma zoom 3,6 a ja mam obiektyw z zoomem 3 więc taka zmiana za taką cenę
mnie nie interesuje.mam teraz nikkora 18-55 AF i właśnie dochodzę do wniosku że ledwo
coś widać z 5 m od obiektu fotografowanego


Ty odróżniasz pojęcie "krotność zoomu" od "długość ogniskowej"?
Myślisz, że jak będziesz miał szkło 18-200 to dzięki większemu zoomowi (11x) będzie można robić zdjęcia z dalszej odległości niż z obiektywem 70-300, który tegoż zooma ma ledwie 4x?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 18:56, czaja24 napisał:

ja mam tele ze stabilizacją aktywną która potrafi zrekompensować drgania wywołane przez
jadący pojazd;)


Jest coś takiego jak stabilizacja aktywna i pasywna? Myślałem, że stabilizacja to stabilizacja, ew. podział to stabilizacja w obiektywie i stabilizacja w body :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:04, sevrond napisał:


kosztuje 700 zł i ma zoom 3,6 a ja mam obiektyw z zoomem 3 więc taka zmiana za taką cenę
mnie nie interesuje.mam teraz nikkora 18-55 AF i właśnie dochodzę do wniosku że ledwo
coś widać z 5 m od obiektu fotografowanego


Co za bzdury... majac 18-55 i 70-300 masz zoom : ~16,5 raza bo sie liczy od najnizszej ogniskowej. a co ma do tego ze zoom 18-55 ma 3x a 70-300 ma 4,2x ? jak jedno to szeroki standard a drugie tele ? Rece opadaja ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:10, Klimos napisał:

> kosztuje 700 zł i ma zoom 3,6 a ja mam obiektyw z zoomem 3 więc taka zmiana za taką
cenę
> mnie nie interesuje.mam teraz nikkora 18-55 AF i właśnie dochodzę do wniosku że
ledwo
> coś widać z 5 m od obiektu fotografowanego

Ty odróżniasz pojęcie "krotność zoomu" od "długość ogniskowej"?
Myślisz, że jak będziesz miał szkło 18-200 to dzięki większemu zoomowi (11x) będzie można
robić zdjęcia z dalszej odległości niż z obiektywem 70-300, który tegoż zooma ma ledwie
4x?


w tych sprawach jestem laikiem, kupiłem lustrzanke przypadkiem przez neta, bo pomyliłem ją z ultra-zoomem. I myslalem do tej pory tak jak napisałeś, ale zapewne jestem w błędzie skoro mnie upominasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba nie za bardzo pojmujesz pojecie ogniskowej, przedstawie ci to organoleptycznie

pierwsze na 55, 70, 200, 300mm

zdjęcia zrobione dwoma różnymi obiektywami takim jak twój 18-55 i 70-300

wybaczcie słabą jakość robiłem bezmyślnie i na szybko

Arclight - aktywna porusza się w dwóch płaszczyznach albo raczej koryguje w dwóch plaszczyznach, przód tył oraz na boki

20090122192018

20090122192032

20090122192048

20090122192105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:23, czaja24 napisał:

chyba nie za bardzo pojmujesz pojecie ogniskowej, na ogniskowej, przedstawie ci to organoleptycznie

pierwsze na 55, 70, 200, 300mm

zdjęcia zrobione dwoma różnymi obiektywami takim jak twój 18-55 i 70-300

wybaczcie słabą jakość robiłem bezmyślnie i na szybko


Do tego sam doszedłem że jak miałem ustawione na 18 było dalej a jak na 55 to bliżej. Mógłby ktoś mi jeszcze wytłumaczyć o co chodzi Klimosowi bo aparat mam 2 tydzien, i nie jestem zadowolony z tego "że mam słaba ogniskową" czy jak to ująć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:28, sevrond napisał:

nie jestem zadowolony z tego "że mam słaba ogniskową" czy jak to ująć


Nie ma czegos takiego jak slaba ogniskowa , co najwyzej nieodpowiednia do potrzeb.... zycie jest proste , chcesz fotografowac widoczki ? uzywasz 24mm , chcesz zrobic czlowieka uzywasz 50mm , twarz 85mm , a jak ptaszka to czasem i 300mm bedzie za malo jak ptaszek maly ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tylko takie pomyłki w życiu popełniać jak ty. Kupujesz sprzęt o 2 klasy lepszy od UZ które są że tak powiem dla ludzi podatnych na reklamę, magię pixeli i zooma 20x. Pójdź do sklepu zrób zdjęcie swoim aparatem i ultra zoomem, bez zbliżania, w domu porównaj na kompie jakość zrobionych zdjęć i przemyśl jeszcze raz co piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:36, czaja24 napisał:

chciałbym tylko takie pomyłki w życiu popełniać jak ty. Kupujesz sprzęt o 2 klasy lepszy
od UZ które są że tak powiem dla ludzi podatnych na reklamę, magię pixeli i zooma 20x.


No nie wiem co gorzej o kim swiadczy , swiadomy zakup UZ czy kupienie d60 przez pomylke....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:28, sevrond napisał:

Do tego sam doszedłem że jak miałem ustawione na 18 było dalej a jak na 55 to bliżej.
Mógłby ktoś mi jeszcze wytłumaczyć o co chodzi Klimosowi bo aparat mam 2 tydzien, i
nie jestem zadowolony z tego "że mam słaba ogniskową" czy jak to ująć


Chodzi o to, że "zoom" jako sam z siebie nie ma praktycznie żadnego znaczenia z jakiej odległości zdjęcia możesz robić danym obiektom. Najważniejsza jest długość ogniskowej - i tu libero85 bardzo dobrze ci wytłumaczył gdzie jaka jest odpowiednia. Możesz mieć obiektyw bez zoomu w ogóle - stałoogniskowy i cykać fotki ptaszkom ze 100 metrów. Jakby to określić, padłeś ofiarą marketingu, gdzie producenci prześcigają się z cyferkami, które dla zwykłego szarego człowieka nie mają znaczenia. Po zakupie 70-300 z pewnością będziesz zadowolony. Z resztą, możesz zawsze iść do sklepu i zobaczyć jakie przybliżenia dają poszczególne obiektywy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:36, czaja24 napisał:

chciałbym tylko takie pomyłki w życiu popełniać jak ty. Kupujesz sprzęt o 2 klasy lepszy
od UZ które są że tak powiem dla ludzi podatnych na reklamę, magię pixeli i zooma 20x.
Pójdź do sklepu zrób zdjęcie swoim aparatem i ultra zoomem, bez zbliżania, w domu porównaj
na kompie jakość zrobionych zdjęć i przemyśl jeszcze raz co piszesz.


ok, dobra jescze prosiłbym o podanie mi jakiegoś mini słownicza dla laika żebym w przyszłosci takich głupich pytań nie zadawał, i kończąc wątek Czyli gdy większa "końcowa" liczba obiektywu tym bardziej mogę zbliżyć obraz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 19:42, sevrond napisał:

ok, dobra jescze prosiłbym o podanie mi jakiegoś mini słownicza dla laika żebym w przyszłosci
takich głupich pytań nie zadawał, i kończąc wątek Czyli gdy większa "końcowa" liczba
obiektywu tym bardziej mogę zbliżyć obraz ?


coś w tym stylu. możesz zajrzeć na szerokikadr.pl tam znajdziesz porady praktyczne jak i informacje o technicznych niuansach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

libero85 pognęb troche moje widoczki, zrobione 50mm a właściwie ~75mm dla APS-C;) ja uważam że absolutnie każdym obiektywem można fotografować absolutnie wszystko tylko czasem trzeba się więcej nachodzić i postarać;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 21:23, czaja24 napisał:

libero85 pognęb troche moje widoczki, zrobione 50mm a właściwie ~75mm dla APS-C;)
ja uważam że absolutnie każdym obiektywem można fotografować absolutnie wszystko tylko
czasem trzeba się więcej nachodzić i postarać;)


Nie mam sily , boli mnie jądro....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2009 o 21:34, libero85 napisał:

Nie mam sily , boli mnie jądro....


Teraz to Ty dla odmiany wyczyść mi monitor, oparskałem go jak to przeczytałem :D Widzę, że Chester opadł z sił dzisiaj jak to wszystko czyta.
Żeby nie było całkowitego OT: czy przejmować się jednym białym pikselem na matrycy, pojawiającym się przy długim naświetlaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 21:41, destro177 napisał:


> Nie mam sily , boli mnie jądro....

Teraz to Ty dla odmiany wyczyść mi monitor, oparskałem go jak to przeczytałem :D Widzę,
że Chester opadł z sił dzisiaj jak to wszystko czyta.
Żeby nie było całkowitego OT: czy przejmować się jednym białym pikselem na matrycy, pojawiającym
się przy długim naświetlaniu?

jeśli masz aparat Canon to możesz spróbować wgrać nowszy soft, z tego co pamiętam była to wina oprogramowania i w pewnych sytuacjach potrafi się pojawiać nie tylko pixel ale biały śnieżek;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2009 o 21:50, czaja24 napisał:

jeśli masz aparat Canon to możesz spróbować wgrać nowszy soft, z tego co pamiętam była
to wina oprogramowania i w pewnych sytuacjach potrafi się pojawiać nie tylko pixel ale
biały śnieżek;)

Hmm, dawno nie patrzyłem czy jest nowszy soft. A śnieżku nie ma... Tylko jeden mały wredny piksel mi świeci. Przy fotografowaniu nocnego nieba ujdzie jako gwiazda, ale już w innych sytuacjach drażni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 21:41, destro177 napisał:

Żeby nie było całkowitego OT: czy przejmować się jednym białym pikselem na matrycy, pojawiającym
się przy długim naświetlaniu?


Nie, chyba że możesz zrobić mapowanie pikseli/matrycy - niektóre aparaty mają taką opcję.
A jak Ci ten piksel przeszkadza to go w fotoszopie wygumuj :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 21:53, Arclight napisał:

> Żeby nie było całkowitego OT: czy przejmować się jednym białym pikselem na matrycy,
pojawiającym
> się przy długim naświetlaniu?

Nie, chyba że możesz zrobić mapowanie pikseli/matrycy - niektóre aparaty mają taką opcję.

Chyba Nikony albo Olympusy, nie mój Canon.

Dnia 22.01.2009 o 21:53, Arclight napisał:

A jak Ci ten piksel przeszkadza to go w fotoszopie wygumuj :P

Ale przecież nie chodzi o to, żeby każde zdjęcie bazgrać w jednym miejscu żeby piksel wymazać. Ma być git:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować