Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Odpowiem obu kolegom. :)

Decyzja między Canonem 450D a Nikonem D60 zależy wyłącznie od... upodobań. Mam na myśli to, że należy iść do sklepu i pomacać obie puszki. Sprawdzić, która lepiej leży w dłoni, ma bardziej czytelne menu, itd. Na tym etapie zabawy zagłębianie się w specyfikację aparatu i cechy systemowe nie ma większego sensu, chyba że ktoś określił dokładnie swoje upodobania.

Posłużę się przykładem z autopsji. Dwa lata temu miałem podobny dylemat: Nikon D40 czy Canon 400D. Wybrałem tego drugiego. Nikon zraził mnie brakiem silnika AF w korpusie, co wymaga doboru dedykowanych szkieł - tj. takich, które ten silnik mają. Po drugie Canon oferuje więcej obiektywów typu, który mnie interesuje - bradzo dobre szkło makro (100/2.8) i dobre, niedrogie portretówki (50/1.8, 85/1.8). Zainwestowałem więc nie tyle w sam aparat, co w system. Po czasie nie żałuję, choć z wymienionych wcześniej szkieł kupiłem dopiero jedno. ;)

W zasadzie różnic między D60 a 450D dużych nie ma. Każdym aparatem da się zrobić dobre zdjęcie, więc brać, co leży lepiej w rękach. ;)

Nadmienię też, że Nikon (jako system) punktuje ostatnio bardzo dobrymi puszkami (D300s, D700, D3, D90), jednak są to aparaty dosyć drogie i raczej poza zasięgiem amatora. Jest jeszcze D5000, który do tanich też niestety nie należy, choć jest skierowany do mniej zaawansowanych odbiorców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już odwiedziłem wątek, to skorzystam z okazji i wrzucę kilka zdjęć.

Tych chyba tutaj jeszcze nie publikowałem.

1. O świcie
2. Morze I
3. Morze II
4. Droga do nikąd

20090904215321

20090904215343

20090904215405

20090904215431

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź;)
A w porównaniu do a200 i a300 to Canon i Nikon jak wypadają? Bo nie ukrywam że nastawiam się bardziej na system Sony, ze względu na niższą ceną i obiektywy Minolty.
I jeszcze jedno pytanie. Czy jest szansa że coś potanieją i warto wstrzymać się z zakupem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2009 o 22:26, rafisport napisał:

I jeszcze jedno pytanie. Czy jest szansa że coś potanieją i warto wstrzymać się z zakupem?


ceny mogą zmaleć, złoty cały czas się umacnia i umacniał będzie. ale z drugiej strony, nie wszędzie sprzęt może zmaleć, tj. został sprowadzony/zakupiony dawno temu i nie opłaca się sprzedającemu obniżać ceny.
poza tym, jeśli już warto czekać, to do stycznia-lutego i też tylko w przypadku zakupu sprzętu za granicą. w Polsce wahania cen, wydaje mi się, że znaczne nie będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2009 o 22:26, rafisport napisał:

A w porównaniu do a200 i a300 to Canon i Nikon jak wypadają? Bo nie ukrywam że nastawiam
się bardziej na system Sony, ze względu na niższą ceną i obiektywy Minolty.

Osobiście jeśli miałbym wchodzić w Sony, to tylko przez kupno A700. A200 to raczej kiepska puszka, A300 może być... na pewno wystrzegałbym się A350. Teraz możesz trafić na dobre ceny A300 ze względu na następcę tego modelu, który niedawno wszedł na rynek.

Ogólnie rzecz biorąc, system Sony jest systemem przyszłościowym. Zależy jednak od upodobań. Szkła profesjonalne są bardzo drogie, a tych amatorskich nie ma aż tak dużo jak w konkurencyjnych systemach. Jeśli masz stare i dobre szkła Minolty, to Twoje szczęście. :)

Dnia 04.09.2009 o 22:26, rafisport napisał:

I jeszcze jedno pytanie. Czy jest szansa że coś potanieją i warto wstrzymać się z zakupem?

Uważam, że ceny mogą lekko (ale to naprawdę lekko) spaść w październiku i listopadzie, by w grudniu znów pójść w górę. Jak kupować, to właśnie na dwa lub miesiąc przed świętami, albo w lutym lub marcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2009 o 13:58, Bumber napisał:

/.../


Sam powoli przymierzam się do zakupu lustrzanki i przyznam, że najbardziej podoba mi się system Sony. Profesjonalnych obiektywów nie potrzebuję (póki co ;>), ale jeżeli nawet te podstawowe są dość trudno dostępne to sam nie wiem :/

Widziałem w Vobisie dość sensowny zestaw (nie pamiętam dokładnie modelu aparatu), ale wiem, że był w zestawie z dwoma "amatorskimi" obiektywami. Jak znajdę ten zestaw na ich stronie to Ci podeślę co oceny :)

Dopowiem, że prawdopodobnie lustrzankę kupowałbym w lutym lub marcu :) A nuż trafią się te przeceny :D

@HumanGhost
Bleee!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak Sony A300 to, który zestaw jest najbardziej opłacalny: Sony a300 + 18-70mm ; + 18-70mm i 55-200mm ; + Sigma 18-200mm?
Chociaż cały czas zastanawiam się na Canonem i Nikonem...tak myślałem czy może nie wstrzymać się z zakupem do czasu aż stanieje trochę Nikon D5000. Co sądzisz o tym aparacie? Warto w niego inwestować? Czytałem też o jakiejś wadzie fabrycznej...jest to duży problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2009 o 17:30, rafisport napisał:

A jak Sony A300 to, który zestaw jest najbardziej opłacalny: /.../

Nie radzę kupować żadnych super-zoomów pokroju tej Sigmy 18-200mm czy innych wynalazków. Zdecydowanie lepiej jest kupić teleobiektyw o mniejszej rozpiętości ogniskowych, np. 70-200, czy co tam innego Sony oferuje.

Dnia 08.09.2009 o 17:30, rafisport napisał:

Chociaż cały czas zastanawiam się na Canonem i Nikonem...tak myślałem czy może nie wstrzymać
się z zakupem do czasu aż stanieje trochę Nikon D5000. Co sądzisz o tym aparacie? Warto
w niego inwestować? Czytałem też o jakiejś wadzie fabrycznej...jest to duży problem?

Nikon nabrał wody w usta. Po prostu lepiej jest unikać puszek z wadliwej serii. Producent pewnie będzie wymieniał produkty w sklepach na te pozbawione wady, poza tym prowadzi akcję serwisową. Nawet jeśli miałbyś pecha i kupił trefny model, możesz liczyć na darmową naprawę.

A co do samej puszki, to D5000 ma matrycę z D300, a to już mówi samo za siebie. Ale nie ma silnika AF w korpusie... :/

Możesz też zastanowić się nad następcą D60, czyli modelem D3000. Jak na puszkę entry-level prezentuje się całkiem, całkiem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2009 o 16:48, Mateox86 napisał:

Witam, jena fotka, proszę o konstruktywną krytykę:)


Pstryk :) wybacz więcej nie wiem co na ten temat napisać.

No może dodam iż zdjęcie raczej nudne, bez pomysłu i polotu. Brak jakiegoś ciekawego tematu. Proste i raczej nie wymagające zbytniego wysiłku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2009 o 16:48, Mateox86 napisał:

Witam, jena fotka, proszę o konstruktywną krytykę:)


Wyobrażam sobie, że zdjęcie byłoby fajne gdyby zostało zrobione o świcie, podczas mgły i w czerni i bieli. A teraz to po prostu fotka bez wyrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2009 o 18:45, HumanGhost napisał:

> Witam, jena fotka, proszę o konstruktywną krytykę:)

Wyobrażam sobie, że zdjęcie byłoby fajne gdyby zostało zrobione o świcie, podczas mgły
i w czerni i bieli. A teraz to po prostu fotka bez wyrazu.


A samo B-W?
Ewentualnie jakiś efekt, może ziarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopatrzyłem się dwóch:

1. Piasek i woda. Znów nijakie zdjęcie. Nie wiem co chciałeś pokazać - ruch wody, czy przejście z wody w ląd? Ruchu nie widać, przejścia też.

2. Strumyk z powalonymi pniami. Kadr leży, przepały jak diabli.

A czytałeś jakieś poradniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry poradnik z podstawami fotografii. Przeczytaj go 2 razy i robiąc kolejne zdjęcie do pochwalenia się na forum miej go w głowie patrząc przez wizjer. I czekamy na efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2009 o 20:09, Mateox86 napisał:

Powiedz mi proszę, jak można skadrować dobrze zdjęcie z drzewem?


Jako przykładem posłużę się zdjęciem Bumbera (oby miał dobry dzień jak to zobaczy...)

http://forum.gram.pl/upl/forum/2009_28/20090708132051.jpg

Lecz jest to zdjęcie z nietypowym kadrem (że o samej technice wykonania nie wspomnę). Jeśli wiesz co to złoty podział, to już spora część sukcesu. Ale co aj więcej mogę powiedzieć? To Ty stoisz przed tym drzewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować