Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Prawdę mówiąc nie próbowałem się bawić w podbijanie kolorów/kontrastu. Aparat bardzo dobrze odwzorowuje kolory - ale Twoja obróbka jest super! Widzę, że jednak będę musiał posiedzieć nad upiększaniem. Jaki program jeśli można wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:13, Arclight napisał:

Jaki program jeśli można wiedzieć?


nie mogę powiedzieć ;) ale mogę Ci powiedzieć ci o części mojego workflow na prv ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:19, Arclight napisał:

odezwę dziś bądź jutro ;)


kiedy chcesz, ja się nigdzie nie wybieram ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:12, Grucha91 napisał:

> [...] trochę [...]

trochę... przesadziłeś :P

Może trochę przesadził, ale kurcze fajnie wyszło, takie klimatyczne, lekko złowrogie :> albo ja mam jakieś urojenia jak zwykle :)

KHRoN szkoda że nie chcesz napisać, w jakim to programie zrobiłeś. Ale rozumiem, że to tajemnica mistrza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:24, azure83 napisał:

kurcze fajnie wyszło, takie klimatyczne


i o to przecież chodzi w robieniu zdjęć! one mają wyglądać "fajnie", a nie sterylnie - jak dokumentacja miejsca zbrodni... :)

bo inaczej zdjęcie z K10D nie różni się niczym od zdjęcia z małpki fuji (np. mojego S5600)... po obróbce w sumie też niczym się nie różni, nie licząc tego że moim na chiny ludowe nie wyjdzie bokeh/miękkie tło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:24, azure83 napisał:

szkoda że nie chcesz napisać


kiedyś może napiszę, na razie mogę dać na prv kilka porad... dzięki temu nie będzie wysypu "dobrych" zdjęć, tylko będziecie mieli się czym pochwalić... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:24, azure83 napisał:

lekko złowrogie :>


złowrogi pociąg i złowrogi zachód słońca ;) Też kiedyś miałem tendencję do mocnego kontrastowania i kolorowania zdjęć, ale teraz jakby mi to przeszło. Skłaniam się ku zdjeciom mniej cukierkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się trochę uczę cykać też na kitowym (aparat mam inny) i czasem brakuje tej żylety, ale da się przeżyć :) a obiektyw można mieć kitowy i robić piękne zdjęcia jak kolega ;) i mieć najlepsze szkło i robić lipne zdjęcia. To 55-300mm fajne szkło. A z tego co kojarzę, to Pentax ma jedne z lepszych kitów, więc nie jest źle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:29, Grucha91 napisał:

złowrogi pociąg i złowrogi zachód słońca ;) Też kiedyś miałem tendencję do mocnego kontrastowania
i kolorowania zdjęć, ale teraz jakby mi to przeszło. Skłaniam się ku zdjeciom mniej cukierkowym.

Mi się nie wszystkie takie kontrastowe zdjęcia podobają, bo rzeczywiście łatwo przesadzić. Ciekawą techniką jest tez HDR, ale dla wprawnego fotografa, bo jak oglądam takie amatorskie zdjęcia, to często są strasznie sztuczne i cały urok znika.
Ale ten pociąg nawet ciekawie wyszedł moim zdaniem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:35, azure83 napisał:

Ciekawą techniką jest tez HDR, ale dla wprawnego fotografa, bo jak oglądam takie amatorskie
zdjęcia, to często są strasznie sztuczne i cały urok znika.

Wkręciłem się na pewien czas w cykanie HDRów. http://www.digart.pl/praca/1273051/Geirangerfjord.html jedno z lepszych jakie udało mi się ustrzelić. Jednak na dłuższą metę bardzo czasochłonna technika :P Szczególnie przy pstrykaniu panoram, gdzie liczba zdjęc w stosunku do zwykłej panoramy wzrasta 3krotnie. No i niestety nie ma możliwości uzyskania podglądu na żywo, nie wiadomo czy ujęcie wypadało by poprawić, czy wszystko jest ok. Okazuje się dopiero w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim "fachu", tj. kolejfoto zdjęcie musi być jak najbardziej naturalne, bez przebajerowanych kolorów/kontrastów. Pewnie dlatego zdjęcia nie różnią się bardzo od zdjęć z "małpek" ;)

@azure - tak, ten obiektyw kitowy jest uważany za jeden z najlepszych dodawanych do aparatu - a i tak wyszła jego druga, ulepszona wersja - podobno robi ostrzejsze zdjęcia na górnych ogniskowych, ale miałem porównanie - i być może jestem ślepy, ale różnicy nie widziałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:08, KHRoN napisał:

> Pentax K10D

eh... wciąż się zbieram do kupna... i wciąż coś wypada że muszę to odkładać...

swoją drogą zdjęcia niezłe, tylko kontrast i kolorki trochę bym podbił ;)

mocno przesadziłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:35, azure83 napisał:

Ciekawą techniką jest tez HDR


to co widzisz powyżej to pseudo-HDR... czyli nieliniowa zabawa z jasnością obrazu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:40, Grucha91 napisał:

bardzo czasochłonna technika :P


pchi... mieć workflow i możesz HDR nawet z ręki robić byle małpką (ja tak - z braku lepszego sprzętu - robię) ;)

przykład HDR: http://www.panoramio.com/photos/original/8097917.jpg

przykład pseudo-HDR
- małpka: http://www.panoramio.com/photos/original/10066277.jpg
- iPhone: http://www.panoramio.com/photos/original/10977812.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:41, Arclight napisał:

musi być jak najbardziej naturalne


"realistyczne acz efektowne" też da się zrobić... ja po prostu bardziej lubię "nierealne acz efektowne" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 21:58, KHRoN napisał:

> musi być jak najbardziej naturalne

"realistyczne acz efektowne" też da się zrobić... ja po prostu bardziej lubię "nierealne
acz efektowne" :)

W pierwszym przykładzie pokazał bym więcej nieba, ale ogólnie bardzo fajne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2008 o 22:45, pretorianie napisał:

W pierwszym przykładzie pokazał bym więcej nieba, ale ogólnie bardzo fajne.


tzn?

[edit] a, już wiem, ale moja małpka ma tak wąski obiektyw że musiał bym robić drugi rząd zdjęć (a już i taki jest tam około 8 zdjęć po trzy naświetlenia każde - to chyba max ile da się z ręki) [/edit]

BTW - mam nadzieję że autor wybaczy znęcanie się nad jego zdjęciami - ale po kolei:
- oryginał
- subtelna obróbka
- agresywna obróbka

poza tym na trzecim zdjęciu widać na niebie "UFO" (czarne rods)... oczywiście żartuję, pewnie muchy spotęgowane kompresją JPEG i dalszą obróbką ;)

20080702234541

20080702234559

20080702234630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować