Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

jaki masz aparat? jakie szkła?

Trzeba było jeszcze przymknąć przysłonę, kwestie długiego czasu ekspozycji może załatwić zwykły kamień, cokolwiek na czym można postawić aparat.

Żywsze kolory to odpowiednio dobrany balans bieli i ustawienie aparatu(chyba każdy ma opcję doboru rejestracji kolorów np żywe, portret, czarno białe...) odsyłam do rzetelnego zapoznania się z instrukcją obsługi... to samo tyczy się pozostałych informacji i porad. Instrukcja obsługi aparatu jest pierwszym, podstawowym, najprostszym i najbardziej przystępnym poradnikiem bo wszelkie informacje odnoszą się konkretnie do twojego aparatu, dzięki temu w łatwy sposób odnajdziesz odpowiednie opcje w menu....

co do podstaw fotografii to zwyczajnie musisz czytać czytać i czytać, poradników jest cała masa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 13:10, czaja24 napisał:

Żywsze kolory to odpowiednio dobrany balans bieli i ustawienie aparatu(chyba każdy ma
opcję doboru rejestracji kolorów np żywe, portret, czarno białe...)

Eeee, od razu programy tematyczne. Jak kolega nie chce się bawić w podnoszenie kontrastu i nasycenia barw na poziomie komputera, to niech sobie ustawi to w aparacie. Ostrzegam jednak, że aparat nie zawsze wie, co i jak człowiek chce sfotografować, dlatego często robi kolorową papkę z ciekawych motywów. Generalnie więc lepiej jest mieć kontrolę nad obróbką zdjęć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 14:33, Bumber napisał:

> Żywsze kolory to odpowiednio dobrany balans bieli i ustawienie aparatu(chyba każdy
ma
> opcję doboru rejestracji kolorów np żywe, portret, czarno białe...)
Eeee, od razu programy tematyczne. Jak kolega nie chce się bawić w podnoszenie kontrastu
i nasycenia barw na poziomie komputera, to niech sobie ustawi to w aparacie. Ostrzegam
jednak, że aparat nie zawsze wie, co i jak człowiek chce sfotografować, dlatego często
robi kolorową papkę z ciekawych motywów. Generalnie więc lepiej jest mieć kontrolę nad
obróbką zdjęć.


to prawda nie zawsze, ps nie chodziło mi o automat tematyczny tylko profil rejestracji koloru, oczywiście posiłkowałem się menu swojego nikona, w Canonie z tego co pamiętam inaczej to było nazwane.

Ja zasadniczo lubię jeśli mogę oglądać zdjęcie od razu tak jak je sobie wyobrażam, edycję pozostawiam na dopieszczanie zdjęć które nie wyszły tak jak chciałem, co nie zmienia faktu że przy każdym spędzam chwilę i tak poprawiając;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 13:10, czaja24 napisał:

jaki masz aparat? jakie szkła?

D90, z jakimś podstawowym kitem.

Dnia 30.07.2009 o 13:10, czaja24 napisał:

Trzeba było jeszcze przymknąć przysłonę, kwestie długiego czasu ekspozycji może załatwić
zwykły kamień, cokolwiek na czym można postawić aparat.

Nie zawsze jest na czym, tutaj nie było.

Dnia 30.07.2009 o 13:10, czaja24 napisał:

Instrukcja obsługi aparatu jest pierwszym, podstawowym, najprostszym i najbardziej przystępnym
poradnikiem bo wszelkie informacje odnoszą się konkretnie do twojego aparatu, dzięki
temu w łatwy sposób odnajdziesz odpowiednie opcje w menu....

meh, widziałeś instrukcję do D90?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 14:55, czaja24 napisał:

to prawda nie zawsze, ps nie chodziło mi o automat tematyczny tylko profil rejestracji
koloru, oczywiście posiłkowałem się menu swojego nikona, w Canonie z tego co pamiętam
inaczej to było nazwane.

Ok, mówiliśmy więc o tym samym. :)

Dnia 30.07.2009 o 14:55, czaja24 napisał:

Ja zasadniczo lubię jeśli mogę oglądać zdjęcie od razu tak jak je sobie wyobrażam, edycję
pozostawiam na dopieszczanie zdjęć które nie wyszły tak jak chciałem, co nie zmienia
faktu że przy każdym spędzam chwilę i tak poprawiając;)

A widzisz, ja mam na odwrót - edytuję tylko te zdjęcia, która mi się udały. Nieudanych i tak nie ma co poprawiać, bo zwykle niewiele można w ten sposób osiągnąć. Kiepskie zdjęcie może stać się tylko mniej kiepskim zdjęciem. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak widziałem instrukcję do D90 nie odbiega ona niczym od instrukcji innych lustrzanek , i uważam że nie czytanie instrukcji to podstawowy błąd użytkownika pierwszy raz trzymającego lustrzankę w ręku. Jak sam widzisz nie wiesz nawet jak zmienić profil kolorów, o szkle mówisz jakiś podstawowy kit(jest kilka niekoniecznie złych propozycji np 18-105 lub 18-135 ze stajni nikona)...Jeśli myślisz że posiadanie lustra pozwala robić świetne zdjęcia, bardzo się mylisz, najpierw trzeba poznać podstawy i stać się rzemieślnikiem a potem można zasady łamać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się w 100% z czaja24 Sam odpuściłem czytanie instrukcji przez kilka miesięcy i tylko się wkur.. bo nie wiedziałem gdzie znaleźć potrzebną mi opcję.

Przeczytanie instrukcji nawet, jeśli wydaje Ci się, że czytasz znane ci bzdury często przypomina o rzeczach, o których zapomniałeś.

Polecam zapisywać zdjęcia w RAW-ach. Przy ISO 3200 na D90 zaczyna być widoczne dość duże ziarno. Warto, więc dać 800 i postawić aparat nawet na murku – wtedy masz lepszą jakość.

Nie jestem Pro – ale sam używam D90 od kilku miesięcy wcześniej miałem D40. To dobry aparat jak nauczysz się z niego korzystać. Mówisz, że z kitowym obiektywem. D90 było w kilku zestawach „kitowych” całkiem nieźle oceniano 18-105.

Moja rada – ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Ja po 2 latach robienia zdjęć widzę sam jak duże mam luki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś albo napisać, albo podać stronę z wytłumaczeniem wszystkich tych ISO, czułościach itd? Od jakiegoś czasu bawię się na manualu i robię to wszystko "na oko".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 15:57, natanadler napisał:

Polecam zapisywać zdjęcia w RAW-ach. Przy ISO 3200 na D90 zaczyna być widoczne dość duże
ziarno. Warto, więc dać 800 i postawić aparat nawet na murku – wtedy masz lepszą jakość

super. tylko ja robiłem zdjęcia w Tropicanie, tam jest ciemno jak w dupie. na iso 800 miałem po prostu czarną plamę ;).

@czaja24
wiem jak zmienić profil koloru, natomiat myślałem, że da się jakoś wydobyć podobny efekt manualnie.
i cóż, widocznie macie rację, zabieram się od dzisiaj za tę encyklopedię... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 16:05, plada napisał:

Mógłby ktoś albo napisać, albo podać stronę z wytłumaczeniem wszystkich tych ISO, czułościach
itd? Od jakiegoś czasu bawię się na manualu i robię to wszystko "na oko".


Tutaj jest całkiem znośnie opisane co i jak z robieniem zdjęć.

http://www.e-cyfrowe.pl/poradniki/?id=715&PHPSESSID=2424e7347e6555fe0d0fd458f0ee23bd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciach> super. tylko ja robiłem zdjęcia w Tropicanie, tam jest ciemno jak w dupie. na iso 800

Dnia 30.07.2009 o 16:06, Kryhuu napisał:

miałem po prostu czarną plamę ;).


na mojej stronie ze zdjęciami znajdziesz dużo zdjęć z koncertów

http://www.flickr.com/photos/natanadler/

uwierz mi tam jest też ciemno. Zanim kupiłem jasny obiektyw 1.8 to często aby zrobić zdjęcie na koncercie bawiłem się balansem bieli a nadal miałem ISO800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 16:14, natanadler napisał:

uwierz mi tam jest też ciemno. Zanim kupiłem jasny obiektyw 1.8 to często aby zrobić
zdjęcie na koncercie bawiłem się balansem bieli a nadal miałem ISO800

Ja mam 2.8 z tego co się orientuje, a balans bieli miałem +5. naprawdę, nie znam żadnych innych opcji poza iso jakimi bym miał to rozświetlić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 19:16, Kryhuu napisał:

> uwierz mi tam jest też ciemno. Zanim kupiłem jasny obiektyw 1.8 to często aby zrobić

> zdjęcie na koncercie bawiłem się balansem bieli a nadal miałem ISO800
Ja mam 2.8 z tego co się orientuje, a balans bieli miałem +5. naprawdę, nie znam żadnych
innych opcji poza iso jakimi bym miał to rozświetlić.

no ja cię proszę człowieku, nie znam kita z przysłoną 2.8, a balans bieli "+5" - PORAŻKA naprawdę zajrzyj do instrukcji ....

natanadler i jak ci się 50 sprawuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciach

Dnia 30.07.2009 o 19:26, czaja24 napisał:


natanadler i jak ci się 50 sprawuje?


Jest to dość ciekawy obiektyw. Nie do końca go czuję, ale w ciemnych pomieszczeniach (np. koncerty) sprawuje się idealnie. Jest to jeden z tych obiektywów gdzie stosunek jakości do ceny jest genialny. Robi fajny bokeh na brzegach.

Mi się go udało kupić za, 480 zeta czyli mieszczę się w tych widełkach.

Zdjęcia z niego z koncertu riverside w Empiku są tu:

http://www.flickr.com/photos/natanadler/sets/72157619885752932/

to tak kilka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 19:16, Kryhuu napisał:

> uwierz mi tam jest też ciemno. Zanim kupiłem jasny obiektyw 1.8 to często aby zrobić

> zdjęcie na koncercie bawiłem się balansem bieli a nadal miałem ISO800
Ja mam 2.8 z tego co się orientuje, a balans bieli miałem +5. naprawdę, nie znam żadnych
innych opcji poza iso jakimi bym miał to rozświetlić.


Zobacz co masz napisane na korpusie obiektywu. Obstawiam że 3,5-5,6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 21:58, czaja24 napisał:

to ja swój kupiłem za 390zł i przy okazji 70-300 za 1500zł miałem nosa że pójdą ceny
do góry;)


Poszły i to bardzo :(

Moje niedoscignione pragnienie to 70-200 Nikora ze światłem 2.8 ale cena zabija.

Teraz zbieram kasę na Tamrona 28-75 2,8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 22:43, natanadler napisał:

> to ja swój kupiłem za 390zł i przy okazji 70-300 za 1500zł miałem nosa że pójdą
ceny
> do góry;)

Poszły i to bardzo :(

Moje niedoscignione pragnienie to 70-200 Nikora ze światłem 2.8 ale cena zabija.

Teraz zbieram kasę na Tamrona 28-75 2,8


no światło dobre tylko trochę zakres ogniskowych dla APS-C nie za bardzo znaczy bardziej by pasował do d700;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciach

Dnia 30.07.2009 o 23:42, czaja24 napisał:


no światło dobre tylko trochę zakres ogniskowych dla APS-C nie za bardzo znaczy bardziej
by pasował do d700;)

Na koncertach się sprawdza:)

Wiesz ja nocami śnię o D3X

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować