Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Witam panowie,
Chciałbym prosić o pomoc w jednej sprawie.
Jednocześnie chciałbym uprzedzić że w tym temacie jestem CAŁKOWICIE zielony.
Dzisiaj szperając na strychu odnalazłem stareńki aparat niegdyś należący do mojego ojca to jest Zenit ET.
Problem jest taki że nie mam pojęcia jak sprawdzić jego sprawność.
Rozumiejąc że muszę nabyć kliszę udałem się do sklepu gdzie dostałem Kodak Color Plus.
Teraz moje pytanie, jako że aparaty tego typu pamiętam jedynie mgliście z czasów dzieciństwa nie mam zielonego pojęcia jak się tym sprzętem posługiwać.
Potrafię założyć kliszę pstryknąć fotkę ale dalej nie jestem pewny czy została ona wykonana.
Teraz nie mam pojęcia jak mam to sprawdzić, czy po wypstrykaniu całej kliszy mogę rozwinąć fragment i zobaczyć czy została zrobiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.08.2011 o 00:58, Kemilk napisał:

Teraz nie mam pojęcia jak mam to sprawdzić, czy po wypstrykaniu całej kliszy mogę rozwinąć
fragment i zobaczyć czy została zrobiona?


Absolutnie nie bo prześwietlisz film.
Kliszę trzeba wywołać, narób fotek, oddaj ją do salonu fotograficznego a oni za oplata wywołają ci zdjęcia [chyba, że sam dysponujesz odpowiednią ciemnia, sprzętem i umiejętnościami]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z urlopu w Ustce. Zarąbista pogoda zaowocowała zarąbistymi fotkami a przy tejże okazji pobawiłem się również świeżo zakupionym filtrem polaryzacyjnym Marumi C-P.L. Powiem szczerze: filtr daje świetne efekty, ale niestety wpływa na jakość fotek. Ziarno jest bardziej widoczne. Niestety, tani filtr to i nie ma co liczyć na zniewalającą jakość zdjęć. Ale i tak nie jest źle. Dla przykładu trzy fotki. Muszę jeszcze tylko poćwiczyć żeby mi to kręcenie filtrem szybciej szło. ;]

20110808172643

20110808172658

20110808172727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Proszę o poradę. Od niedawna zakupiłem okazyjnie lustrzankę Nikon D50. Chcę dokupić lampę błyskową. Wszedłem na allegro a tam tysiące ofert i dziesiątki firm. Czy ktoś z forumowiczów może polecić jakie firmy w lampach się liczą? I żeby na pewno współpracowały z Nikonem. Myślałem o oryginalnej lampie, ale ze względu na ceny zrezygnowałem. Dysponuję budżetem do 400 zł. Za tę cenę nie widziałem nigdzie lampy Nikon :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2011 o 08:33, BluesBoy napisał:

Witam forumowiczów. /.../

Skoro podbijasz, to odpowiem, chociaż nie mam dużego doświadczenia z lampami niezależnych producentów, a tym bardziej pod Nikona.

Nissin i Metz - te dwie firmy są chyba najbardziej znane i na pewno produkują lampki pod Nikona. W przypadku niezależnych producentów warto udać się do sklepu i pomacać - lampy mogą dość znacznie różnić się od siebie pod względem jakości wykonania. Nie oszukujmy się - za tę cenę nie należy Przy oczekiwać takiego czołgu jak SB 900. Przy wyborze patrz też na liczbę przewodnią - generalnie im większa, tym lepsza, bo lampa ma wtedy więcej mocy.

A ja mimo wszystko zachęcam do odłożenia trochę kasy (lub rozważenia zakupu na raty) lampki SB 600 Nikona. Różnica w jakości wykonania jest naaaprawdę duża, a i lampa ma na pewno trochę więcej funkcji od jej nieoryginalnych odpowiedników.

W którymś numerze DFV był kiedyś test lamp niezależnych producentów, musiałbym poszukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wróciłem z Karpacza gdzie miałem okazje popstrykać parę fajnych panoram i HDR, część załączam. Co o nich myślicie ?

20110827231133

20110827231148

20110827231204

20110827231222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, najpierw 3 zdjęcia w Backtracking z skokiem o 2EV, ale jak możesz to najlepiej zrób 5, mój aparat niestety na tyle nie pozwala ;/ Następnie najlepiej aby to były zdjęcia RAW, jpeg też mogą być ale na końcu będziesz miał większe szumy. Ja używam Photomatixa do składania zdjęć ale możesz też poszukać jakiś darmowych programów :)

@Sigu
Nie jest to grafika komputerowa a zdjęcie wykonane w technice HDR :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2011 o 23:12, lord0 napisał:

Niedawno wróciłem z Karpacza gdzie miałem okazje popstrykać parę fajnych panoram i HDR,
część załączam. Co o nich myślicie ?

Szczerze? Wyglądają tragicznie...

Aby osiągnąć taki efekt, nie musisz nawet robić trzech zdjęć. Wystarczy jedno JPG i zabawa suwaczkami. Ale nie o to chodzi w technice HDR!

HDR stosujesz, gdy rozpiętość tonalna sceny przekracza możliwości Twojej matrycy. Na przykład masz jasne niebo, fotografujesz pod słońce, a chcesz uzyskać też detale poniżej horyzontu. Spójrz na zdjęcie poniżej (mojego autorstwa) - to też jest HDR, tyle że składany ręcznie w Photoshopie.

Cała sztuka polega na tym, żeby zdjęcie wyglądało naturalnie, żeby tak przedstawić scenę, jak widziało je ludzkie oko w chwili fotografowania.

Takie "pojechane" obrazki nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami.

Następnym razem zamiast używać bracketingu, zrób kilka zdjęć, samemu dobierając czas naświetlania i kontrolując histogram. A później photomatix i DELIKATNA obsługa suwaczków. Spróbuj. :-)

20110828103135

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2011 o 10:37, Bumber napisał:

Takie "pojechane" obrazki nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami.

nie powiedziałbym aby były "pojechane",o gustach się nie dyskutuje :), a wierz mi albo nie mają całkiem dobrą opinie np. ten gość który robi genialne HDR''y http://zardo.deviantart.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2011 o 12:49, lord0 napisał:

a wierz mi albo
nie mają całkiem dobrą opinie np. ten gość który robi genialne HDR''y http://zardo.deviantart.com/

Ok,, niektóre jego zdjęcia są naprawdę dobre. Ale porównaj je ze swoimi - ja widzę zasadniczą różnicę. On świadomie wykorzystuje tę technikę, by osiągnąć konkretny efekt. Twoje zdjęcia są przykładem nieumiejętnego wykorzystania tej techniki - taki HDR dla HDRa.

Przepraszam, że jestem taki bezpośredni, ale po prostu chcę Ci pokazać, co można osiągnąć, wykorzystując technikę HDR. Spójrz na zdjęcia Macieja Duczyńskiego.

http://www.lonelywolf.pl/

To wszystko są HDRy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tone mapping jest częścią HDR i to właśnie z tym jest w 90% kojarzony. Możesz być tego przeciwnikiem, może Ci się to nie podobać, (tak samo jak mi się bezsensowne czarno-białe zdjęcia nie podobają) ale nie możesz mówić że jest to niewłaściwa droga ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2011 o 12:15, lord0 napisał:

/.../

Nie jestem przeciwnikiem mapowania tonów, skoro sam z tego korzystam. :)

Chcę Ci tylko uzmysłowić, że wykonanie dobrego zdjęcia przy pomocy tej techniki jest naprawdę trudne. Po prostu łatwo przesadzić i uzyskać kiczowate ujęcie. Wystarczy przejrzeć galerie internetowe - pełno jest tam zdjęć, których autorzy szczycą się zastosowaniem techniki HDR i przesadzają z mapowanie tonów. Jasne, są wyjątki - w podanym przez Ciebie linku można znaleźć kilka naprawdę dobrych i więcej niezłych zdjęć. Wyjątki potwierdzają regułę. ;)

Sam też kiedyś przeżywałem fascynację mapowaniem tonów: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=458&pid=2977

Napisz mi jeszcze, proszę, co rozumiesz przez "bezsensowne czarno-białe zdjęcia"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2011 o 20:14, Bumber napisał:

Napisz mi jeszcze, proszę, co rozumiesz przez "bezsensowne czarno-białe zdjęcia"?

to było tylko wtrącenie, a skoro pytasz to, niestety wielu początkujących fotografów uważa że jak zmieni zdjęcie w czarno białe to od razu jest "głębokie" i niesie jakieś przesłanie, poza tym wiele zdjęć przerabianych na czarno-białe o niebo lepiej wygląda w kolorowej wersji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie pozostaje mi nic innego jak tylko zgodzić się z Tobą w tej kwestii. :)

Konwersja na B&W powinna być dobrze przemyślana - rezygnacja z koloru kieruje uwagę odbiorcy na kadr, fakturę, kontrasty... a to wymaga od fotografa więcej uwagi podczas robienia zdjęcia. Najlepiej gdyby przeprowadził tę konwersję w głowie - jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki.

Żeby nie być gołosłownym, wrzucam kadr z Babiej Góry :)

20110830225255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować