Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 30.04.2007 o 20:20, Veilaine napisał:

Mordujcie. Ale zostawcie choć suchą nitkę :D

ja ekspertem nie jestem... ale fotki są naprawdę niezłe. myślę że mógłbyś spokojnie liczyć na jakąś nagrodę w tym konkursie: http://drukujwspomnienia.pl/konkursy a jest o co powalczyć :)

a można przy okazji wiedzieć czym robiłeś te zdjęcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2007 o 20:26, takisobiektoś napisał:

> Mordujcie. Ale zostawcie choć suchą nitkę :D
ja ekspertem nie jestem... ale fotki są naprawdę niezłe. myślę że mógłbyś spokojnie liczyć
na jakąś nagrodę w tym konkursie: http://drukujwspomnienia.pl/konkursy a jest o co powalczyć
:)

przepraszam za podwójnego posta, zapomniałem napisać, że w odniesieniu do tego konkursu to chodziło mi o tę twoją żabę, która wyszła naprawdę ładnie... choć grzybki też niczego sobie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2007 o 20:20, Veilaine napisał:

Mordujcie. Ale zostawcie choć suchą nitkę :D


Całkiem całkiem :)
Pierwsze i ostatnie najlepsze
Po kolei

1. Ładne makro, chociaż troszeczkę standardowe. Jakbym miał się czepiać, to linia przejścia trawy i drzew jest krzywa. Troszeczkę to psuje kompozycję, ale raczej byłby to problem w zdjęciach widokowych, a nie w makro z kwiatkiem :)
Co jest w tle za kwiatkiem? :)

2. Lód ciekawy... gdzie znalazłeś o tej porze? Troszeczkę inaczej bym złapał ten grzyb (to pomarańczowe to grzyb, co nie ? ^^ :D ). Kapelusz z góry IMO mniej ciekawy niż nóżka i blaszki.

3. Chyba najgorsze z tych... Kolorki ładne, ale ogólnie pustka i jakby brak tematu zdjęcia. Niezbyt przemyślana fotka. Dobra jako tło do zabawy z grafiką 2d :)

4. Ropuszysko jak najbardziej w porządku. Kadr zupełnie prosty, centralny, ale to fotografia przyrody, która zupełnie nie wymaga pseudoartystycznych zabiegów :)
Gdyby fotka miała się wyróżniać na tle tradycyjnych zdjęć płazów, trzeba by pomyśleć o oryginalniejszej kompozycji, ale to tylko w przypadku gdybyś startował w konkursie na zdjęcie żaby lub ropuchy, w którym takich byłyby tysiące :D
Jako fotka zwierzaka, bdb ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... lećmy, po kolei.
1. Linia przejścia trawy i drzew jest krzywa głównie dlatego, że było pod górę. Następnym razem wyprostuję :)
W tle za kwiatkiem był jakiś pień, ale mało ciekawy. Mnie tu razi trochę, że ten nieszczęsny kwiatek wygląda jak nałożony.
2. Zdjęcie było robione w lutym, stąd lód :) Grzyb zaś był paskudnie maleńki i rósł na drewnianych schodach, przy jakimś strumieniu. Właściwie nie miał nóżki :D
3. Ot, zobaczyłem z okna, że zachód jest. Niewiele myśląc złapałem za aparat :)
4. Z żabiszczem były przeboje. Natrzaskałem kupę fotek, ale tylko ta mała, skubana, zielona paskuda nie uciekała przede mną. Rozłożyłem swoje zwłoki na brzuchu w lesie, bo w kucki nic nie widziałem. Podsunąłem jej obiektyw prawie pod sam nos. Poczekała aż skończę robić zdjęcia i sobie poszła :) Przechodzili jacyś ludzie, popatrzyli na mnie jak delikatnie szurniętego. Wyłoniłem się z poziomu gruntu cały w błocku i liściach :D

BTW. Aparat mam od jakichś trzech miesięcy. Umówmy się, że mniej więcej wiem o co w fotografowaniu chodzi, ale nie bardzo jeszcze mam pojęcie jak to robić :D W każdym bądź razie zabawa jest przednia, mimo że z 2000 natrzaskanych fotek - do pokazania nadaje się może 20 :) Ale póki co, cieszy mnie to jak młodego psa pchły :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2007 o 22:08, Arclight napisał:

Tylko po co się kłaść, skoro A610 ma uchylny LCD? :P

Bo jak się nad poprzednią cwaniarą pochyliłem, to uciekła :D
Do tej skubanej podpełzłem :)) Jak słońce świeci to nic na tym LCD nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to jest wada. Na pocieszenie pozostaje fakt, że na żadnym LCD nie widać obrazu jak świeci słońce ;)
Mnie w tym aparacie brakuje tylko większej ogniskowej. Zoom x4 to dla mnie za mało niestety :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w domu Canona 30D i 400D, 2 obiektywy 17-35mm( niestety bardzo słabe, oczywiście z zestawu ),
17-40mm L (tak, tak L-ka) i 24- 135mm. I nie mam problemów z ogniskową w tym ostatnim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos mi wytłumaczyć o co chodzi z tym formatem RAW? Bo szczerze powiedziawszy wszędzie jest to wyłożone tak jakby czytelnik wiedział już o co chodzi. Co daje ten format. Warto zwracać uwagę na mozliwośc zapisu fotek w tym formacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 16:04, HumanGhost napisał:

Czy moze ktos mi wytłumaczyć o co chodzi z tym formatem RAW? Bo szczerze powiedziawszy wszędzie
jest to wyłożone tak jakby czytelnik wiedział już o co chodzi. Co daje ten format. Warto zwracać
uwagę na mozliwośc zapisu fotek w tym formacie?


RAW to bezstratny format zapisu. RAW to ''surowe'' dane zapisane bezpośrednio przez matrycę aparatu. Mówi się, że RAW to cyfrowy ''negatyw''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 08:19, HumanGhost napisał:

No tak, bardzo dokładne wyjaśnienie. ;-)
A konkretniej się nie da? Lepsza jakość zdjęć w tym formacie? Waga jak JPEG?


Waga jest BYCZA. To format, który wymaga dalszej obróbki. To jeszcze nie obrazek, nie zdjęcie (a przynajmniej nie do końca). To bezpośrednio informacja z matrycy o natężeniu światła i podstawowych kolorach. Ich nasycenie, balans bieli, kontrast i inne ustawiasz TY w zależności od potrzeb. I bez utraty jakości.


Łatwiej będzie jak poczytasz tutaj:
http://www.fotoporadnik.pl/format-raw-en.html
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/printversion/printversion_75988.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje dzisiejsze fotografie, z ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Ten paw był robiony na szybko, nie było czasu na żadne ustawienia... (Kodak C875)

20070503203122

20070503203221

20070503203347

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zależności od wielkości matrycy plik w formacie RAW może mieć od 8 do 12 MB. Dlatego też warto mieć kartę pamięci minimum 2 GB, choć nie znam nikogo, kto zapisując w RAW ma mniej jak 4 GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doznałem nagłego "olśnienia" i odwiedziłem znajmomą stronkę o adresie http://www.dcresource.com. Nie chcę jej w żaden sposób reklamować, chcę niektórym ułatwić wybór aparatu cyfrowego. Strona oferuje ogromny wybór sprzętu do focenia ( http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php), każdy z modeli badając bardzo skrupulatnie. Dla przykładu, porównywałem dzisiaj mojego FZ50 ( http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_fz50-review/) z Canonem S3 IS ( http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_s3-review/), głównie skupiając się na szukach matrycy przy wyższych czułościach. W testach widać wszystko doskonale. Powtarzam: to nie jest reklama, żeby nikt nie miał wątpliwości. Dzięki tej stronie udało mi się wybrać aparat najbardziej pasujący do moich potrzeb. Myślę, że inni pójdą za moim przykładem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2007 o 18:58, HumanGhost napisał:

Hmm.. sory, że zapytałem. Nie wiedziałem, że tak cięzko jest udzielić prostej odpowiedzi na
proste pytanie. Ale juz wiem na przyszłość żeby o nic Cię nie pytać.


To ja cię przepraszam. Myślałam, że ty będziesz mnie podejrzewał o to, że źle ustawiłam aparat. I nie obrażaj się tak, to drobiazg!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2007 o 18:44, Monastor napisał:

Wygląda jak błyśnięte fleszem... światło widocznie dość ostre, a w każdym razie aparat dobrał
nieco złą ekspozycję, bo miejscami zdjęcie jest prześwietlone.
Przydałby się krótszy czas, albo subtelniejsze źródło światła.
Tak czy inaczej, nic specjalnego.

Po prostu źle się zrozumieliśmy :)
Wyciągnęliśmy pochopne wnioski i założyliśmy, że zajmujesz się fotografią. Robienie zdjęć to
jeszcze nie do końca to

A co do pytania kolegi... że cyfrowym, to żadna odpowiedź... jakim?
Producent i model ;)


Kodak, ale jaki model to ci nie odpowiem, bo sama nie wiem, jaki to model. Ale w każdym razie aparacik jest na czasie:). A jaki ty masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2007 o 17:38, VictoriaKinger napisał:

Kodak, ale jaki model to ci nie odpowiem, bo sama nie wiem, jaki to model. Ale w każdym razie
aparacik jest na czasie:). A jaki ty masz?


Napewno na aparacie jest informacja o modelu. Informacja, że jest na czasie nam nie wystarczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować