Zaloguj się, aby obserwować  
crash807

20 najbardziej wpływowych gier w historii PC

141 postów w tym temacie

Ale w preju jeden moment był dla mnie przemocny(przypomniało mi się). Naciskamy sobie jakies kuziczki i nagle okazuje się że

Spoiler

włączyliśmy tą maszynę przekuwającą ludzi.

Mocne. Jak za drugim razemprzechodziłem preja to specjalnie ją włączyłem ]:->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego było w Quake-u 2, tylko że tamta msszynka "mieliła" ludzi. :) Quake-a 2 tylko raz przeszedłem, ale ten moment pamiętam. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpływowe gry? Hm ... pomyślmy ...

Moja subiektywna lista - kolejność przypadkowa:

- Quake - jedna z pierwszych strzelanek z perspektywy pierwszej osoby - kamień milowy jeśli chodzi o FPSy [ Shambler, spawara i tyle, kto grał ten wie ocb ;-) ]

- Medal of Honor: Allied Assault [ a właściwie to cały cykl ] - Omaha Beach, jeden z bardziej klimatycznych fpsów, mimo wszelkich błędów wciąż do dziś grywalny [ przynajmniej dla tych dla których w grach nie liczy się tylko grafika ]

- Call of Duty [ w zasadzie cały cykl ] - rozwinięcie tego co zobaczyliśmy w MoH - świetny cykl drugowojennych strzelanin

- Deus Ex - gra cud, gra przy której spędziłem mnóstwo czasu, gra która zawładnęła moim umysłem, gra która do dziś siedzi mi "pod czachą", gra która kopie d***ko za każdym razem. Kto nie grał niech żałuje.

- seria GTA ze szczególnym naciskiem na GTA 1 i GTA 3 - jedynka była hm ... była prostacka, brzydka i ogólnie niezły crap ale jak to bywa - największe crapy po małym szlifie stają się hitami. ;-D I takim hitem jest po dziś dzień GTA 3 - mnóstwo nowinek, dodatków w stosunku do poprzedniczek, ciekawe rozwiązania i klimat brudnego, szarego, złego miasta lat 90.

- seria HoMM [ szczególnie II i III + add-ony ] - kolejna gra o której można by pisać przez wiele stron ale po co? Zasługuje i tyle.

- Stalker SoC - mimo wszystkich niedoróbek, gra miodna - klimat i historia Zony przyciąga na długi czas do monitora.

Pewnie o czymś zapomniałem. :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zastrzeżeń co do tej listy. Chociaż zamiast starcrafta to większy wpływ na RTS''y miał Dune albo Warcraft, bo one były pierwsze. Starcraft jedynie rozwinął ich idee do perfekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 17:11, rybisiu napisał:

Nie mam zastrzeżeń co do tej listy. Chociaż zamiast starcrafta to większy wpływ na RTS''y
miał Dune albo Warcraft, bo one były pierwsze. Starcraft jedynie rozwinął ich idee do
perfekcji.


Właśnie nie, bo SC skończył z ideą "dwóch niemalże identycznych ras" i właściwie zmieścił trzy gry w jednej. Zresztą to i tak jedna z najważniejszych gier komputerowych. WarCraft też, a w zasadzie przede wszystkim on, bo to moja ulubiona seria :*.

:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 17:01, Tyler_D napisał:

- Quake - jedna z pierwszych strzelanek z perspektywy pierwszej osoby - kamień milowy
jeśli chodzi o FPSy [ Shambler, spawara i tyle, kto grał ten wie ocb ;-) ]


Unreal Tournament ;]

Zapomniałeś o mafii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:22, dawidos160 napisał:

Unreal Tournament ;]

Nigdy nie rozumiałem fenomenu tej serii. :-P

Dnia 29.07.2009 o 18:22, dawidos160 napisał:

Zapomniałeś o mafii :)

"Mafii" jeśli już. ;-D Ale fakt, zapomniałem o tej cudnej grze ... i pewnie nie tylko o niej ale kij z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 11:21, Revanchist napisał:

Herzog Zwei, Powermonger, Nether Earth na ZX Spectrum, Cytron Masters... m. in. te gry
są uważane za najwcześniejszych przedstawicieli gatunku, gdy jeszcze taki termin nie
istniał.

Niektórych nie widziałem, więc sobie oglądnąłem gameplaye. To, że ktoś napisał o grze, że jest to "strategy" in real-time, to nie jest to samo co Real-time Strategy.
To dopiero ukształtowała pierwsza gra RTS czyli Dune 2. Zauważ, że wybieraniem większej niż 1 liczby jednostek gameplaye klonów tej właśnie gry nie zmieniły się w niczym aż do dzisiaj. Również Starcraft ma identyczny gameplay jak Dune 2. Natomiast to w niczym nie umniejsza doskonałości Starcrafta jako gry. Tyle, że innowacją to już w tamtym czasie nie było. A tym samym gra nie wpłynęła na inne nowo powstałe w jakimś szczególnym stopniu.

Dnia 29.07.2009 o 11:21, Revanchist napisał:

jest sportem narodowym w Korei Południowej

Tak samo jak walki w Guild Wars czy paru innych grach. Starcraft nie jest jedyny.

Dnia 29.07.2009 o 11:21, Revanchist napisał:

Czy takie Diablo - w końcu ta gra utworzyła gatunek hack''n''slash.

Niestety również nie. Można mówić wyłącznie o zerwaniu połączenie z grami cRPG przez Diablo. Gier quasi rpg w których był jakiś rozwój postaci i rąbanka mobów było jednak przed Diablo całkiem sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 17:01, Tyler_D napisał:

- Quake - jedna z pierwszych strzelanek z perspektywy pierwszej osoby - kamień milowy
jeśli chodzi o FPSy [ Shambler, spawara i tyle, kto grał ten wie ocb ;-) ]


Już nie przesadzaj, przed Kłejem pojawiło się ich naprawdę sporo, dużo z nich było godnych uwagi i sporo zrobiło dla gatunku. Kłej był pierwszym FPSem w 3D (ale nie pierwszą grą, bo wyprzedził go Descent), ale w sumie zresztą z tym kamieniem milowym się zgodzę. W 100% true, true.

Uważam, że Star Wars: Dark Forces było wpływowym FPSem. Niczym pierwszego WarCrafta LucasArts reklamowało swoje nowe dziecko jako "takiego Dooma w świecie Star Wars", ale to była nieprawda - bo LA stworzyło gameplay zupełnie odmienny od typowych przedstawicieli strzelanin FPP w tym okresie. Zamiast biegania po korytarzach, rozwalania potworów i przejścia do wrót prowadzących do następnego poziomu mieliśmy grę, w której ważna była fabuła, wykonywaliśmy złożone zadania, engine miał sporo możliwości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:25, Tyler_D napisał:

> Unreal Tournament ;]
Nigdy nie rozumiałem fenomenu tej serii. :-P


A ja Quake :) Fakt,że Q2 jest ok ale w życiu bym tego nie zamienił na UT :) A już Q3A to porażka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:27, Revanchist napisał:

Już nie przesadzaj, przed Kłejem pojawiło się ich naprawdę sporo, dużo z nich było godnych
uwagi i sporo zrobiło dla gatunku.

A czy ja napisałem gdziekolwiek, że Q był pierwszą grą tego typu, że tylko on rlz a reszta się nie liczy? Nie, no więc właśnie. Równie ciepło wspominam Doomy, Duke Nukem 3d itp ale Q1 był zawsze moim osobistym faworytem, pewnie dzięki mrocznemu klimatowi i krwawej jatce. ;-D

dawidos160 => a idź dziadu. ;-P

;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:26, Olamagato napisał:

To dopiero ukształtowała pierwsza gra RTS czyli Dune 2. Zauważ, że wybieraniem większej
niż 1 liczby jednostek gameplaye klonów tej właśnie gry nie zmieniły się w niczym aż
do dzisiaj. Również Starcraft ma identyczny gameplay jak Dune 2. Natomiast to w niczym
nie umniejsza doskonałości Starcrafta jako gry. Tyle, że innowacją to już w tamtym czasie
nie było. A tym samym gra nie wpłynęła na inne nowo powstałe w jakimś szczególnym stopniu.


Poza tym, że pojawiło się pełno klonów lub gier wykorzystujących rozwiązania z produkcji Blizzarda... Może jeszcze powiesz, że Total Annihilation też nie zasługuje na znalezienie się na tej liście? BTW skoro przy tym jesteśmy - może teraz ludzie kombinują z koncepcją RTSów, ale WarCrafty/StarCrafty/niech będzie, że jeszcze C&C wpływały przez długi okres czasu na ten gatunek i twórców. Zaprzeczanie oczywistym rzeczom jest dosyć śmieszne.

Dnia 29.07.2009 o 18:26, Olamagato napisał:

Tak samo jak walki w Guild Wars czy paru innych grach. Starcraft nie jest jedyny.


Ale kiedyś był.

Dnia 29.07.2009 o 18:26, Olamagato napisał:

Niestety również nie. Można mówić wyłącznie o zerwaniu połączenie z grami cRPG przez
Diablo. Gier quasi rpg w których był jakiś rozwój postaci i rąbanka mobów było jednak
przed Diablo całkiem sporo.


Jakie na przykład i czy miały podobny do Diabełka gameplay? I nie mówię tu już o roguelike.

Poza tym co powiesz na to, jakbym zechciał umieścić na tej liście Another World, Trespassera, Unreala Pierwszego na przykład czy może wspomniane już przeze mnie Star Wars: Dark Forces, przynajmniej pierwsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem, że Ty napisałeś, że Kłej był pierwszy? Ja zwróciłem uwagę na _jednego z pierwszych_, co w końcu sugeruje, że przed nim FPSów nie pojawiło się wiele ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:33, Revanchist napisał:

Jakie na przykład i czy miały podobny do Diabełka gameplay?

Nie znam wszystkich gier bo na oglądnięcie wszystkich jakie wyszły życia by nie starczyło. Zresztą nie o to chodzi. Gier podobnych koncepcyjnie do Diablo były całe dziesiątki. Szczególnie na konsolach. Ale to nie Diablo miał szczególny na nie wpływ. A przynajmniej nie wydaje mi się.

Dnia 29.07.2009 o 18:33, Revanchist napisał:

Poza tym co powiesz na to, jakbym zechciał umieścić na tej liście Another World, Trespassera, Unreala Pierwszego na przykład czy może wspomniane już przeze mnie Star Wars: Dark Forces

Another World moim zdaniem jak najbardziej. To była jedna z ważniejszych gier w historii i miała całkiem duży wpływ na rynek gier komputerowych następujących po niej. Szczególnie na gry z "fabułą". Wcześniej większość gier to były albo zręcznościówki, albo jakieś formy strategii. Dzisiaj z koncepcji AW korzysta praktycznie każda gra w której porusza się jakąś postacią ludzką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.07.2009 o 18:22, dawidos160 napisał:

Zapomniałeś o mafii :)

Mafia? Niby na co mafia wpłynęła? Gorsza kopia GTA. Gra jest fajna, ale na nic nie wpłynęła. Tak samo nie zgadzam się aby fallaut coś zmienił. Uważam że dużo osób myli pojęcie "świetna gra" a "wpływowa gra".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czym niby popierasz stwierdzenie, że Fallout nic nie zmienił? Zrewolucjonizował cały gatunek! Spójrzmy na cRPGi przed wydaniem FO, a po nim, zauważmy modę na post-apo. Fallout to najbardziej wpływowy cRPG (nie znazy to, że najlepszy).
Nie sądzę, żeby BG wyszło (BW otrzymało duże wsparcie od Black Isle), jeśli FO nie odniósłby sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2009 o 13:30, xD_ominik napisał:

> Zapomniałeś o mafii :)
>
Mafia? Niby na co mafia wpłynęła? Gorsza kopia GTA.


W tym miejscu jakakolwiek rozmowa z tobą traci sens :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować