Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Sonda #56: Jaki rodzaj polonizacji preferujesz w grach?

87 postów w tym temacie

Pełna jak dla mnie najbardziej to Gothic i Gothic II a także Warcraft III. A reszta to kinowa. Ale zawsze sprawdzam jak się spisuje Pełna PL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umiem angielski na tyle dobrze żeby się w grach połapać bez problemu ale mimo to wolę pełną. Wszystko zależy od jakości. A jeśli jakość jest zła to oczywiście kinowa polonizacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wyobrażam sobie grać w Gothic 1,2,3 po angielsku także w RPG wole jak jest pełna polonizacja, a FPS to zdecydowanie kinowa :) Pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż nie wyobrażam sobie grać w RPG po angielsku, ale FPS po angielsku jakoś mi nie przeskadza;p Ogólnie jest mi to obojętne i tak też głosowałem;] Fakt wole mieć polskie teksty ale nie przeszkadzają mi też polskie speeche (tak jak niektórym;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kinowa - bo ostatnimi czasy dubbing siada totalnie. Wyjątkiem jest stalker, gdzie dodano lektora, co wg. mnie jest świetnym pomysłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego przymusu jaki w majestacie swojej niezgłębionej mądrości CDP i Cenega chcą nam narzucić a mianowicie pełne polonizacje. Gdzie my żyjemy? Jako klient i osoba za której pieniądze bossowie CDP i Cenegi mogą się raczyć szampanem i innymi luksusami chcę mieć opcje wyboru w jakiej zostanie mi dostarczona gra, a nie męczyć się z pożal się Boże polonizacjami na które rzekomo idą grube miliony a brzmią równie tragicznie co dubbing do "Mrocznego Widma". Jedyne dobre polonizacje w Polsce są robione do filmów dla dzieci i kreskówek, cała reszta rani uszy w taki sposób że woła o pomstę do nieba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinno być więcej wersji jak w Stalkerze czyli kinowa wersja plus lektor do wyboru.
Moglibyście tak wydać np Starcrafta z lektorem... ;)
Co do pełnych wersji PL to Warcraft III ma nawet lepsze głosy niż orygianlne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy od gry, w sondzie wybrałem jednak pełną polonizacje ale w niektórych tytułach sprawdzi się o wiele lepiej wersja kinowa. Np. w grze akcji kinówka jest jak najbardziej odpowiednia, czy to GTA, czy Mafia bądź COD, ale już np. w Medieval Total War 2 brakowało mi się ogromnie pełnej polonizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do filmów, to preferuję tylko i wyłącznie napisy. W grach jest trochę inaczej - w niewymagających skupienia napisy są jak najbardziej na miejscu. Problem pojawia się w grach w których nie ma czasu na przeczytanie napisu - np. Farhenheit - w momencie w którym trzeba było szybko wykonywać ruchy "analogami". W tych miejscach omijała mnie fabuła gry. Inny przykład, gdzie fabuła może nie jest istotna - Quantum of Solace - bohater otrzymuje komunikaty o pojawiających się wrogach, ktoś tam gada gdzie mam iść - w tym momencie gracz nie ma czasu na czytanie bo jest zajęty eliminowaniem wrogów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jaki rodzaj lokalizacji pasuje do danej produkcji
zależy głównie od rodzaju tej gry.

I tak, wg mnie:
FPS/Akcja: absolutnie napisy
RPG: mile widziana pełna lokalizacja
RTS/Strategie: napisy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już "musi być" to tylko i wyłącznie polonizacja kinowa, niezależnie od typu gry. Jak się już wydawcy uprą na pełną, to niech nie zatrudniają "gwiazd" telewizji/filmów. Owszem są wyjątki, ale w większości wypadków to niewypał. Nawet w Wiedźminie wolę wersję angielską niż polską :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie przeciwnicy polonizacji, że oryginalna nie zawsze oznacza wersję angielską. Nie wyobrażam sobie grania np. w Anno lub Settlersów po niemiecku czy Runaway po hiszpańsku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego że nie znam języka Angielskiego polonizacja dla mnie rzecz święta.
Nigdy nie kupiłem i nie kupię gry bez polonizacji.
Ogólnie jest mi obojętne czy dubbing , czy też napisy.Ważne że wiem o co biega w fabule.
Przyznać jednak muszę , że jeśli dubbing jest dobry......to gra się przyjemniej i łatwiej się w grę wczuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2009 o 12:59, Laid back napisał:

Pamiętajcie przeciwnicy polonizacji, że oryginalna nie zawsze oznacza wersję angielską.
Nie wyobrażam sobie grania np. w Anno lub Settlersów po niemiecku czy Runaway po hiszpańsku
;)


A, to akurat inna sprawa. Inna sprawa, że angielska wersja gry studia nieanglojęzycznego tworzona jest zawsze celem eksportu produktu. Ja akurat ująłem to w skrócie myślowym - sam nie chciałbym grać w takiego np. STALKER-a po rosyjsku ;)

@ fenix00

Nie uważasz, że w obecnych czasach wypada raczej znać angielski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kinowa mnie się akurat za bardzo nie podoba, bo:
1) trzeba ją czytać, a więc odwracać uwagę od gry
2) jako że trochę angielszczyzny znam, to czytanie napisów i słuchanie z deka dezorientuje (szczególnie, że nie da się zrobić dokładnych tłumaczeń i nie rzadko są one bardzo różne od oryginału)

Generalnie, jak już ktoś wcześniej wspomniał, wszystko zależy od jakości tłumaczeń (i w kinowych, i w pełnych), ale też, powiedziałbym, ich "fajności".
Na przykład "Killa Kan" czy "Waaagh!" z Dawn of War. W jedynce przetłumaczyli na "Rzeziblacha", a "Waaagh!" zostawili. Za to jak czytałem artykuł "Tydzień z..." to autor napisał tam "Mordodred" i "Łaaaa!" (może tak jest w grze - nie wiem, nie grałem). Wg mnie "Rzeziblacha" brzmi super i tak swojsko, znacznie lepiej niż "Mordodred" czy "Zabójcza puszka" :P

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować