Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

GDC 09: przemowa studia 2D Boy - zabezpieczenia DRM

21 postów w tym temacie

Amen.

Sam miałem garść problemów z oryginalną grą gta IV. Z powodu usunięcia folderu securom (programem do wyrzucania zbędnych plików) oraz procesem rejestracji.

Pieniądze przeznaczane na zabezpieczenia wszelkiego rodzaju, które skutecznie zmniejszają przyjemność z gry (choćby przez szukanie płyt które trzeba włożyć do napędu) mogą być przeznaczone na zatrudnienie dodatkowych pracowników, którzy usprawnią pracę gier (np. GTA 4 i Empire Total War ze swymi wymaganiami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja już przeszedłem. Dałem w sumie 30 zł i przeszedłem grę w jeden dzień. I co? I było warto. Gra wymiata i jest warta swej ceny. Napisze o niej recke na moim gsie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mądrze gada, chociaż te dane, które były ujawniane przed 2D Boy na temat piractwa ich gry sprawiły, że zacząłem myśleć, że World of Goo to albo ostatnia gra tego studia albo ostatnia <strike>niezabezpieczona</strike> niezasyfiona gra.

@down: tym bardziej, że kosztuje bodajże 20zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówi! Oby w branży gier było więcej ludzi z takim podejściem.

Gratulacje za wypowiedź i za World of Goo. Gra jest naprawdę genialna, a przy takiej cenie (19,99 zł) zakupienie jej jest obowiązkiem dla każdego gracza.

Kupujcie oryginał - ta gra na to zasługuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dochodzi do takich paradoksów, że lepiej wgrać cracka do świeżo rozfoliowanego oryginału, niż siedzieć godzinę nad procesem rejestracji i instalacji zabezpieczeń, to się nie dziwie, że wszyscy narzekają.

Gość ma rację, DRM i inne utrudniają życie tylko nabywcom oryginałów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa - czy gra jest zabezpieczona czy nie i tak trafia na torrenty błyskawicznie i jest grywalna. Ja nadal nie rozumiem dalczego wydawcy gier ładują kasę w coś, czego obejście zajmuje 5 kliknięć myszą?

Osobiście posiadam WoG na Wii (gdzie o pirata też łatwo) i jestem z niej mocno zadowolony (choć kosztowała mnie kapkę więcej niż wersja na PC).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pan Carmel dobrze prawi :) Sam co prawda dalej nie mam swojego egzemplarza, ale jedynie ze względu na słabą dostępność tego tytułu w mojej okolicy. Przy najbliższej okazji mam jednak nadrobić zaległości.

Co do popularności gry na torrentach - jestem niemal w 100% pewien, że wynika ona nie z braku zabezpieczeń (bo te jak wiadomo nie stanowią problemu dla piratu), ale ze względu na malutki rozmiar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej rozśmieszył Rockstar ze swoim GTA IV. Gra kosztuje 150zł i ma pełno zabezpieczeń, a gra została złamana w dniu premiery. I po co było dawać 200tyś $ za takie coś? Czy wrócą jeszcze czasy gier gdzie po prostu przy instalacji tylko się wybierało folder i wpisywało klucz? A nie jakieś łączenie z netem itp. po co to wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I tak ma być. A World of Goo wciąż przechodzę... demo. Ciekawe nie? Żeby demo tak wciągało. Pełną wersję kupić zachciałem. Tak się złożyło, że jej nie kupiłem - mój błąd. W weekend go poprawię, bo nie mieć tej gry... naprawdę okazja. Dla każdego propozycja obowiązkowa. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez kupię World of Goo. Moim zdaniem zbyt dużo ciekawych produkcji tego typu jest tylko dostępne przez steam itp. Nie każdy ma możliwość zakup przez internet. Chodzi mi tu nie tylko o typowe casuale, ale o wiele niedrogich gier których, w zasadzie, nie da się legalnie zdobyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podali dane dotyczące piractwa, a potem w okresie świątecznym byli na 3 miejscu sprzedaży na Amazonie w kategorii PC (przegrali tylko z WoWem i chyba którymiś Simsami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgadzam się z opinią Carmel''a. Nie wiem po co producenci wydają grubą kasę na zabezpieczenia, które i tak nic nie pomagają w walce z piractwem, a ludzie, którzy kupują oryginalny produkt mają jeszcze niekiedy problem z instalacją... (tak jak w przypadku GTA IV).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WoG jest świetną grą... Te "glutki" pomimo swej prostoty fascynują i zmuszają do logicznego myślenia... To świetne połączenie, które poprzez uczenie logicznego myślenia bawi ;] Poza tym ta cena: 20zł - ta gra była skazana na sukces ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koleś gada z sensem. Każdą grę z DRM omijam szerokim łukiem, a World of Goo kupiłem ze 2 tygodnie temu i jestem z niej BARDZO zadowolony :). Jeśli gra jest dobra to obroni się sama i wciskanie na siłę kasy, czasu i chęci w te durne zabezpieczenia mija się z celem. Amen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa, zaiste. Tylko że żaden duży wydawca nie pójdzie za głosem rozsądku. Bo ich nie obchodzi piractwo, tylko rynek wtórny - i ograniczaniu tegoż DRM służy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować