Zaloguj się, aby obserwować  
Belegdil

Godzina dla Ziemi - Earth Hour

89 postów w tym temacie

Już od dość długiego czasu udzielam się na forum gram.pl i jest to bodaj pierwszy założony przeze mnie temat... Nigdy nie należałem do ''zielonych'' i zbytnio nie interesowałem się tematami związanymi z ekologią i szeroko pojętym ratowaniem naszej planety. Jednak akcja WWF "Godzina dla Ziemi" przykuła moją uwagę i sądzę, że warto wziąć w niej udział, dlatego dzielę się tym z Wami:

Po raz pierwszy “Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad dwa miliony domów w tym mieście wyłączyło światło na jedną godzinę.

Rok później już 100 milionów osób w 35 krajach wzięło udział w “Godzinie dla Ziemi”. W zeszłym roku w sobotę 29 marca 2008 o 20.00 czasu lokalnego na całym świecie zgasły światła od Australii, przez Izrael, Koreę po Stany Zjednoczone. Inicjatywa WWF Earth Hour spotkała się z ogromnym odzewem. Światła zgasły w 14 strefach czasowych. W ciemności pogrążył się wodospad Niagara, więzienie Alcatras, Sears Tower w Chicago, Koloseum w Rzymie, Seoul Tower (najwyższy budek w północno wschodniej Azji), Opera w Sidney oraz Most Golden Gate w San Francisco. W sumie do akcji WWF włączyło się 370 miast, a rekordzistą jest Kanada, gdzie światła wyłączyło 150 miejscowości. Symbolicznym gestem zgaszenia świateł mieszkańcy miast uczestniczących w akcji dali sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem.

W Polsce światła zgasiły Warszawa i Poznań. Ciemności spowiły Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Wały Starego Miasta w Warszawie czy Teatr Wielki i Ratusz w Poznaniu. Oświetlenia zgasły również na warszawskich i poznańskich mostach. W sumie w Polsce zgasły iluminacje ponad pięćdziesięciu budynków i budowli.

Już dziś wiadomo, że „Godzina dla Ziemi 2009” będzie rekordowa. W tym roku jeszcze więcej ludzi z całego globu zgasi światło, aby pokazać, że powstrzymanie zmian klimatu wymaga wspólnego działania wszystkich rządów na świecie. Dotychczas wiemy, że w trzeciej edycji „Godziny dla Ziemi”, wezmą udział co najmniej 64 kraje i 168 miast; dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
Przyłącz się do nas! Wyłącz światło - 28 marca 2009 godz. 20.30!"


Więcej informacji na stronie http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/. Gorąco zachęcam do przyłączenia się do akcji ;)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 18:56, kedzior141 napisał:

U mnie się raczej nie uda, ale jakbym mieszkał sam... ;p

Ja też nie mieszkam sam, trzeba wywrzeć trochę presji na domownikach i wszystko się da zrobić ^^

Mały gest, a może prowadzić do czegoś większego, mnie przekonali ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:17, Belegdil napisał:

Mały gest, a może prowadzić do czegoś większego, mnie przekonali ;)


A mnie nie. Raz - co to jest jedna godzina w roku? Dwa, ze to raczej dla uspokojenia sumienia taka akcja jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:20, Wojman napisał:

A mnie nie. Raz - co to jest jedna godzina w roku? Dwa, ze to raczej dla uspokojenia
sumienia taka akcja jest.

Ta jedna godzina nie przyniesie oczywiście wymiernych skutków teraz. Jest raczej symboliczna i ma pokazać ''tym u góry'', że da się zaoszczędzić energię, ograniczając jej zużycie. Można to traktować jako uspokojenie sumienia, można też jako wstęp do szeroko zakrojonej akcji na rzecz dobra Ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W szkołach podobno było rozporządzenie aby przeliczyć uczniów, którzy chcą wsiąść udział tejże akcji.
Ja oczywiście nie jestem chętny.
Dlaczego?
Czysty bezsens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:31, Rumcajs52 napisał:

Tak samo pomocna środowisku akcja, jak wieszanie się na kominach elektrowni atomowych
:P


Hehe ;) Ja się nie wypowiadam, może akcja i pomoże w jakiejś kwestii, życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu ta akcja ma służyć - zwiększeniu populacji ludzi? xD Raz nam nauczyciel opowiadał o takiej śmiesznej zależności i co robią ludzie, jak nie ma prądu i jest ciemno? xD Jak myślicie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jak myślicie? :P

Rozniecają ogień kamieniami :P

Co do samej akcji to mam mieszane uczucia. Co z tego, ze wyłączę na godzinę cały sprzęt, jak go później z powrotem włącze. Przy samym odpalaniu niektórych urządzeń pójdzie więcej prądu, niż przy używaniu go cały czas. Gdybym nie był umówiony z kolegami na 20 to może i bym wyłączył te świat. Tak dla zabawy i ciekawości, co bym przez tę godzinę robił. Czytać książkę przy świeczkach tez trudno :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
Ciekawe co by się stało z lodówkami gdyby tak je wyłączyć je... Czy to tylko tyczy się sprzętów multimedialnych i światła bo ja właściwie nawet nie wiem... Dzisiaj wybuchłem śmiechem jak usłyszałem o tym w radiu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:37, Skywalker560 napisał:

Czemu ta akcja ma służyć - zwiększeniu populacji ludzi? xD Raz nam nauczyciel opowiadał
o takiej śmiesznej zależności i co robią ludzie, jak nie ma prądu i jest ciemno? xD Jak
myślicie? :P

Eee... śpią? Grają w szachy przy świecach? A może grają na PSP? Jak nie, to ja nie wiem :/
Akcja IMO fajna, tyle że raczej niepotrzebna i niewiele da. No, ale róbta co chceta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:44, Madoxx napisał:

>/.../
Ciekawe co by się stało z lodówkami gdyby tak je wyłączyć je... Czy to tylko tyczy się

Moja by się rozmroziła i miałbym istny basen w domu.
Równie dobrze mogą zrobić akcję niewyrzucania śmieci przez jeden dzień. Następnego poranka mielibyśmy cudne górki, przy każdym koszu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto to wymyślił miał chyba zdrowo narąbane pod sufitem. Wszyscy nagle wyłaczają prąd, ok. Ale jak potem wszyscy w tym samym momencie by ten prad właczyli po tej "godzinie dla Ziemii" to przecież to pożre więcej energii niż normalne użytkowanie przez tą godzinę. Głupota.
To tak jak byśmy wyłączyli kompa a za pare minut go włączyli. Włączenie pożre więcej energii niż jego działanie przez te minuty kiedy był wyłączony. Ludzi to jednak łatwo zmanipulować ładnymi hasełkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2009 o 19:37, Skywalker560 napisał:

/.../

Byle by używali zabezpieczenia ^^ Tak to ja nie mam nic przeciwko...

Tak już tu dodam, że przeczytałem ten artykuł... Tam było coś w stylu "można zaryzykować stwierdzenie, że prąd się zmarnuje" ten który wyprodukuje elektrowania kiedy wszyscy wszystko wyłączą...
Da! To jasne jak słońce... Pomijając fakt że i tak niebotyczny procent wyprodukowanej energii się marnuje zanim w ogóle dotrze do naszych mieszkań ale to już inna sprawa. :)

Daltego też śmieszy mnie ta akcja bo ludzie utrudniają swoje życie a jeśli elektrownie nic nie zrobią to tak na prawdę nie ma to większego wpływu... Po za tym to tylko godzina z pośród 8760...

Inna fajna sprawa... Dlaczego ekolodzy mają samochody chodzą w ubraniach i używają produktów wyprodukowanych przez fabryki tak niszczące naszą planetę? Hę? No czemu? :)
Do buszu niech się wyprowadzą i wtedy zaczną kształcić ludzie...

Prawda jest taka, że dopóki ropa, gaz, atom to dochodowy interes tak długo ludzie będą zatruwać planetę i nie mamy na to żadnego wpływu. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować