Zaloguj się, aby obserwować  
Goxenul

Roguelike - temat ogólny

10 postów w tym temacie

W dzisiejszych czasach wielu graczy narzeka, że nowe gry skupiają się tylko na rozwoju grafiki, a pozbawione są zupełnie grywalności. Jest taki gatunek gier, w których w ogóle nie ma grafiki - ekran gry to konsola ze znakami ASCII (np. @ to nasz bohater). To, konieczna znajomość angielskiego, olbrzymi (w większości gier, po śmierci postaci kasują się wszystkie save''y z nią związane) poziom trudności zniechęca na pierwszy rzut oka. Ale kiedy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy naprawdę świetną grywalność. Oprócz tego, każda grę można przechodzić co najmniej po kilka razy, bo większość elementów (lochy, potworki) jest generowane losowo (z tego rozwiązaniach korzystali poźniej choćby twórcy Diablo).

Polecam spróbowanie chociaż jednej gry - jest duża szansa, że nas wciągnie. Dla początkujących w tym temacie poleciłbym grę DoomRL - turowa strzelanka bez grafiki w świecie Dooma, a jednak wciąga :). Jeśli ktoś woli fantasy, najbardziej znanymi tytułami są NetHack, ADOM i Angband. Jak już mówiłem, znajomość angielskiego jest raczej konieczna, chociaż mamy roguelika po polsku - Podziemia. Wszystkie można bez problemu znaleźć w Google :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt, większość producentów nie trudzi się teraz aby wydać fajny i przyjemny tytuł przy którym można byłoby spędzić kilka miłych wieczorów. W dzisiejszych czasach trwa wyścig szczurów na to, kto zrobi grę z lepszą oprawą audiowizualną, co przekłada się na zazwyczaj beznadziejny, nudny jak flaki z olejem i przewidywalny wątek fabularny. A na dodatek grafika przy której się tak namęczyli wychodzi jak niskobudżetowa produkcja.
Dla przykłady ostatnio wydane gry Killing Floor czy Prototype. Dwie rozreklamowane gry jako przełomowe pod każdym względem, a jak wyszło ? - Jak zwykle. Brak już na dzisiejszym rynku pozycji, które pozwolą na świetną zabawę na długie godziny. Gry zazwyczaj nudzą się po kilku pierwszych misjach, co jest absurdalne, bo wydaliśmy sporo pieniędzy z przekonaniem, że gra jest fantastyczna, a tu taki klops ...
Na pewno spróbuję którejś z podanych przez Ciebie gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.06.2009 o 10:46, ArkStorm napisał:

Jakiś pomysł jak odpalić na Viście ? : ) Takie coś mi wyskakuje:

".\Main.cpp: 78
Brakuje argumentu z adresem do pliku gry"



Faktycznie, u mnie jest tak samo... (jeśli chodzi o Podziemia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby ludzie szerzej znali gatunek roguelike, to by wiedzieli, że hack''n''slashe to nie jest podgatunek cRPG, a właśnie wariacja na temat roguelike - tylko że z dużo lepszą grafiką i dalece mniej rozbudowane, do tego w czasie rzeczywistym. Czytałem gdzieś jednak, że pierwsze Diablo w pierwotnej wersji miało być turowe. To tak przy okazji, bo choć gatunek znam i kiedyś o nim czytałem fajny artykuł, to jednak nie miałem do czynienia z żadną z gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.06.2009 o 13:49, ArkStorm napisał:

Zna ktoś może inne tego typu tytuły w języku rodzimym, gdyż nie ukrywam że ten temat
mnie zainteresował :)


Zdaje się, że jest tworzone coś takiego jak Nieustraszeni Pogromcy Smoków i Utopców, ale nie jestem pewien czy jest już ukończone, chociaż coś na pewno da się zagrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.06.2009 o 14:35, Goxenul napisał:


Zdaje się, że jest tworzone coś takiego jak Nieustraszeni Pogromcy Smoków i Utopców,
ale nie jestem pewien czy jest już ukończone, chociaż coś na pewno da się zagrać.


Hmm dzięki ale chyba jednak nie jest mi dane pograć w "rogaliki" bo z Nieustraszeni Pogromcy Smoków i Utopców też mam problemy. W sumie to pierwsze gry, z którymi mam problemy na Vista x64 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiałem, czy taki temat na gramie w ogóle istnieje. Ale że co, od 2009 nikt się tutaj nie wypowiedział? Oburzające!

Okej, załóżmy, że ktoś zauważył ciekawy temat wyskakujący z otchłani archiwów i nie wie za bardzo o co chodzi. No to ja mu wytłumaczę, że gry roguelike to taki rodzaj gier RPG (w wydaniu kostkowym a nie fabularnym), które charakteryzują się randomizowanym światem, śmiercią "na stałe" (dość często bez możliwości zapisu gry) oraz turowym ruchem. Gracze mają ogromne możliwości tworzenia i rozwijania swoich postaci, muszą też starać się rozsądnie zarządzać zasobami. Poziom trudności bywa dość wyśrubowany, a przypadkowość raczej nie pomaga (smok na drugim poziomie lochów w Dungeon Crawlu hhhhggggghhhrrr) - gracz musi więc kombinować, unikać przesadnych wyzwań i nieustannie wzmacniać swojego awatara. Jakiś czas temu grafika takich produkcji składała się głównie ze znaków ASCII, ale ostatnio pojawia się coraz więcej tilesetów więc pierwsze podejścia nie są już tak bolesne. :)

Jeśli chciałbyś zobaczyć "z czym to się je" to polecam Ci Dungeon Crawl: Stone Soup.
http://crawl.develz.org/wordpress/downloads
Jest ona intensywnie rozwijana, może pochwalić się całkiem ładnym tilesetem, doskonale reprezentuje też cały swój gatunek. Chcesz grać krasnoludem z wielkim toporem? Wskakuj. Elfem-czarodziejem? Okej, jest fajnie! Półsmokiem parającym się magią transmutacji, eksplodującym mikstury w twarz przeciwnikom i zmieniającym się w różne bestie? Orkowym kapłanem prowadzącym krucjatę? Dajesz! Ośmiornicą duszącą przeciwników swoimi mackami? Graj!

Partyjka trwać może od kilku minut (pierwsze zazwyczaj tyle trwają) do kilku godzin (jeśli chcemy zebrać wszystkie runy i - oczywiście - Orb of Zot). Spróbuj, może a nuż Ci się spodoba.

No i czy wciąż żyją tutaj wielbiciele tego typu tytułów? Takim to ja podrzucę ten link
http://pastebin.com/NFFDtjc0
i zapytam się: w co gracie ostatnio? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować