Zaloguj się, aby obserwować  
Tomoya-kun

Visual Novel - temat ogólny

1301 postów w tym temacie

Jako że jak wspomniał Fouton coraz więcej osób je czyta więc lepiej jest wydzielić z tematu o M&A o nich osobny temat(zwłaszcza że zawierają ogromną ilość spoilerów co do anime na nich opartych).
Dla nie wtajemniczonych, czym są te gry? Jako że nie chcece mi się wymyślać opisu cytuje wiki:
Visual novel (jap. ビジュアルノベル bijuaru noberu?) to gatunek gier pochodzący z Japonii. Charakteryzuje się silnie rozwiniętą, wielowątkową fabułą oraz prostą, statyczną grafiką, najczęściej ręcznie rysowaną w stylu anime. Wielu graczy nie uważa ich za gry, gdyż o wiele bliżej im do powieści. W visual novel się nie gra, lecz czyta, ogląda i słucha - klawiaturą lub myszą jedynie przewija się tekst i czasami dokonuje wyborów. Gatunkowo najbardziej podobne są do gier przygodowych. Zdecydowana większość tego typu gier jest wydawana w Japonii, głównie na PC, lecz również na konsole.
Tak więc jeśli chcecie pogadać o takich tytułach jak Fate/Stay Night, Clannad, Da Capo, Higurashi no naku koro ni,...... itd. lub po prastu czegoś się o tym rodzaju gier dowiedzieć. To zapraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zagrałbym sobie w jakąś fajną haremówkę, oczywiście taką która jest po angielsku :D
Polećcie jakąś, bo jestem totalnym noobem w temacie VNek :3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:15, Cirno napisał:

Zagrałbym sobie w jakąś fajną haremówkę, oczywiście taką która jest po angielsku :D
Polećcie jakąś, bo jestem totalnym noobem w temacie VNek :3

Widze że się spodobały :) W sume Da Capo można uznać za haremówke(choc budową przypomina Clannad tyle że w wersji eroge) no i zosał wydany po angielsku przez MangaGamer od nich masz też KIRAKIRA. No i niedługo będzie tłumaczenie Shuffle ( zobaczymy co pierwsze oficjalne czy fanowskie). No i masz Heart de Roommate które najbardziej przypomina typową haremówke. Narazie tyle powinno ci chyba wystarczyć w końcu to i tak sporo czytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie :) Temat sobie podwieszam i jak będę chciał w jakąś VN zagrać to będę wiedział gdzie pisać :) Na razie grałem tylko w Utawarerumono i powiem tyle że genialne było ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:39, Kosmitus napisał:

No i fajnie :) Temat sobie podwieszam i jak będę chciał w jakąś VN zagrać to będę wiedział
gdzie pisać :) Na razie grałem tylko w Utawarerumono i powiem tyle że genialne było ;]

To się za inne zabierz, no i ogólnie to Utawarerumono troche odstaje od typowych VN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:42, Tomoya-kun napisał:

To się za inne zabierz, no i ogólnie to Utawarerumono troche odstaje od typowych VN.

W jakim sensie? Chodzi ci o walki czy o coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:44, Kosmitus napisał:

W jakim sensie? Chodzi ci o walki czy o coś innego?

Chodzi o to bardziej jak zostały one przedsawione bo np. Tsukihime, Fate czy Umineko też mają sceny walk tyle że w Utawarerumono my sterujemy w tych walkach+elementyRPG, no i większość animacji jest oparta właśnie o ten silnik walk. Ale przy np. Tears to Tiara Utawarerumono bardziej przypomina zwykłą VN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:15, Cirno napisał:

Zagrałbym sobie w jakąś fajną haremówkę, oczywiście taką która jest po angielsku :D
Polećcie jakąś, bo jestem totalnym noobem w temacie VNek :3

Edelweiss, Kira☆Kira, Come see me tonight 1,2 (to się nazywa haremowka xD), Da Capo (wkrótce dwójka od Mangagamera), Yume miru Kusuri (choć ona bardziej stawia na fabułę), Crescendo, Cosplay Fetish Academy (ostatnio wydane przez PeachPrincess), Suika A.S. i od cholery innych (kilka wypisał Tomoya-kun). Jeśli żadna ci nie podpasuje daj znać to wypisze więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak popatrzyłem na te Da Capo i się aż pogubiłem, cholera ile tego jest :D
Więc chyba zaczne od tego Heart :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:51, Tomoya-kun napisał:

Chodzi o to bardziej jak zostały one przedsawione bo np. Tsukihime, Fate czy Umineko
też mają sceny walk tyle że w Utawarerumono my sterujemy w tych walkach+elementyRPG,

Czyli są one przedstawione za pomocą opisów? Do tej pory tak to sobie wyobrażałem - nie ma walk w stylu tactic jRPG jak w Utawarerumono a są opisy walki. Zresztą kilka pojedynków w Utawarerumono też zostało opisanych.

Dnia 07.07.2009 o 17:51, Tomoya-kun napisał:

no i większość animacji jest oparta właśnie o ten silnik walk.

A czy w jakichś VN są jakieś fajne animacje w stylu anime? Takie jak opening z Utawareumono.

Dnia 07.07.2009 o 17:51, Tomoya-kun napisał:

Ale przy np. Tears to
Tiara Utawarerumono bardziej przypomina zwykłą VN.

Domyślam się że to już takie pół na pół VN i jRPG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:58, Cirno napisał:

Tak popatrzyłem na te Da Capo i się aż pogubiłem, cholera ile tego jest :D
Więc chyba zaczne od tego Heart :)

Szczerze to nie polecam za bardzo gier od Sekilala (za wyjątkiem tych które już wypisałem). Akurat Heart of the Roommate jest raczej średniakiem z kiepskim bohaterem (a dobry główny bohater to połowa sukcesu). Zapomniałem dodać do wcześniej wymienionych jednej z lepszych Wanko to Kurasou.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 17:59, Kosmitus napisał:

A czy w jakichś VN są jakieś fajne animacje w stylu anime? Takich jak opening z Utawareumono.

Raczej się tego nie spotyka. Generalnie akurat VN mają tylko opisy. Gdy występują elementy rpg gra zmienia rodzaj z NVL na ADV. Wytłumaczenia poszukać można w wiki. Jest jeszcze pewien zabieg który łączy ze sobą częściowo scenki z opisem. Przykładem tego jest np. Princess Waltz. Tam opisy i ruchy postaci są bardzo zbliżone do animacji (mimo że jednak nią nie są).

Dnia 07.07.2009 o 17:59, Kosmitus napisał:

> Ale przy np. Tears to
> Tiara Utawarerumono bardziej przypomina zwykłą VN.
Domyślam się że to już takie pół na pół VN i jRPG?

Tears to Tiara głównie koncentruje się na fabule i walce. Romans i interakcja schodzą na drugi plan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt nie napisze będzie triple post ale cóż... Jako iż z braku kompa mam mnóstwo czasu napisze takiego gigant-posta i postaram się wpisać tam możliwie jak najwięcej gier, które są przetłumaczone wraz z linkami do stron oficjalnych i nieoficjalnych firm i grup które zajmują się tłumaczeniem VN. Poproszę też moderów o przyklejenie go w tym temacie. Jeśli ktoś miałby czas, chęć i wiedzę do pomocy to liczę na taka osobę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 18:06, Cirno napisał:

Yay, a z tych które podałeś wyżej która jest twoim zdaniem najlepsza?

Cóż jeśli by przejrzeć moje posty wyszło by na to że wszystkim polecam Yume Miru Kusuri. Ale ta gra bardziej przypomina Clannada (dużo dramatu mniej komedii). Jeśli chcesz typową Visual Novelkę przypominającą haremówki anime, czyli romans i komedia na głównym planie to polecę może Edelweiss(choć i tu bez dramatu się nie odbędzie). I dodam jeszcze 2 tytuły o których zapomniałem czyli Yukizakura i Wind -A breath of Heart-. I tak na przyszłość strona z której polecam korzystać wszystkim :
http://vndb.org/
Bardzo przydaje się gdy znamy jedynie tytuł gry i chcemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej (np czy zawiera ero sceny czy nie ;)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 18:14, Kosmitus napisał:

Świetny pomysł, tylko z tymi linkami to najpierw zapytaj czy możesz je tu zamieścić bo
jeszcze bana zaliczysz :P

Raczej nie będę dawał linków do stron z których można pobierać gry. Tylko patche tłumaczące (jeśli przetłumaczone gry nie są już na licencji). Np przy takim Shuffle! którego tłumaczą jednocześnie Gamepatch i Mangagamer podać stronę mógł bym tylko do tego drugiego, bo oni mają licencję na dystrybucję gry poza Japonią.
Myślę że coś takiego na forum jest dozwolone. Ale fakt lepiej zapytać wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2009 o 18:09, Fouton napisał:

Jeśli ktoś miałby czas, chęć i wiedzę do pomocy to liczę na taka osobę.

Jak chcesz to moge ci pomóc bo siłą rzeczy też w końcu coś wiem o VN :)

No i co do posta troche wyżej
Yume miru Kusuri i Suika A.S. są świetne(zwłaszcza to pierwsze) ale do haremówek ich bym nie zaliczył. Ponieważ tam scenariusze dzieją się w inny sposób niż w reszcie wymienionych przez nas tytułów. Tu mamy kilka scenariuszy ale dzieją się one po kolei, a nie wszystkie na raz gdzie z czasem wybija się przez nas wybrany. Już nie wspominając ż w Suika jest kilku bohaterów. A co do Heart to owszem średniak ale przyjemny, owszem główny bohater to ofiara ale za to scenariusze dziewczyn całkiem mi się podobały. No i najbardziej on budową przypomina garemówki ecchi(aby nie powiedzieć Hentai)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to powodzenia w pisaniu, na pewno się przyda :)
Na tą stronkę którą podałeś sam przed paroma minutami przez google trafiłem i chciałem dać linka ;) Strona ciekawa ale trochę się zdziwiłem że zaliczyli do VN Personę 3 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować