Zaloguj się, aby obserwować  
Kamil_i_Maciek

Pobór do wojska jak tego uniknąć? :) [M]

1055 postów w tym temacie

Dnia 02.05.2008 o 00:44, GungravePL napisał:

Sam dostałem D (astma...), ale sądząc z rozmów z innymi
siedzącymi w poczekalni, i którzy przeszli już badania, nie wystarczy wiele, by NIE dostać
A.
Jakieś dawniejsze złamania te sprawy...

a ja dostałem A :P
Tyle żem sprytny i ziołem z sql papierek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Hmm widzę, ze teraz w WKU jest inaczej niż kiedy ja miałem komisję. Wtedy (10 lat temu), potrafili rozliczyć z każdego dnia kiedy nie przyniosłeś zaświadczenie o nauce :/ Teraz z tego co czytam to można nie przynosić po parę miesięcy.

Zresztą na samej komisji działy się niezłe rzeczy, ludziska przynosli prawdziwe teczki z zaświadczeniami i badaniami, a i tak dostawali kategorię A. Już pomijam fakt, że lekarze tam siedzący wyglądali jakby robili to za karę i frustrację wyładowywali na poborowych:/

Rozmawiając wtedy ze znajomymi, wiem że raczej nie śpieszyło się im do wojska. Pewnie pokutowało obejrzenie filmu "Samowolka", ale trzeba pamiętać, że to był rok 98 i jeszcze takie rzeczy się działy w jednostkach.
Już nie mówiąc o wysyłaniu ludzi gdzieś w Bieszczady powiedzmy z Gdańska.

Heh pamiętam nawet jak mnie straszono, że jak będę miał D to nigdzie pracy nie znajdę i tego typu rzeczy. Oczywiscie jest to prawdą, ale w służbach mundurowych itp. Poza nimi już nikt tego nie sprawdza, ewntualnie pytają czy masz uregulowany stosunek do służby i to wszystko.

Aha nie wiem czy wszyscy wiedzą, że już od kilku lat nie ma granicy powołania ustalonej na wiek 28 lat, teraz jest bodajże 50 ^-^. Teraz mimo, że nie pójdziesz pomimo kategori A to mogą sobie przypomnieć za 15 lat :P

Tym optymistycznym akcentem pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 13:38, maniekk napisał:

Aha nie wiem czy wszyscy wiedzą, że już od kilku lat nie ma granicy powołania ustalonej
na wiek 28 lat, teraz jest bodajże 50 ^-^. Teraz mimo, że nie pójdziesz pomimo kategori
A to mogą sobie przypomnieć za 15 lat :P


Nie pomyliłeś przypadkiem granicy powołania z obowiązkiem służby wojskowej? Tzn mam na myśli, że pobór obowiązuje do 28 roku życia, natomiast w razie wojny czy jakichś innych dziwnych stanów do 50 roku życia wojsko cię może powołać do służby (tak jak rezerwę)

Ja na przykład mam 44 lata :D i cały czas mam obowiązującą kartę mobilizacyjną :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 13:52, Anjinsan napisał:

Nie pomyliłeś przypadkiem granicy powołania z obowiązkiem służby wojskowej? Tzn mam na
myśli, że pobór obowiązuje do 28 roku życia, natomiast w razie wojny czy jakichś innych
dziwnych stanów do 50 roku życia wojsko cię może powołać do służby (tak jak rezerwę)

Ja na przykład mam 44 lata :D i cały czas mam obowiązującą kartę mobilizacyjną :(


Właśnie nie, znieśli tą granicę wiekową 28 lat. Tutaj stosowny artykuł:

Studia już nie ochronią - przed SŁUŻBĄ WOJSKOWĄ.

Dziś nie wystarczy już mieć 28 lat, aby zostać przeniesionym do rezerwy. Długoletnie studia mogą już nie uchronić przed koniecznością założenia munduru na kilka miesięcy. Nawet trzydziestolatkowie nie będą mieli uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Może to utrudnić im np. ubieganie się o kredyt bankowy.



PRZENOSZENIE DO REZERWY BEZ AUTOMATU

Do niedawne jeszcze jednym ze skutecznych sposobów uniknięcia poboru do wojska były studnia wyższe. Czas nauki można było przedłużyć do 28 roku życia. W tym wieku przeniesienie do rezerwy było już pewne. Od 3 stycznia bieżącego roku zaczynają obowiązywać nowe zasady dotyczące odraczania obowiązkowej służby i przenoszenia do rezerwy.

Chodzi o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o służbie zastępczej (Dz.U. nr 180, poz. 1496). Nowe zasady przenoszenia do rezerwy muszą zainteresować wszystkich młodych ludzie, których dotyczy powszechny obowiązek obrony.

Skutki odroczenia

Brak uregulowanego stosunku do służby wojskowej, czyli np. przeniesienie do rezerwy, może spowodować pewne utrudnienia. Banki, badając zdolność kredytową, często oczekują uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Powołanie kogoś w trakcie spłacania kredytu do wojska na kilka miesięcy może zakłócić harmonogram spłat. Nieuregulowany stosunek do służby wojskowej nie poprawia również pozycji na rynku pracy. Wielu przedsiębiorców woli, aby ich pracownikom nie groziło wezwanie na kilka miesięcy do wojska. Do niedawna, jeśli ktoś miał 28 lat, wojsko już mu nie groziło. Osoba taka była pewniejszym kredytobiorcą i pracownikiem. Teraz będzie trudniej.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zniesione zostały ograniczenia czasowe dotyczące wieku poborowych przy udzielaniu odroczeń z tytułu pobierania nauki. Również w przypadku odroczeń na ważne sprawy osobiste lub rodzinne zniesiona została przesłanka wyłączająca możliwość odroczenia, jeżeli spowodowałoby to nieodbycie zasadniczej służby wojskowej. Jedynie w przypadku odroczeń z tytułu sprawowania opieki nad członkiem rodziny ograniczono do trzech liczbę możliwych odroczeń z tego tytułu.

Jak potwierdziliśmy to w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa Śródmieście, za kilka lat możliwe będzie, że do służby zostanie wcielony nawet 35-letni mężczyzna. Do tej pory były pewne granice wiekowe, na które wpływ miało pobieranie nauki. Na poziomie szkoły średniej, policealnej dana osoba mogła być wcielona do służby wojskowej do 23 roku życia włącznie, zaś student do 27 lat.

Oczekiwanie na pobór

Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca również uwagę, że w miejsce regulacji dotyczących górnej granicy wieku 24 i 28 lat życia, po ukończeniu której poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej przenosi się do rezerwy, wprowadzono przepisy stanowiące, że powołanie poborowego do odbycia zasadniczej służby wojskowej będzie możliwe w określonym
przedziale czasowym wynoszącym 18 miesięcy. Dopiero po tym czasie możliwe będzie przeniesienie do rezerwy. Istotny jest początek biegu terminu tego okresu. Okres ten będzie rozpoczynał się, co do zasady, od dnia stawienia się do poboru. Jeżeli jednak ktoś nie stawi się do poboru, nie rozpocznie się odliczanie 18-miesięcznego terminu na przeniesienie do rezerwy.

Według Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa Śródmieście, z chwilą, gdy poborowemu skończy się odroczenie, zaczyna biec termin 18-miesięczny. W tym czasie komisja może go powołać. Inaczej jest w przypadku absolwentów szkół wyższych, gdyż tutaj termin wynosi 12 miesięcy.

Przenoszenie do rezerwy studentów

Studentów, którzy odbyli i zdali egzamin z przysposobienia obronnego oraz złożyli wnioski o powołanie ich na przeszkolenie wojskowe odbywane w czasie studiów, ale nie zostali powołani do odbycia tego przeszkolenia w terminie do dnia, w którym stali się absolwentami szkół wyższych, przenosi się do rezerwy z dniem, w którym stali się tymi absolwentami, o ile nie zostaną oni wcześniej przeniesieni do rezerwy (art. 93e ustawy o powszechnym obowiązku obrony).



Źródło: Gazeta Prawna

Czyli mimo tego że studiujesz mogą ciebie wziąśc do wojska, oczywiście po skończonych studiach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 14:05, maniekk napisał:

Właśnie nie, znieśli tą granicę wiekową 28 lat. Tutaj stosowny artykuł:

Studia już nie ochronią - przed SŁUŻBĄ WOJSKOWĄ.

Dziś nie wystarczy już mieć 28 lat, aby zostać przeniesionym do rezerwy. Długoletnie
studia mogą już nie uchronić przed koniecznością założenia munduru na kilka miesięcy.
Nawet trzydziestolatkowie nie będą mieli uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
Może to utrudnić im np. ubieganie się o kredyt bankowy.


Heh, faktycznie. Trochę to bez sensu skoro i tak znoszą zasadniczą służbę wojskową. To tak jakby od przyszłego roku znosili dowody osobiste a jednocześnie stworzyli przepis, że dowód osobisty musi mieć każdy od chwili urodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe pobór wojska chyba każdy już w Polsce wie że została już praktycznie armia zawodowa i ja nie muszę się tego bać gdyż jestem aktualnie w 2 klasie Technikum Inf. I nie muszę sie tym przejmować bo ja się już załapie na armię zawodową :d hihi z resztą i tak bym nie poszedł .. osoby chore na Łuszczycę też nie mogą iść. hihi a mam znajomego lekarza :D który by coś przepisał ze mam kłopoty z kręgosłupem i takie tam :D

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 15:05, daemonaray napisał:

A ja dostałem "D" tylko za 10 kg. niedowagi :)

Ech?
Tak łatwo poszło? Nie wierzę... ja dostałem D za wadę serca, wszyscy inni praktycznie od razu dostawali A

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 15:13, Darkstar181 napisał:

Tak łatwo poszło? Nie wierzę... ja dostałem D za wadę serca, wszyscy inni praktycznie
od razu dostawali A


Dwa lata temu dostałem B24 (odroczenie na 2 lata) chcieli zobaczyć czy "dysproporcja" się wyrówna, a w tym roku (jako że nie bardzo przytyłem) to D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 15:05, daemonaray napisał:

A ja dostałem "D" tylko za 10 kg. niedowagi :)


:o Czyli jest nadzieja, jest nadzieja. Tez mam spora niedowagę, nie wiem czy nie jeszcze większą... Póki co mam zamiar iść na studia i odwlekać do czasu, aż służba będzie nieobowiązkowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2008 o 11:01, kordzio1 napisał:

> /.../ nie bardzo mam pojęcie jakibył jego cel - sprawdzenie, czy jądra są na miejscu
i w odpowiedniej liczbie?). /.../

Między innymi, po to. Możesz przecież mieć wnętrostwo (wtedy, jak jądro nie spadnie do worka) i z tego tytułu być podatnym na pewne choroby. Nie pytaj jakie, bo to było dawno, jak się uczyłem i zdążyłem zapomnieć. Właściwie, to każdy powinien być zadowolony z komisji lekarskiej - ma darmowe badania, które upewnia go, że jest zdrowy, albo odpowiednio wcześnie wykryją chorobę i, byc może, skierują na leczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 18:52, KrzysztofMarek napisał:

Między innymi, po to. Możesz przecież mieć wnętrostwo (wtedy, jak jądro nie spadnie do
worka) i z tego tytułu być podatnym na pewne choroby. Nie pytaj jakie, bo to było dawno,
jak się uczyłem i zdążyłem zapomnieć. Właściwie, to każdy powinien być zadowolony z komisji
lekarskiej - ma darmowe badania, które upewnia go, że jest zdrowy, albo odpowiednio wcześnie
wykryją chorobę i, byc może, skierują na leczenie.

Akurat "jakość" tych badań jest dość wątpliwa, organizacja (możliwe, że tylko w tej komisji gdzie ja byłem) słaba. Wiele zależy nie tylko od stanu zdrowia, ale od "widzi mi się" ludzi z komisji - taką mam opinię (albo taka była opinia 1 z lekarzy z komisji). Przepuszcza się ludzie, którym do wojska nie po drodze z Kat. A, a ludziom, którzy przychodzą na ochotnika (z tymi samymi dolegliwościami, lub mniejszymi) potrafi się wrzucić kat B. Teoretycznie to sama komisja to nic złego, dojazd za darmo (lub o ile dobrze pamiętam zwrot kosztów), zwolnienie ze szkoły i badania gratis - mnie ona w pewnym sensie cieszyła, bo miałem wolne, gdyby jeszcze było jakieś badanie przydatne dla mnie to pewnie bym poszedł bardzo entuzjastycznie - np. prześwietlenie płuc, zaoszczędził bym trochę czasu i kilkanaście zł na badania, które musiałem zrobić na studia i do książeczki sanepidowskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 15:13, Darkstar181 napisał:

> A ja dostałem "D" tylko za 10 kg. niedowagi :)
Ech?
Tak łatwo poszło? Nie wierzę... ja dostałem D za wadę serca, wszyscy inni praktycznie
od razu dostawali A


Też mam lekką wadę serca, ale się nie oszczędzam, jestem chyba bardzo sprawny fizycznie. Mimo tego mam tę wadę, i mam nadzieję że jakby co to ona mnie od wojska uratuje:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 18:52, KrzysztofMarek napisał:

Między innymi, po to. Możesz przecież mieć wnętrostwo (wtedy, jak jądro nie spadnie do
worka) i z tego tytułu być podatnym na pewne choroby. Nie pytaj jakie, bo to było dawno,
jak się uczyłem i zdążyłem zapomnieć. Właściwie, to każdy powinien być zadowolony z komisji
lekarskiej - ma darmowe badania, które upewnia go, że jest zdrowy, albo odpowiednio wcześnie
wykryją chorobę i, byc może, skierują na leczenie.


A jakąż to chorobę można na takim badaniu wykryć? Jedyne co przychodzi mi do głowy to płaskostopie, jakieś skrzywienie kręgosłupa, czy nadciśnienie lub problemy ze wzrokiem. Nie zauważyłem znaczącej różnicy, pomiędzy komisją a bilansem, który też w tamtym czasie był obowiązkowy i też nic nie kosztował, tylko mniej było z tym zachodu. W zasadzie wszystkie wcześniej wymienione przypadłości można na takim bilansie wykryć. Na takiej komisji nie ma żadnych specjalistycznych i naprawdę przydatnych badań, więc ten dodatkowy "przegląd" to raczej marny plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2008 o 22:44, rob006 napisał:

> /.../> > A jakąż to chorobę można na takim badaniu wykryć? Jedyne co przychodzi mi do głowy to
płaskostopie, jakieś skrzywienie kręgosłupa, czy nadciśnienie lub problemy ze wzrokiem. /.../

Nie będę Cię przekonywał na siłę. Ale lekarz widzi więcej, niz może się to osobie postronnej wydawać. Pamiętasz może "Przygody dzielnego wojaka Szwejka"? Tam ostało sie po komisji tylko dwóch "symulantów"; jeden miał prawdziwą gruźlicę kości a co miał drugi, to nie pamietam. Reszta poszła na front, co pokazuje, że ciężko lekarza oszukać. Oczywiście można, ale to też trzeba umieć.
Nawiasem mówiąc, mam kategorię "A", wojskowe przeszkolenie studentów i w sumie parę miesięcy w prawdziwym wojsku. Dobra szkoła życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 20:26, KrzysztofMarek napisał:

Nie będę Cię przekonywał na siłę. Ale lekarz widzi więcej, niz może się to osobie postronnej
wydawać.

Bilans w okolicach 3 klasy liceum też przeprowadzał lekarz... A szczerze mówiąc nie przypominam sobie części badania na komisji, której nie miałbym wcześniej przy jakiejś-tam okazji, i to tłumaczenie, że dodatkowe badanie może się przydać, strasznie naciągane mi się wydaje. To jak przy zepsutej windzie mówić, że nawet dobrze że tak się stało - ktoś przejdzie się po schodach, odrobiny formy złapie :P

Dnia 03.05.2008 o 20:26, KrzysztofMarek napisał:

Pamiętasz może "Przygody dzielnego wojaka Szwejka"? /.../

A to nie postać fikcyjna była? O_o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Komisję miałem około miesiąca temu... Niezwykle ciekawe doświadczenie, bo o ile byłem pewny wszystkich kategorii prócz ''A'', to właśnie takową ''ocenę'' mi przydzielono z wyraźnym zaznaczeniem pomimo ''wady wzroku podlegającej korekcji''... khem. W zasadzie kategoria jest mi obojętna - jak na razie dostałem odroczenie do 20 czerwca, potem stosowne zaświadczenie o studiach mam dostarczyć w 2 tygodnie od rozpoczęcia semestru. WKU to komedia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcecie uchylić się od służby w obronie Polski? ;[ Najpewniejszym sposobem jest astma, na pewno dostaniecie kategorię D, kiepski wzrok nic nie pomoże, dostaniecie skierowanie do okulisty a po powrocie najpewniej kategorię A ;) (i tak oto spełnia się przepowiednia z Nowin, że do wojska biorą ślepych i głuchych). Chociaż nie trapcie się, niedługo wprowadzą armię zawodową więc wzywać będą obywateli jedynie na komisje by przyznać kategorie zdrowotne. Tak więc głowy do góry :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2008 o 20:38, rob006 napisał:

> /.../ > A to nie postać fikcyjna była? O_o

Fikcyjna. Ale na podstawie doświadczeń osobistych autora. Sądziłeś, że sam to wszystko wymyslił? Nie, Haszek nawet zdążył był widzieć z bliska a nawet uczestniczyć, w powstawaniu Kraju Rad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować