Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Witam! Mam problem z opracowaniem prezentacji maturalnej na egzamin usntny języka polskiego, mam nadzieje, że na forum znajdą się jacyś poloniści/ludzie którzy się orientują i mogliby mi pomóc.

Mój temat:"Etos rycerski i jego funkcjonowanie w literaturze różnych epok.Rozwiń zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów."

Literatura podmiotu:
-Homer "Iliada"
-"Pieśń o Rolandzie"
-"Opowieści o króllu Arturze i rycerzach okrągłego stołu"
-H.Sienkiewicz "Potop"
-A.Mickiewicz "Konrad Wallernrod"
-Z.Herbert "Przesłanie Pana Cogito"

Przeczytałem kilka opracowań o ethosie rycerskim (m.in. Marii Ossowskiej :Etos rycerski i jego odmiany) ale nadal nie potrafie ułożyć sobie planu prezentacji (Teza, argumenty , wnioski).Może znajdzie się na forum jakaś dobra dusza która mi pomoże :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Nie czytaj opracowan, tylko przeczytaj te ksiazki.
2) Moim zdaniem sobie wybrales za duzo ksiazek, do przeczytania.

Musisz przeczytac ksiazki i sam przemyslec, co bys chcial powiedziec i czym uzasadnic. Z doswiadczenia wiem, ze jesli ktos np. za ciebie to zrobi to sie na 100% wylozysz. Na ustnej maturze jest wymagana bardzo dobra znajomosc ksiazek, ktore sobie wybrales, wiec opracowanie ci nie styknie. Bo jak ci poleci jakies pytanie to koniec.

Ja sobie wybralem pare wierszy J. Przybosia i nie tylko i mialem git :P.

Wydaje mi sie, ze musisz, albo raczej najlepiej by bylo jakbys nawiazal do:
-"Pieśń o Rolandzie"
-H.Sienkiewicz "Potop"
-A.Mickiewicz "Konrad Wallernrod"

Z tej twojej listy wydaje mi sie to najodpowiedniejsze, ale odrazu mowie, ze zaden ze mnie polonista [chyba widac po ortografi]

Powinienes pokrotce opisac Rolanda, kim byl i jak go postrzegano w tamtych czasach jako rycerza, to samo z 2 pozostalymi ksiazkami, lecz powinienes wyjasnic dlaczego bohater 3 ksiazki moze byc uznawany za rycerza.

Przynajmniej tak mi sie wydaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Napisz plan z pomocą nauczyciela/polonisty
2. Zrób prezentację w PowerPoint, daj mnóstwo obrazków itd, około 10-15 slajdów
3. Wkuj na blachę materiał, raczej z opracowań, bo książek pewnie Ci sie nie chce czytać.
Dostałem 95% ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm te ksiazki przeczytam napewno no moze oprocz Potopu :D ale tak mysle czy jak wezme tak malo to czy bede mial o czym mowic przez te 15 min ;/ bo wkoncu to jest troche czasu.Prosze jeszcze o jakies wsparcie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie wziąłem temat motywy mitologiczne w literarutze polskiej na przestrzeni wieków, do omawiania z lektur wziąłem Pana Tadeusza, Dziady part III i Nad Niemnem czyli bieda ;) Poza tym kilka wierszy, jako, że w mitologii sie orientuje mniej wiecej i ją lubie nie sądze żebym miał jakiekolwiek problemy, 60% m wystarczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odwołując się do wybranych dzieł, porównaj poglądy twórców dwóch różnych epok na rolę artysty i zadania poezji - wybrałem wielką improwizację z dziadów III, pieśń gminną z konrada wallenroda, confiteor Przybyszewskiego, zastanawiam się czy to nie będzie zbyt mało i czy nie wziąć sobie jeszcze Eviva l''arte Tetmajera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja wubrałem sobie temat taki :" Językowe sposoby kreowania wizji świata w reklamie telewizyjnej. Przedstaw je na wybranych przykładach."

Ma może ktoś jakieś sugestie co do tego co można w tym temacie umieścić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2006 o 15:31, DoomnY napisał:

Dostałem 95% ;)

Problem w tym, że o ile w ubiegłym roku można było dostać bodajże 70% punktów za prezentację i 30% za rozmowę (albo jakoś tak), to teraz jest odwrotnie i samo zrobienie prezentacji (nawet jeśli dostaniesz za nią maksimum punktów) nie wystarczy, żeby zdać. Teraz prezentacja jest w zasadzie wstępem do rozmowy z komisją, a to właśnie rozmowa decyduje najbardziej o ilości zdobytych punktów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2006 o 18:53, Mumin napisał:

Problem w tym,


ja bym powiedziała, że to raczej postęp... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm moja matura z Polaka była naprawde dziwne. Otóż praktycznie żadnej pracy nie przygotowałem, opis tego co chce powiedzieć miałem na świstku papieru. Jedyne co mnie chyba ustawiło to to że praktycznie wszystkie książki oprócz "Romea i Julii" były z mojej prywatnej biblioteczki, lub z pośród książek które kiedyś przeczytałem.
Zdobyłem 100% punktów
Chyba jeszcze było dobrze że moja psorka z Polaka była w komisji :-]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2006 o 18:56, TYHE napisał:

ja bym powiedziała, że to raczej postęp... ;)

Ja też, tylko chciałem uświadomić koledze, że to nie takie proste w tym roku :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem ten chyba "najwybitniejszy" temat, czyli " Motyw pijaństwa i pijaka w literaturze polskiej. Omów na podstawie utworów z różnych epok." (tak mniejwięcej to szło). Temat wypasiony i dużo roboty, ale fajna tematyka chociaż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swój temat podawałem kilka postów powyżej. Mam poważny problem, mam pełną literaturę podmiotu, ale kompletnie nic nie mam do literatury przedmiotu ! Proszę o pomoc... inaczej kłopociki będą... (ja będę je miał :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Do maturki mam jeszcze rok :) natomiast znalazłam temat który mi bardzo odpowiada a mianowicie motyw wędrówki w literaturze. No i teraz pytanko, jakie lektury mogę jeszcze wykorzystać w tym temacie poza następującymi:
Odyseja, Biblia (wędrówka Izraelitów), Boska Komedia, Don Kichot, Faust, Sonety Krymskie (Stepy Akermańskie), Kordian,Mały Ksiaże, Władca Pierścieni???
I czy ktoś mógłby mi polecić jakąś literaturę podmiotu. Będę wdzięczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prace zrobilem jednego dnia nastepnego przed matura sie nauczylem i mialem 80%:P hehe bananowiec normalnie:) nie martwcie sie ludzie zdacie bo szkola chce miec jak najlepsza opinnie:) u nas w szkole nikt nic nie powiedzial i jakos zdal:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 22:23, freja napisał:

Witam! Do maturki mam jeszcze rok :) natomiast znalazłam temat który mi bardzo odpowiada a
mianowicie motyw wędrówki w literaturze. No i teraz pytanko, jakie lektury mogę jeszcze wykorzystać
w tym temacie poza następującymi:
Odyseja, Biblia (wędrówka Izraelitów), Boska Komedia, Don Kichot, Faust, Sonety Krymskie (Stepy
Akermańskie), Kordian,Mały Ksiaże, Władca Pierścieni???
I czy ktoś mógłby mi polecić jakąś literaturę podmiotu. Będę wdzięczna.



Sugeruje sagę Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu, bo tam bohaterowie wciąż wędrują do knajpy :D

A tak na serio- jako że jestem dopiero w 3 klasie gim- jak wygląda taka matura ustna? Mamy jakiś temat, wiemy co i jak, stajemy przed komisją i co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz sobie gdzieś na początku któregoś semestru 3 klasy temat, opracowujesz go, masz dostarczyć konspekt do nauczyciela, potem wpadasz na egzamin siadasz w ławeczcie i mówisz. Mówisz, mówisz, mówisz, mówisz, mówisz, egzaminatorzy ziewają aż kończysz mówić, potem kilka standardowych pytań i sajo nara amigo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam temat związany z fantastyką i mitami, teraz pytanie: czy mógłby mi ktoś podać jakieś wiarygodne źródło, w którym mógłbym znaleźć definicję fantasy, szukałem w internecie ale obawiam się, że będą w nich jakieś przekłamania, a w encyklopediach nic nie zalazłem. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować