Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

"Od Adama do Batmana. Przedstaw różne kreacje mężczyzn w literaturze, filmach i masmediach." - doprawdy bardzo interesujący temat ;) Plan prezentacji mam przedstawić na poniedziałek. Kandydatami do pokazania są: Achilles, Tristan, Indiana Jones oraz Dr House.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Elo :P Mam "mały problem" i mam nadzieję że mi ktoś pomoze.
Zawalilem troche sprawe do tej pory, dopiero biorę się za prezentacje. Mój temat to "Walka dobra ze złem w jako temat literatury XX wieku. Rozwiń zagadnienie, odwołując się do kilku przykładów".
Zdecydowałem że ksiazki ktore wezme do tego tematu to trylogia Władcy Pierścieni, saga o wiedźminie i chcialbym jeszcze jakąś o tematyce wojennej ale nie wiem za bardzo jaką wybrać.
I tu pierwsze pytanie: czy sagę o wiedźminie brać całą, czy tylko niektóre tomy, które waszym zdaniem najlepiej pasowalyby do tego tematu ? To samo w przypadku władcy pierścieni - czy brać całą trylogię ? No i co do tej ksiązki wojennej - jaką polecalibyscie, a w jakiej wlasnie jest mocno poruszona tematyka moralna, walka dobra ze zlem ?

Kolejne pytanie: Literatura przedmiotu :/ Z tym mam największy problem, kompletnie nie wiem co tu wybrać. Jakieś podpowiedzi ?

Z góry dzieki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam maturzystów. mój temat to: Bunt i pokora jako sposoby zachowań człowieka wobec Boga.
Przedstaw je, analizując wybrane utwory literackie.

W literaturze podmiotu mam Biblię z Księgą Hioba i Księgą Wyjścia(fragment ze złotym cielcem), Dziady cz.III, Tren X i Pieśń XXV Jana Kochanowskiego, Dies Irae Kasprowicza i Powrót Hioba Kamieńskiej.

Jak myślicie - dobrze wybrałem?
Zastanawiam się czy nie dorzucić jeszcze jakiegoś wiersza więc jeśli macie jakieś trafne propozycje to będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry wybór - wywaliłbym tylko księgę wyjścia, żebyś nie miał za dużo.
nie wiem, jak planujesz tę pracę - kontrast bunt/pokora czy może postawy wobec Boga w kolejności chronologicznej epok?
według mnie to drugie rozwiązanie byłoby ciekawsze i prostsze do ogarnięcia, zaczynasz od Hioba, jako komentarz dajesz świetny wiersz Kamieńskiej, no a potem lecisz po kolei epokami, ew. w środku możesz skontrastować Tren i Pieść Kochanowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuję pomocy z moją bibliografią do prezentacji maturalnej. Jak już wcześniej napisałem wybrałem wiersz Anny Kamieńskiej "Powrót Hioba", ale szukam po bibliotekach i nie mogę znaleźć tego wiersza w żadnej książce - nie wiem nawet czy został on wydany w jakimś zbiorze czy nie. Proszę więc o pomoc i podanie danych bibliograficznych(Autor, Tytuł, miejsce i rok wydania) do książki, w której znajduje się ten wiersz.

Edit: Szukałem też w bibliotekach internetowych, ale również nic nie mogę znaleźć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świadkowie i sędziowie czasów nieludzkich. Analizując wybrane utwory literackie, porównaj sposoby pisania o sytuacjach zagrażających człowiekowi i człowieczeństwu
Wybrałem "Pięć lat kacetu", "Inny świat" oraz "Rok 1984". I wszystko idzie w miarę gładko (chociaż strasznego mam lenia), ale... dwa pytania:
1) Moją literaturą podmiotu są trzy wymienione wyżej książki, a chciałbym na zasadzie dosłownie jednozdaniowych wtrąceń wspomnieć o "Władcy much" i "451* Fahrenheita". Jak je traktować? Pakować je do literatury przedmiotu, czy jak?
2) Jak zapatrują się komisje na bibliografie, w których literatura przedmiotu pochodzi prawie w całości z sieci? Poza jednym słownikiem lektur (oraz oczywiście wiedzą własną) korzystam w zasadzie z tego, co znajdę w necie. Komisje robią z tym jakieś problemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wampiry, duchy i demony w sztuce różnych epok. Omów temat, odwołując się do przykładów literackich, malarskich i filmowych.
Czym byście się podparli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2010 o 13:42, Thog napisał:

Wampiry, duchy i demony w sztuce różnych epok. Omów temat, odwołując się do przykładów
literackich, malarskich i filmowych.
Czym byście się podparli?


Miałem bardzo podobny temat na mojej maturze ;] Bodajże brzmiał on tak: " Duchy, zjawy i upiory w literaturze. Omów funkcje tego motywu odwołując się do wybranych dzieł literackich."
Temat omówiłem na podstawie utworów: Makbet, Dziady (nie pamiętam która część chyba 2 albo 4), Wesele obowiązkowo i jeszcze dodałem kilka ballad Mickiewicza: Świteź, Świtezianka.
Twój temat jest trochę obszerniejszy, szczególnie że możesz omawiać dzieła filmowe, co daje naprawdę spore pole manewru, wszakże filmów z duchami, wampirami itp. trochę jest. Ja co prawda na ogół takich filmów nie oglądam, ale możesz zapytać w temacie o filmach i pewnie dostaniesz całą listę dobrych filmów o takiej tematyce ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2010 o 14:23, Wszystkozajete napisał:

><ciach>

Filmy to najmniejszy problem , najtrudniej będzie z przykładami malarstwa .
Dzięki za odpowiedź ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mógłby mi ktoś pomóc z literatura przedmiotu do tematu "Motyw wadzenia się z Bogiem w tradycji i literaturze.Omów jego funkcjonowanie, analizując wybrane przykłady". Wybrałem
Dziady cz.III,
Dies Irae Kasprowicza,
Księgę Rodzaju,
Treny
i wiersze Lesmiana - "Dusiołek" i "Dziewczyna"

Bedę bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki.
3. Motywy historyczne w literaturze i sztukach plastycznych. Porównaj różne dzieła
o tej samej tematyce.

To mój temat maturalny, co myślicie o tych dziełach, chyba są ok? Niestety to porównania na zasadzie obraz - literatura, chciałem dorzucić jakąś rzeźbę i porównać ją z jakimś dziełem pisanym, ale nic nie znalazłem...


BIBLIOGRAFIA
Literatura podmiotu:
1. Sienkiewicz, Henryk. Quo Vadis, rozdział LVI
2. Siemiradzki, Henryk. Dirce chrześcijańska
3. Sienkiewicz, Henryk. Krzyżacy, rozdział LI
4. Matejko, Jan. Bitwa pod Grunwaldem
5. Słowacki, Juliusz. Sowiński w okopach Woli
6. Kossak, Wojciech. Sowiński na szańcach Woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech za rok matura :) drodzy forumowicze, do końca przyszłego tygodnia można zgłaszać propozycje tematów na egzamin ustny z języka polskiego. Coś ciekawego chodzi mi po głowie, ale pomysł wymaga doszlifowania. Mianowicie:

Wpływ wojny na ludzkie życie. Omów temat w oparciu o wybrane dzieła literackie
lub Ta sama wojna oczami różnych ludzi

Chce aby było fanie i różnorodnie (żołnierze, życie w okupowanym kraju, obozy zagłady), dlatego wykorzystam Kompanię Braci, Byłem asystentem doktora Mengele, jakieś lektury z przyszłego roku. Mam do was prośbę: możecie mi trochę rozbudować nazwę tematu, chce aby przeszedł :) Mam nadzieje, że czujecie o co mi chodzi. Jak nie będzie to trudno, wezmę coś z listy proponowanych tematów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:08, Master_Morti napisał:

Mam do was prośbę: możecie mi trochę rozbudować nazwę tematu, chce
aby przeszedł :)

Nazwa tematu (ta pierwsza) jest dobra. Nie może być zbyt rozbudowana. Dodałbym jednak nie tylko dzieła literackie, ale także filmowe i malarskie. Da to dużo większe pole do popisu przy opracowywaniu tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:15, Hellmut napisał:

Dodałbym jednak
nie tylko dzieła literackie, ale także filmowe i malarskie. Da to dużo większe pole do
popisu przy opracowywaniu tematu.


Z malarstwa chodzą mi po głowie tylko sceny batalistyczne, więc odpada, poza tym to nie jest moja dobra strona ;)
Z filmami może być ciekawiej, np lista Schindlera, wiec to jest jeszcze do przemyślenia. Dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2011 o 13:47, zloota napisał:

czy moge sie jakos z Toba skontaktowac?


W sprawie tematu? Niestety ja już nic z tego co pisałem nie mam, maturę zdawałem kilka lat temu i jedyne co pamiętam to książki jakie wykorzystałem w temacie, które wymieniłem kilka postów wyżej. Ale jakby co to mój nr. gg masz na gramsajcie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2011 o 20:08, Master_Morti napisał:

Ech za rok matura :) drodzy forumowicze, do końca przyszłego tygodnia można zgłaszać
propozycje tematów na egzamin ustny z języka polskiego. Coś ciekawego chodzi mi po głowie,
ale pomysł wymaga doszlifowania. Mianowicie:

Wpływ wojny na ludzkie życie. Omów temat w oparciu o wybrane dzieła literackie
lub Ta sama wojna oczami różnych ludzi

Chce aby było fanie i różnorodnie (żołnierze, życie w okupowanym kraju, obozy zagłady),
dlatego wykorzystam Kompanię Braci, Byłem asystentem doktora Mengele, jakieś lektury
z przyszłego roku. Mam do was prośbę: możecie mi trochę rozbudować nazwę tematu, chce
aby przeszedł :) Mam nadzieje, że czujecie o co mi chodzi. Jak nie będzie to trudno,
wezmę coś z listy proponowanych tematów.


Dobry temat w tej pierwszej wersji. Jeśli chcesz by był "ładniejszy" to możesz przekształcić to w jakieś pierdoły pod tytułem "Wojna, a człowieczeństwo. Analiza ewolucji bohaterów w wybranych dziełach literackich.", czy coś na kształt :) . Ja bym Ci jeszcze polecił do tego książkę pod tytułem "Cienka Czerwona Linia", ale jej polecać chyba nie trzeba :) .

Generalnie co pamiętam ze swojej matury to ważne, żebyś mówił o czymś co sam chcesz, a nie na siłę o jakiś bzdurach i wystarczy. Ja miałem temat o motywach batalistycznych w sztuce i Panie polonistki w komisji za chiny nie wiedziały o czym ja mówię, tylko mądrze kiwały głową, po czym jedna wymyśliła pytanie jakieś odcięte od rzeczywistości i tyle tego było :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2010 o 13:42, Thog napisał:

Wampiry, duchy i demony w sztuce różnych epok. Omów temat, odwołując się do przykładów
literackich, malarskich i filmowych.


Moim zdaniem mógłbyś rozbić tą prezentację przez podział jej na 3 części główne (plus oczywiście intro i conclusion). Ponieważ masz zarówno 3 tematy do omówienia (wampiry, duchy, demony) i 3 środki artystyczne (literatura, malarstwo, film) to ciekawym pomysłem mogłoby być właśnie wybranie np. jednego filmu z wampirem (tutaj pierwsze o czym pomyślałem to Nosferatu wampir/Nosferatu: Phantom der Nacht Herzoga, ale to tylko przykład, tego jest masa), jeden obraz na temat demonów (moim strzałem byłby chyba Gdy rozum śpi, budzą się demony Francisca Goi, bo obraz pokazuje dość ważny problem ówczesnej inkwizycji, ale to temat delikatnie kontrowersyjny, chociaż zależy od egzaminatora) i literatura o duchach (tu masz chyba największy wybór, ale moim zdaniem Wesele byłoby idealne).
Mógłbyś to wszystko złączyć np. w taki sposób, że poprzez te nadnaturalne byty w sztuce pokazywano ważne problemy ludzkie (w Twoim filmie byłoby to cierpienie głównej postaci, w obrazie - cenzura, ograniczenie wolności, a w Weselu tego jest aż nadto. Mógłbyś zamienić też Wesele na coś Szekspira).

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

Pozdrawiam,
M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Na maturze mam temat "Motyw nauczyciela i ucznia w literaturze i filmie". Chciałbym sie zapytać czy poniższa bibliografia byłaby dobra dla takiego tematu:

Literatura
U. Eco "Imię róży"
N.H. Kleinbaum "Stowarzyszenie umarłych poetów"
J.K. Rowling "Harry Potter"

Film
Zapach Kobiety
Buntownik z Wyboru

Dzięki z góry za wszystkie uwagi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować