Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Ja chciałbym zapytać, o jakąś skromną listę lektur do tematu: "Samotność w literaturze XIX i XX wieku" Może być literatura polska i zagraniczna.

kizami - Polecam "Ferdydurke" myślę, że się świetnie nadaje na twój temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2011 o 07:48, Massa napisał:

Ja chciałbym zapytać, o jakąś skromną listę lektur do tematu: "Samotność w literaturze
XIX i XX wieku" Może być literatura polska i zagraniczna.

kizami - Polecam "Ferdydurke" myślę, że się świetnie nadaje na twój temat


Mam podobny temat do twojego i wziąłem "Ludzi bezdomnych", "Przedwiośnie" i "Pana Tadeusza" (chodzi mi o księdza Robaka). Ale się zastawiam czy nie zmienić ostatniej lektury na "Proces", Józef K. dobrze pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
na maturę ustną wybrałem temat - "Heroizm, odwaga, brawura jako element kreacji postaci literackiej. Omów temat na wybranych przykładach"

Zastanawiam się jakie książki (lub fragmenty, opowiadania) przeczytać u użyć w bibliografii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym prosił o jak najszybszą pomoc.
Mam do napisania bibliografię do prezentacji maturalnej, na razie taką próbną. Temat: "Topika baśniowa we współczesnych powieściach fantasy i literaturze romantycznej." Wszystko już zrobiłem poza skonstrowaniem literatury przedmiotu. W podmiotowej mam Władcę, Zwiadowców, Sapka i coś od Canavan. Pomożecie? Może być byleco pasującego, nie mam pojęcia co do przedmiotowej wrzucić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz tam dawać nie wiadomo czego. Wrzuć standardowo słownik motywów literackich, do tego:
- "Geralt, czarownice i wampir" Katarzyny Kaczor - lepszej analizy Wiedźmina nie znajdziesz
- zapychacz miejsca o Władcy Pierścieni. Mnóstwo tego - encyklopedie, ksiązki o chronologii, opracowania. Na pewno coś Ci wpadnie w oko.
Nie musisz nawet z tego korzystać (literatura przedmiotu jest dla picu), wrzuć parę pozycji, ogarnij o czym mniej więcej są i fajrant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mój teamt to: Różne ujęcia motywu wsi w literaturze. Omów temat na podstawie analizy i interpretacji wybranych przykładów.
O ile z literaturą podmiotu nie ma problemu, to nie wiem co by wpisać do przedmiotu.
Moja bibliografia:

Literatura podmiotu:
• Kochanowski Jan: Utwory wybrane. Poznań: Zysk i S-ka, 1994. Pieśń Świętojańska o sobótce, s. 134.
• Rej Mikołaj: Wybór pism. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975. Żywot Człowieka Poczciwego, s. 203-336.
• Reymont Władysław. Chłopi. Kraków: Zielona Sowa, Rok. Jesień, s. 3-143.
• Sapkowski Andrzej: Ostatnie Życzenie. Warszawa: SuperNOWA, 2000. ISBN 83-7054-061-9.
• Szymonowic Szymon: Sielanki i pozostałe wiersze polskie. Wrocław: Ossolineum, 1964. Żeńcy, s. 155-165.
• Wyspiański Stanisław: Wesele. Wyd. 4. Wr0ocław: Ossolineum, 1984. ISBN 83-04-01046-1.

Literatura przedmiotu:
• Gorzowski Albert: Jan Kochanowski. Kraków: UNIVERSITAS, 2001. ISBN 83-7052-605-5.
• Lichański Stanisław: „Chłopi” Władysława Reymonta. Wyd. 3. Warszawa: WSiP, 1987.
ISBN 83-02-03303-0.
• Słownik literatury polskiej XX wieku. Pod red. Grażyny Plater. Wrocław: Ossolineum, 1995. [hasło], s.[##].

Muszę wrzucić jeszcze jedną książkę i nie może to być słownik. Ma ktoś jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na maturę ustną z j.polskiego wybrałem temat
"Literackie ujęcie motywu wędrówki. Omów temat na wybranych przykładach"
Postanowiłem ostro wziąć się do roboty i wreszcie to napisać.
Pytając nauczyciela co mam rozumieć przez "Literackie ujęcie" otrzymałem odpowiedź że sposób w jaki jest motyw wędrówki pokazywany. Jednak nadal niewiele mi to mówi. Czy dobrze rozumuje myśląc że chodzi tu o to iż:
- W literaturze wędrówka jest ukazaywana zarówno jako podróż duchowa jak i fizyczna,
- Mamy do czynienia zarówno z bezpośrednim ukazaniem motywu wędrówki (tułacz, pielgrzym wędrujący po świecie) jak i z metaforycznym czyli:
1. Wędrówka człowieka wgłąb siebie
2. Wędrówka człowieka do Boga
- jaka lekcja, nauka płynie z odbywanej przez bohatera wędrówki.
Prosiłbym o jakieś sugestie, podpowiedzi.

Literatura jaką wybrałem to:
Księga Wyjścia
Boska komedia
Latarnik
Ferdydurke
Mały książę
Cierpienia młodego Wertera
Kordian
Jądro ciemności
Hobbit i Władca Pierścieni

Wiersze:
Statek pijany - Artur Rimbaud
Do gór i lasów - J. Kochanowski
Sonety Krymskie - Mickiewicz

I tutaj też mam pytania: za mało? za dużo? coś wyrzucić, coś dodać?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.03.2012 o 20:39, kaczek93 napisał:

I tutaj też mam pytania: za mało? za dużo? coś wyrzucić, coś dodać?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.


IMO za dużo. Ja bym wywalił lektury z gimnazjum (Latarnik i Mały Książę) oraz coś jeszcze, może Ferdydurke oraz Wertera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2012 o 20:58, Evertsen_Dante napisał:


> I tutaj też mam pytania: za mało? za dużo? coś wyrzucić, coś dodać?
> Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

IMO za dużo. Ja bym wywalił lektury z gimnazjum (Latarnik i Mały Książę) oraz coś jeszcze,
może Ferdydurke oraz Wertera.

Ja myślałem że za mało. Bo np. jak opisuje jedną książkę to mam np. nakreślić fabułę, określić rolę motywu wędrówki i to co wnosi do powieści? Przecież to kilka zdań zajmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.03.2012 o 20:39, kaczek93 napisał:

Pytając nauczyciela co mam rozumieć przez "Literackie ujęcie" otrzymałem odpowiedź że
sposób w jaki jest motyw wędrówki pokazywany. Jednak nadal niewiele mi to mówi. Czy dobrze
rozumuje myśląc że chodzi tu o to iż:


Dobrze rozumiesz, bardzo dobrze nawet.

Dnia 07.03.2012 o 20:39, kaczek93 napisał:

Literatura jaką wybrałem to:
I tutaj też mam pytania: za mało? za dużo? coś wyrzucić, coś dodać?


Zdecydowanie za dużo, nie ma bata, żebyś odwołał się do każdej pozycji. Wywal Ferdydurke, Małego księcia (bo mogą być trudne w analizowaniu), Wertera, Hobbita i WP.
Z wierszy zostaw Rimbaud (raczej nieczęsto się pojawia, zaplusujesz nim) i klasykę - Mickiewicza. Kochanowski wedle uznania.
Ułóż całość w jakiejś sensownej kolejności (ogół -> szczegół albo odwrotnie), czyli na przykład:
- absolut, Bóg (ogół), przyroda (pośrodku), podróż w głąb siebie
- refleksja nad sobą (szczegół), wyruszanie w podróż (pośrodku), absolut, Bóg (ogół)
Nie mieszaj utworów (czyli nie rób: wyruszenie w podróż z Jądrze ciemności, wyruszenie w Boskiej komedii; etapy podróży w Jądrze ciemności, etapy podróży w Boskiej komedii itd) - zamotasz się i bzdurnie to będzie wyglądać. Według mnie najlepiej każdy "etap" opisywać na przykładzie jednego dzieła, może to interesująco wyjść.
Niejasno dość, ale utworów już nie pamiętam dokładnie, nie wiem co tam jeszcze można wymyśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.03.2012 o 21:01, kaczek93 napisał:

Ja myślałem że za mało. Bo np. jak opisuje jedną książkę to mam np. nakreślić fabułę,
określić rolę motywu wędrówki i to co wnosi do powieści? Przecież to kilka zdań zajmie.


Ile trwa prezentacja? 15 minut. Bo bardzo mało czasu, lepiej porządnie opowiedzieć o czterech książkach niż tylko wspomnieć, że się zna 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, przyznam, że trochę niefortunnie wybrałem swój temat na maturę ^^ Otóż wybrałem temat "Inspiracje muzyczne w literaturze", myśląc początkowo, że chodzi o piosenki/utwory powstałe na podstawie utworów literackich. Dopiero później dotarło do mnie, że jest odwrotnie - utwory/fragmenty utworów pisane pod wpływem muzyki. Szukam propozycji lektur, bo przyznam, że poza ,,Cudoziemką" i ,,Fortepianem Chopina" Norwida nic mi nie przychodzi do głowy. Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2012 o 15:25, MrPickles napisał:

Ech, przyznam, że trochę niefortunnie wybrałem swój temat na maturę ^^

Mogło być gorzej.

http://www.polskina5.pl/motyw_muzyki_w_literaturze
http://publikator-nauczycielski.w.interia.pl/Kulka.htm

I pomysł na prezentację: rozpoczynasz od tego, jak muzyka jest cudowna, piękna, daje radość (i np wartości patriotyczne jak w "Panu Tadeuszu"), a potem wrzucasz zgrzyty: muzyka ściągająca nieszczęścia ("Janko muzykant"), niemożność dotrzymania kroku ambicjom w "Cudzoziemce" i ostatecznie upadek w "Fortepianie Szopena".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W związku z moim tematem o którym pisałem wyżej.
Literackie ujęcie motywu wędrówki. Omów temat na wybranych przykładach.
Dzisiaj opisałem dwa utwory.
Biblia - Wędrówka izraelitów do Ziemi obiecanej - jako przykład fizycznej wędrówki, sprawdzającej ludzką siłę woli i jako przykład wędrówki człowieka do Boga
Kordian - jako przykład wędrówki w celu poznania prawdy o człowieku i szukania celu w życiu.
I tutaj zastanawiam się czy warto opisywać Jądro Ciemności bo tam, motyw wędrówki to praktycznie to samo co w Kordianie. Marlow wyrusza wgłąb Afryki gdzie poznaje brutalną prawdę o człowieku jak i o samym sobie.
Szukam też utworu w którym motyw wędrówki byłby podróżą bohatera wgłąb siebie. Ma ktoś może jakiś pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2012 o 19:33, kaczek93 napisał:

I tutaj zastanawiam się czy warto opisywać Jądro Ciemności bo tam, motyw wędrówki to
praktycznie to samo co w Kordianie. Marlow wyrusza wgłąb Afryki gdzie poznaje brutalną
prawdę o człowieku jak i o samym sobie.

Dodaj to w ramach kontekstu - ta sama myśl wzmocniona drugim przykładem. Byleś nie wdawał się w szczegóły, po prostu powiedz to, co jest wspólne dla obu utworów.

Dnia 10.03.2012 o 19:33, kaczek93 napisał:

Szukam też utworu w którym motyw wędrówki byłby podróżą bohatera wgłąb siebie. Ma ktoś
może jakiś pomysł?

Sztampa, ale Słowacki w "Grobie Agamemnona" i innych wierszach z tego cyklu pięknie pisał o patriotyzmie i ówczesnej sytuacji w Polsce, pod wpływem podóży właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować