Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Dnia 28.03.2012 o 18:54, kanaka_zabijaka napisał:

Co o tym sądzicie ?


Zastanów się na cyklem inkwizytorskim Piekary. Poraz kolejny piszę - literatura przedmiotu to jakaś farsa. Wrzuć cokolwiek, nie musi być do każdego tytułu. Możesz dołączyć jakąś recenzję i wtrącić parę zdań jak na temat patrzą inni.
Co do samej pracy to tak na szybko mogę doradzić byś po prostu omawiał te książki po kolei, od tej w której jest mniej fantasy do tej gdzie jest jej najwięcej. Omawiając podkreślasz o jakie elementy fantasy autor wzbogadził swoją książkę. Narrenturm jest genialnym przykładem btw. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2012 o 18:02, Mercuror napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę, mój temat to Postać władcy doskonałego w średniowieczu,
renesansie i oświeceniu. Na 3 wybranych przykładach literackich porównaj sposoby ujęcia
tematu.


Jeśli chodzi o literaturę podmiotu to dobrałem sobie taki zestaw:
Krasicki Ignacy, Bajki, przypowieści, satyry, Wyd. 1, 1986, ISBN 83-03-01386-6, Do króla,
s. 79-84
Machiavelli Niccolo, Książę. Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu
Liwiusza, Wyd. 2, 1987, ISBN 83-06-01157-0, Książę, s. 33-117
Anonim tzw. Gall, Kronika Polska, Wyd. 5, 1982, ISBN 83-04-01212-X

I właśnie tu mam problem, bo Książę i Kronika Polska mają całkiem ciekawe wstępy, oczywiście
zupełnie innego autorstwa i prawdopodobnie będę chciał do nich nawiązać w prezentacji.
Mam wrażenie, że w takim przypadku muszę to jakoś osobno do literatury przedmiotu wpisać,
bo jakby nie patrzeć, wstępy nie są częścią omawianego dzieła.


W swojej bibliografii mialem książkę dotyczącą epoki, którą między innymi omawiałem. Gdybym wpisał nowe wydanie byłaby to zupelnie inna książka, ponieważ w nowym wydaniu zastąpiono część rozdziałów opiniami innej osoby. Tak więc zawsze możesz się powołać, że to wstęp z tego konkretnego wydania. Ale czy to zadziała to już nie mogę powiedzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie - jak zapisać fragment książki, który obejmuje więcej niż jeden rozdział tak, żeby zapis objął dokładnie te rozdziały, które chce, a nie dodatkowe, które są na stronie początkowej i końcowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2012 o 19:24, kaczek93 napisał:

Czy o pozycjach z literatury podmiotu muszę wspominać w prezentacji?

Małe sprostowanie. Chodziło mi o literaturę przedmiotu. Czy można po prostu wpisać literackie opracowania omawianych lektur pomimo iż nigdy nie trzymało ich się w ręku? Tak żeby było coś poza słownikiem motywów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ja żadnej książki z literatury przedmiotu nie widziałem na oczy. Jedynie powiedziałem definicję mistrza i ucznia wg. słownika, który zgłosiłem i to by było na tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, na tegoroczną maturkę wybrałem temat: "Zaprezentuj różne ujęcia motywu cierpienia. Odwołaj się do wybranych przykładów literackich." Nie bardzo wiem jakie lektury będą najodpowiedniejsze. Wstępnie myślę nad Trenami Kochanowskiego, Cierpieniem młodego Wertera i Księgą Hioba z PŚ. Możecie mi podpowiedzieć czy to dobre przykłady i jakie lektury powinienem dopisać? Druga sprawa to literatura przedmiotu, nie wiem co mam tam zamieścić, na pewno dam jakiś słownik motywów literackich, ale co jeszcze? Proszę o pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2012 o 16:34, Enqore napisał:

Witam, na tegoroczną maturkę wybrałem temat: "Zaprezentuj różne ujęcia motywu cierpienia.
Odwołaj się do wybranych przykładów literackich." Nie bardzo wiem jakie lektury będą
najodpowiedniejsze. Wstępnie myślę nad Trenami Kochanowskiego, Cierpieniem młodego Wertera
i Księgą Hioba z PŚ. Możecie mi podpowiedzieć czy to dobre przykłady i jakie lektury
powinienem dopisać? Druga sprawa to literatura przedmiotu, nie wiem co mam tam zamieścić,
na pewno dam jakiś słownik motywów literackich, ale co jeszcze? Proszę o pomoc ;)

Według mnie wybrane przez ciebie przykłady są bardzo dobre. Tutaj masz więcej pozycji w których obecny jest motyw cierpienia:
http://motywy-literackie.klp.pl/a-5728.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale chyba będzie tego za mało. Jeszcze myślę nad czymś o tematyce drugo-wojennej, np. Holocaust i tym podobna tematyka , ale nie wiem jaka lekturę wybrać. Jaka ma najbardziej zarysowany ten motyw/ łatwo będzie ją omówić? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2012 o 16:44, Enqore napisał:

ale chyba będzie tego za mało. Jeszcze myślę nad czymś o tematyce drugo-wojennej, np.
Holocaust i tym podobna tematyka , ale nie wiem jaka lekturę wybrać. Jaka ma najbardziej
zarysowany ten motyw/ łatwo będzie ją omówić? ;)

Przychodzi mi na myśl "Inny Świat" Grudzińskiego, cierpienie zarówno fizyczne jak i psychiczne więźniów obozu pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2012 o 16:44, Enqore napisał:

ale chyba będzie tego za mało. Jeszcze myślę nad czymś o tematyce drugo-wojennej, np.
Holocaust i tym podobna tematyka , ale nie wiem jaka lekturę wybrać. Jaka ma najbardziej
zarysowany ten motyw/ łatwo będzie ją omówić? ;)


Czemu za mało? Jeśli by się uprzeć, to spokojnie można by nawet na samych trenach i CPW opierniczyć ten temat, także spokojnie byś dał radę. Co do drugiej wojny - ja bym polecał "Zdążyć Przed Panem Bogiem" H.Krall lub, tak jak kolega wyżej napisał, "Inny Świat". Tyle, że IŚ to typowy opis życia w obozie pracy, natomiast ZPPB jest dużo bardziej złożone i znajdziesz tam więcej przykładów na cierpienie różnych grup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:
Czy ktokolwiek zna jakieś książkowe opracowanie "Balladyny", ewentualnie książkową rozkminę nad istotą tej lektury? Wybrałem akurat ją do mojej prezentacji i mam biedę ze znalezieniem czegokolwiek do literatury przedmiotu :/ Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, czy trzy strony zapisane czcionką 12 to za mało?
Wydaje mi się że zawarłem wszystko co miałem do powiedzenia ale obawiam się że opowiem to w kilka minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2012 o 13:18, kaczek93 napisał:

Jak myślicie, czy trzy strony zapisane czcionką 12 to za mało?
Wydaje mi się że zawarłem wszystko co miałem do powiedzenia ale obawiam się że opowiem
to w kilka minut.


Ja nie pisałem swojej prezentacji ani razu.

Najlepiej znajdź kogoś, komu mógłbyś zaprezentować i udawaj, że ta osoba jest komisją egzaminacyjną, no i jeszcze licz sobie czas. To będziesz wiedział co zmienić, co dodać itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2012 o 13:18, kaczek93 napisał:

Jak myślicie, czy trzy strony zapisane czcionką 12 to za mało?


Jest dokładnie tak, jak pisał Piotrbov - nie liczy się ilość prezentacji na papierze, a to ile czasu ją wypowiadasz.
W moim przypadku sprawdziło się nagrywanie własnego głosu przy czytaniu pracy, co dało mi zaokrąglony czas prezentacji.

Musisz się też liczyć z tym, że na egzaminie prawdopodobnie zapomnisz jakiejś części swojego wypracowania, toteż nie warto pisać pracy z myślą o minimalnym limicie czasu - lepiej napisać ją tak, żebyś prezentując, zahaczał o maksymalny czas prezentacji.
W ten sposób, nawet jak w stresie coś pominiesz, to i tak Twoja praca nie powinna być za krótka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2012 o 13:28, Mohair napisał:

W moim przypadku sprawdziło się nagrywanie własnego głosu przy czytaniu pracy, co dało
mi zaokrąglony czas prezentacji.

Dobry pomysł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy prezentaacja na 6-8 min ? Mam temat "Moty diabła..." i ogólnie będę mówił w jakich książkach się pojawia, dwa, trzy zdania na każdą lekturę, obraz i podsumowanie. Starczy na 30% ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2012 o 16:09, Chlorofil napisał:

Czy wystarczy prezentaacja na 6-8 min ? Mam temat "Moty diabła..." i ogólnie będę mówił
w jakich książkach się pojawia, dwa, trzy zdania na każdą lekturę, obraz i podsumowanie.
Starczy na 30% ?


U mnie 10 min wystarczyło na 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2012 o 16:09, Chlorofil napisał:

Czy wystarczy prezentaacja na 6-8 min ? Mam temat "Moty diabła..." i ogólnie będę mówił
w jakich książkach się pojawia, dwa, trzy zdania na każdą lekturę, obraz i podsumowanie.
Starczy na 30% ?

Osobiście jeszcze nie słyszałem żeby ktoś nie zdał ustnego także raczej starczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować