Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Dnia 13.01.2013 o 12:40, Jedimax napisał:

a strony internetowe w większości nie nadają się jako
godne zaufania źródło wiedzy.


Nie myl matury ustnej z prezentacją naukową. Znam przypadki kiedy ludzi wymyślali z głowy artykuły w gazetach i nikt tego nie doszedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Miałem podobną prezentację, z tym, że opierałem się na trzech adaptacjach, dość mocno różniących się w założeniach. Opisywałem Czas Apokalipsy (oparty na Jądrze Ciemności), Lot nad kukułczym gniazdem i Fight Club. Ogólnie założeniem było pokazanie, że ekranizację można dokonać na różne sposoby - od luźnej inspiracji (Czas Apokalipsy), poprzez znaczące zmiany w opowiadaniu historii (jak w Locie nad kukułczym gniazdem), aż po dość wierne przeniesienie książki na ekran (Fight Club).

Z fantastyką jest ten problem, że dość trudno zmieścić to w wymaganych ramach, dziedzina jest niezwykle obszerna. Poza tym - imo wziąłeś za długie książki, ciężko będzie to wszystko ogarnąć. Lepiej byłoby chyba też podać podobnie jak u mnie kilka przykładów - praca byłaby wtedy ciekawsza.

Co do literatury - tutaj pojawia się kolejny problem. Ja opisywałem klasykę, nietrudno było znaleźć opracowania i interpretacje w bibliotece. W przypadku Fight Clubu opierałem się z kolei na kilku stronach internetowych. W przypadku Gry o Tron może być trudniej, do interpretacji w sumie nie ma tam zbyt wiele, a i sama książka jest świeża, więc ciężej będzie znaleźć jakieś interesujące rzeczy. W każdym razie - nie zgadzam się z twierdzeniem, że taka praca może może obrzydzić Ci temat. Mi poszukiwanie wszystkich tych informacji dało masę frajdy, dowiedziałem się naprawdę ciekawych wiadomości. Do prezentacji przygotowywałem się dosłownie jedno popołudnie, ale panie z komisji widziały, że strasznie podoba mi się to, o czym mówię i bez problemu dostałem maksymalną ilość punktów, chociaż takie wystąpienia to zdecydowanie nie jest moja mocna strona. Miałem do tego przygotowaną prezentację, ale pokazywałem na nie jedynie jakieś pojedyncze klatki z filmu, miały one jednak dość istotną rolę w przypadku Fight Club.

Powodzenia w przygotowywaniu pracy!

I jeszcze moja literatura przedmiotu. Niektóre opracowania były niemłode, biblioteka raczej nie posiadała nowszych rzeczy, ale w przypadku omawianych filmów nie stanowiło to większego problemu:

1. Bolesław Włodzimierz Lewicki: Kino i telewizja. Warszawa: WSiP, 1977. s. 196-207.
2. Brzezińska Marta: Brzezińska o zagadce udanej adaptacji [online], dostępny w Internecie: http://www.filmweb.pl/article/Brzezi%C5%84ska+o+zagadce+udanej+adaptacji-58924
3. Michalska Krystyna, Michalski Bohdan: Nowe Hollywood : rozmowy o sztuce i rzemiośle filmowym. Warszawa : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987. ISBN: 8303016687. s. 25-35.
4. Nosowska Dorota: Adaptacja filmowa – wierna kopia pierwowzoru, czy artystyczna wariacja na temat...?. „Cogito” 2009, nr 21, s. 32-33.
5. Raczewa Maria: Nowa fala i nowa powieść. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1974. s. 5-8,
15-30.
6. Saniewski Wiesław: Niewinność utracona w kinie. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1981. ISBN: 8304008939. s. 119-131.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Proszę was strasznie o pomoc. Wybrałem temat : Literackie wizerunki ludzi niepokonanych. Porównaj różne realizacje tego motywu, analizując wybrane utwory literackie Pomyślałem by ten temat uściślić i zająć się bohaterami wyłącznie z okresu II WŚ. Co do lektur wybrałem Kamienie na szaniec i ... Tu się pojawia problem. Jeżeli wpadnie wam cos do głowy to piszcie.Jak macie inną koncepcję rozwinięcia tego tematu to również piszcie. Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat i próba rozwinięcia.
Proponuję: Herling-Grudziński "Inny świat" (rozdział Ręka w ogniu) i Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem (gdzie bohaterami byliby wszyscy powstańcy, "chcący zdecydować w jaki sposób umrzeć").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja spoza lektur polecam "Długi marsz" - mimo, że Rawicz przywłaszczył sobie historię Witolda Glińskiego to jednak dobry materiał (jeśli chcesz obejrzyj sobie filmowa adaptację - "Niepokonani" - "The Way Back").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko. Jeśli podczas prezentacji będe omawiał losy pewnych bohaterów z Władcy Pierścieni to w bibliografii mam wpisać wszystkie 3 tomy czy pierwszy wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wybrałem temat: motywy antyczne w polskiej literaturze.Omów ich funkcjonowanie na wybranych przykładach.
Wybrałem "Pana Tadeusza" oraz kilka wierszy Kochanowskiego.
Jaką jeszcze książkę mogę dodać? Albo jaką literaturę przedmiotu proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2013 o 22:49, HellequiN napisał:

Jaką jeszcze książkę mogę dodać? Albo jaką literaturę przedmiotu proponujecie?


Przyjrzyj się twórczości Słowackiego, na szybko przypominam sobie świetny "Grób Agamemnona", możliwe, że w Kordianie też jakieś nawiązania do antyków były (Słowacki ogólnie podróżował po Grecji i Egipcie, powinieneś coś wybrać z tamtego okresu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam temat o manipulacji językowej. Mam swoje pozycje co do bibliografii jednak potrzebuję też innych jakiś ciekawych filmików, podcastów, tekstów. Mogą być również e-booki, czy cokolwiek w tej tematyce.
Jeśli ktoś posiada coś w swoich zbiorach to moooożna prosić? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest caaaaaała masa propagandowych klipów WFDiF z okresu PRLu pełnych nowomowy, polecam poszukać chociażby na youtube. Do wyboru do koloru w tej materii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2013 o 22:56, Daelor napisał:


> Jaką jeszcze książkę mogę dodać? Albo jaką literaturę przedmiotu proponujecie?

Przyjrzyj się twórczości Słowackiego, na szybko przypominam sobie świetny "Grób Agamemnona",
możliwe, że w Kordianie też jakieś nawiązania do antyków były (Słowacki ogólnie podróżował
po Grecji i Egipcie, powinieneś coś wybrać z tamtego okresu).


Dzięki na pewno skorzystam, coś mi właśnie świtało że był jakiś autor który podróżował do egiptu, aż wstyd nie pamiętać że to o Słowackiego chodziło XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mój temat to: Omów szkolne relacje między uczniem a nauczycielem na wybranych przykładach literackich i filmowych. Mam dwa filmy: "Młodzi gniewni" i "Wolność słowa" - to filmy o trudnej młodzieży,które bardzo mnie wciągnęły i zainteresowały. Niestety mam problem z dobraniem literatury, szukałam w internecie, ale niestety typowych lektur nie ma na ten temat. Moglibyście mi jakoś pomóż?
Z góry dziekuję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 15:11, kwiatek9305 napisał:

Moglibyście mi jakoś pomóż?

Pomóc.

Sprawdź "Syzyfowe prace" i "Ferdydurke", z filmów jest jeszcze "Stowarzyszenie umarłych poetów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 15:16, Daelor napisał:

> Moglibyście mi jakoś pomóż?
Pomóc.

Sprawdź "Syzyfowe prace" i "Ferdydurke", z filmów jest jeszcze "Stowarzyszenie umarłych
poetów".

Sorki za błąd.

A czy przedstawienie różnych relacji byłoby dobrym pomysłem?
Chodzi mi, że każdy film i każda książka przedstawiałaby inny rodzaj relacji. Moja Pani z polskiego odradzała mi to ze względu na to, że może mi się to wszystko pomylić... natomiast radziła się skupić na jednej relacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 15:34, kwiatek9305 napisał:

A czy przedstawienie różnych relacji byłoby dobrym pomysłem?
Chodzi mi, że każdy film i każda książka przedstawiałaby inny rodzaj relacji. Moja Pani
z polskiego odradzała mi to ze względu na to, że może mi się to wszystko pomylić... natomiast
radziła się skupić na jednej relacji.


Nie daj sobie na wstępie mówić, że czegoś nie dasz rady zrobić. Prezentacja maturalna to betka, byle dresik z technikum opowie o czymś na te 6 punktów - nie da się tego nie zdać. Od tego masz konspekt, żeby Ci się nic nie myliło.
Najprostszy plan to przedstawienie kontrastujących relacji: pozytywnej i negatywnej. Zaczynasz od negatywnej (np. z Syzyfowych prac), potem "Młodzi gniewni" (omawiasz negatywną pierwszą połowę filmu) -> (omawiasz drugą pozytywną połowę filmu), kończysz książką z pozytywną relacją. Podsumowujesz i gotowe.
Będzie to zdecydowanie ciekawsze niż przedstawienie tylko jednego rodzaju relacji (bo z takiej prezentacji nic nie wynika) i zrobione niewiele większym nakładem kosztów.
I pamiętaj, że to egzamin z języka polskiego, a nie z oglądniętych filmów: skup się więc przede wszystkim na literaturze, filmy traktuj raczej jako uzupełnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 15:39, Daelor napisał:

> A czy przedstawienie różnych relacji byłoby dobrym pomysłem?
> Chodzi mi, że każdy film i każda książka przedstawiałaby inny rodzaj relacji. Moja
Pani
> z polskiego odradzała mi to ze względu na to, że może mi się to wszystko pomylić...
natomiast
> radziła się skupić na jednej relacji.

Nie daj sobie na wstępie mówić, że czegoś nie dasz rady zrobić. Prezentacja maturalna
to betka, byle dresik z technikum opowie o czymś na te 6 punktów - nie da się tego nie
zdać. Od tego masz konspekt, żeby Ci się nic nie myliło.
Najprostszy plan to przedstawienie kontrastujących relacji: pozytywnej i negatywnej.
Zaczynasz od negatywnej (np. z Syzyfowych prac), potem "Młodzi gniewni" (omawiasz negatywną
pierwszą połowę filmu) -> (omawiasz drugą pozytywną połowę filmu), kończysz książką
z pozytywną relacją. Podsumowujesz i gotowe.
Będzie to zdecydowanie ciekawsze niż przedstawienie tylko jednego rodzaju relacji (bo
z takiej prezentacji nic nie wynika) i zrobione niewiele większym nakładem kosztów.

I pamiętaj, że to egzamin z języka polskiego, a nie z oglądniętych filmów: skup się więc
przede wszystkim na literaturze, filmy traktuj raczej jako uzupełnienie.


Twój pomysł mi się spodobał. Tylko się zastanawiam czy 1 film i 2 książki to nie będzie za mało(chodzi mi czasowo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.02.2013 o 16:02, kwiatek9305 napisał:

Twój pomysł mi się spodobał. Tylko się zastanawiam czy 1 film i 2 książki to nie będzie
za mało(chodzi mi czasowo).


Czasu powinno Ci wystarczyć na jeszcze jedną pozycję.
Pamiętaj, żeby zakończyć pozytywnymi akcentami, bo pozostawia to po Tobie dobre wrażenie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2013 o 16:05, Daelor napisał:


> Twój pomysł mi się spodobał. Tylko się zastanawiam czy 1 film i 2 książki to nie
będzie
> za mało(chodzi mi czasowo).

Czasu powinno Ci wystarczyć na jeszcze jedną pozycję.
Pamiętaj, żeby zakończyć pozytywnymi akcentami, bo pozostawia to po Tobie dobre wrażenie
;]

Dzięki za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja wybrałem sobie: "Różnice pomiędzy światem przedstawionym w science-fiction a fantasy. Przedstaw problem na wybranych przykładach utworów literackich." i mam problem z postawieniem odpowiedniej tezy. :) Ktoś proponuje w jaką stronę iść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 19:59, Skomik napisał:

A ja wybrałem sobie: "Różnice pomiędzy światem przedstawionym w science-fiction a fantasy.
Przedstaw problem na wybranych przykładach utworów literackich." i mam problem z postawieniem
odpowiedniej tezy. :) Ktoś proponuje w jaką stronę iść?


Jakie książki wybrałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować