Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Proszę o radę ,jakie lektury wybrać do tematu : ,,Pokonali los czy pokonani przez los " ?? Mam na razie ,,Makbeta" ,,Króla Edypa" i ,,Stary człowiek i morze " .Każda sugestia i propozycja na wagę złota :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 20:25, Darnok_Rukia napisał:

Proszę o radę ,jakie lektury wybrać do tematu : ,,Pokonali los czy pokonani przez los
" ?? Mam na razie ,,Makbeta" ,,Króla Edypa" i ,,Stary człowiek i morze " .Każda sugestia
i propozycja na wagę złota :)


Obowiązkowo "Dżuma" - i książek Ci już wystarczy.
Jak chcesz przyhardkorzyć, to historia Turina Turambara też będzie idealna - epitafium na jego nagrobku brzmiało "Pan losu przez los pokonany" (Turambar znaczył Pan Losu). Jego historia jest bardzo przewrotna, pasuje jak ulał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 20:30, Daelor napisał:

Obowiązkowo "Dżuma" - i książek Ci już wystarczy.


Na serio ,teraz będziemy przerabiać więc jednak przeczytam .

Dnia 03.03.2013 o 20:30, Daelor napisał:

Jak chcesz przyhardkorzyć, to historia Turina Turambara też będzie idealna - epitafium
na jego nagrobku brzmiało "Pan losu przez los pokonany" (Turambar znaczył Pan Losu).
Jego historia jest bardzo przewrotna, pasuje jak ulał.


Nie znam tej książki ,chociaż z tym hardkorem to miło by było coś oryginalnego wziąć a nie same szkolne lektury .Jeśli to nie jakaś przesadna epopeja to może i coś by z tego było .Chociaż zdaje mi się że więcej mam tych pokonanych .Może by coś wyrównać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś szczegółowo poradzić, bo dwóch ostatnich książek nie czytałem, ale spróbuję.
Proponuję bardzo prostą tezę (nie ma co odkrywać Ameryki): "fantasy i sci-fi to gatunki literackie różniące się w kreacji świata przedstawionego".
Zacząć możesz od dowolnej strony, np. od sci-fi, wymień, że podróże kosmiczne są tam powszechne, nastąpił znaczny postęp technologiczny w porównaniu ze współczesnością, że kontakty z innymi rasami są na porządku dziennym - to charakterystyczne cechy tego gatunku (zresztą, pewnie w jakimś opracowaniu znajdziesz dokładniejsze informacje).
Tutaj bardzo dobrze wybrałeś z Panem Lodowego Ogrodu, bo można zgrabnie połączyć sci-fi z fantasy: bohater z jednego świata trafia do drugiego, czyniąc przy tym ciekawe obserwacje (Vuko fajnie komentuje rzeczywistość Midgardu, np. wspominając o tym, że istnienie zajazdów i karczmy to "stała wszechświatowa" ;)) z perspektywy człowieka "z przyszłości".
Przejdź zgrabnie do "Wiedźmina", wspomnij o magii (choć jakiś naukowiec bodaj powiedział, że "im bardziej rozwinięta jest technologia, tym bardziej zaczyna przypominać magię", czy coś takiego, bardzo trafnie), innych rasach koegzystujących z ludźmi (tutaj podobieństwo do sci-fi, tyle że zamiast kosmitów mamy elfy i krasnoludy. Idealne miejsce na dygresję o ksenofobii i nietolerancji).
Podsumowując, światy przedstawione się różnią, ale... w zasadzie są podobne (takie niejednoznaczne wnioski w mojej opinii będą ciekawsze dla komisji egzaminacyjnej). I nie jest tak, że sci-fi jest z założenia mądrzejsze od fantasy, bo, jak stwierdził Sapkowski, "książka o facecie z blasterem nie może być mądrzejsza niż książka o facecie z mieczem" (acz zgrabniej to ujął).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.03.2013 o 20:43, Darnok_Rukia napisał:

Na serio ,teraz będziemy przerabiać więc jednak przeczytam .

Książka jest świetna, aczkolwiek może zniechęcać jako lektura. Ja przeczytałem niedługo po liceum i byłem zachwycony.
No i wątek bycia pokonanym przez los jest tam naprawdę mocny.

Dnia 03.03.2013 o 20:43, Darnok_Rukia napisał:

Nie znam tej książki ,chociaż z tym hardkorem to miło by było coś oryginalnego wziąć
a nie same szkolne lektury .Jeśli to nie jakaś przesadna epopeja to może i coś by z tego
było

Musiałbyś zapoznać się z "Silmarillionem" (tylko część dotyczy Turina) albo "Dziećmi Hurina" od Tolkiena. Polecam, bo historia zacna.

Dnia 03.03.2013 o 20:43, Darnok_Rukia napisał:

Chociaż zdaje mi się że więcej mam tych pokonanych .Może by coś wyrównać.

Szczerze mówiąc to nie przypominam sobie żadnego bohatera, który wygrałby z losem. Takie życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2013 o 20:51, Daelor napisał:

sci-fi jest z założenia mądrzejsze od fantasy, bo, jak stwierdził Sapkowski, "książka
o facecie z blasterem nie może być mądrzejsza niż książka o facecie z mieczem" (acz zgrabniej
to ujął).


Dzięki za pomoc ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój temat to wizja świata przedstawionego w utworze konkretnego autora fantasy (czy jakoś tak ;) Wybrałem uniwersum Tolkiena, jednak nie wiem co mógłbym wziąć do literatury przedmiotu, czy Niedokończone opowieści się do tego nadają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2013 o 22:02, dreamer94 napisał:

Mój temat to wizja świata przedstawionego w utworze konkretnego autora fantasy (czy jakoś
tak ;) Wybrałem uniwersum Tolkiena, jednak nie wiem co mógłbym wziąć do literatury przedmiotu,
czy Niedokończone opowieści się do tego nadają ?


Nie. Literatura przedmiotu to wszelkie opracowania, rozprawy i analizy literatury podmiotu (po ludzku: to, co inni napisali o książkach Tolkiena - jest tego zatrzęsienie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2013 o 23:23, Falcon napisał:

Co możecie mi powiedzieć na temat obecności motywu outsidera w powieści "Lot nad kukułczym
gniazdem" Keseya?


Na tak postawione pytanie mogę odpowiedzieć: motyw outsidera tam występuje.
Coś bardziej szczegółowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Bardzo proszę o pomoc! Mój temat maturalny: "Porównaj kreacje postaci kobiecych w literaturze romantycznej i pozytywistycznej, odwołując się do wybranych przykładów". Wybrałam Lalkę, Cierpienia Młodego Wetera, Nad Niemnem i Balladynę. Chciałabym wiedzieć czy dobrze rozumiem temat... Mam zamiar scharakteryzować postaci kobiet we wszystkich powyższych dziełach, podzielić je na postacie pozytywne (Alina z "Balladyny", Lotta z "Wertera", "Helena Stawska z "Lalki" i Justyna Orzelska z "Nad Niemnem") i negatywne (Balladyna, Izabela Łęcka i Emilia Korczyńska), a także wskazać funkcje ich opisu, tylko nie wiem czy muszę mówić poprzez co zostały opisane (język, środki artystycznego wyrazu itd.) ? Bardzo proszę o radę, będę ogromnie wdzięczna!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi doradzić coś sensownego, bo wybranych przez Ciebie książek bardzo nie lubię, ale spróbuję.
Dobry pomysł ze skontrastowaniem opisywanych bohaterek: kobieta może być wykreowana jako pozytywna i negatywna - zdecydowanie warto odwołać się do języka i środków stylistycznych (to w końcu bardzo ważne środki kreacji) jeśli będzie Ci się chciało tego szukać w książkach.
Możesz spróbować też dodać, w jaki sposób kobiety funkcjonują w kontekście mężczyzn. Lotta z tego co pamiętam była nieszczęśliwą miłością Wertera, pretekstem do jego cierpień (dla mnie to nieco przedmiotowe wykreowanie kobiety, która istnieje tylko po to, by do niej wzdychać) - bardzo typowe dla romantyzmu. Balladyna to famme fatale, Łęcka to samo (w przypadku tej ostatniej warto wspomnieć, że jako zblazowana bogaczka jest zaprzeczeniem pozytywistycznej pracy u podstaw i wszelkich ideałów epoki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2013 o 23:24, Akoss-94 napisał:

Mam temat o manipulacji językowej. Mam swoje pozycje co do bibliografii jednak potrzebuję
też innych jakiś ciekawych filmików, podcastów, tekstów. Mogą być również e-booki, czy
cokolwiek w tej tematyce.
Jeśli ktoś posiada coś w swoich zbiorach to moooożna prosić? :)

Trochę późno, ale - http://www.polskieradio.pl/155
Zwłaszcza przemowy Gomułki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie czy ksiazka pt: "Stowarzyszenie Umarlych Poetow" bedzie lepsza od "Kwiat kalafiora" jesli chodzi o szkolne relacje miedzy uczniem a nauczycielem ?
Z gory dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dzięki wielkie. Takie coś mi się bardzo przyda. Nawet jeśli nie do bibliografii to jako luźne cytaty. :) (prywatnie też chętnie przeczytam).

Wstyd się przyznać, że jeszcze się nie zabrałem za ogarnięcie tego, a zostały ledwo ponad 2 tygodnie na oddanie planu ramowego... Najgorsze jest to szukanie fragmentów, bo mimo że same książki mam to nie chcę opierać się na całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do manipulacji językowej moim zdaniem świetnie nadają się artykuły (nagłówki, a ich treść) oraz wyniki (interpretacje) badań sondażowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mało tego wszelkie programy typu Tomasz Lis na żywo. Ja bibliografię już mam. Problemem jest zabranie się za napisanie tego. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować