Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Drodzy forumowicze i forumowiczki, polecicie jakieś książki i filmy gdzie jest motyw zemsty, potrzebuję do tematu "Motyw zemsty w literaturze, grach i filmie" mam ogólnie jakieś typy z każdego medium, ale ciekawi mnie czy jest coś naprawdę dobrego z literatury i filmu gdzie występuje wspomniana zemsta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Genialny "Hrabia Monte Christo", "Giaur", "Pan Tadeusz", a filmów jest multum i trudno coś polecić - może podaj więcej konkretów i swój pomysł na prezentację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 20:21, Daelor napisał:

Genialny "Hrabia Monte Christo", "Giaur", "Pan Tadeusz", a filmów jest multum i trudno
coś polecić - może podaj więcej konkretów i swój pomysł na prezentację.

3 tytuły, 1 gra, ksiązka i film, na zasadzie porównania jak przedstawiona jest dokładnie zemsta w każdym, geneza, skutki tejże zemsty i środki użyte do pokazania, wydobycia zemsty ( w książce wiadomo środki stylistyczne, w filmie i grach np. gra światło cien, gra aktorska itd.) Jeżeli chodzi o książkę myślałem o "Ojcu chrzestnym" z gier "Far Cry 3" lub być może "Assassin''s Creed 2" ale nie mam totalnie pomysłu na film. Zależy mi na tym żeby ta zemsta była motywem przednim w filmie, myślę że taki będzie najlepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 20:11, Arumantis napisał:

Drodzy forumowicze i forumowiczki, polecicie jakieś książki i filmy gdzie jest motyw
zemsty, potrzebuję do tematu "Motyw zemsty w literaturze, grach i filmie" mam ogólnie
jakieś typy z każdego medium, ale ciekawi mnie czy jest coś naprawdę dobrego z literatury
i filmu gdzie występuje wspomniana zemsta :)


Jeśli chodzi o film to może "Memento"? Jakiś motyw tam jest i całkiem fajnie ukazany (zwłaszcza na końcu filmu, gdy dowiadujemy się o co chodziło).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marzyciel i realista – przedstaw dwa modele mężczyzny w literaturze.

Postanowiłem ze moimi przykładami beda : Wokulski (Lalka) oraz Don Kichot (nie pamietam kogo).Problem polega na tym ze nie mam pomysłu co wpisać w literaturze przedmiotu. Byłbym wdzieczny za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz znaleźć recenzje lub opracowania tych książek, nawet czysto internetowe i je tam dopisać. Poszukaj pomocnych artykułów w różnego rodzaju czasopismach, Newsweek i inne, może są jakieś czysto literackie, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Zajrzy do słownika pojęć literackich i znajdź jakieś odpowiadające tematowi hasło i możesz je tam wpisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie grałem w Far Cry 3, ale Assassin''s Creed 2 to według mnie świetny wybór, szczególnie możesz wykorzystać przemowę Ezio po egzekucji Savonaroli -

Spoiler

http://youtu.be/doxF52-0y4c?t=1m21s - Ludzie... Dwadzieścia dwa lata temu stałem tu, gdzie stoję teraz - i widziałem śmierć moich bliskich, zdradzonych przez tych, których zwałem przyjaciółmi. Moim umysłem zawładnęła chęć zemsty. Pochłonęłaby mnie, gdyby nie mądrość kilku nieznajomych, którzy nauczyli mnie wstrzymywać instynkty. Nigdy nie podawali odpowiedzi, ale prowadzili mnie tak, bym poznawał je sam. Nikt nie musi mówić nam, jak postępować. Ani Savonarola, ani Medici. Możemy podążać włąsną drogą. Są tacy, którzy odbiorą nam tę wolność, a wielu z nich oddajecie ją sami. Ale to właśnie wolność wyboru - wyboru tego, co uważasz za słuszne - czyni nas ludźmi... Żadna książka ani nauczyciel nie wskażą wam drogi. Wybierzcie własną! Nie naśladujcie mnie ani nikogo innego.


Co do filmów, to Memento jest świetną propozycją, od siebie mogę dorzucić ewentualnie Prawo Zemsty z Gerardem Butlerem, ale przy Memento wypada blado.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy adresy stron internetowych można dopisać normalnie do literatury podmiotu i przedmiotu . Jeśli tak to jak to zapisać . Nazwisko autora >Nazwa publikacji>Odpowiedni adres strony ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2013 o 19:53, Darnok_Rukia napisał:

Czy adresy stron internetowych można dopisać normalnie do literatury podmiotu i przedmiotu
. Jeśli tak to jak to zapisać . Nazwisko autora >Nazwa publikacji>Odpowiedni adres
strony ??


http://www.gizycko.um.gov.pl/lo2/biblioteka/bibliografia.htm

Dla przykładu: Szulczewski Grzegorz: Etyczna ekonomia w ujęciu Petera Koslowskiego [online]. [dostęp: 13 lutego 2004]. Dostępny w Internecie: < http://www.cebi.win.pl/texty/etycznaekonomia.doc>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy podawaniu rozdziału z danego dzieła literackieko ,jestem zobowiązany do podania dokładnej strony czy wystarczy sama nazwa .Dla przykładu ,tak to mam aktualnie :

Kott Jan . Szekspir Współczesny . Państwowy Instytut Wydawniczy . 1965 . [tu:] Makbet albo zarażeni śmiercią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2013 o 17:57, Darnok_Rukia napisał:

A czy podawaniu rozdziału z danego dzieła literackieko ,jestem zobowiązany do podania
dokładnej strony czy wystarczy sama nazwa .Dla przykładu ,tak to mam aktualnie :


Wystarczy numer rozdziału, literatury przedmiotu (podmiotu zresztą też, jeśli jest spoza podstawy programowej) zwykle nikt z komisji nie czyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jestem nowy ale mam nadzieję, że znajdę tu pomoc.
Tak więc wybrałem sobie temat ''''Wampiry, zjawy, upiory w literaturze. Przedstaw analizując wybrane przykłady''''.
Na początku myślałem, że będzie to łatwy temat. Utknąłem jednak, ponieważ nie wiem jakie książki wziąć... Nie chcę brać Dziadów bo komisja może mnie zaskoczyć pytaniem związanym z Dziadami... Narazie jedyną książką jest Chrzest Ognia (którą już przeczytałęm) jako pokazanie innego oblicza wampira. Potem myślę nad Drakulą (albo inną książką tego typu) dla przeciwwagi-to jest pokazanie złej strony wampira. Tylko co dalej?
POMOCY!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2013 o 12:26, Kalif123 napisał:

Witam.
Jestem nowy ale mam nadzieję, że znajdę tu pomoc.
Tak więc wybrałem sobie temat ''''Wampiry, zjawy, upiory w literaturze. Przedstaw analizując
wybrane przykłady''''.
Na początku myślałem, że będzie to łatwy temat. Utknąłem jednak, ponieważ nie wiem jakie
książki wziąć... Nie chcę brać Dziadów bo komisja może mnie zaskoczyć pytaniem związanym
z Dziadami... Narazie jedyną książką jest Chrzest Ognia (którą już przeczytałęm) jako
pokazanie innego oblicza wampira. Potem myślę nad Drakulą (albo inną książką tego typu)
dla przeciwwagi-to jest pokazanie złej strony wampira. Tylko co dalej?
POMOCY!:)


Może "Wywiad z wampirem"? Nie czytałem książki, ale na jej podstawie zrobiono bardzo ciekawy film, ukazujący różne oblicza wampirów i ich rozterki. Proponuję się zainteresować tym tematem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
Dracula, Wywiad z wampirem, i tak jak kolego niżej wskazał, może się nadać Emil Regis z wiedźmina, który paradoksalnie odznaczał się pozytywnymi cechami ludzkimi których próżno szukać w obecnym społeczeństwie (w poprzednich zresztą też)
Nie wiem jak z upiorami i duchami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, Regis się nada tak jak mówiłem dla przeciwwagi. Złe oblicze wampira też wybiorę albo z draculi albo z wywiadu. Tylko teraz kwestia duchów i upiorów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2013 o 15:09, Kalif123 napisał:

Tak, Regis się nada tak jak mówiłem dla przeciwwagi. Złe oblicze wampira też wybiorę
albo z draculi albo z wywiadu. Tylko teraz kwestia duchów i upiorów...


Widzę, że nie masz jeszcze koncepcji, więc trochę losowo: o duchach proponuję Odyseję i Opowieść wigilijną. Do tego władca much z książki o tym samym tytule zawsze kojarzył mi się z upiorem, ale musiałbyś sprawdzić (wątpię czy to zrobisz, skoro boisz się pytania o Dziady).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować