Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Dnia 22.05.2013 o 10:36, revolt505 napisał:

Takie pytanko. Czy jeśli w mojej prezentacji raczej słabo będę poruszał punkty jakie
zawarłem w planie, ale cała treść będzie się odnosić zgodnie do tematu to coś mi się
oberwie? Tak się składa, że plan oddałem na długo zanim zająłem się sama prezentacją
i tak jakoś wyszło. :D

Wiesz co... zależy od tego jak dobrze powiesz, i jak bardzo wyczerpiesz temat. Ja np. wiedziałem, że czasowo się nie wyrobie z powiedzeniem wszystkiego z planu, więc ominąłem jedną kwestię i wtedy komisja zapytała mnie o nią. Czyli tak jak myślałem. Może czasem lepiej nie mówić wszystkiego. Jesteś jedno pytanie do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem do opracowania temat "Literacka wizja polski w dziełach H.Sienkiewicz i S.Wyspiańskiego". Mam zrobić coś na wzór prezentacji maturalnej.

Do przykładów dam "Krzyżaków", "Potop" i "Wesele"

Waszym zdaniem jak to powinno wyglądać ? Co powininem tam zawrzeć ? Nie wiem jak by to fajnie rozpocząć (wstęp).

Tutaj moje wypociny

http://pastebin.com/T6nrrLZx

Jakby mi ktoś w tym pomógł byłbym niezmiernie miły ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2013 o 10:36, revolt505 napisał:

Takie pytanko. Czy jeśli w mojej prezentacji raczej słabo będę poruszał punkty jakie
zawarłem w planie, ale cała treść będzie się odnosić zgodnie do tematu to coś mi się
oberwie? Tak się składa, że plan oddałem na długo zanim zająłem się sama prezentacją
i tak jakoś wyszło. :D

Myślę, że to nie problem.
Ja dzień przed ustną całkowicie zmieniłem kolejność prezentowanych utworów. Na początku mojej prezentacji zaznaczyłem, że kolejność względem planu ramowego uległa zmianie, ponieważ ostatecznie uznałem, że taka będzie bardziej sensowna. Nikt nie robił z tego powodu problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na datę tamtego posta myślę, że kolega przy odrobinie szczęścia swoją maturkę ustną z polskiego już zdał... :D
Zresztą, matura ustna z polskiego to jedna wielka fikcja... Większość i tak robi prezentację na tydzień przed samą maturą, przygotowuje się do niej jeden wieczór, często nie czyta nawet lektur, o których opowiada- a i tak zdają ją z niezłą liczbą punktów. Bez sensu, tylko się uczniów od września stresuje, że matura ustna z polskiego to praca na cały rok, wymaga od nich kolejnych planów ramowych, bibliografii itp, a potem i tak i tak każdy zalicza niewiele z tego wynosząc..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2013 o 12:24, Thrandir napisał:

Patrząc na datę tamtego posta myślę, że kolega przy odrobinie szczęścia swoją maturkę
ustną z polskiego już zdał... :D

Ale fail z mojej strony :D
Nawet nie przyszło mi do głowy aby spojrzeć na datę posta bo automatycznie uznałem, że temat powoli zacznie się rozkręcać (jak co roku) i posty na kilku ostatnich stronach są "świeże" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pilnie potrzebuję pomocy przy bibliografii do tematu: "Wpływ doświadczeń z dzieciństwa i młodości na dorosłe życie bohaterów. Omów temat na wybranych przykładach z literatury."
Będę niesamowicie wdzięczny za każde propozycje utworów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co mi przyszło do głowy:
Pan Tadeusz - całkowita przemiana Jacka Soplicy spowodowana doświadczeniami z młodości (zawód miłosny, zabójstwo, osądzenie o zdradę).

Jeszcze Kamienie na szaniec (wpływ wybuchu wojny na dorastających bohaterów, właściwie zostali pozbawieni młodości), lecz nie wiem, czy to nie za prosta lektura na prezentację maturalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 13:04, Nikodem95 napisał:

Pilnie potrzebuję pomocy przy bibliografii do tematu: "Wpływ doświadczeń z dzieciństwa
i młodości na dorosłe życie bohaterów. Omów temat na wybranych przykładach z literatury."
Będę niesamowicie wdzięczny za każde propozycje utworów :)

W Faraonie Prusa główny bohater, Ramzes XIII, czasem wspomina jak to w dzieciństwie był dręczony w szkołach kapłańskich, przez co potem (to nie jedyny powód) chce ukrócić ich władzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 19:38, Ranveld napisał:

Pierwsze co mi przyszło do głowy:
Pan Tadeusz - całkowita przemiana Jacka Soplicy spowodowana doświadczeniami z młodości
(zawód miłosny, zabójstwo, osądzenie o zdradę).


Tak, Pana Tadeusza też na pewno wezmę.

Tobie ManweKallahan też bardzo dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2014 o 13:04, Nikodem95 napisał:

Pilnie potrzebuję pomocy przy bibliografii do tematu: "Wpływ doświadczeń z dzieciństwa
i młodości na dorosłe życie bohaterów. Omów temat na wybranych przykładach z literatury."
Będę niesamowicie wdzięczny za każde propozycje utworów :)

Zainteresowałbym się postacią Izabeli Łęckiej, która od urodzenia była chowana pod kloszem i pławiła się w luksusach. Potem gdy Łęccy zaczęli tracić grunt pod nogami miała problemy z określeniem się wobec zaistniałej sytuacji, nie była przyzwyczajona do życia bez pieniędzy, w ubóstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem noga odnośnie jakiejkolwiek wiedzy na temat wierszy. Jaki utwór mogę podpiąć pod temat 61. Personifikacja zła w literaturze. Scharakteryzuj sposoby ukazania zła  i funkcje, jakie pełni w utworach, odwołując się do literatury polskiej i obcej. ? Mam Mitologię i dzieje heraklesa, dziady cz2 i złego pana, Biblie i Szatana w ks. Hioba, myślę o czymś z Wiedźmina i jednym wierszu. no i jakiejś książce konkret.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie jakiejś prozy :)
Mam temat: "scharakteryzuj impresjonizm na wybranych przykładach z literatury i muzyki". Czy mógłby ktoś polecić jakieś dzieła? Tylko coś spoza kanonu szkolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co według Was wpłynęło na fenomen Władcy Pierścieni?
Rozbudowany i złożony świat przedstawiony? Uniwersalne prawdy w nim zawarte? Ciekawe wątki poboczne, czy też zwyczajnie chęć przezwyciężenia zła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2014 o 10:59, CreateYourself napisał:

Co według Was wpłynęło na fenomen Władcy Pierścieni?
Rozbudowany i złożony świat przedstawiony? Uniwersalne prawdy w nim zawarte? Ciekawe
wątki poboczne, czy też zwyczajnie chęć przezwyciężenia zła?


Bogactwo świata przedstawionego- Śródziemie wydaje się bardziej dobrze napisanym światem, niż istniejace już wcześniej (i nadal powstające :/) ksiązki w których autor realizuje swoją wizję idealnego bohatera, będącą ciekawą tylko dla niego. Tolkien był niesamowicie wykształcony i umiał dobrze pisać. Uniwersalne prawdy wydają mi się czynnikiem sprawiającym, że nudne książki i wróżby trafiają do ludzi- wydaje im się, że to jest pisane dla nich, jak nielubiany Coelho i jego madrości, ale chyba nie o to Ci chodziło...
Większość książek/historii opiera się o motyw przezwyciężenia zła. Czy ludzie bardziej pragneli wtedy takiej historii to uż pytanie do historyka literatury :P

tl;dr Bogactwo świata przedstawionego i talent do pisania w ciekawy sposób moim zdaniem (ale to moje zdanie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2014 o 15:21, zerohunter napisał:

Rola motywy wędrówki w literaturze i filmie, jak myślicie, Forrest Gump, Drużyna Pierścienia
i Wyprawa po Złote Runo dadzą rady?


Szukaj "powieści drogi" jeśli chcesz skupić się na większej ilości historii, by twoja prezentacja była ciekawsza. Dla niektóych łatwiej rzucać historyjkami i anegdotami tworząc spójną całość, dla innych nie ma problemu skupić się na pozornie nie powiązanych niczym po za głównym (tylko :P ) motywem literatury. To ważne pytanie- którą prezentację łatwiej będzie Ci napisac, która będzie ciekawsza? Czy nie skończy Ci się temat po 5 minutach lub czy i 45 by nie wystarczyło?

Sorry za kiepską filozofię, ale po tych rozważaniach czeka cię tworzenie tej prezentacji, niech więc będzie ciekawa dla ciebie i komisji (z pożytkiem dla ciebie :D).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować