Zaloguj się, aby obserwować  
Kaziu02

Matura ustna z polskiego - pytania i problemy

395 postów w tym temacie

Czesc :) Jutro mam ustny egzamin z języka polskiego i mój temat to "Omów stosunek człowieka do władzy" a lektury ktore omawiam w prezentacji to "Antygona", "Kordian", "Rozmowy z Katem" i "Rok 1984". Prezentacje
umiem wygłosić ale ciekawi mnie jakie pytania może zadać komisja w związku z moim tematem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2014 o 09:50, I_dont_know napisał:

Czesc :) Jutro mam ustny egzamin z języka polskiego i mój temat to "Omów stosunek człowieka
do władzy" a lektury ktore omawiam w prezentacji to "Antygona", "Kordian", "Rozmowy z
Katem" i "Rok 1984". Prezentacje
umiem wygłosić ale ciekawi mnie jakie pytania może zadać komisja w związku z moim tematem?

Ciężko pomóc bo do swojej prezentacji nie umiałem nic wygłaszać (tzn. przyswoiłem sobie terminologię i tyle) i nie miałem żadnych lektur. Mnie na dobrą sprawę zapytali tylko o to czego według nich brakowało u mnie w prezentacji, a może nie tyle brakowało co kwestie, których nie poruszyłem bo nie uważałem ich za aż tak ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2014 o 22:14, zerohunter napisał:

W komisji ile jest członków spoza szkoły?

Chyba zawsze jest jedna.
Chociaż skoro u Gumisia nie było żadnej... ale z tym się nigdy nie spotkałem. U nas zawsze była jedna. Nie masz nazwisk na rozpisce z terminami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2014 o 22:26, Gumisiek2 napisał:

U mnie nie było nikogo spoza szkoły. W każdym razie nie sądzę, żeby fatygowała się więcej
niż jedna osoba.

Jak ja zdawałem to była jedna osoba spoza szkoły. Co więcej - mówiono nam, że jest to narzucone "z góry"...nie wiem...może coś sie zmieniło :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas mówiono tak od zawsze, lecz osoby spoza szkoły nie było ani na egzaminie w podstawówce, ani na tym w gimnazjum, ani na ustnej maturze :P Byli za to na pisemnych maturach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2014 o 23:37, Gumisiek2 napisał:

Byli za to na pisemnych maturach.

Ano i na pisemnych byli chyba, aczkolwiek prawdę mówiąc nie zwracałem na to aż takiej uwagi jak przy egzaminach ustnych :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2014 o 12:48, akwyx napisał:

> Czesc :) Jutro mam ustny egzamin z języka polskiego i mój temat to "Omów stosunek
człowieka
> do władzy" a lektury ktore omawiam w prezentacji to "Antygona", "Kordian", "Rozmowy
z
> Katem" i "Rok 1984". Prezentacje
> umiem wygłosić ale ciekawi mnie jakie pytania może zadać komisja w związku z moim
tematem?
Ciężko pomóc bo do swojej prezentacji nie umiałem nic wygłaszać (tzn. przyswoiłem sobie
terminologię i tyle) i nie miałem żadnych lektur. Mnie na dobrą sprawę zapytali tylko
o to czego według nich brakowało u mnie w prezentacji, a może nie tyle brakowało co kwestie,
których nie poruszyłem bo nie uważałem ich za aż tak ważne.

Prezentacje mam już za sobą a pytali się mnie między innymi oto jaki według mnie powinien być dobry władca, w jaki sposób objawiała się bezwględność i bezkompromisowość Kreona. W pewnym momencie chcieli sprawdzić czy w ogóle przeczytałem lektury zawarte w bibliografii i zadali mi trochę bardziej szczegółowe pytanie o imoę ukochanego Antygony i naszczęście znałem odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem banalne pytania, opisz rasy Śródziemia, i porównaj kodeks wiedźmina z kodeksem rycerskim, było jeszcze coś dt. filmu, ale to był fail, jak i sama prezentacja, ale końcowo przez pytania wybroniłem się do 80%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troszkę offtop ale odnośnie kodeksu wiedźmińskiego, to nie było tak, że to tylko takie wygodne narzędzie do zasłaniania się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2014 o 23:17, akwyx napisał:

Troszkę offtop ale odnośnie kodeksu wiedźmińskiego, to nie było tak, że to tylko takie
wygodne narzędzie do zasłaniania się?


W teorii one miały być rzeczywiście regułami, zgodnie z którymi wiedźmini mieli żyć (jeśli dobrze pamiętam, wiedźmini ogólnie byli ''maszynami'' czarodzeja, który dzięki nim zarabiał, tak więc im mniej mnieszania się w spory ludzkie, a zabijania potworów, tym więcej kasy dostawała ''góra''), lecz oni w gruncie rzeczy używali go tylko wtedy, gdy było im to wygodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 01:24, Buhahahahaha napisał:

dobrze pamiętam, wiedźmini ogólnie byli ''maszynami'' czarodzeja, który dzięki nim zarabiał,


Skąd masz ten fragment?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 08:19, zerohunter napisał:

> dobrze pamiętam, wiedźmini ogólnie byli ''maszynami'' czarodzeja, który dzięki nim
zarabiał,

Skąd masz ten fragment?



Nie pamiętam, czytałem wiedźmina kilka razy, ale ostatni już był kilka miesięcy temu, więc pamiętam jedynie jak to zrozumiałem. Zresztą przypomnij sobie, że to któryś z czarodziejów zaczął tak mutować ludzi, by stworzyć wiedźminów. W zamierzeniu mieli być oni pozbawieni emocji, co Geralt często wspominał, gdy użalał się nad sobą. Wprawdzie w czasach, które znamy z książek, nie ma już żadnego czarodzieja, który sterowałby ewolucją wiedźmaków, powiedziałbym, że oni sami korzystali z dorobku swych twórców, by ich ''gatunek'' nie wyginął. Chociaż może stwórca wiedźminów miał na myśli nie zarobek, a zabawe w boga na swoją chwałę, tak jak Ci z "Sezonu burz"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem w odpowiednim wątku i dostałem cytat, w którym Geralt stwierdza, że nie było żadnego wiedźmińskiego kodeksu i on to wszystko sobie wymyślił.
"Ostatnie życzenie" o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 14:58, akwyx napisał:

Zapytałem w odpowiednim wątku i dostałem cytat, w którym Geralt stwierdza, że nie było
żadnego wiedźmińskiego kodeksu i on to wszystko sobie wymyślił.
"Ostatnie życzenie" o ile dobrze pamiętam.


Czyli wyszło na to, że była to tylko moja pobożna interpretacja... Nie chce mi się szukać fragmentów, jednak mi się coś kojarzy w tym kierunku, nie mam pojęcia jednak dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 15:07, Buhahahahaha napisał:

> Zapytałem w odpowiednim wątku i dostałem cytat, w którym Geralt stwierdza, że nie
było
> żadnego wiedźmińskiego kodeksu i on to wszystko sobie wymyślił.
> "Ostatnie życzenie" o ile dobrze pamiętam.

Czyli wyszło na to, że była to tylko moja pobożna interpretacja... Nie chce mi się szukać
fragmentów, jednak mi się coś kojarzy w tym kierunku, nie mam pojęcia jednak dlaczego.

Nie martw się, jest jeszcze możliwość, że tak naprawdę to wszystko wina Sapka, który doprowadził od pewnych nieścisłości. O ile pamiętam w pierwszym opowiadaniu ktoś tam twierdzi, że jeszcze 30(?) lat temu to nikt o wiedźminach nie słyszał, a teraz taka nowa profesja... A co dalej w książkach jest to my już wiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie.

Wybrałem sobie temat na rozprawkę na maturę " Portrety hitlerowskich zbrodniarzy wojennych w literaturze i filmie. Omów na wybranych przykładach. Które filmy należało by obejrzeć do tematu i które książki zalecane są :)? Pozdrawiam ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować